ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 14-daagsch OVERZICHT TWEEDE PINKSTERDAG DONDERDAG 22 MEI 1947 No. 15595 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Snel vergeten - Pensioen voor verzetslieden De geldsanering Het proces de Geer Het Palestijnse probleem Het is voer Uw overzichtschrijver een open vraag, of de gebeurtenis, die in de afgelopen weken het meest d° aandacht behoorde te heb ben,'deze attentie ook wekelijks ge kregen heeft. Wij doelen hier op de stroom van munifestaties en feestelijkheden, die gepaard is gegaan met de herden king van de bange Meidagen van 1940 en de blijde dito's van 1945, mitsgaders de zware tijd, die daar tussen ligt. Wij achten het een dure, onent- koon bare verplichting, bij deze din gen in de eerste plaats stil te 6taan, wijl in de stroom van actuali teiten de zin voor bespiegeling dreigt verloren te gaan, noodzake lijk om herdenkingen tot iets meer en iets beters te maken dan een lege huls. Wij schrevendreigt verloren te gaaxu maar vragen tegelijkertijd dat dit nog iets te optimistisch is geformuleerd. Symptomen bij de herd^nkingsplechtigheden en de fe°stvi ringen van thans, twee jaar nadat we bevrijd zijn, wijzen er op, dat wij reeds aardig aan het ver geten z ij n. Wèl zijn alom in Nederland de doden herdacht; wèi is allerwege de bevrijding gevierd zij het meestal met dat typische gebrek aan stijl besef dat nationale feestvieringen; in ons 1 and altijd heeft geken merkt wel heeft de Koningin tijdens de herdenking bij de Woeste Hoeve de gevallenen herdacht op haar onnavolgbare wijze, die was als een balsem in de wonden der overlevenden en tevens als een kla roenstoot voor de velen, die ver saagden, toen zij de hen te leurstellende gang va- ken in Nederland en in de wereld na de bevrijding, machtloos moesten a.an- Dit alles neemt echter niet weg. dat in *ue. week waarin her- ...gen en vieringen schering en •Tislag waren, door een nota van de Stichting 1940-1945 aan de Tweede Kamer, de aandacht werd geves tigd op het feit, dat het wetsont werp tot invoering van een bui tengewoon pensioen voor deelne mers aan het verzet en hun nage laten betrekkingen, de pensioenen van de verzetsslachtoffers met ver laging bedreigt. Op de landdag der oud-strijders uit de Meidagen van '40, in Rijssen, betoogde de oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal b. d. H. G. Winkelman, dat een bevredigende financiële oplossing voor oorlogsinvaliden en nabestaan den van gevallenen pas bereikt zal zijn, wanneer ten aanzien van deze categoriën het ontwerp pensioen wetten door de Staten-Generaal is aanvaard. Ook hier dus, twee jaar na de bevrijding, nog geen afdoende en bevredigende regeling. In de parlementaire periode waar op wij terugkijken, valt als voor naamste gebeur.er.i3 op, de Pyrrhu» overwinning van minister L i e f- tinck, die het wetsontwerp Ver- mogensaanwasbelasting er door kreeg, doch niet dan nadat de K.V.P., bij haar amendement van de heer Te u lings, 20 pet. van het tarief had afgeknabbeld. Hierdoor heeft, naar de minister tijdens de debatten opmerkte de heffing haar karakter van sluitstuk op de geldsanering verloren, wier voltooiing thans wordt vertraagd, evenals het einde van de blokkering. En dit alles komt slechts ten goede aan de grote en zeer grote vermogens, wier bezitters door de tariefsverlaging van 1/a belangrijk minder aan de heffing zullen bij dragen. De kleine vermogensbezit- ters profiteren in veel mindere mate, daar voor hen de heffing slechts om kleine bedragen gaat. Van het parlement naar een ex- minister is maar één stap. In dit geval wel een hele grote, n.l. naar Jhr. D. J. de Geer, wiens zaak voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is behandeld. Wij voelen geen behoefte deze affaire, welke van alle kanten uit en tema is bezien en besnuffeld^ te dezer plaats op te rakelen, maar willen slechts wijzen op de algemeen-menselijke tragiek, die de carrière van deze man, die toch een eervolle is geweest, tot 15 Mei 1940, doet stranden op het feit, dat hij in ballingschap lijdt aan; een hevig verlangen naar vrouw en huis, een verlangen dat met het verstrijken van de tijd steeds on draaglijker wordt, en nooidlottig struikelblok voor de Geer's toe komst een verlangen, dat voor hem vervulbaar, stilbaar is, waar duizenden ballingen vijf jaar en langer, hun gelieven hebben moeten ontberen met als enig uitzicht om „naar toe te leven", het puint-in-de oneindigheid: de bevrijding! Men versta ons wel: het boven staande beoogt geen „Oratio pro-De Geer" te zijn. Wij delen het stand punt, hetwelk wij min of meer als communis opinio beschouwen, dat 'smans houding triest, belabberd, lakenswaardig is en over de straf baarheid zwijgen wij slechts, wijl hier nog geen gerechtelijke uit spraak is gevallen. Maar wel ach ten wij het noodzakelijk van deze zaak het menselijk aspect doen te beschijnen, waar ons dit al te zeer verwaarloosd leek. Wederom hebben wij de ons toe gemeten ruimte voor een te groot deel aan binnenlandse zaken be steed, zodat wij genoodzaakt zijn over het wereldgebeuren beknop ter te zijn, dan wenselijk ware. Frankrijk is ternauwernood aan zijn zoveelste regeringscrisis ont komen. Ramadier regeert thans zander communisten verder. Dat de bezetters in de Engelse zóne van Duitsland niet ingrijpen in de hongerstakingen in Hamburg, schijnt gelegen te zijn in hun wens. de Duitsers een lesje in democratie te geven, welke het stakingsrecht inhoudt, zelfs voor overwonnenen in een bezet gebied. Een experiment waarvan het de Engelsen tot eer strekt, dat ze het beproeven. Wellicht echter niet zon der gevaar, dit toe te passen op Duitsland. In zijn Palestina-politiek is Enge land minder tot proefneming ge neigd. De strijd tussen Joden en Arabieren en 'de verzetsdaden der Joodse; illegale arganisatie, de Irgun Zwaï Leoemie, hebben tot teveel dodelijke consequenties geleid, dan dat er hier nog neiging tot expe rimenten aanwezig zou zijn. De U.N.O. heeft dezer dagen een vergadering beëindigd, speciaal aan het Palestina-probleem gewijd. Op deze vergadering zorgde Gromyko aan het slot voor enige sensatie/ door plotseling te verklaren, dat de Sowjet-Unie geporteerd was voor een onafhankelijke, democratische, bi_national,e staat met gelijke rech ten voor Joden en Arabieren. Deze verklaring was uiterst verrassend, omdat ;de Russen tot dan toe steeds waren opgetreden als voorvechters van de belangen der Arabieren. Deze U.N.O.-bijeenkomst is dan ook slechts te beschouwen als een nederlaag voor de Arabieren, die niet vertegenwoordigd zijn in een commissie van elf, die het vraag stuk zal gaan bestuderen. Al zijn in het algemeen Wellicht „commis sies" niet de aangewezen lichamen om moeilijke internationale situaties op te lassen, na deze U.N.O.-assem- blé staat het Palestina-vraagstuk er belangrijk beter voor, dan in tijden het geval was. J. P. C. Immigratie per parachute De correspondent van de „Daily Mail" te Washington weet te mel den. dat illegale Joodse immigran ten! in Palestina per parachute wor den neergelaten. Volgens rabbi Ba- ruch Kcrff, waarnemer der Ver enigde Volken bij het comité voor politieke actie voor Palestina, zijn. in de afgelopen: dagen reeds ver schillende immigranten op deze wijze in Palestina geland, terwijl er nog meer zullen volgen. Rabbi Korff weigerde mede te delen, waar de vliegtuigen1 (met illegale immigranten opstijgen. De landingen zouden on der het toezicht slaan van vroegere Amerikaanse officieren. Herstelbetaling door Rusland afgewezen Uit Berlijn komt het bericht, dat de Russise autoriteiten aldaar ge weigerd zouden hebben hun aandeel van 25 pet. in de herstelbetalings toewijzingen van de uitrusting uit 58 fabrieken in de Britse zóne van Duitsland te aanvaarden. De toewij zing, welker waarde geschat wordt op dertien en een half millioenl mark, is na deze weigering verwe zen naar het intergeailieerd bureau voor herstelbetalingen ter verde ling onder achttien geallieerde lan den, die 75 pet., ontvangen van alle herstelbetalingen uit Duitsland. Het is niet bekend waarom de Russen hun aandeel van 25 pet. ge weigerd hebben. Men meent echter te weten, dat er drie redenen voor zijn: in de eerste plaats werd de toewijzing uitsluitend bepaald door Britse autoriteiten en niet door de vier bezettende mogendheden; ten tweede zou een groot aantal waar devolle uitrustingen, waaraan de Russen dringend behoefte hebben, (Maandag 26 Mei) zal de Nieuwsbode NIET worden uitgegeven. Adver tenties voor het Zaterdag nummer ontvangen we graag Vrijdagvoormiddag De Administratie WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 22 Mei: Ln de kustprovincies ge durende de nacht vorming van enige wolkenvelden, 'welke overdag op lossen; in de overige provincies wei nig bewolking, droog Weer, opnieuw iets hogere temperatuur, meest ma tige wind tussen Noord en Oost. 22. Zen op 4.38, onder 20.36. Maan op 5.47, onder 23.33. Eerste kwartier 27 Mei 5.35. Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 22. 4.27 v.m. 16.57 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zie-'kzec -5.5fl. uur na hoogwater. Het 100ste repatriëringsschip De passagierslijst van het 100ste repatriëringsschip, het mjs. „Sloter- ..dijk" dat vermoedelijk 29 Mei a.s. te Rotterdam zal aankomen, ligt ter inzage op het bureau der Redactie. uit de fabrieken „verdwenen" zijn en ten slotte zouden de Russen er bezwaar tegen gemaakt hebben, dat de Britse autoriteiten drie fabrie ken hebben geschrapt van de lijst van 61 fabrieken, goedgekeurd door de\ coördinatie-commissie van de ge allieerde bestuursraad. Niemöller naar Duitsland teruggekeerd Ds. Niemöller is per vliegtuig uit de V.S., waar hij sedert December j.l. een zestigtal lezingen heeft ge houden, naar Frankfort vertrokken. Over de voedseltoestand in Duits land zeide hij„Een noodlijdend Duitsland zal altijd een gevaar voor vrede en veiligheid zijn". Hij b'racht 'vervolgens hulde aan de V.S. voor de maatregelen, die zij genomen hebben om hulp te brengen in de voedsellnood. |De Koningin is de eerste nieuwe Hollandse haring aangeboden. De „Willem Barandsz" is na 7 maanden afwezig te zijn geweest te Amsterdam aangekomen, met de traan van 770 walvissen aan boord. Tlwaalf mensen, onder wie een lid van de bezettingstroepen, zijn om het leven gekomen door een ontploffing in een munitie-opslag plaats te Lehrbe, nabij Bronswijk. De oorzaak der ontploffing is nog niet bekend. De Duitse generaals Brauer en Miiller, die 'n December wegen» moord op Griekse burgers ter dood waren veroordeeld, zijn terechtge steld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1