ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Noord- en Zuid-Amerika tot één bloc gesmeed WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Gewenste harmonie ZATERDAG 24 MEI 1947 No. 15597 101e Jaargang. ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtmap Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. De ontdekking dat de cultuur mens van 1947 lichamelijk op de zelfde wijze is gebouwld, als zij|p verre voorouders, wier bestaan zich verliest iin de nacht der eeuwen, kan telkens wieer aanleiding ge van tot een blijde verrassing. Wij heb ben iets gemeen met deze mensen uit de oertijd, wier levensfuncties waren beperkt tot vissen en jagen, n.1. dezelfde ingenieuze Lichaams bouw. Het lichaam is in principe nog steeds tot dezelfde primitieve leefwijze in staat. Het project van de vorm is door de Schepper niet aan veranderlijkheid onderhe vig gemaakt. De cultuurtaaik der mensheid, zich uitstrekkend over een lange rij van eeuwen, heeft in een langzaam proces de aandacht voor het lichaam overgeplant naar de geest. Het danken nam aanvan kelijk een geheel ondergeschikte plaats in. De spieren stonden in ran|gorde der urgentie boven de hersenen. In de overgang van de toestand van primitieve afhankelijkheid van de natuur tot het aan de cultu ui- afhankelijk bestaan van onze tijd, is steeds meer de waarde van gees telijke zelfwerkzaamheid van tie, mens gestegen. De vroegere „een heid" van het leven is verbroken, de samengesteldheid is er voor in de plaats getreden, door stelselma tige technische en intellectuele voor uitgang. Een gebondenheid aan de cultuur, stelt onze generatie, voor een samenstel van problemen, die het helderst denken dreigen te ver warren. Of zoials wij het ergens lazen: ,,er opent zich een eindeloos heid, dié geen rijkdom meer is, maar een allesverzwelgende groot te". Reeds het feit dat de levetns-i vreugde geen gelijke tred heeft ge houden met deze ontzaggelijke le- vensverrrijking, zal elk individu moeten nopen een standpunt te kiezen. Het evenwicht tussen lichaam en geest is verbroken en het zou niet moeilijk zijn aan te tanen dat de wereld onrust en per manente oorlogsdreiging, mede hier door worden veroorzaakt. Zojwel lichamelijk als geestelijk lijkt de eenvoudige oplossing, de enig juiste, maar zij; is het niet. Wij kunnen ons verbazen over de ontdekking, dat wij tot dezelfde levenswijze instaat zijn als de oer-mens, wie serieuS er over denkt, zulks ook te doen, is een fantastische dwaas, die zelfs verraad pleegt aan de cultuur. Wie alleen de materiële, de uitwendige zegeningen van de cultuur accep teert, maar die cultuur zelve mis kent, door de eeuwige betekenis er aan te ontzeggen, bedriegt zich zelf en wordt Wellicht door de le venspraktijk tot rede gebracht. A lleen de harmanie, het even- wicht tussen cultuur en natuur kaïn voor bet leven van elke dag tot de zozeer gewenste levensstabii- lisatie, in deze tijd vol onzekerhe den, voeren. In opvoedkundige zun kan dit verregaande gevolgen heb ban. Men beeft de jeugd imtnars middels de spart tot de natuur" terug willen leiden. In de praktijk heeft dit vaak tot uitwassen aam-r leiding gegeven. In de sportver- dwazung, waardoor de sport doel President Truman en minister Marshall zullen, volgens een corres pondent van het Franse persbureau binnenkort het Congres verzoeken, zich zo spoedig mogelijk uit te spreken over een wetsontwerp, dat ten doel heeft, alle legers van het Westelijk halfrcnd uit te rusten met hetzelfde materieel en officieren uit da landen van Latijns Amerika een opleiding te geven in de Verenigde Staten. Dit besluit is genomen op advies van een commissie van de depar tementen van oorlog, marine en buitenlandse zaken. De republikein Vamdenberg heeft Marshall verze kerd, dat hij alles zal doien, omj de republikeinen in het congres te bewegen, dit wetsvoorstel aan te nemen. Generaal Eisenhower en andere invloedrijke Amerikanen zijn van maning dat door het aannemen van dit wetsontwerpeen, einde zal wor den gemaakt aan de bewapenings wedloop op het Westelijk halfrond. jMen meent, dat dit besluit van Truman en Marshall de conferentie van Rio de Janeiro inluidt. Op de ze conferentie,» die waarschijnlijk in Julil begint, wil men een verdrag lot stand brengen voor de verdedi ging van het Westelijk halfrond. Wordt het plan van Truman en Marshall aanvaard, 'dan zal de poli tiek op het Westelijke halfrofndi voortaan deze ui'tsppraak vain sena tor Vand-enberg tot grondslag heb ben: „de verdediging van het Wes telijk halfrond moet een geheet vormen van ("de Noordpool tot Kaap Hoorn". Is de atoombom reeds verouderd? Glenn Martin, de bekende Ameri kaanse vliegtuigfabrikant, heeft voor een commissie van de Amerikaanse Senaat verklaard', dat de atoombom al weer verouderd is, zo meldt de New Yorkse correspondent van de „Manchester Guardian". Martin, die nauw betrokken is bij het onder zoek naar nieuwe wapens, is van mening, dat een radio-actieve wolk in de practijk veel dodelijker zou kunnen zijn dan de atoombom. Hij wees er cp, dat een dergelijke wolk zonder explosie gemaakt zou kun nen worden en veel schade zou kunnen aanrichten onder de bevol king van eën uitgestrekt gebiedt Een dergelijke wolk zou een aan tal nadelen hebben, die ook het gebruik van gifgassen in de oor logvoering met zich brengt. Zo kan de wolk op het slagveld alleen maar worden gebruikt bij gunstige ie® geen middel wlerd, komt 'tot uiting, dat juist de fouten van dp cultuur in;erge mate aan deze vorm van ,jnatuurgenot" kleven. Het aan kweken. van de eigen levensstijl 'bij de jeugd, wordt daardoor zeer ze ker niet bevorderd. Wil de jeugd begrip krijgen van de wonderlijke samenhang der na tuur, die als een machtige gods openbaring tegen de achtergrond van bet leven staat, dan zal zij nog op heel andere wijze daarmede in contact gebracht moeten worden. Uit dit contact groeit dan vanzelf de belangstelling voor de cultuur. In de natuur toch manifesteert zich de rijkheid en veelzijdigheid van het leven eindeloos. Dit zelfde ken merk is de cultuur eigen, rijk, ein deloos verscheiden. Deze overstel pende veelheid wordt dan echter niet meer als een belemmering ge voeld of zelfs als een afschrikwek kende dreiging. Er bestaat dan reeds begrip woor de rijke verschei denheid, die echter tot een ordelijke samenhang valt te reconstrueren. Zo kan de harmonie tussen geest en lichaam in het leven van elk mens tot gelding komen. T|Ot per soonlijk nut en tot heil van het va-) derland en de wereld. weers- en windgesteldheid. Een groot deel der personen, die met de wolk in -aanraking zouden ko men, zou onmiddellijk of binnen en kele dagen of weken sterven, de enderen zouden gedurende lange tijd, volkomen uitgeschakeld worden, ü'ieden zouden geheel of gedeeltelijk onbewoonbaar kunnen gemaakt ge durende enkele maanden. Wolkenkrabber voor het U.N O. secretariaat Veertig verdiepingen zal het ge bouw tellen, Waarin het secretari aat der Verenigde Naties zal wor den gevestigd. Deze wolkenkrabber komt te staan aan de East River,, te New)'York. Op( 1 Juli begint mén de gebouwen, die nu op het terrein staan, te slopen, en in Deoemjher denkt men met het bouwen te be ginnen. Deze moderne toren van Babel zal ook onderdak bieden aan de 3000 man personeel van de V.N.; Men houdt rekening met uitbreiding tot 5900 man. NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor eiken dag. 25-31 Mei Zondag Handel. 2, vs. 1 13 Maandag 2. vs. 14—21 Dinsdag 2, vs. 22-36 Woensdag 2, vs. 37—47 Donderdag 3, vs. 1 10 Vrijdag 3. vs. 11-26 Zaterdag 4, vs. 1 12 WEERBERICHT Verw achting tot de avond van 24 Mei: Over het algemeen vrij veel be wolking met enkele verspreide buien met onweer, in het Zuiden en mid den van het land, overdag weinig verandering, meest matige Ooste lijke, in het Zuiden veranderlijke wind. 24. Zon op 4.35; onder 20.39 Maan op 7.54; onder' 0.35 25. Zon op 4.34; onder 20.40 Maan op 9.16; onder 1.20 26'. Zon op 4.33; onder 20.42 Maan op 10.42; onder 1.52 Eerste kwartier 27 Mei 5.35 Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 24. 6.van. 18.27 n.m. 25. 6.50 v.m. 19.14 n.m» 26. 7.48 v.m. 20.12 n.m. Behalve een grote vergaderzaal komen er in het gebouw nog drie raadzalen, vijf conferentiezalen, achttien vergaderzalen voor afzon derlijke commissies en conversatie- zaal voor gedelegeerden. De grote vergaderzaal heeft 3250 zitplaatsen. In alle conferentie-zalen zal een installatie worden aangebracht voor de vertalingen tijdens het uitspre ken vara i een rede. Onder de grond zal een stalling worden gebouwd voor 2000 auto's. Verder zullen zich in het gebouw een theater, een ziekenhuis, een bi bliotheek, restaurants en een post kantoor bevinden. Een vijftigtal Nederlandse kinderen, die in de omgeving van Aken wonen, zijn voor een vacantic van drie weken in Nederland aange komen. Voor het meerendeel zijn deze kinderen, wier ouders, ondanks het feit, dat zij hun werkkring in Duitsland hebben. Nederlanders zijn gebleven, sterk ondervoed. Bij het passeren van de grenspost te Vaals werden de kinderen eerst gewogen. Anp P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1