Bij de driehonderste geboortedag van P. C. Hooft De brandstoffenvoorziening Al ligt er nu een, laten we ho pen, lange periode voor ons van stralende zomerwarmte, de herinne ringen aan de ontberingen die we in de afgelopen winter hebben moe ten lijden, doordat we met de strenge koude over zeer onvoldoen de brandstoffen beschikten, ligt ons inog vers in het geheugen. Daarom maken we met instemming melding van de schriftelijke vragen, die het Eerste Kamerlid de heer Wouden berg tot de ministers van econo mische zaken, verkeer en water staat heeft gericht met betrekking tot de vooruitzichten van de kolen- voorziening iin de aanstaande win ter. De vragensteller wil vooral weten of er zekerheid bestaat, dat de bevoorrading van industriekolen en huisbrand, vooral in de steden, zo tijdig zal geschieden, dat stag natie in de aanvoer door vorst, de distributie van het toegewezen kwantum niet in gevaar zal bren gen. Laten we hopen, dat de ministers het Kamerlid en ons gerust kan stellen. Het zou wel een weer een strenge winter kunnen worden. Olieboringen in Drente De olie in de Nederlandse bon dem biedt nog steeds nieuwe pers pectieven. De Bataafse Petroleum- maatschappij zal binnenkort ten Westen van Koevorden beginnen met diepboriing. In de "-komende maanden zal de maatschappij olie winnen. Plannen bestaan boringen tot een diepte van 2000 mieter ta verrichten. Bij' Schootnloo (ten Noor den van Emimen) zal de Bataafse proefboringen tot een diepte van 600 meter ondernemen. Hierbij zul len regelmatig kernen van de grond soorten worden onderzocht. Voorts zal zeer binnenkort een aanvang gemaakt worden met het geophy- sisch onderzoek dier Waddeneilan den en andere gebiiedan. De B.PiM- zal daar baringen verrichten met seismisch onderzoek waarbij trillin gen in de bodem opgewekt Iwiarden door ondergrondse explosies om zo doende de bouiw van de diepere lagen te kunnen vaststellen. Voorts houdt men rekening met de moge lijkheid dat deze kunstmatig te weeg gebrachte trillingen opwel- vitagen van oliehoudende lagen zul len doen ontstaan. Vergeet uw levensmiddelen bonnen niet De vacantiegangers zullen, indien zij voor langer tijd dan vijf dagen hum intrek nemen in een hötel, deze zomer hun levensmiddelenbonnen nog niet thuis kunnen laten, zo deelt Bedrijfshoreca ons mede. De hótel- restaurants ontvangen sledhts be perkte toewijzingen ten behoeve van het passantenverkeer, niet voor het vacantietoerisme. De pensions ont vangen in het geheel geen toewij zingen. Deze zijn dus voor wat de maaitijd verstrekking betreft, volle dig aangewezen op de levensmidde- lenbonnen der gasten. Men kan daar dus geen enkele maaltijd bonloos genieten. Het is natuurlijk ook voor toeristen mogelijk een banloze maaltijd 'i n een restaurant te ge bruiken, doch dit kan uiteraard geen regel zijn. Daarvoor zijn de toewij zingen te beperkt. Deze toestand is niet plezierig. Bedrijfshoreca heeft besprekingen, geopend met de bevoegde instanties om te komen tot een verruiming- De algemene voedselsituatie spreekt hierin echter een belangrijk woordje mede. In Juli en Aug. de bonnenlijst eenmaal In de twee weken Teneinde de winkeliers iin de ge legenheid te stellen hun zaken enige tijd voor vacantiie te sluiten zal van1 6 Juli t.m'. 30 Augustus as. ilb plaats van iedere week, éénmaal per veertien dagen een bonnenlijst worden gepubliceerd. De bonnen, welke normaliter verdeeld over twee weken worden aangewezen, zulLen dan Ln één lijst warden be kend gemaakt. In de tijdstippen, waarop de de taillisten de bonnen bij de distri- butiediemsten moeten inleveren, wordt geen wijziging gebracht. De taillisten, die dus hun zaak wegens vacantie willen sluiten, dienen maat regelen te nemen om op de vooil hen vastgestelde dagen de bonnen te doen inleveren. Het publiek moet er rekening mede houden, dat het als gevolg van deze regeling een Week eerder de beschikking krijgt over de ar tikelen, welke gewoonlijk in de tweede week worden aangewezen. Aan het einde van de periode, waar voor deze regeling geldt, zal men echter een week langer moteten wachten. De bonaanwijzing voor tabak valt niet ander deze regeling. Deze zal telkens normaal 'in de tweede wteek plaats vinden. „De Sloterdijk" bracht 900 repatriërenden mee Heden Dinsdag 27 Mei komt de .Sloterdijk" in Rotterdam aan' het honderdste repatriëringsschip De circa 900 passagiers, die het schjp aan boord heeft, zullen het totaal aantal gerepatrieerden, dat sinds het begin, in Januari 1946, in ons land aankwam, brengen op 82.993. Hiervan kwamen 78.199 per 9Chip aan, terwijl de overige 4.794 per vliegtuig in ons land arriveer den. V,an de 100 schepen hadden er 58 hun einddoel in Amsterdam^ terwijl de „Sloterdijk" als 42e in de Maasstad aankomt. Bij de Repatriëriingsdienst ver wacht men, dat na de aankomst van de „Sloterdijk" nog circa 30.000 repatriërenden in ons land zullen aankomen, waarbij eChter 15.000 of ficieren, onderofficieren en man schappen met hun gezinnen gere kend worden, die zullen worden afgelast door de 2e divisie. Dit zijn militairen, die nu 'hun bevrijding uit de gevangenkampen weer in werkelijke dienst bij het K.N.I-L. zijn opgekomen en die thans door de militairen van de tweede divisie zullen worden afgelost. De Nederlandse vrouw 1898—1948 Van 18 Augustus—15 September 1948 zal in de Hotutrusthallen te 's-Gravenhage een grote nationale tentoonstelling wonden gehouden, getiteld „De Nederlandse vrouw 1898—1948". Het doel van deze ex positie is hulde te brengen aan, Neerlamds eerste vrouw, die in dat jaar haar'50-jarig regeringsjubileum hoopt te herdenken. Bij de troons bestijging van hare Majesteit werd eveneens een tentoonstelling van vrouwenarbeid georganiseerd en thans hoopt men binnen afzienbare tijd hetzelfde te kunnen doen. Daarbij zal dan een1 beeld Wonden gegeven van het leven en werken van de Nederlandse vroüw in de afgelopen halve eeuw. Tieneinde al le Nederlandse vrouwen hierbij te betrekken, werd contact gezocht met de Nationale Vrouwenraad en met het Nederlandse Vrouwenco- mité. De expositie zal, naar gehoopt wordt, zonder'hulp van derden, dus zander grote garanties of subsidies gefinancierd kunnen worden- Daar voor is echter nodig, dat iedere vrouw in Nederland een steentje zal bijdragen. Van het batig saldo der in 1898 gehouden tentoonstelling werd het Bureau voor Vrouwenarbeid opge richt en het ligt in de bedoeling het batig saldo der thans te hou den expositie aan H.M. de Koningin aan te bieden voor een gave aan| een door haar zelf te bepalen in-f stelling. De reis van dr. Beel en Jonkman Van bevoegde zijde woidt het vol gende medegedeeld ..Het is waarschijnlijk onvermijdelijk, dat de reis van de minister-president en de minister van Overzeese Ge biedsdelen aanleiding geeft tot het verspreiden van talrijke verwarring wekkende berichten. Ia dit verband wordt het volgende categorisch van bevoegde zijde verklaard le. Het is nimmer de bedoeling van de minister-president en de minister van Overzeese Gebiedsdelen geweest om tijdens hun verblijf in Nederlands- Indtë enig besluit van ingrijpende aard te nemen. Het doel hunner reis was oriënterend en beoogde daar nevens met de Commissie-Generaal en luitenant-gouverneur-generaal en andere autoriteiten, Nederlands zowel als Indonesisch, in persoonlijk contact te treden. 2e. Na de terugkeer van de ministers zullen zij hun indrukken aanstonds aan het kabinet mededelen. 3e. Eventuele besluiten zullen uiter aard niet worden genomen voor het hierboven bedoelde overleg heeft plaats gevonden. Berichten, die hierop vooruitlopen kunnen niet anders dan een speculatief karakter dragen. Nederland als wetenschappelijk centrum Nederlands goede naam in weten schappelijk opzicht zal nog aanzien lijk verstevigd worden. Behalve de organisaties voor natuurwetenschap pelijk onderzoek, die na 1939 tot bloei kwamen, zullen wij binnen af zienbare tijd „De Nederlandse Orga nisatie tot Bevordering van het zuiver Wetenschappelijk Onderzoek" ken nen. Een desbetreffend wetsontwerp wordt binnenkort verwacht. Als mo del dient de beroemde Rockefeller De magistratuur was voor Hooft niet van ondergeschikte betekenis. Wellicht 'dat zijn grote belangstel ling voor de kunst zulks zoiu doen vermoeden. Integendeel, de neteli ge bestuuirsverh ondingen in die da gen, vereistenlde uiterste toewijding Hooft wist teveniwlel met fijne diplo matie de juiste weg te vinden. De macht van'fde baljuw op het platte land was trouwlens tamelijk uitge breid. In1 kwesties met de diverse stedelijke negeringen kwam even wel Hooft's verdraagzaamheid hem goed te pas. Al nam het baljuw-i schap Hooft dus zeer in beslage steeds wist hij tijd te vinden, nn\ zijn litteraire ambities te kunnen vervolgen. Voor zover (het de litteraire kunst betrof, streefde Hooft niet naar een getrouwe uitbeelding van de his torische werkelijkheid. Veeleer ver vormde hij de historie naar de eisen van zijn kunst en zijn morele opvattingen. In de inkleding van zijn stukken als B a e t o, komt zijn bewondering tot uiting voor de La tijnse treurspeldichter Seneca, die bij de renaissancegeleerden als mo del gold. Baeto is de ideale stamvader van de Nederlanders, die om een bur geroorlog te voorkomen', met zijn aanhang in vrijwillige ballingschap trekt. Hoe zeer het vaderland Hoof t aan het hart lag, mag worden ge concludeerd uit de moeite die hij zich gaf om aan de taal haar zelf standigheid te geven, zelfs met op offering van eigen roem in het buitenland. Het proza Met bijzondere liefde heeft Hooft het proza als kunstvorm beoefend. Na 1626 verdringt het proza de poëzie bijna geheel Foundation van Amerika, die aan verdienstelijke onderzoekers fondsen ter beschikking stelt. Verschillende stichtingen, onder andere een voor het atoom-onderzoek, werden reeds opgericht of bevinden zich in staat van geboorte. Het vraagstuk der uitwisseling van geleerden tussen de landen is ln de plannen begrepen. In Amsterdam verrijst de atoom- „cyclotron" en deze is voor 90 pet. gereed. Zeer belangwekkend is ook het project om een grondige studie te maken van de misdadigheid der Nederlandse bevolking gedurende de bezetting, waarbij theologen, socio logen en criminologen gaan samen werken. Paniek in een autobus Te Koedijk (N.H.) is een merk waardig ongeluk gebeurd. In een langs het dorp rijdende autobus van de HACO, werd op zeker ogenblik geroepen dat de bus in brand stond Dit had tot gevolg, dat ieder een goed heenkomen trachtte te vinden. Er ontstond een paniek, zodat zelfs iemand via het noodlulk in het dak de nog steeds rijdende bus wilde verlaten. De passagiers drongen naar de uitgang, waarbij mevrouw Raat uit Koedijk onder de voet werd ge lopen en zo ernstig gewond raakte, dat zij in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis te Alkmaar moest worden vervoerd. Verschei dene andere passagiers [hebben ook verwondingen opgelopen. Alleen waren het geen brandwonden, want er was van brand geen sprake. Het particuliere vliegtuig van de Philippijnse president Roxas is op weg naar Parijs in de oerwouden van het eiland Mindanao vermist geraakt. Aan boord van het vlieg tuig bevinden zich 12 regerings functionarissen. In navolging van de Romeinen (Cicero) en de Italiaanse ren ais- sance-schrijvers, streefde Hooft in de Brief naar kunstigheid van vorm. Hoe zeer deze kunstigheid uit zijn natuur voortsproot blijkt wiel uit het feit, dat hij ook iq periodes van heftige gemoedsaan doening deze vorm niet prijs geeft, maar deze stijl handhaaft. Na 1626 wijdde Hooft zich on-" afgebroken aan de geschiedschrij ving, waarbij 'hij een bijzonder kern achtige stijl cultiveerde. Juist deze 'Compacte zegging en de vele pu rismen (nieuwe zelfbedachte woor den), maken ook deze werken on toegankelijk voor het grote publiek. Sterk geboeid werd hij door de Romein Tacitus, wiens stijl hij door vertalingen nader trachtte te komen. Na een zeer uitgebreide en grondige voorbereiding schreef hij het werk „Nederlandse Historiën", waarin hij de wording van het Gemenebest sedert 1555 schildert. Door dit werk werd Hooft tot de eerste van onze 17e eeuwse prozaschrijvers. Al was het geenszins Hooft's bedoeling, een stijl ter navolging te scheppen, is toch de invloed die dit werk op latere geslachten heeft gehad zeer groot geweest. Een der voornaam ste verdiensten van Hooft is het verzet dat',hij middels zijn „Histo riën" aantekende tegen de poli tieke en godsdienstige onverdraag zaamheid en overheersing dier dar gen. Deze waarde rijkt tot in onze tijd. De mens van 1947, die de moeite neemt dit eeuwenoude werk met aandacht te lezen, zal er vaal in vinden, dat hij zonder veel moei te kan transponeren in onze dagen. Bn dat bewijst het Waarachtig kun stenaarschap van de schrijver, die kunstwerken schiep, die de eeuwen trotseren. Naast dichter, de kernachtige historieschrijver

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2