Ingezonden Mededeeling Ze kruipen tegen Uw benen op DE VOLKSTELLING te Zierikzee belangrijke mate hebben zien stij gen, in verband met de gestegen kosten van ^levensonderhoud. Bo ven dien is het wenselijk gebleken, een beseheiden toevloeiing van indus triekapitaal uit het buitenland niet te belommeren. Gevaren worden van de verruiming der bestaande bepa lingen iniet geducht, omdat, voor zover een hoger dividend wordt vastgesteld dam voor de oorlog ge bruikelijk was, het hogere in niet onbelangrijke mate de schatkist ten goede kamt in de vorm van inkom stenbelasting. De minister van financiën heeft, in afwachting van oen nadere rege ling bij de wet, de bepalingen inza ke de dividendbeperking voorlopig verruimd en wel met inganig van het boekjaar 1946. Hot geoorloofde maximum dividendperoentage is verhoogd met 3. De super-dividend belasting begint te werken bij 9 pet. dividend. die sluipende gniepige rheumatisebe pijnen. Het zijn de onzuiverheden! in het bloed, die U belagen. Wapen U daartegen. Volg de weldadige Krusehen-kuur. Met Kruschen Salts de heilzame Engelse samenstel ling van de zes minerale zouten die Uw gestel nodig heeft. In dilt klimaat des te méér. Vraag Kjriu- sehan Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Het consumentencrediet De ministers ^van financiën en van sociale zaken hebben besloten om de indiening en behandeling van aanvragen voo;r een consumenten crediet na de sluitingsdatum voor bijzondere gevallen goed te keuren. Van 16 tot ie® met 31 Mei zullen) de districtsraden voior bet consu- tnentencrediet nieuwe aanvraagfor mulieren verstrekken. Van 19 Mei tot ien mfët 7 Juni is ergelegenheid de ingevulde formulieren, zo nodig met een door de werkgever gete kende werkgeversverklaring, bij de ze districtsraden in te leveren. Bunkerbouwers berecht Het Utrechts tribunaal adviseerde tegen de aannemers W.V. en C de B. respectievelijk zes en vijf jaar internering met aftrek en ont zetting uit de beide kiesrechte®. Beschuldigden voerden voor ruim drie millioeu gulden werken voor de Duitsche weermacht uit, o.a. aan leg van viiegvelden en bunkers. Beiden erkenden het ten laste ge legde. De gemaakte winst van twee ton is voor het grootste deel zoek. Voor zover deze som is terug ge vonden, is deze verbeurd verklaard. RECHTSZAKEN De officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's Hertogenbosch voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaardelijk ;buiten ver volging gesteld P. Klippel te Zierikzee, onder toezi'chtstel ling, verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. W. H. v. d. Meer te Zonnemaire, ontzetting rechten. H. J. Roelvink te Zonnemaire, f 17000,— betalen. Aan Nederland1 zijn toegewezen door Amerika 25.500 ton tarwe, 24.000 toni (bloem en 17.000 ton maïs. Wies Moens, de directeur-gene raal van zender-Brussel tijdens de bezetting, ,is tot de doodstraf ver oordeeld ien tot het betalen van 500.000 francs schade-vergoeding aan de Belgische staat. Volgens het theatertijdschrift Variety zal Maurice Chevalier zes nieuwe gramofoonplaten maken voor de RCA Victor, waarvoor hiji 25.000 dollar zal ontvangen. De ministers Beel en Jonkman zijn voornemens 22 Mei uit Inidië weer naar Nederland terug te ke ren. De Amerikaanse militaire rege ring heeft bekend gemaakt, dat er in 1950 voor het eerst weer Passie spelen zullen worden gehouden in Oberammergau. De acteurs zullen dan allen gezuiverd zijn. De spelen zijn sinds 1934 niet opgevoerd. Noodwoningbouw wordt beperkt Heropbouw verwoeste gebieden punt één der agenda Noodwoningen zijn een bron van ontevredenheid en een bodemloze put, waaritn kapitaal en materiaal verdwijnen als ons land door mid del va® die woningen over zij|n tekort aan huizen heen geholpen zou moeten worden. Minister Neher bleek het daar mee eens te zijn. Op een bijeen komst van het cantaotcentrum op voorlich tings gebied te Den Haag verklaarde hij n.l. dat de regering de bouwt van noodwlaniingen tot het uiterste wil beperken. Z.E- liet het hier niet bij. HijJ vertelde, dat gewerkt Wordt in de richting van de bouw van grotd houten complexen voor de over heidsdiensten om de daardoor vrij kamende panden voor bewoning te bestemmen. Vooral t.a.v. flatgebouwen Wordt aldus gewerkt, maar te ver Wil de regeling weer niet gaan, omdat er veel bouwmateriaal voor nodig is, dat beter gebruikt kan worden voor de bouw van nieuwe woningen. Hout is er gelukkig wat meer dan korten tijd geleden, maar ijzer en staal is ner te weinig. Het vraagstuk der arbeidskrachten nijpt evenzeer en daarom deed Z.E- een beroep op de jonge, speciaal de ongehuw de bouwvakarbeiders om zich eni ge maanden beschikbaar te stellen voor de arbeid in Brabant en Zee land of Limburg waar die noodtoe stand het grootst is. Dit jaar zullen meer woningen gebauwd Worden dan in 1946, maar voorlopig zullen wij in Woonver houding achteruit igaan. Eerst na verloop van enige jaren zullen wij Weer vooruit kunnen gaan. Dividendstop van 6 op 9 pet. Naar het ministerie van finan ciën mededeelt, heeft als overwe ging gegolden,/dat houders van aan delen nog steeds geen hoger divi dend mogen •'ontvangen dan in 1940, terwijl de loontrekkenden terecht hun jaarlijkse beloning in niet on- In oen vori^ overzicht heb ik in grote trekken het doe) en de opzet geschetst van de aanstaande Xlle Algemene Volkstelling. Ik kom thans tot de werkwijze ■welke hier ter slede gevolgd zal worden. Werkend naar de norm,' dat gerr'deld één teller per 30 woningen of per 100 a 125 inwoners maatstaf is? komen er 64 tellers aan te pas benevens een reserve ,van 5 personen, zodat de gemeente uiti inaelijk de beschikking heeft over 69 man personeel, waaronder ook dames. Hoe komen wij aan deze mensen? Een deel- wordt gevormd door personeel in dienst van de ge meente: ambtenaren van de Secre tarie, gemeente-politie, onderwij zend personeel, ambtenaren van de verschillende gemeentelijke dien sten, zoals Centrale Dienst Noord- Ze land. Gcsfabriek, Distributie- dienst enz. Hiermede waren wij er nog niet en er moesten hulptroepen van elders worden aangetrokken^ zoals leraren van de R.H.B.S., het personeel van het Bijzander Onder wijs, de Inspectie van de Belastin gen, de Provinciale Voedsel-Com- missaris, de P.R.A., de Ambachts school, enz. Werkte men bij vroegere tellingen met een klein corps vrijwilligers, die per getelde persoon een bedrag kregen uitgekeerd van ongeveer 7 cent per getelde inwoner, de Rege ring heeft in de strijd met de Gemeentebesturen in ons land, die hiertegen sterk te keer gegaan zijn en aan het oude systeem wilden vasthouden, voet bij stuk gehouden en verlangd, dat alle personeel ge durende de diensttijden als teller z!ou worden ingeschakeld. De 'dien sten, waarin de tellers werkzaam waren, moesten dan maar op halve kracht draaien of gesloten worden. Zoo zullen dan ook algemeen in Nederland en ook hier de gemeente secretarie behalve voor spoed- eischende 'gevallen en aangiften voor tte Burgerlijke Stand evenals de scholen gesloten zijn. Worden de tellers voor hun werk nu niet in klinkende munt gehono reerd, de Regering wil aan de an dere kant toch weer een pleister op de wonde leggen en zij heeft inmiddels in de verte gezwaaid met een toezegging van tabaksbonnen- voor alle tellers en van bandenr bonmen voor hen, die voor dit werk ver weg moeten rijden. Hoe zijn deze tellers verdeeld? Er worden voorlopig 5 man in reserve gehouden. De overige 64 tellers worden aldus geplaatst. Er werken 50 tellers binnen de wallen van <Je Vesting 9 in de daarbuiten gelegen woonkernen, zoals de Rijks straatweg, de Blokweg, de Seheeps- timmerdijk enz., terwijl tenslotte 3 tellers het eigenlijke platteland voor hun rekening nemen. Dan is er één teller verantwoordelijk voor de be volking in de gestichten en nog één voor het tellen van de varende en de rijdende bevolking. Op het ogenblik zijn de instructie vergaderingen: met de tellers, die in ploegen onder een assistent-leider verdeeld zijn, afgelopen en alvorens de telling een aanvang neemt, zal er nog één algemene bespreking volgen om 'de laatste moeilijkheden en onduidelijkheden nog eens te bekijken. En zo zullen de tellers dan op 30 en 31 Mei a.s. voor hun eerste rondgang op pad gaan en zich bij U vervoegen om de nodige vragen lijsten aan te reiken. Per' woning wordt één vragenlijst de z.g. woning-omslag, door de tel ler ingevuld en behouden. Dat is dus gemakkelijk. Het is voor hem het grondmateriaal, waarmede hij, als hij terugkomt, heeft verder te werken. De andere vragenlijsten', welke hij afgeeft, moet U zelf invullen. Dat is voor ieder gezin, dat irn de woning woont, één gezins-om- slag, waarin weer verborgen zijn voor ieder lid van dit gezin afzon derlijke vragenlijsten. Wordt nu een woning door twee gezinnen be woond, dan geeft hij twee gezins omslagen af met het nodige tel- materiaal voor ieder der leden van deze beide gezinnen, wisselend van kleur en inhoud, naarmate het gaat om mannen, vrouwen, in de ge meente woonachtige personen of om lieden, die daar slechts tijdelijk verblijven. Het- is aan U om de vragenlijsten in te vullen, tenminste, als dat naar redelijkheid mogelijk is. Kan; dat niet, dan zal de teller U bij zijn tweede rondgang trachten te helpen. De gemeente echter biedt op haar beurt ook hier de helpende hand. Het plan bestaat en een bekend making is in de molen om op Zaterdag 31 Mei in de avond in een of ander groot lokaal een aantal tellers neer te zetten, die hen, die RADIO-PROGRAMMA Donderdag 22 Mei. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gramL; 8 nieuws; 8.15 ochtendrhythme; 8.45 gram.; 9.15 morgenwijding; 9.30 gr 9.45 arbeidsvitaminen; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 gram.; 10.50 kleutertje luister; 11 een plaatje en een praatje; 11.20 gram.; 11.45 fam. berichten; 12 vaudeville-prkest; 12.35 piano; 1 nieuws; 1.15 Renova-septet; 1.45 gram.; 2 voor de vrouw; 220 gram.; 3 voor zieken en gezonden; 4 u kunt het geloven of niet; 4.05 gram.; 4.15 de camera loopt; 5 AVRO-kaleidoscoop; 5.20 welk dier deze week; 5.30 The Skymasters; 6 nieuws; 6.15 sportpraatje; 6.30Ned. strijdkrachten; 7 en nu naar bed; 7.05 radiostrip No. 14; 7.15 radio volkmuziekschool; 7.45 R.V.D.8.00 nieuws; 8.05 confetti; 8.30 P. C. Hooft-herdenking; 9.05 kamerorkest; 9.30 voorspel; 10.25 platennieuws; 10.45 causerie; 11 nieuws; 11.15—12 gram. HILVERSUM II (415 M-) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 gram.; 9.30 berich ten; 9.50 gram.; 10 gram.; 10.15 morgendienst; 10.45 orgelspel; 11 de zonnebloem11.45 gram.; 12.03 gram.; 12.30 amusementsorkest; 1.00 nieuws; 1.20 vervolg 12.30; 1.45 van Ide hak op de tak; 2 P. C. Hooft- herdenking door de jeugd; 2.40 cau- iserie voor de vrouw; 3 viool, cello 'dn piano; 4 bijbellezing; 4.45 gram.; 5 Musette-orkest; 5.50 Rijk overzee; 6 All-round-sextet; 6.45 causerie; 7'nieuws; 7.15 de toestand in Indië; 7.30 gram.; 7.40 de vaart der vol ken; 8 nieuws; 8.05 ontspanning na inspanning; 9.30 met band en plaat; 10 actueel geluid,; 10.50 gram.; 10-30 nieuws; 10.45 avondoverdenking; 11 nieuwe Nederlandse muziek; 11.35 12 gram. KERKNIEUWS Ger. Kerk. Aangenomen naar Vorden: Ds. W|. C. P. den Boer te Den Bommel. niet bij machte zijn de vragen te beantwoorden, daarbij te helpen. Nu klinkt dat heel aardig, maar het mes snijdt hier dubbel. Niet alleen de personen in quaestie worden hier geholpen, maar dit komt ook ■db tellers ten goede, omdat zij hun tijd brood-nodig hebben en dus geen extra-oponthoud op nun toer door de stad ondervinden. Dit is nodig, want de eisen, welke aan hen gesteld worden, zijn vele. Het ophalen van de ingevulde vragenlijsten geschiedt op Maandag en! 3 Juni a.s. Dan moet het mate riaal gereed liggen en het is niett te veel gevraagd dat er voor ge zorgd wordt, dat de invulling ge durende de dagen, dat deze vragen lijsten bij U in huis zijn, dan ook afgelopen is. Wijl verzoeken U dringend de tel lers in deze ter wille te zijn. Laat het materiaal, dat verder moet dan Zierikzee, niet vuil worden. Spaar de inkt en maak er geen schil derijen van. Laat de tellers niet wachten, houd hen niet op met het verzoek om nog eens terug te komen. Leg, wanneer U met de invulling klaar bent, de vragenlijsten gereed. De tellers zullen daarvoor zeer erkentelijk zijn evenals het gemeen tebestuur, dat voor een vlotte gang van zaken verantwoordelijk is en deze zoveel mogelijk heeft te bevor deren. Mochten er andere moeilijkheden zijn, vraag dan opheldering ter Secretarie, waar de met de leiding van het geheel belaste ambtenaar te vinden is, die U zeker ter wille zal zijn. J. S. B.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2