ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gevaarlijke overeenkomst WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Sumner Welles beschuldigt de communisten WOENSDAG 21 MEI 1947 No. 15594 101e Jaargang ABONNÊMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Sehuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Het is boven alle twijfel vsc heven, dat Frankrijk in de bezet tingstijd een der meest formidabele rollen heeft gespeeld uit haar roem rijke geschiedenis. Tijdens de be zetting was er tijd tot bezinning. De Fransen hebban zeer wel begre pen dat een dosis eigen %chulid mede oorzaak was van de tragische gang van zaken. Frankrijk is bijna ten onder gegaan aan haar poli tieke verdeeldheid. In de periode na 1930 spitste de strijd zich tel kens toe. Nauwelijks had een nieu we bewindhebber de macht in han den, of (hij1 begon een eigen systeem in de praktijk te proberen. T,4jd om resultaten af te wachten kreeg hij niet, met als gevolg dat de chaos op elk gebied steeds groter werd. Bijna is het land hieraan te gron de gegaan. In de verdrukking groei de echter de eenheid, kreeg de cul- tuurtaak voor de Fransen weer zin en betekanis. Niets was daarom te veel om gemaakte feuten weer goed te maken en in de strijd om de vrijheid werd het beste van de Franse geest in de smeltkroes ge worpen. Het verlangen naar een heid was sterk in Frankrijk- Des te tragischer is de ontwikkeling van de binnenlandse politiek na de be vrijding. Het gaat weer precies de zelfde weg op met Marianne. Hét algemeen beeld vertoont een ge vaarlijke overeenkomst met de periode na 1930. Door het ont slag van de communistische minis ters is (de bas.ls van het binnenlands politiek beleid, het communistiseh- socialistisch verbond verbroken, waardoor het land in een ernstige crisis is geraakt. De socialisten moeten nu alleen de kastanjes üit bet vuur halen, hetgeen zwaar valt, •daar zij onderling sterk verdeeld zijn en de reactie nog altijd' een' aanzienlijke macht vertegenwoor digt. De reactie bestaat uit de ra4 idle alen, die ten koste van alles met de communisten willen samen werken en een gematigde groep, die aansluiting zoekt bij de rechtse partijen. rv at het volk, in het bijzonder de arbeidersklasse de kwade ge volgen van dit politiek gekrakeel, aan den lijve ondervindt, is begrij pelijk. De sociale nood in Frank rijk is nog zeer groot en de werk nemer vraagt, zijn er waarborgen dat mijn harder werken, hetgeen de regering als enig alternatief ge steld heeft, ook nut zal afwerpen. Slechts in een sfeer van politieke rust orde immers, kunnen de vruchten vain de arbeid gedijen. Temeer klemt deze vraag, daar het nog steeds een open vraag is, of de communisten het niet zuilen aan durven, het welbewlust op een in flatie aan te sturen. Dan komt de werkende klasse helemaal in een deplorable toestand te verkeren. Een overzicht van de toestand! in Frankrijk, zou niet volledig zijn, zander de figuur van de G au lie te vermelden. Hij staat op de achter grond van deze ernstige crisis. Het is wel zeker, dat bet voornaamste oogmerk van deze sterke-bevrijder van Frankrijk is, het volk weer tot de gewenste eenheid samen te smel ten. In het hele land zijn insclwij- vingsbureaux geopend. Het leden aantal van zijn „partij" groeit ge stadig. Het doel van deze „partij" zal zijin, druk op de bestaande po litieke groeperingen uit te oefenen. Voor vele Fransen heeft de naam de Gaulle nog een fascinerende klank, en men zou zich kuimien wagen aan de speculatie, dat hij de „coming man" in Frankrijk is Waar mede niet gezegd is, dat een de finitieve oplossing van de politieke crisis vast staat. De Gaulle beeft, wel uitgesproken sympathiën en antipathiën. Hij is sterk op Ameri ka georiënteerd, terwijl hij anti communistisch is ingesteld. 01 hij er in zal slagen de steeds dieper invretende verdeeldheid te over bruggen, zal de tijd! moeten leren. Zeker is (dat Frankrijk, evenals trou wens heel Europa.!, een tijd va(n belangrijke beslissingen tegemoet gaat. Vliegend hotel voor Truman President Truman heeft opdracht gegeven tot inrichting van een nieuw „vliegend hotel", dat naar ver wachting ongeveer (een millioien dol lar zal kosten. Het zal waarschijn lijk 'einde deze zomer* afgeleverd Worden en dan het huidige pair j ticuliere vliegtuig van de president, de „Heilige Koe" gaan vervangen. Tegen de naam „Heilige Koe", als codejnaam stammend uit de oor logstijd, zijjn reeds vain officiële zij de bedenkingen'geuit, op grond van de ergernis, welke deze naam in sommige Oostelijke landen gewekt zou hebben. Het nieuwe vliegtuig zal een'Douglas D(0 6 zijn', voorzien van een installatie voor regeling van de luchtdruk en met een kruis snelheid van meer dan 320 mijl per uur. Er zullen slaapkamers en een conversatie-hall in het vliegtuig in gericht worden, evenals een keu ken, en mogelijk een complete bad kamer met tdouche en al. Dioor mid del van een hoogst moderne radio- telefoon zal de president tijdens zijn vliegtochten in contact met het Witte Huis kunnen blijven. Dr. Beel sprak te Makassar Twijfel aan de bereidheid der republiek De ministers Beel en Jonkman hebben een bezoek gebracht aan Makassar, waar zij door Soeka- wati, de president van Oost-Indo- nesië, werden ontvangen. In een bij deze gelegenheid ge houden rede, verklaarde dr. Beel, het te betreuren, dat na de onder tekening van Linggadjati niet voor spoediger door aller samenwerking de nieuwe rechtsorde kan worden voorbereid en opgezet. Door de on dertekening van Linggadjati. heeft ook de Republiek zich tot samen werking bereid verklaard. Ik betreur het zeer, aldus dr. Beel, dat zowel haar uitlatingen te genover de staat Oost-Indonesië als tegenover Nederland, bij mij vaak ernstige twijfel doen rijzen over haar bereidheid. Deze twijfel mag niet langer blijven voortbestaan. Spreker wees er op, dat de Ne derlandse regering onder alle om standigheden de grondslagen van Linggadjati tot richtsnoer van haar beleid houdt. Aan het hoofd van de toekomstige Unie zal het Oranjehuis een plaats innemen zo goed als dit ook in het Koninkrijk het geval is. Leve einze Koningin, in al ons streven onze Leidsvrouwe en door haar uitzon derlijke gaven van geest en hart ons voorbeeld". De minister eindigde met de wens uit te spreken, dat door gezamenlijk to trachten de moeilijkheden te overwinnen met noeste vlijt van allen het staatsgebouw tot stand moge komen. Mijn in het net Vrijdag heeft een vissersvaartuigje dat op de garnalenvangst was, op de Noordzee nabij Zandvoort, vlak onder de kust ter hoogte van het voormalige Noorderbad, in de net ten een mijn opgehaald, die plot seling ontplofte. Twee opvarenden werden de lucht Ingeslingerd en kwamen gewond in zee terecht. Het vaartuig, de „ZV 7" kreeg ernstige averij, de mast werd afgerukt en weldra was bet schip in zinkende toestand. De drenkelingen en een verpleegster uit Amsterdam, die zich als gast aan boord bevond, werden spoedig door een vlet ge red. Karnemelk vrij van bon Karnemelk en uit ondermelk be reide consumptie melk-prcducten WEERBERICHT Verwachting .tot de avond van 21 Mei: In smalle strook langs de kust in de nacht motregen met in de vroege "ochtend plaatselijk nevel, overdag licht tot half bewolkt,, droog weer, in het gehele land! naar het Oosten ruimende wind, iets verdere stijging van temperatuur. 21. Zen op 4.39, onder 20.35. Maan op 5.08, onder 22.14. Eerste kwartier 27 Mei 5.35. Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 21. 3,45 v.m. 16.42 n.m- Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Waren tot dusverre alleen verkrijg baar op de bon voor gestandari- seerdc melk, waarbij mén tweemaal zoveel karnemelk enz. ontving als geslandariseerde melk. Voortaan zal tot nader aankondiging daarnaast een hoeveelheid karnemelk enz. zon der bon gekocht kunnen worden en wel gelijk aan 10 procent van de hoeveelheid gekochte gestandari- seerde melk. Franse importrijwielen zullen in het vervolg zonder bon Verkrijgbaar zijn. 600 ton walvistraan heeft de In ternationale voedselraad ons land toegewezen. WERELDNIEUWS De voormalige onderminister van buitenlandse zaken in Amerika', Sumner Welles, beeft dezer dagen voor de radio een opzienbarende rede gehouden waarin hij verklaar de, dat de Ver. Staten meer ecoi nomische hulp aan Italië zullen ver lenen, dochi de ratificatie vain het vredesverdrag zullen uitstellen, ten einde te voorkomen, dat de com munisten .in'Italië de macht in han den krijgen. Volgens deze voormalige Ameri kaanse diplomaat Izijn de communis ten door de toenemende ernst van de binnenlandse economische toe stand en de wrok der Italianen tegen de bepalingen van het vre desverdrag practisch in de gelegen heid met geweld of door een even tuele gunstige uitslag der verkie zingen in October de macht in han den te nemen. Sumner Welles verklaarde, dat hoge regeringsambtenaren in Italië de bewijzen in handen hebben, dat Tbgliatti, de leider der communisten rechtstreeks uit Moskou geld ont vangt voor het voeren ven commu nistische propaganda, hetgeen een fel protest heeft uitgelokt. Tele grafisch is Sumner Welles gesom meerd deze aanklacht met bewijzen te staven. Het politic-apparaat achtte Welles reeds zodanig door de communisten'besmet, dat bij een greep naar de macht, Tpgliatti op weinig tegenstand zou stuiten, ter wijl 'Tito maaT al te graag bereid zou zijn een handje te helpen, re den waarom Sumner Welles waar schuwt tegen de terugtrekking van de Britse en Amerikaanse troepen uit Italië. Engeland's rol is nog niet uitgespeeld ls wij ons humeur en ons ge- duld niet verliezen, zullen de verschillen waarschijnlijk uiteinde lijk kunnen worden overbrugd. Met deze tirade eindigde Be vin in het Britse Lagerhuis, toen hij de internationale situatie besprak, die menig diplomaat grote zorgen baart. Maar Bevin houdt het hoofd koel. Dikwijls zijn de beslissingen op het laatste nippertje genomen, als de. zaak waarom het ging, dreig de vast te lopen. In Klein-Azië moet Engeland zijn huidige politiek handhaven, alleen al omdat zij'n economische en financiële belangen van de grootste betekenis zijn. Gaan die belangen in het nabije Oosten verloren, dan zou zulks tot verla ging van de levensstandaard in En geland leiden en Bevin kom niet accoord gaan met een politiek die leiden zou tot lagere lonen en ver minderde koopkracht. Groot Brit- tannië heeft nog steeds een histo rische rol te vervullen. Alleen al reeds door het feit dat het zo hard voor de wijheid, ten koste van goed en bloed, had gevochten, is een waarborg, dat het zijn positie zal behouden. Bevin verheugde het dat Engeland zo spoedig „de weg te rug" vend inaar de productie in vre destijd, want 1948 zal voor de we reld een moeilijk jaar zijn!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1