ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WOENSDAG 28 MEI 1947 No. 15599 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee 12.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137G77 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADYERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 16 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Soedanezen snijden Batavia van midden Java af De Soendanese Volkspartij, welke beoogt een afzonderlijke staat, los van de Republiek te maken, heeft nadat zij te Buitenzorg de macht heeft overgenomen, zich meester gemaakt van acht spoorwegstations tussen Meester Cornelis en Bui tenzorg, benevens twee stations tus sen Buitenzorg en Scekaboemi. Hierdoor is Batavia geheel van het Republikeinse binnenland afgesne den. Het gevolg is, dat Sjahrir, een gedeelte van het Republikeinse ka binet en alle te Batavia zetelende Republikeinse regeringsinstanties geen rechtstreeks contact meer met Djokjakarta ihebben. Alle stations zijn ter bescherming overgedragen'aan Nederlandse tree- pen. De Sovjet-Oekraïne trekt niet De geallieerde autoriteiten zijn begonnen 8.000 man van de voor malige eerste Oekrainse divisie van het Duitse leger, die zich in een kamp bij Rimini aan de Adriatische zee bevinden, uit Italië weg te voe ren. Volgens de berichten worden zij per trein naar kampen in Duits land "gebracht met Engeland als einddoel. Al deze manschappen verklaren in het Poolse Oekrainse leger van 4 regimenten tegen de Russen te hebben gevochten op grond van de door Duitsland gegeven belofte van een „vrije <en onafhankelijke Oeljrai- ne". Zij vochten grotendeels in Duitsland's veldtochten tegen de Oekraine, maar toen de Duitsers werden teruggeslagen, Wterden zij naar Noord-Kroatië overgeplaatst en gaven zij zich tenslotte aan de geallieerden .in Noordi-Italië over. Naar verluidt hebben de Sowjet- Russische repatriëringsautoriteiten aan de geallieerden verzocht hen naar de Sow jet-Unie te sturen, maar het grootste deel der 8.000 schijnt eenstemmig te;verklaren, dat zij Po len zijn uit het voormalige Poolse gebied, dat thans bij de Sowjet-Unie is gevoegd. Voedseltoestand blijft zeer zorgelijk Fitzgerald, de secretaris-generaal van de internationale noodvoedsel- raad, heeft in zijn rapport aan de raad gezegd, dat de vooruitzichten voor 1947—'48 even weinig roos kleurig zijn, als die voor 1946—'47 het waren. Het tekort aan voedsel blijft. In het rapport wijst hij erop, dat de graanvoorraden in vrijwel alle importlanden thans lager zijn dan op het overeenkomstige tijd stip van het vorige jaar. Het is duidelijk, aldus het rapport, dat de periode van dit ogenblik, tot de oogst op het Noordelijk halfrond zal zijn binnengehaald (dat is tot het vroege najaar) een periode zal zijn van grote moeilijkheden waarbij nog het grote rijsttekort rn het Verre Oosten komt. De suikerproductie zal zich ver moedelijk handhaven in vergelijking met 1947, en zal misschien zelfs wat stijgen. De mogelijkheid bestaat dat Nederlands Indië wat suiker zal kunnen uitvoeren. 30 000 textielpunten verduisterd Een 22-jarige kantoorjuffrouw, in dienst bij een grossier te Zwolle, heeft kans gezien op zijn minst 30.000 textielpunten te verduisteren. Acht maanden lanig heeft zij coupu res onttrokken aan de bonnenvoor- raad vart 'de firma. De bonnen wer den opgekocht door de 25-jarige Zwollenaar J. K., die ze in de zwarte handel bracht. Erg gerou tineerd ging dit tweetal overigens niet te'werk, want er werd niet op gelet, dat bonnen een codenummer en een stempel van de firma droe gen. Zo kon het gebeuren, dat de firma „zwarte bonnen" aangeboden kreeg, waarop bet eigen firmastem pel stond. Hierdoor kwam 'de zaak aan hst rollen. De kantoorjuffrouw en de opkoper hébben reeds bekend. Zachte zeep Donderdag zal een bon voor zachte zeep worden aangewezen. Kinderen beneden twee jaar krijgen een dub- del rantsoen. Het ligt in de be doeling in de toekomst de hoeveel heid toiletzeep te verdubbelen. Oud-groepscommandant maréchaussee berecht Voor het'bijzonder gerechtshof te Middelburg stond Vrijdag terecht 1de 48-j ari.ge P. van der B. uit) Hulst. Deze man, die in dienst was van de Kon. Marechaussée, werd voior de oorlog in verband met het plegen van een strafbaar feit ge degradeerd tot wachtmeester, doch klom na 1940 op tot .groepscomman dant. Hij was zeer pro-Duits en;, hielp de vijand' waar hij kon. Zo* heeft hij de leiding gehad van arres- restaties van'verschillende personen die zich aan uitzending naar Duits land hadden onttrokken. Deze ge arresteerden .gaf hij over aan de Ordnungspoli'zei' te Terneuzen. Ook heeft hij aan de S.D. meegedeeld, dat de opperwachtmeester Stoor vogel, zijn zoon en diens verloof de per motor met zijspan naar een onderduikadres heeft gebracht, .een mededeling die welisWaar op on waarheid berustte, doch die als be wijs iwierd gébruikt door de pre sident van het Kriegsgerieht, dat Stoorvogel ter dood veroordeelde voor diens anti-Duitse handelingen. D.e procureur-fiscaal noemde van der B. «en politiek misdadiger van de ergste soort. Naar zijn mening was de ter dood veroordeling van Stoorvogel aan het optreden van beschuldigde te wijten. Hij vroeg een gevangenisstraf van 20 jaar. Uitspraak; 6 itluni a.s- Onweer Vrijdagavond is tijdens een hevig onweer de centrale van de Provin ciale Gelderse Electriciteitsmaat- schappij te Nijmegen door de blik sem getroffen, waardoor zij buiten bedrijf werd gesteld. Behalve Nijmegen kwam ook een groot gedeelte van Gelderland zon der stroom. Doodstraf voor echtpaar Uiterlijk onberoerd hoorde Bran ca Simons, de 29-jarige Joodse vrouw, die tijdens de Duitse be zetting ontelbare land- en rasge noten aan de S.D. uitleverde, Za terdagmorgen het doodvonnis aan, dat het Amsterdamse bijzonder ge rechtshof conform de eis over haar uitsprak. Ook haar echtgenoot, de niet-Joodse 45-jarige chauffeur W. J. H. Houthuys, werd eveneens con form de eis, ter dood veroordeeld. DE ZEESTER Een der grootste natuurlijke vij anden van de mossel is de zeester en de moss el kweker benut altijd de periode van bet verzaaien der mosselen om opruiming te houden onder dit schadelijk gedierte. Jaar lijks worden gedurende het ver- zaaiien duizenden kilo's aan de wal gebracht, dieidoior opkopers worden opgekocht en naar Hansweert ver voerd om tot veevoeder te worden verwerkt. Een artikel Waarnaar grote vraag bestond. Dit jaar wer den geenKzeesterren opgekocht, om dat da'fabriek te Hansweert op last van B. en W. aldaar werd' stilge legd, wegens de last die zij aan de .omwonenden veroorzaakte. Dit be tekent dus ten eerste schade voor de mosselkwekers, die nu hun zee sterren maar voor de wal overt boord gooien met de kans dat zij. uiteindelijk weer op de mosselper celen terecht komen en die ook de inkomsten der verkochte zeesterren misen. Verder wierdl aan de zee sterren. een (weekloon verdiend door 'de opkopers, de vervoerders en heb personeel der fabriek te Hansweert skz. Was het niet beter dat de Hansweertenaren, die in de nabij heid van de fabriek wonen, hun neus tijdelijk maar een beetje had den toegeknepen?' De koningin-weduwe van Enge land, geb. prinses Victoria Mairy van Teek. vierde Maandag haar 80e verjaardag. De vijfjarige W. B. uit Leiden fs uit de rijdende trein Den Haag Leiden, waarvan hij een deur open de, gevallen en op slag gedood. Door een auto gegrepen en ge dood is het 4-jarig dochtertje van de familie S. te Middelburg. De Amerikaanse militaire politie te Berlijn heeft een bende van 19 belhamels tussen die 15 en 17 jaar gearresteerd. Binnen enkele dagen padden zij 26 huizen, vooral van Amerikaanse!'families, geplunderd en meer dan 10.000 dollar buit gemaakt Sir Franklin' Gimson, gouverneur van Singapore, heeft verklaard, dat do meesten van de 10.000 Japanse krijgsgevangenen, die te Singapore herstelwerkzaamheden verrichten, niet. geloven, dat Japan verslagen is. Tijdens een luéhtvaartcongres te Boston heeft de directeur van het tijdschrift der Amerikaanse lucht vaart, Foster, verklaard, dat de Sowjet-Unie een straalvliegtuig be zit, dat een snelheid van 1.060 km. kan ontwikkelen. Twee jaar na de Duitse capitu latie zakte de V.S. op de ranglijst der Iuchtvaartlanden van de eerste naar de derde plaats af. De arbeider J. H. was bij de firma Cats te Rijen bezig met een snij-apparaat de loop van een Duits kanon te slopen, toen het tuig plot seling met een hevige ontploffing uit elkaar sprang. H. werd op slag gedood. SPREUK VAN DEN DAG Berusting, hoe edel en lofwaardig ook, is toch altijd een gedeeltelijke zelfmoord. WEERBERICHT Verwachting tot de avoind van 28 Mei: Vrij heldere nacht met weinig wind, met in de ochtend vorming van mistbanken, die ech ter snel oplossen, overdag opnieuw sterke stijging,'van temperatuur, met toienemende kans op buien gepaard met onweer, meest matige wind tussen Oost en Zuid. 28. Zon op 4.31onder 20.44 Maan op 13.26; onder 2.32 Volle Maan 3 Juni 20.27 Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 28. 10.06 v.m. 22.29 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. RECHTSZAKEN Kantongerecht Tholen Als le; kwam voor de groene tafel v. d. B. te 0,-Vosmeer, wegens overtreding vestigingsbesluit, eis f 50 s. '25; d. h. Uitspraak f 35 s. 15 'd. h;. P. v. d. H. te O .-(Vosmeer wegens rijden met vrachtauto zonder ver gunning; eis f 40 s. 20 d. h. Uitspr. f ,30 s. 15 d. h. A. J. K^ te O.-Vos meer, overtreding winkelsluitings wet, eid f 6 s. 3 d. h. Uitspr. idem. C. v. d. H. te Scherpenisse, over treding LJkwet, eis f2 s. 1 d. )h. Uitspr. idem. P. B. te TJiolen, we gens jagen ,op en vervoer van pa trijzen in gesloten jachttijd, eis f 75 s. 50 d. h., voor vervoer f 25. Uit spr. f 60 en f 15 s. 30' d. en 15$ d. h. Met verzwaring inlevering van ge weer of betalen van f 100 s. 49 d. h., bfij niet nakomen hiervan, Wegens aanrijding stond' terecht K. te Roosendaal en G. te O-Vosmeer, eis voor ieder f 1 s. 1 dj. h. Wij- spraak. J. B. te Poortvliet, over treding rijvergunning, eis en uit spr. f 10 s. 10 d. h. J. ,L(. te St».- Annaland, wegens verzet tegen po litie na te veel drankgebruik, eis 6 d. v.w. gevangenisstraf, proeftijd 2 j. Uitspr. f 10 s. 6 ,*L h. iW. A(, B. te Scherpenisse, wegens vervoer van vlees-op niet hygiënische wijze, eis en uitspr. 2 x f6 s. 3 ,11. h. A. C. B. te Tholen, overtreding motor- en rijwielwet, eis en uitspr. 2 x f 15 of 10 h. M. di. B- te St.-Mdijk, overtreding leerplicht wet, eis en uitspr. f6 sj. 3 ^3. h. J. H. te St.-jM.dijk, wegens cmb ?- voegd in bezit zijn van wapenen, eis en uitspit 2 x f 20 of lOjcL h. H. B. te Tholen, overtreding Bouw verordening, eis en uitspr. f 12,50 (o(f 6 d. h. A. C. J. te Pbortvliet, overtreding leerplichtwet f3 s. 3 d. h'. C. J. B. te Poortvliet, overtreding regelement wegen- en voetpaden f 3 s. 3 d. h. De Wereldbank heeft bekend ge maakt, dat Nederland twaalf mil- lioen dollar krijgt en Frankrijk 25 millioen dollar voor de stabilisatie van het muntwezen in deze landen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1