ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Byrnes blijft vertrouwen in een durende vrede VRIJDAG, 23 MEI 1947 No. 15596 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierik2ee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. T\d. 82. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIÊN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS James Byrnes, de voormalige Amerikaanse minister van buiit in landse zaken, die zich in Januari' wegens gezondheidsredenen uit het openbare leven terugtrok, heeft een belangrijke verklaring afgelegd over de buitenlandse aangelegenheden der V.S. Twee jaar geleden verheugden de volkeren der wereld zich over het einde der vijandelijkheden in Euro pa en verlangden sterk naar het einde van de oorlog in de Pacific. Terwijl de inwoners van vele lan den de balans van de oorlog op maakten, hadden zij slechts een hoop dat uit dit alles een algemeen ver langen naar vrede zou voortkomen, dat oorlogen in de toekomst onmo gelijk zou maken. Op het ogenblik zijn zij veront rust, aangezien zowej in de Sowjet Unie als in de Verenigde Staten te veel gesproken wordt over oorlog en te weinig over vrede. Het Rus sische volk verlangt geen oorloge terwijl de Verenigde Staten zeker geen oorlog wensen. De inwoners van andere naties, welke nog ge blikt gaan onder de vreselijke wreedheden van het recente con flict, verlangen vurig naar een du rende vrede. Indien men onder deze omstandigheden weer in oorlog zou komen, zou dit niet zijn, omdat de volkeren oorlog verlangen, docj| door het onvermogen van hen die een beslissenden invloed uitoefenen op de regeringen der wereld. Bymes gelooft niet in een derge lijk bankroet van staatsmanschap. Integendeel. Hij geloofde dat Ame rika een vrede kan vestigen, èn handhaven. Rusland kan de vredes voorwaarden niet dicteren, evenmin als Amerika. Zulk een dictaatis slechts mogelijk tegenover een ver slagen vijandelijke staat of ©en hul peloze staat. De geallieerde mogend heden moeten met elkander onder handelen op basis' van gelijkheid1. Men eist iniet van hen dat zij funda mentele principes opofferen, doch zij moeten een juist onderscheid' maken tussen vraagstukken van principiëlen en die van poiiti'eken aard. Byrnes herinnerde aan de woor den van President Roosevelt, welke hij uitsprak in zijin laatste bond schap omtrent de algemene toestand! in de Verenigde Stat|en, op 6 Janu ari 1945. Hij zeide toen: „Volmaaktheid, niet minder dan isolationisme, imperialisme of ge- weldpolitiek, zouden belemmeringen kunnen vormen op de weg van de internationale vrede. Laat ons niet vergeten dat die terugkeer tot het isolationisme welke een kwiarteeuw geleden plaats had', niet begonnen werd door een 'directe aanval te gen de internationale samenwer king, doch tegen de beweerde ge breken van de vrede." De President had gelijk. Hij zag deze dag aankomen en realiseerde zich dat er in deze onvolmaakte we reld geen volmaakte vrede kan be staan. Wij moeten echter een po litiek van geduld en vastberaden heid volhouden en 'daardoor pogen een vrede te vestigen welke zo vol maakt moet zijn als menselijkerwijze uitgedacht kan worden. Boerendochters voor drie maanden naar Zwitserland De Nederlandse bond van plat telandsvrouwen stelt binnenkort een aantal Nederlandse boeren dochters in de gelegenheid een be zoek te brengen aan Zwitserland. De meisjes zullen voor drie maan den ondergebracht worden op Zwitserse boerderijen. De bedoeling is, dat, zij normaal in het werk wor den ingeschakeld. Binnen afzienbare tijd zullen ook Zwitserse boeren dochters een tegenbezoek aan Ne derland brengen. Commissie-generaal komt naar Nederland Naar verluidt zal enkele dagen na het vertrek van de ministers Beel en Jonkman, de Commissie- Generaal zich per vliegtuig naar Nederland begeven, om de minister raad betreffende de Indische kwes tie van voorlichting te dienen. Extra bon voor 100 gram suikerwerk Voor alle leeftijdsgroepen wordt ©en extra bon bekend gemaakt voor 100 gram suikerwerk. Dezö bon zal uitsluitend voor sui kerwerk en niet voor chocolade- versnaperingen, jam enz. of suiker kunnen worden besteed, daar het de bedoeling is de te grote voorraden suikerwerk bij de handel op deze wijze te verminderen. Dit zal slechts voor éénmaal ge beuren, zodat d© handel daarmede rekening dient te houden bij 'het aanleggen van nieuwe voorraden suikerwerk. Opheffing of vergemakkelijking van de distributiemaatregelen voor suiker, jam, chocolade, suikerwerk en dergelijke liggen echter niet in da bedoeling. Bonnen voor 6 mud kolen in aantocht Binnenkort zullen brandstofbon nen worden aangewezen voor de zomer-bevoorrading. Verwacht mag worden, dat dit twee bonnen zul len zijn, elk recht gevende op drie eenheden brandstof. Over het defi nitieve rantsoen voor het komende stookseizoen is de baslkjsimg nog niet gevallen. Zachte zeep Op 29 Mei zal een bon voor 225 gram zachte zeep warden aange wezen. Voor d© maand Juni is i.n ieder geval een ban voor waspoeder te verwachten. Over de eventueel beschikbare rantsoenen zachte of harde zeep voor deze maand kun nen nog geen definitieve medede lingen worden gedaan. Onbewaakte overweg .Dinsdagmiddag is op de onbe waakte overweg aan de Oude Del- densestraat t© Almelo ©en vreselijk ongeluk gebeurd, dat aan de 22- jarige J. H. Alberts het leven heeft gekast. A. was op bezoek geweest bij zijn verloofd© in de naast da spoorwegovergang liggende boerde rij Bij het passeren op zijn motor van '9© overweg 'wlerd hij voor de ogen van zijn verloofde gegrepen door de uit Hengelo komende trein. Hoewel de trein onmiddellijk stopte, werd A. tientallen meters meege sleurd. Onmiddellijk gekomen dok ters moesten bij1 het vreselijk ver minkte slachtoffer de dood consta teren. Sigaren van de bon Naar verluidt ligt het in de be doeling volgends week Woensdag de sigaren van gemiddelde prijs klasse vrij te geven voor bonloze verkoop. Leidekker viel van kerk De leidekker J. Bredero uit Utrecht viel van 'het dak van de Ned. Herv. Kerk te Elburg, een hoogte van ruim 20 M., op straat. Wonder boven wonder liep hij slechts enige schaafwonden op. Het ongeluk is geschied doordat de dakstoel brak, waarop de loopplanken lagen. Een collega van B. jcon op het laatste ogenblik een touw grijpen en zich op deze wijze redden. Zijn bruid verdronken In het z.g. Jodenland te Leeu warden,'heeft de 28-jarige jongeman .V. J. uit St. Jacobparochie Dins dagavond zijn 24-jarige bruid, iflej. F. de V. uit Leeuwarden, met wie hij gisteren in het huwelijk zou treden, verdronken. Het was reeds de derde maal, dat het huwelijk was vastgesteld, en evenals beide vorige keren schijnt de jonge vrouw op uitstel te hebben aangedrongen. Reeds Dinsdagmiddag schijnen er zich ernstige woordenwisselingen te hebben voorgedaan tussen de bruid en| de bruidegom, die 's avonds leid den tot het drama. De dader heeft zich onmiddellijk bij de politie ge meld. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 23 Mei: Heldere vrij koude nacht, overdag zonnig rweer, met iln de na middag opnieuw iets hogere tempe ratuur, in het Zuid-Oosten wolken vorming, meest matige Oostelijke wind. 23. Zon op 4.36, onder 20.37. Maan op 6.42, onder Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 23. 5.13 v.m. 17.42 n.m» Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. KERKNIEUWS R,K- Kerk. i Tegelijk met mgr. Tilbry, plebaan der Kathedrale kerk te Haarlem, is door Z.H. de Paus tot geheim; Kamerheer benoemd, dr. C. J. Hen- ning, regent van het seminarie te Heemstede en kanunnik van het Haarlemse Kapittel. Dr. Henning werd in 1897 te Zierikzee geboren en to 1922 tot priester gewijd. Ned. Herv. Kerk. TjHOLEN: 10 uur Ds. V;roeg in de weij, 3 uujr Ds. Kooreman. SCHERP ENISSE: 10 uur Ds. Kooreman, 2.30 uur lees- dienst. 2e Pinksterdag 10 uur Ds. Kooreman. Ger. Kerk. TjHOLEN10 'en 3 uur leesd lenst. Chr. Ger. Kerk. TjHOLEN: 10 en 6.30 u. Ds. v. Leeuwen* 8 uur lees- dienst. 2e Pinksterdag 10 uur Ds. v. Leeuwen. Ger. Gem. TIHOLEN10 en 2.30 uur dhr. de Wit. 2e Pinksterdag 10 uur Ds. Visser. SCHERP ENISSE10 \an 2 uur leesdienstl 6 uur Ds. Visser 2e Pinksterdag 10 uur leesdienst. Prot. Bond. TRIOLEN: 3 Uur cand. Haan. I i De acteur Hans Kaart van het Residentietoneel zal zijn loopbaan opgeven om in de Ver. Staten ver tegenwoordiger te Worden van een bloembollenfirma te Hillegom. Ongeveer 250 F.anse oud-strijders, waarvan velen in de Meidagen van 1940 bij Kapelle-Biezelingc hebben gevochten, brachten een bezoek aan Zeeland. Bij het bezoek aan de Franse oorlogsgraven te Kapellc hield de Franse ambassadeur. Jean Riviére, een rede. Anp P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1