ZIERIKZEESCHE WAARlfl OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 17974889 X Voortgezette industrialisatie' Europa, een mozaiek van volkeren en culturen DINSDAG 27 MEI 1947 >ANp.>15^9d|ijtr, 101 ef Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee Twi. ADVERTENTIËN 12 cent per m.nj, ï^jN contract speciale >fc\>uccesjc'3>' maximum 15 m.m. (4^-egels) Is 1,— per stuk. WERELDNIEUWS Die vooroorlogse Nederlandse wel vaart, vond voor -een -groot deel in de handel haar oorsprong. Neder land bezat een goed geoutilleerde industrie, de landbouw wlas van zeer grote betekenis, maar primair stond toch de handel. Er was een schare van zeer 'kundige handelsmensen, die uit [internationaal milieu de wel vaart binnen de grenzen van ons 1 and brachten. Zoiver zijn we thans nog lang1 niet. Het gaat er dus om,, onder de'ogenblikkelijke omstandig heden te roeien met de riemen die we hebben. Een van deze riemen nu is de voortgezette industrialisatie. Het gaat om zefhandhavi-ng -uit barre noodzaak. De rokende schoorstenen zijn het bewijs, dat Nederland toch de nek niet wil buigen, maar vast besjoten is, de economische slag te winnen. Enkele cijfers kunnen even wel duidelijk de moeilijkheden illus treren. In 1938 hadden wij een ex port van 1 milliard gulden. In 1946 was er een uitvoer van f 800.000.000 Daar staat tegenover dat wij inj het laatste .normale" vooroorlogse jaar, niiet zoals thans een passieve betalingsbalans hadden, terwijl de munt nog niet aan waardeverminde ring onderhevig was geweest. Het verbreken van d-e Indische handels relaties kost ons f 400 milliioen per jaar. Bij een dergelijke onevenwich tige betalingsbalans is het experi ment van de voortgezette industri alisatie moeilijk, 'hoewel volgens ex perts niet onuitvoerbaar. Aan dit optimistisch geluid is echter een maaT verbanden. De Nederlandse industrie zal het niet moeten zoe ken in producten, die veel grond stoffen vereisen. De Nederlandse in dustrie zal moeten zijn een verede lingsindustrie ,of zoals het in de stijl van deze tijd wordt genoemd een hoogwaardige kwalitei-tsiindus- trie. 1 TTT ij willen op de vereiste voor- waarden, waaT ouder de voort gezette industrialisatie zal kunnen slagen, nog wat dieper in gaan. Het zal nodig zijn de tech-i nische bekwaamheden van allen die in dit' proces zijn betrokken, zo hoog mogelijk op te voeren. Naar het schijnt zijn voor de uitvoering der thans op stapel zijnde plannen over enkele jaren 6000 ingenieurs nodig. De instelling van -een tweede Technische Hogeschool ligt daar om zeer in de lijn der verwachtin gen. Behalve 'goede voorlichting, zal het technisch onderzoek der z.g.n- research op de laboratoria der grote ondernemingen nog moeten warden geïntensiveerd!. Zöwel prac- tisch als theoretisch zal er gestae dig moeten worden gespeurd naar niewe mogelijkheden. Nederland zelf is greftdstoffenarm, het invoeren van grondstoffen kost deviezen, ons ini tiatief, onze vlijt en onze fantasie zullen wat betreft de industrie, daar om de voornaamste brom vam in komsten moeten zijn. Zeer belangrijk is ook de factor vam bet marktonderzoek. Zowel par ticulieren als de overheid zullen daarbij gelijk het pad moeten ver kennen. Met welke goede bedoelin- Churchill en Walter Lippmantn hebben reeds enige malen, in woord en geschrift, suggesties de wereld ingezonden, om te komen tot een Verenigd Europa. dient evenwel een scherp onderscheid ge maakt te worden tussen Europa als politiek slagwoord en tussen het begrip Europa, dat de vrucht is van een historisch groeiproces. Ons werelddeel is sedert het uiteenval len van het heilige Roomse Rijk,' geen politieke werkelijkheid meer, maar wel een geestelijke en cul turele. Europa onderscheidt zich o.a. hierdoor van de andere continenten dat het een mozaïek is van sterk geïdividualiseerde volkeren en cul turen, waarvan de voedingsbodem niettemin bij alle dezelfde is. Bij alle pogingen tot éénwording van Europa werd dit essentiële feit tot nu! toe over 'het hoofd gezien. Hier bij kwam -nog 'dat het streven naar een verenigd Europa niet uitging van de Europese volkeren zelf, maar van de een of andere grote mo gendheid, die het gehele vastelanjd' wenste te overheersen. Wanneer Europa een politieke eenheid zou w'o-rdem, zou het wel eens kunnen ophouden -een' geeste lijke rol op het wereldtoneel te spelen. Zonder de grote mogendhe den buiten het continent, zal Europa er meer baat bij hébben zijn eenheid te bewerkstelligen. U N O. geen succes De organisatie van de Verenigde volken,[de U.N.O., lijkt op het ogen blik op een slechte nabootsing van de Volkenbond, waarop men na de eerste wereldoorlog al zijn hoop vestigde. Met de UNO loopt het vast op haast ieder gebied, en zeker da,ar, Waarbij de tegenstelling Oost- West betrokken is. De hoop dat een U.N.O.-leger tot stand zal ko men behoort voorlopig tot de vrome wensen. Wat misschien niet zo heel erg is, want dat leger zou, door 't vetoi-recht, nooit tegen een grote mogendheid kunnen worden ge bruikt. Het gehele plan zoals het afgeleverd is door de raad der generale staven op zichzelf weinig belovend. Het U.N.O-leger zou in werkelijkheid, als de noodzakelijk heid van een actie urgent werd,, worden samengesteld uit delen van legers der grote mogendheden, alle onder hun eigen bevelhebbers. Het lijkt voorshands beter zich geen illusies te scheppen over een inter nationaal leger tot beveiliging van de vrede. Ramadier waarschuwt Frankrijk De Franse premier Ramadier heeft een waarschuwing tent het Franse volk gericht, waarbij 'hij verklaarde, dat de komendte drie weken van vitaal belang zouden; zijn tn dat Frankrijk ineen zou storten, indien men thans het hoofd zou verliezen. ,;Tot 15 Juni zal Frankrijk met economische moeilijkheden te kam pen hebben. Daarna zal de toestand ellengs beter worden", zei Rama dier, terwijl hij de voedselrelletjes in herinnering bracht. Ramadier zei verder, dat hij niet wist, of het broodrantsoen verlaag! zou moeten worden. Als hoofdoor zaak van de langdurige crisis gaf hij 't feit op, da,t Frankrijk slechts een evenredig aandeel in het graan gein de .overheid ook bezield is, •thans is er vaak een peilen vajra de markt, dat nergens op lijkt en in de praktijk uiterst schadelijke gevolgen heeft. Hoofdoorzaak hier van is (iet feit dat vele nieuwbakken ambtenaren in het oude corps zijn binnengeslopen. Een industrieel drukte het eens zo uit: „hun waan wijsheid is omgekeerd evenredig met het 'effect hunner bemoeiingen" Gelijk is met deze opmerking het alternatief voor de overheid aange geven. Zij'zal zich met het bedrijfs leven niet meer moeten inlaten dan strikt noodzakelijk is. Wordt daar naast een fiscale politiek gevoerd, die het bedrijfsleven niet smoort en er Tiiet op gericht is, de onont beerlijke winst af te tappen, dan kan de hoop bestaan, dat de Nc-a derlandse industrie in haar hero- isch pogen te zegevieren over de moeilijkheden, zal «lagen. uit Amerika, Canada, Argentinië en de Oekraïne kon ontvangen. Intussen schijnen de Fransen de ze oproep niet zeer ter harte te nemen. Even later meldde Reuter, dat 400.000 metaalbewerkers in ge heel Frankrijk klaar staan ,om te staken, nu de minister van Arbeid geweigerd 'heeft in te stemmen met hun eis tot loonsverhoging van 10 franc per uur. De lynchwet getolereerd Acht en twintig blanken> beschul digd van een lynchpartij op de ine- ger-taxi-chauffeur Willie Earle, zijn| door een .rechtbank in Greenville, Zuid-Carolina, vrijgesproken. De be schuldiging luidde, dat zij Earle, die zij op hun beurt beschuldigden van het neersteken, van een blanke collega, met geweld uit de gevan genis van Pickens hadden gehaald en vervolgens/op beestachtige wijze vermoord. De rechter was van mening, dat men alle 28 mannen naair de elek trische stoel zou moeten zenden in dien men Tiet schuldig over hen uit- zou spreken. De jury beraadslaagde gedurende vijf en een half uur, voordat zij tot vrijspraak besloot. De rechter had haar van te voren opdracht gege ven om bij het bepalen van de uit spraak geen rekening te houden „met zogenaamde ras-kwesties". De jury vond, dat de beklaagden op geen enkel punt schuldig waren. De verdediging had geen getuigen opgeroepen. De vice-president van het Natio nale Genootschap van Advocaten, die de rechtzitting heeft bijgewoond verklaarde na afloop, dat het pro ces bewees hoe noodzakelijk han delend optreden in dit opizicht door •de centrale regering gewienst is. WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond: De onweersactiviteit neemt snel af, de buien trekken naar het Noord-Oos ten, matige wind uit Westelijke richting, de maximum temperatuur iets lager dan gisteren. 27. Zo,n op 4,32; onder 20.43 Maan op 12.56; onder 2.14 Eerste kwartier 5.35. Hoogwater te Zierikzee over de maand Mat 27 8.53 v.m. 21.14 n.m» Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Het was duidelijk, dat de politie autoriteiten op de hoogte waren van de voiorbtereidingen van de lyhch-partij, geen hand hebben uit gestoken om haar te verhinderen. Verschillende Amerikaanse pers organen tekenen verzet aan tegen deze uitspraak die een eigenaardig licht werpt op de rechtspraak fin sommige Zuidelijke Staten van Noord-Amerïka. AntwerpenPraag „Het Laatste Nieuws" wijdt een be schouwing aan de problemen, die voor België zijn ontstaan door het wegvallen van het Duitse achter land. Het blad wijst er o.a. ap„- dat zelfs indien de conferentie, wel ke binnenkort zal worden gehouden en tijdens welke het vraagstuk van het transitoverkeer aan een nieuw onderzoek zal worden anderworpen voldoening zal schenken, men niet temin rekening zal moeten houden met het feit, dat de economische onmacht van Duitschland het de eerstvolgende jaren onmogelijk zal maken voor België het vooroorlogse peil van het doorvoerverkeer te be reiken. „Het Laatste Nieuws" betoogt, dat men zich op deze ongunstige stand van zaken evenwel niet mag blind staren en nieuwe mogelijkheden ge zocht dienen te worden. Het blad wijst in dit verband op het bezoek, dat dr. Ripka, Tsjechisch minister van buitenlandse handel kortgele den aan Antwerpen heeft gebracht en merkt op dat het geen geheim meer is, dat Tsjechoslowakije op zoek is naar een goedkope zeeha ven. Tsjechoslowakije gaf tot nu toe de voorkeur aan Rotterdam. Tijdens de ontvangst op het stadhuis te Antwerpen verklaarde dr. Ripka echter verrast te zijn door de grote mogelijkheden, die de Antwerpse haven aan zijn land zou kunnen bieden. „Het laatste Nieuws" weet mede te delen, dat in verband met deze verklaring te Praag een Bel gisch' propagandabureau zal worden opgericht, dat meer bekendheid aan de haven van Antwerpen zal geven. Rotterdam let op uw sa eek. Het aantal radio-luisteraars be droeg op 1 Mei 768.269 tegen 773.169 op 1 April. Het aantal distributje- aansluitinge» steeg van 475.544 op 1 Maart tot 477.372 op 1 April. De Australische minister Cal- well, heeft in het Huis van Afge vaardigden verklaard, dat Australië langzaam doodbloedt, indien het geboortecijfer niet stijgt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1