ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Onbevredigende stand van zaken in Indonesië WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WATERSCHAP SCHOUWEN DONDERDAG 29 MEI 194 7 No. 15600 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee 12.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelütraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Mede namens minister Jonkman, verklaarde Dr. Beel bij zijn aan komst per Skymaster op Schiphol het te betreuren, dat hij t.aj.y. de houding van de Indonesische Republiek met betrekking tot de uitvoe- rang van Linggadjati een onbevredigende stand van zaken te hebben aangetroffen. ia r. Beel meende ernstige twijfel te moetan uitspreken over de bereidheid tot samenwerken van de Republiek met de andere gedeelten van Indonesië en Nederland. Aan deze twijfel moet ten spoedigste een einde komen. Tje dien einde is dezer dagen, door de Commissie- Generaal aan de Republikeinse de legatie een nota overhandigd welke niet alleen economisch en financi eel maar a.m. ook staatkundig van karakter is. Hierin is n.l. verdere vorm gegeven aan de federatieve- opzet in het accoord van Lingga djati belichaamd. In deze nota wordt de nakoming van de hierin in overeenstemming met het ac- cocrd van Linggadjati gestelde voor waarden over de gehele linie voor gesteld en verlangd. Over de inhoud van deze nota zullen zo spoedig mogelijk mededelingen worden ge daan. Hoe gecompliceerd de betrekkin gen in de Malinastaten ook zijn en met welke moeilijkheden men ook daar te kampen heeft, toch is in die staten de samenwer king een feit geworden. Op de schouders der Nederlands-Indonesi sche ambtenaren en de strijdkracn- ten rust een zeer zware taak, ter wijl op het aanpassingsvermogen van de Nederlandse en Chinese sa menleving in het algemeen een zware wissel wordt getrokken. Het Nederlandse standpunt toegelicht Dr. van Mook heeft Soetan Sjah- rir een schriftelijke verklaring over handigd, inzake het definitieve Ne derlandse standpunt betreffende al le aangelegenheden, waarover met de Indonesische Republiek wordt onderhandeld. Dit voorstel houdt om. het vol gende in: i 1. Een gemengde interim-regering waarin ook vertegenwoordigers van Oost-Indonesië zijn opgenomen; 2. De vaststelling van een univer sele valuta met een gecombineerd orgaan ter bepaling van de buiten landse wisselkoers; 3. Een eis tot onmiddellijke ver scheping van rijst uit de Republiek naar de overige delen van Indo- nesdë; 4. Het vestigen van wet en orde in geheel Indonesië met behulp van de Nederlanders to Republikeinse -gebieden, waar zulks nodig is; 5. Een gemeenschappelijke con trole op de in- en uitvoer, met in begrip van het onmiddellijk in een pool onderbrengen van de zich in het bezit van de Republikeinen be vindende grondstoffen, bestemd voor da uitvoer. Generaal Spoor heeft een gelijke verklaring aan de Indonesische mi nister van Defensie, dr. Sjarijfoedin aangeboden. Ook kleine eieren op de bon Geruimen tijd zijn de kleinere eieren niet in distributie gebracht. In de komende dagen zullen de winkeliers ook van deze eieren van lagere gewiehtsklasse worden voor zien, zodat men op de nieuwe bon ook met 'deze eieren genoegën zal moeten nemen. Ons dagelijks brood De samenstelling van ons brood zal opnieuw een (wijziging onder gaan. In plaats van 20 pet. mais, zal voortaan 10 pet. verwerkt wor den. Bovendien zal de hoeveelneid buitenlandse tarwe verminderd Wor den. In het vervolg zal een meng sel van 20 pet. binnenlandse tarwe, 15 pet. rogge en 65 pet. buitenland se tarwe tot op 85 pet. Worden uitgemalen. Van het dan verkregen product wordt 75 pet. aangevuld met 15 pet. patentbloem, dat is buitenlandse bloem, en 10 pet. mais- bloem- Door een ontploffing in een luci fersfabriek te Galioeb zijn vijftien, Egyptische arbeiders gedooid en 45 gewond. De bestuurder van een passa giersvliegtuig zal reeds op grote af stand een onweersbui kunnen zien aankomen, nu de nieuwste radar- installaties spoedig in gebruik zul len warden genomen. In 'sLandskamer vond Dinsdag een algemene vergadering plaats van het Waterschapsbestuur van Schouwen, onder voorzitterschap van- de heer J. K-lompe. De commis sie, belalt met het onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemde hoofdingeland, de heer A. M. den Boer, rapporteert deze in orde en adviseert tot toelating als hoofdin geland. Na het afleggen va-n de eed, volgt de installatie met een enkel woord van de voorzitter, die herinnert aan de bijzondere verdien sten van wijlen de heer W. den Boer, vader van de nieuwbenoemde hoofdingeland, in dienst van Schou wen verworven. Hij hoopt dat de heer den Boer Jr. in gelijke mate de belangen van het Waterschap zal mogen voorstaan. Een voorstel van het bestuur, de destijds vastgestelde salarisnormen voor het personeel te handhaven,! in weerwil van een door G.S. voor gestelde wijziging, wordt m.a.s. aan genomen. De voorzitter doet o.m. medede ling over de correspondentie, ge voerd met een accountant, over mo gelijke bezuiniging in de admini stratie. Kwantitatief kan op het personeel niet meer bezuinigd wor den, maar het bestuur had gedacht aan een meer efficiënte werkwijze, in het bijzonder van bet administra tieve personeel. In het accountants- consult werd geattendeerd- op ver dere mechanisatie. Zo zal een r.dres- seermachine goede diensten kunnen bewijzen. Een telmachine is reeds besteld. Op voorstel van de heer Moolenburgh zal naar de ervaringen met een adresseermachine worden geïnformeerd. Aangezien Ged. St. nog steeds geen beslissing hebben genomen in de kwestie van de suerende polders, doet het bestuur mededeling, dat opnieuw met de be sturen van deze polders in cor respondentie is getreden. In een rondschrijven werd verzocht om be reidheid deze zaak nog eens onder ling te bespreken en gezamenlijk te zoeken naar een voor alle par tijen bevredigende oplossing. Nieuwe voorstellen van het Bestuur Een voorstel van het bestuur tot het verpachten van een gedeelte duin aan de heer J. Vriezendorp te! Renesse en aan de heer P. Telle, voor een bedrag van f25.per j., wordt m.a.s. aangenomen. Verder stelt het D.B. voor een tijdelijke toelage van 10 pet. op het grond- salaris van het ambtenarenpersoneel toe te kennen met terugwerkende gracht tot 1 October 1946. Bedoelde rigeling is er op gericht een gelijk schakeling te verkrijgen in de be zoldiging van het Rijk, gemeente en ■het personeel der waterschappen.. De pensioensgrondslag ondergaat door deze correctie evenwel geen- wijziging. .Een desbetreffende schrij- van van G.S. is zelfs min of meer imperatief gesteld. In de vergade ring blijken geen beiwaren te be staan, zodat het voorstel onder de hamer doorgaat. Hierna komt in -discussie de be noeming in vaste dienst van de hoofd-opzichter, de heer T. B. van der Straaten, per 1 Maart 1947. Zulks in afwijking van het regle ment, -dat een voordracht van twee personen noodzakelijk stelt. Het D.B. is unaniem van mening dat er alle reden is, voor ditmaal de des betreffende clausule in het regle ment te veronachtzamen, daar er tevredenheid bestaat over het werk van de heer van der Straaten. De hoofdopzichter was per 1 Maart j.l. een jaar in tijdelijke dienst. Ook de vergadering betuigt haar instemming met het werk van deze hardwerkende ambtenaar, zodat het voorstel zonder officiële stemming wordt aangenomen. Een ander voorstel voorziet in een vaste toelage voor het gebruik van een eigen automobiel aan de hoofd opzichter van f1250 jaarlijks. Ver schillende leden vinden de toelage niet groot genoeg. De voorzitter zegt dat het salaris van de hoofd opzichter aan de hoge kant is. De post gebruik en onderhoud eigen auto is daar min of meer in ver disconteerd. De heer Gerritsen acht dit een wonderlijke figuur. Salaris en ge bruik eigen auto zijn twee dingen, die niets met elkaar te maften heb ben. Hij zou deze toelage graag ver hoogd zien tot f 1500. Dit voorstel w'ordt evenwel door de vergadering met meerderheid van stemmen ver worpen. Het voorstel van het D.B. wordt hierna m.a.s. aangenomen!. Evenzo een soortgelijk voorstel, dat voorziet in een toelage van f 800 SPREUK VAN DEN DAG Vele -geneesmiddelen danken hun werking aan het geloof dat de zie ke heeft in hun heelkradht. WEERBERICHT Verwachting tod de avond- van 29 Mei: Heldere nacht met slechts op enkele plaatsen vorming van- mistbanken, die na zonsopkomst snel oplossen, ""overdag zonnig weer, temperatuur oplopend tot zeer ho ge waarden, in de namiddag ver spreide onweersbuien, vooral in het Zuiden, meest matige wind tussen Oqst en Zuid. 29. Zon op 4.30, onder 20.45. Maan op 14.43, onder 2.46, Volle Maan 3 Juni 20,27. Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 29. 11.17 v.m. 23.38 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. voor het gebruik van een eigen motorrijwiel aan de opzichter Rim- gelberg. Na stemming wordt tot opvolger van -de heer P. L. Vis tot lid der Commissie tot nazien der begroting en rekening, gekozen de heer C. J. van Scheiven. Na herhaalde stem men tot diens plaatsvervanger de heer M. Dalebout. Aan het verzoek van het minis terie van Wederopbouw en open bare werken/de ondergrond van de vroegere H-erenkeet, in recht van opstal uit te geven toft 1 (Jan. 1997, aan d-e heer S. W. Hart te -Kjerk- werv-e, zal iwtord-en voldaan. Voor de prijs van f 1,per jaar zal een stuk grond op de linker-* havendijk te Brouwershaven in reent van opstal worden uitgegeven aan het ministerie'van Marine, benodigd voor het oprichten van een storm- seinmast met bijbehorende opslag plaats voor materialen. Met betrekking tot het voorstel van het Dag. Bestuur tot aanvaar ding van de Rijkssubsidie voor de ontwatering, van 56 pet. op het maxim, totaalbedrag van f3.118.000, besloot de vergadering, de C.TjD. om een maand uitstel voor d-e de finitieve beslissing te verzoeken, in verband met de buitengewone ur gentie van d-e zaak. In een volgend1 nummer hopen wij nader hierop terug te komen. Op Tweede Pinksterdag kregen de zwagers v. B. en H. te Ooster beek ruzie door een kibbelarij van hun kinderen. Een vechtpartij volg de, waarbij B. zijn zwager H. met een broodmes een slagader door sneed. H. overleed enkele ogenblik ken later. De obligatie-lening van Neder land iin Amerika, welke een loop tijd heeft van tien jaar, is Teeds zoj goed als voltekend. De staking van het personeel van de gas- en electriciteitsbedrijven in Frankrijk, is op het laatste mo ment voorkomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1