Werken in plaats van demonstreren STAD EN PROVINCIE RADIO PROGRAMMA Het is kinderachtig en nutteloos om de geallieerden aansprakelijk te stellen voor de ontberingen, die de Duitsers op het ogenblik lijden, zeggen Douglas en Clay, de militai re gouverneurs van de Engelse en Amerikaanse zones in een gemeen schappelijke verklaring. Het her stel van Duitsland eist meer dan pogingen der geallieerden. De militaire gouverneurs verwij ten de Duitse politieke leiders, dat zij in uren, dat er gewerkt moet worden, demonstraties laten hou den. Dit heeft op de voedselsituatie niet de minste invloed of het moest een nadelige zijn. De verklaring zegt verder, dat geheel West-Europa tengevolge van de oorlog op rantsoenen leeft, die niet veel beter zijn dan de Duitse. Gezinshereniging op Java De Sibajak van de Rotterdamse Lloyd, die reeds vele malen als troepentransportschip de reis naar Indië heeft volbracht, is vertrok ken met ruim achthonderd Neder landse vrouwen en kinderen. Het militaire element was ook ditmaal niet geheel afwezig: twee en twin tig Marva's zijn eveneens aan boord. De reis is georganiseerd om de steeds groter wordende achterstand in de gezinshereniging*van de Ne derlanders op Java enigermate in te h&len. Probaat middel tegen diefstal? He Berlijn circuleert een anonieme bekendmaking van de volgende inhoud: „Indien men voortgaat met het stelen van koffers in de trainen ien bij de post, indien de politie haar boekje blijft te buiten gaan en ^levensmiddelen in be. slag neemt, zullen wij onmid dellijk een grote vergiftigjmgs- actie op touw zetten. De dag zal geheim gehouden worden. Wij zullen alle soorten eet waren in de koffers, die wij vervoeren of dragen, vergif tigen. Het volk zal weten,'wie onze boter eet". Als de motor stopt Twee Zwolse dames, twee dito heren en twee kinderen, eveneens uit Zwolle hadden het plan opge- vat.'om met hun motorbootje, Peter, naar Elburg fe varen, om daar ge rookte paling te gaan kopen. Vol moed ging men op reis, maar hal verwege stopte de motor. Wat men ook probeerde, men kreeg de motor niet meer op gang. Nergens was een schip te zien en teneinde raad is een der heren daarop te water gesprongen en twee uur lang heeft hij gezwommen, voor hij totaal uit geput het havenhoofd van Elburg bereikte. Van daar is toen een schip Peter gaan halen. Coöperatieve Raiffeisenbank Elijkens het jaarverslag over 1946 van de Coöperatieve Centrale Raif feisenbank te Utrecht kunnen de moeilijkheden die de aangesloten boerenleenbanken Ln het bijzonder door de verschillende maatregelen ter sanering van het geldwezen ondervonden, als overwonnen wor den beschouwd. Het geleidelijk her stel van het agrarische bedrijfsleven weerspiegelde zich in de gang van zaken bij de Centrale Bank en haar 730 leden. Het saldo-tegoed der aan gesloten banken daalde in 1946 van 1488 t»*t 1020 millioen gulden, welke vermindering uiteraard verband houdt met de mutaties bij de plaat selijke banken. Van 1 Januari tot 31 December 1946 namen bij de locale banken de so&argelden af van 1419 tot 1046 millioen gulden, de creditsatdi rn rekening-courant verminderden van 331 tot 240 millioen, de debiteuren, in rekening-courant vermeerderden van 25 tot 80 millioen, terwijl in de voorschotten vrijwel geen wijziging intrad. De deposito's der land bouwcoöperaties bij de Centrale Bank verminderden van 4.1 tot 1.5 millioen gulden. De reeds in 1945 toegenomen credietbehoefte van de landbouwcoöperaties toonde in 1946 een verdere stijging, waardoor eind 1946 ongeveer 19 millioen gulden van het toegekende crediet was opgenomen. Het winstsaldo bedroeg f 1.529.259. Voorgesteld wordt hiervan f500.000 toe te voegen aan de reserve risico effecten en f 1.000.000 aan het re servefonds, waardoor de totale re serve stijgt tot f8.250.000. Z1ËR1KZEE. De heer E- Chr. Keus, Hoofd van de Administratie van het Streekbureau voor de We deropbouw „Noord-Zeeland" is met ingang van 1 Maart j.l. benoemd tot Commies in vaste dienst bij het College van Algemene Commissa rissen voor de Wederopbouw met standplaats Zieriikzee. HAAMSTEDE. In de Maandag avond gehouden ledenvergadering van de Harmonie „Witte van Heem stede" is besloten toe te treden tot de Bond van Muziek- en Zang ver. op Schouwen—Duiveland, waar door deelgenomen zal worden aan het im f Juli te houden concours. De rij der zomerconoerten in de gemeenten Haamstede en Burgh zal a.s. Zaterdag geopend warden met een concert op de tent dm Haam stede dooriide Harmonie „Wifte van Haamstede", waarbij a.m. zal uit gevoerd worden /het nummer, Wiaa.r- mee deelgenomen wordt aan bet concours der Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen dat op 2e Pinksterdag te Wemel- dimge gehouden zal worden. QOSTJERLAND. Bij gunstig weer hoopt onze muziekvereniging „Oos- terlands Fanfare" 'Zaterdagavond op de tent ihaar eerste zomerfcoinieart van idit seizoen te geven. Wie ho pen dat het publiek, lim het bijzon der de kinderen, vooral onder het spelen der verschillende nummers, de nodige stilte betracht, opdat er ten volle van de muziek genoten kan worden. BRUINISSE. Onder i zeer grote be langstelling had Maandagnamiddag hier de opening plaats van het nieuwe gebouwtj e, dat door de Stichting Volksherstel aan Bruinisse is geschonken, als plaats waar het culturele leven ontplooiing zal kun nen vinden. De voorzitter van de afdeling Bruinisse van „Volksherstel", de heer P. J. Drooger, heette in zijn openingsrede verschillende autori teiten welkom, in het bijzonder Mevrouw Vlaming uit Yerseke en de heer Visser uit Goes, resp. Pro vinciaal lid en Provinciaal direc teur van Volksherstel, alsmede de gemeentelijke autoriteiten. Het was Volksherstel en Rode Kruis, dat leniging bracht in de ergste nood, aldus spreker. Achter eenvolgens werden geschonken aan het Groene Kruis een garantie voor een te bauwen Wijkgeboifw van f 10.000,en f 1000.in contan ten, aan de Muziekver. „Nu Me| Hope" f 1100.aan de Kleuter school f 1000.— en nu deze „Hal hut" zoals de officiële benaming luidt, waarvan de bouwfkosten f 4500.bedragen. Temeer mag hier van een bijzondere prestatis worden gesproken, omdat slechts twee dezer gebouewtn voor de Pro vincie Zeeland beschikbaar waren. Dit is in het bijzonder te danikdn aan Mevrouw Vlaming, die haar geboorteplaats altijd nog een bij zander goed hart toedraagt. Om haar werk in deze in herinnering te houden'was besloten, dit gebouw de naam te geven van „Jofaanna" zoals ook haar voornaam luidt. Na dank te hebben gebracht aan de architect, de heer Boot, aan het, gemeentebestuur voor haar mede werking en aan de aannemer Deur- loo, sprak hij de wens uit dat dit gebouw veel zou mogen bijdragen tot verheffing van het culturele en sociale leven in de gemeente en verklaarde het gebouw voor ge- op pend. De heer /Visser uit Goes, directeur van Nederlands Volksherstel in Zeeland, gewaagde van de ironie der tegenstellingen. Wij zijn hier enigszins feestelijk bijeen voor een feit, waaraan zeer droeve gebeur tenissen ten grondslag liggen. Brui nisse dat door de gesel van de oorlog werd getroffen, mocht, evenals andere plaatsen, ervaren dat er gelukkig nog Nederlanders waren die hun plaats en hun taak hebben verstaan .en die spontaan hun geld hebben gegeven om de .ergste nood te lenigen. Hij prees de Weurige inrichting van het gebouw, Waar van hij hoopte dat het tan gpeda zou komen aan de jeugd. De keu ze van de inaam voor dit gebouw noejmide hij een goede gedachte,} daar inderdaad Bruinisse in Mevr. Vlaming een warm pleitbezorgster heeft gevonden. Burgemeester van (den Berg sprak namens het gemeentebestuur zijn idank uit voor de schenking va|n het gebouw, Wiaarvan naar hij hoop te en verwachtte een druk gebruik zou woirden gemaakt. Ds. Marsman sprak in zijn kwa liteit van voorzitter van het Be stuur der Kleuterschool, die als voornaamste gebruiker van het ge bouw zal optreden. Hij' hoopte dat |nu vooir die school in dit nieuwe gebouw oen rustige tijd zal aan breken, waardoor het Kleuteron derwijs zich rustig zal kunnen ont wikkelen. Hierna kwamen de leerlingen der Kleuterschool binnen, vergezeld door een griate schare ouders eru andere belangstellenden. Nadat Cathli.en. de Koning en Hen- drien van den Berg aan Mevr. Vlaming namens de Kleuterschool een bloemenmand hadden aangebo den, werd door de kinderen der hoogste klas aan deze nog een zanghulde gebracht. Verder werden allerlei toepasse lijke versjes ien spelletjes gedaan, waairvopr aalnjihet hoiofd der school, Mej. van Dijke, ©en woord van lof niet mag warden onthouden. SCHERPENISSE. Enige tijd gele den werd dooir een aantal petrjoi- leum-hamdelaren .een schrijven ge richt aan de minister om meer pe troleum toe te wijzen voor kook- Vrijdag 23 Mei. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 kamermuziekprogram ma; 10 morgenwijding; 10.20 de regenboog; 10.45 viool en piano; 11.15 voor de vrouw; 11.30 gram.; 11.45 familieberichten; 12 orgel; 12.30 sportagenda; 12.35 The Sky- masters; 1 nieuws; 1.15 The Roman cers; 2 kookkunst; 2.20 gram.; 3.20 gram.; 4.30 tussen twaalf en zes tien; 5 zang en orgel; 5.30 muzikaal babbeltje; 6 nieuws; 6.15 VARA feliciteert; 6.20 gram.; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 NVV-uitzending; 7.15 piano-duo; 7.30 lezing; 7.50 VPRO-nieuws; 8 nieuws; 8.05 piano 8.30 Christendom en cultuur; 9.00 concert; 10 buitenlands weekover zicht; 10.15 koor en orkest; 10.40 avondwijding; 11 nieuws; 11.15—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram'; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gewijde muziek; 8.30 gram.; 9.30 berichten; 9.50 piano en strijk kwartet; 10.30 morgendienst; 11.00 blaaskw'intet; 11.15 viool en plano; 11.45 stafmuziek; 12.30 omroepka- merkoor; 1 nieuws; 1.15 Mando- linata; 2 gram.; 2.20 van oude en nieuwe schrijvers; 2.40 hobo en piano; 3.15 Giaconda-ensemble; 4.00 declamatie; 4.20 cello en piano* 5 gram.; 5.30 orgel; 6 Canzonette- sextet; 6.45 lezing; 7 nieuws; 7.15 appél voor de ex-politieke gevange nen; 7.30 geestelijke liederen; 7.45 lezing; 8 nieuws; 8.05 de stemvork; 8.15 bijbel en muziek; 8.50 causerie; 9.10 omroep-orkest; 10 vragen aan voorbijgangers; 10.30 nieuws; 10.45 avondoverdenking; 11—12 gram. doeleinden. Het antwoord luidde dat er geen klachten binnen kwamen dat dit te weinig was. Op dit ant-j woord is door iemand uit deze gemeente het initiatief genomen om tezamen met de inwoners een re quest te zanden, waarin verzocht wordt om meer petroleum toe te wijzen. Wil dit echter slagen, dan dient dit door een zo groot moge lijk aantal inwoners getekend te worden. Het is zeker wenselijk dat dit op andere plaatsen navolging vindt. Dinsdagavond j.l. reed de chauffeur A. L. van St.-Maartens- dijk in de Langeweg bij dhr. Jan- sens tegen het huis aan. Gelukkig had de auto een zeer matig gangetje zodat de schade aan de gevel niet groot was. De Rode Kruidwagen die er juist achter reed, sleepte de beschadigde wagen naar St.-Maar- tensdijk. De oorzaak van dit onge- Onder leiding van burgemeester, wethouders en vooraanstaande bouw- technici werden te Rotterdam de verschillende werkzaamheden voor de wederopbouw der stad onderhanden genomen. Zelfs de jeugd helpt mede- Een jeugdige Rotterdammer legt de eerste steen voor het plan Kralingen'' Anp P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2