WITBOEK OVER KONING LEOPOLD TWEEDE BLAD KONING LEOPOLD III In België Is een Witboek versche nen het rapport bevattend van een commmissie, ingesteld door koning Leopold', teneinde een onderzoek in te stellen naar de feiten, die de grondslag kunnen vormen van de bezwaren van een groot deel der Belgen tegen zijn terugkeer. Het witboek bevat zeven belang rijke punten: de neutraliteitspolitiek van October 1936 af; voorbereidse len voor de verdediging; de mili taire operaties in Mei en Juni 1940; de houding van de koning tijdens de Belgische capitulatie; de houding! van de koning tijdens de bezetting en zijn bezoek aan Hitier te Berch- tesgaden; zijn tweede huwelijk;zijn wegvoering, kort voor de bevrijding, naar Duitsland. Het rapport verklaart, dat de be weringen, als zou koning Leopold zich, zonder de Britse en Franse bondgenoten te waarschuwen, heb ben overgegeven, volkomen vals zijn Ovei het bezoek van de koning aan Hitier te Berchtesgaden zegt het rapport dat de koning na twee maal gev, eigerd te hebben tenslotte in een bezoek toestemde om re- pressai.lcs te voorkomen, die de Duitsers tegen de Belgische bevol king zouden hebben genomen, indien hij in zijn weigering had volhard. Koning Leopold vroeg tijdens zijn onderhoud met Hitier vrijlating van de Belgische krijgsgevangenen en verhoging van het broodrantsoen der Belgen,. Over het morganatische tweede huwelijk van de koning zegt het rapport dat dit geen politieke ge volgen kon hebben, daar zijn tweede vrouw niet koningin kon worden en de kinderen, uit haar geboren, geen aanspraak op de troon zou den kuninen maken. Verder worden de suggesties, als zou de deportatie van de koning naar Duitsland in 1944 een met de Duitsers voorbereide comedie zijn geweest, van de hand gewezen. zijn, meent men thans uitvoering te kunnen geven aan bet reeds langer gekoesterde voornemen, 'wear oen bom bekend te maken. Aangezien er meer pruimen dan rozijnen zijn, zullen er wel voor namelijk pruimen in de distributie komen. Doodstraf voor verrader Woensdag heeft voor het Bijz. Gerechtshof te Arnhem terechtge staan de jeugdige Nijmeegse assu radeur G. C. Gerritsen, die ervan beschuldigd 'wlerd, dat hij als V-mam van de S.D. zich had ingedrongen in een groep oud-militairen te Nij megen, die verzetswterk deed. G. zette zelf zijn kennissen en vrienden aan tot verzet, 'waarna hij hen aan de Duitsers verried. Voorts was hem ten laste gelegd, dat hij de Joodse verloofde van een vriend en haar twlee zusters In handen van de S.D. had gespeeld. G. 'draagt de directe schuld aan de arrestatie van ver scheidene onderduikers. Verschillen de slachtoffers verloren het leven. De proc. fiscaal eiste de doodr straf. Dief doodgeschoten In de nacht van Maandag op Dinsdag w'erd de brandkast vans de Brabantse Buurtspoorwegen en Autioidiensten N.V. uit het kantoor Helmond gestolen. De dieven trans- parteerden de brandkast, waarin zich- ruim duizend gulden bevond, op een Wagentje van de B.B.A., het kantoor uit naar een plek, WaaT ze de inhoud aan een nader onderzoek zouden onderwierpen. De Helmondse recherche Was er spoedig achter, Waar de dieven de brandkast heen hadden gebracht, in het zand vond men de sporen van bet Wagentje en aan het einde van die sporen, in een kuil, de brand kast, De recherche verschool zich in de nabijheid en Wachtte. Om tien uur Dinsdagavond kwa men twee personen bij de kuil, die trachtten de kast met primitief ge reedschap te opmen. Toen ze druk aan de gang 'waren, greep de re cherche in. Ze loste 'een waarschu wingsschot in de lucht, doch de dieven zetten het op een lopen. Toen ze, na sommatie, weigerden te blijven staan, schoot de rechïr- che op de mammen. Een van hen werd dodelijk getroffen. Het bleek te zijn de 52-j arge Helmondse koop man P. de B. De andere dief maak te van de consternatie gebruik om te ontvluchten. Zaterdag 21 Juni 1947 OKÉ! De „Newi-York Herald Tribun?" heeft eens uitgezocht wat nu eigen lijk de herkomst is van de thans alom gebruikte uitdrukking Oké. De meningen liepen nog al uiteen. Wij laten hier vier lezingen volgen: de Choctawi-iindianen gebruikten het ■wloord „hoké", dat „ja" betekent. De blanken naman dit wloord over. De uitdrukking Oké stamt uit de vorige wereldoorlog. In het dage lijkse rapport schreven de Ameri kaanse commandanten O.K., d.w.z. „o killed", of te wiel, nul gedood. Een andere lezing zegt: O.K. be tekent OU Korrect, of All Correct, dJW.z. alles in orde. Volgens een kennelijk met de ha ren er bij gesleepte verklaring, is Oké de verbastering van de naam van een Haïtische tabak „All Quais", van bijzondere kwaliteit. Gaandeweg werd Oké de aanduiding van alles dat van zeer goede kwa liteit was. Passagiersvlucht om de wereld Een clipper van de Pan American Airways, de „America", is Dinsdag avond van New York vertrokken passagiers aan hoard met een be manning van 10 koppen. Het pas sagegeld voor een Wereldvlucht be draagt i' 3000. De reis duurt 93 vluchturen. Aflossing tioepen in Indië Eind Juni zal het stoomschip Vo- lendam uit Batavia vertrekken met het eerste contingent militairen van het K.N.I.L. aan boord, welke mili tairen de eerste groep vormen, die in Indië wordt afgelost. Enkele ge zinnen zullen tegelijk mee reizen. In totaal zal de Volendam 1500; personen vervoeren. Geen prijsverhoging door omzetbelasting Met ingang van 1 Juli zal de nieuwe omzetbelasting in werking treden. In een normale situatie, aldus wordt van xegericgszijde medegedeeld, zou deze veihoogde omzetbelasting zonder meer in de prijzen worden door berekend, en het prijspeil zou een geringe stijging ondergaan, behalve voor een beperkt aantal artikelen, waarvoor de belasting wordt verlaagd resp. afgeschaft. Ook een geringe stijging dient onder de huidige om standigheden te worden vermeden voor zover de mogelijkheid aanwezig is. Daarom zal de herziene belasting in het algemeen niet in de prijzen mogen worden doorberekend. Slechts indien aan de hand van het nodige cijfermateriaal uitdrukke lijk kan worden aangetoond, dat de winstmarges aan de toelaatbare eisen voldoen, zal prijswijziging met mach tiging van het Directoraat-Generaal voor de Prijzen als gevolg van de gestegen omzetbelasting kunnen plaats hebben. De regering realiseert zich, dat dit standpunt voor sommige onderne mers tijdelijk onbillijkheden met zich kan brengen. Zij meent evenwel dat de onbillijkheid, die wellicht de grote massa der bevolking zou treffen, in dien ten gevolge van de vethoogde omzetbelasting de prijzen zonder meer zouden stijgen, groter zou zijn. Tribunalen verdwijnen eind 1947 Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet „nadere voorzie ningen bijzondere rechtspleging" is het volgende ontleend Op het ogenblik komen talrijke dos siers op de parketten binnen. Het aantal zaken waarin geen verhoor is afgenomen, is de minister niet bekend. Op 15 Mei 1947 was in 5109 zaken van gedetineerden het dossier nog niet voltooid en aan de procureur fiscaal toegezonden. Slechts In een gering gedeelte van de nog niet voltooide zaken is de gedeti neerde verdachte nog niet gehoord. Het ligt in het voornemen van de regeringen de tribunalen per 31 De cember 1947 en de bijzondere ge rechtshoven zo spoedig mogelijk na het einde van 1947 op te heffen. De verwachting van de minister dat ook de bijzondere gerechtshoven per 31 Dec. 1947 zullen kunnen worden opgeheven zal mogelijk niet in ver vulling gaan, De minister heeft met de presidenten der bijz. gerechtshoven de mogelijk heid overwogen om alle uitspraken vóór 1 Sept. 1946 gewezen, nog eens te bezien teneinde na een ambts halve door het Hof gegeven advies bij wijze van gratieverlenging zo nodig, tot een meer gelijke straf toemeting te komen. Meer rijwielbanden De A.N.W.B. vernam van het ministerie vain economische zaken, dat tot een verruiming van de rij wielbandendistributie kaïn worden overgegaan in verband met het feit, dat men het aantal door vervanging uit te reiken bandenbonnen aanzien lijk heeft kunnen reduceren, ten gevolge van de langere levensduur der banden. Zoals bekend, heeft de A.N.W.B enige tijd geleden voorgesteld de zelfde wijze als het bij de schoenenr distributie gevolgde systeem, gelei delijk ieder gezinshoofd een band) toe te wijzen. De minister acht dit systeem minder aanbevelenswaardig maar hoopt nu volgens een nog Jiader uit te werken regeling iedere rijwielbezitter in de bandendistribu tie te kunnen betrekken. Over enkele Weken kunnen bij Je distributiekantoren inschrijviingsbil- jetten worden afgehaald om een ieder, die een Tijwliel bezit, banden te verstrekken. De bedoeling is, de Invul form ui ieren te nummeren van 1 tot 25 en dan via een loterij- systeem telkens een nummer bekend te maken. Loonbelasting voor overuren De Minister van Financiën heeft thans een regeling getroffen ten e;:pide tegemoet te komen aan de bezwaren, welke verbonden (wanen aan de huidige regeling ider loon belasting voor hen, die ten gevolge van overwerk sterk wisselende in komsten genieten. Toestemming is verleend om voor deze 'Werknemers de loonbelasting aan bet einde van elk kwartaal opnieu'w' te berekenen. Prijs van aalbessen nog vrij Met ingang van 16 Juni was de maximumprijs voor aalbessen ge steld op 85 cent per kg.; op 23 Juni zou deze 6x5 cent warden. Intussen is de betreffende beschik king echter ingetrokken, in afwach ting van een nieuwe regeling, die waarschijnlijk op 1 Juli zal ingaan. De prijs van aalbessen is dus voor lopig vrij. Eierendistributie wordt niet stopgezet Die laatste tijd is in sommige kringen de vrees geuit, dat het met de distributie van eieren wel spoe dig afgeJop'en zou zijn, vooral ten gevolge van de grote exporten, die nagenoeg de gehele binnenlandse productie zouden opslokken. Deze vrees is ongegrond. Wel hebben We de top van de productie achter de rug ien Wel zal ©en groot kwantum eieren door de vastgeleg de ex por t ver p lieh t ing niet in de distributie komen, doch van een be ëindiging van de distributive is geen sprake. Verlaging broodprijs Minister Manholt heeft op een vergadering in Emmeloord (Urker- land) medegedeeld, dat de regering hoopt binnenkort over te kunnm gaan tot verlaging van de brood prijs. Dit zal mogelijk zijn om lat is gebleken, dat de winstmarge 'an de maalderijen te groot is. 100 gram Zuidvruchten voor de jeugd Zeer binnenkort zal voor jeugdige personen van twee tot twintig jaar weer honderd gram Zuidvruchten op de bon beschikbaar gesteld wor den. Hoewel de voorraden niet groot In Keulen staken 10.000 arbei ders Uit protest tegen verlaging der levensmid del en ran tsoenen. De ex-burgemeester van Amster dam, Voute, is to|t 6 jaar gevange nisstraf veroordeeld. H.M. de Koningin heeft Vrijdag morgen te Rotterdam een gedenk teken voor de onderzeedienst ont huld. De Republikeinse delegatie heeft een brief aan de Commissie Gene raal doen toekomen, Waarin zij zich verenigt met de gedachte t.a.v. de tussenregeriing. Ook de federale or ganisatie accepteert zij. In d'e Antwerpse haven hebben 7000 sdieepsherstellers het werk neergelegd. Het is niet uitgesloten dat de havenarbeiders een sympa thiestaking zullen beginnen. De Griekse regering heeft de Amerikaanse plechtig beloofd, al 's lands hulpbronnen ten volle uit te buiten om daardoor het doel, waarvoor de Amerikaanse geldelijke steun wordt verstrekt, te helpen bereiken. Te Dresden is een prooes vcor een Duits gerechtshof begonnen te gen professor Karl N.itsche, zes an dere artsen en een aantal verple gers, die ervan worden beschuldigd in de oorlog meer dan 15.000 krank zinnigen te hebben gedood in het gesticht Scnnenheim in Saksen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3