STAD EN PROVINCIE RADIO-PROGRAMMA Mijnen maakten slachtoffers In V-enray trapte Zaterdag de 73-jarige arbeider Geurts uit Vier- tingsbeek, die werkzaamheden ver richtte aan een weg, op een land mijn. Hij was op slag dood1, Dq weg was reeds lang in gebruik,, doch de mijn lag vlak achter een boom. De heer "Hietbrink te Zwolle stootte bij het schoffelen van zijn tuin op een kleine Duitse potmijn, die onder Tiet latwerk van het tuin hek verborgen lag. De mijn explo deerde en wondde de heer Hliet-* brink zodanig, dat men voor het behoud van een zijner ogen vreest. Dezer dagen fis te A1 k m a a r een vijfjarig jongetje door een ontplof fend projectiel aan armen en benen zeer ernstig gewand. Het projectiel kwam tot ontploffing, doordat het met een hamer op het hem onbe kende voorwerp sloeg. Het kind is in het ziekenhuis opgenomen. Projectiel maakt 2 slachtoffers Twee jongens van 18 en 19 jaar zijn Zondag het slachtoffer gewor den van hun eigen onvoorzichtig heid. Op een wandeling in de bos sen van Nijverdal vonden zij een door de Duitschers achtergelaten projectiel. Zij sloegen er met een steen op, met als gevolg dat het projectiel explodeerde, waardoor een der jongens op slag werd ge dood, terwijl de andere na opname in het ziekenhuis eveneens overleed Motorboot uiteen geslagen Zondagmorgen is een in het water van de Keizersgracht te Amsterdam liggende plezierboot van ongeveer 5 meter lang met een hevige klap geëxplodeerd, onmiddellijk daarop in brand gevlogen en gezonken. De eigenaar van de boot, de 44- jarige G. C. Huurman, werd de lucht ingeslingerd en kwam zeven meter verder in hachelijke positie over de kabel te hangen, waarmede 't vaartuig aan de brug over de gracht was vastgelegd. De man had het'bewustzijn niet verloren en wist zich aan de lijn vast te klampen tot een snel toevarend roeibootje hem te hulp was geschoten. Hij bleek ernstige hoofdwonden te heb ben opgelopen en is in het Binnen gasthuis opgenomen. Olympische spelen te Amsterdam? De stad 'Amsterdam heeft zich tot het Internationaal Olympisch Camiité gewend met het verzoek haar met de organisatie van de Olympische spelen 1952 te willen belasten. Op het congres van het LjO;C.;, dat van 18—21 Juni as. te Stock holm wordt gehouden, zal een be slissing worden genomen aan welke stad de organisatie der Olympische spelen van 1952 zal worden toege wezen. Amsterdam voldoet aan de eisen inzake de hotelcapaciteit, de trans portmiddelen met vlieghaven en spoorwegen, terwijl verder Amster dam een knooppunt is van internati onale transmissie-middelen op het gebied van telefonie, telegrafie, radio enz. De oudste en kleinste republiek der wereld, San Marino, aan de Adriatische Zee, heeft een eis tot schadevergoeding van 2.500.000 pond sterling bij de geallieerden inge diend wegens een luchtaanval, die in Juni 1944 op het staatje is uit-« gevoerd. Door de autoriteiten werd verklaard, dat San Marino de ern stigste financiële crisis van zijn ge schiedenis doormaakt en als onaf hankelijke staat zal moeten ver dwijnen als de geallieerden de eis afwijzen. Het stoffelijk overschot van de in internering overleden minister president dr. H. Colijn, zal naar Nederland worden getransporteerd. HAAMSTEDE. Op initiatief van de Melkfederatie „Westelijk Schou wen" werd Vrijdagavond in hötei Bom een vergadering belegd, ten einde te komen tot weder in het leven roepen van de Melkcontröli- ver. „Westelijk/Schouwen". De voor zitter heette in het bijzonder wel kom de heer Stroo, hoofdeontroleur van de Melkcontröledienst in Zee land, die daarna een inleiding hield over Melkcantröle. Nadat enkele vragen waren beantwoord, beslo ten de aanwezige veehouders de melkcantröle weerdin te stellen. Een nieuw bestuur wterd gekozen, be staande uit de heren: A. Hjanse, voorzitter; J. W. Steur, secretaris penningmeester eniD. v. d. Wekken, bestuurslid. Metde heer C. v. d. Ha ve te Renesse, zou zo spoedig moge lijk een onderhoud plaats hebben als monsternemer om spoedig met de controle te beginnen. Hoewel het aantal deelnemers mag gering is, hebben wij Wiel vertrouwen, dat dit aantal zal toenemen, gezien het grote belang van melkcantröle voor een rationele fokkerij. Wij wekken dan ook de veehouders op zich zo spoedig mogelijk Op te geven, want ook voor onze omgeving kan de rundveefokkerij van veel betekenis worden, gezien (de vele goeie koeien die er voor de oorlog waren, terwijl nu nog een goede kern aanwezig is. KERKWERVE. Evenals elders is ook hier op 1 Mei j.l. het plaatse lijk HARK-comité officieel opgehe ven. Vooral de dames van dit co mité hebben zich veel moeite ge troost om steeds een zo billijk mo gelijke verdeling der goederen te verkrijgen. Zomer en winter (in een or,\rwarmd lokaal), kwam men wekelijks een middag idj.-^a. Niet ieütreen kon naar wens worden ge holpen en klachten bleven ook niet altijd uit, doch daarnaast was ook veel dankbaarheid, voor de om niet verkregen gaven. Als een aangenaam oeduit harer werkzaamheden is het g hele cor mité dezer dagen de gast gnweest van de drie gemeenten door wien in 1945 Kerkwerve werd geadop teerd, n.l. Mijnsheerenland; West maas èn Heinenoiomd. Aan elk dezer gemeenten werd door burgemeester Baas een wandbord aangebeden, hetwelk de betuiging vam de erken telijkheid van Kerkwerve aan de adopterende gemeenten levendig houdt. De overhandiging dezer bor den vond op de gemeentehuizen, plaats,' in bijzijn van de gemeente raden en de HARK-comité's. De burgemeesters en de voorzitters der comité's resumeerden nog de werk zaamheden, verbonden aan de in zameling der goederen, bestemd voor Kerkwerve, terwijl burgemees ter Baas in zijn speech de dank baarheid van onze ingezetenen over bracht. In de namiddag werd door Heinenoord een autotooht naar en door Rotterdam aangeboden, ge volgd door een boottocht over de rivier. Ook mede doordat dit alles door mooi weer begunstigd werd, kan deze dag als zeer goed ge slaagd worden beschouwd. De gehouden collecte voor de Stichting 1945—1946 heeft op het dorp opgebracht f203.50 en in de buurtschap Schutje f51.—. BRUIN1SSE. Aan de firma M. van der Velde alhier is als laagste in schrijver gegund, het onderhoud van de zeewerken bij de Oude Hoeve te Renesse, volgens bestek no. 87 aan besteed door den Rijks Waterstaat. Bij onderhandse aanbesteding is aan diezelfde firma opgedragen het verhogen van de zeedijk aan de Heren polder en de Recius polder te Nieuw Vossemeer. De heer A. J. van den Berg, firmant van de firma D. van den Berg—Gideonse, staat bekend als een zeer vooruitziend en vooruit strevend mosselkweker. Hij deed vorige week zijn reputatie Weer alle eer aan, door de aanschaffing van een Wieringer mosselvissersvaartuig met een Dieselmotor van niet min der dan 80 p.k. Het schip vormt een mooie aanwinst voor onze ge havende vissersvloot. Bij het te Goes gehouden ex amen voor schipper bij de Binnen vaart slaagden tqt dusver alle van hier geëxamineerde personen, te weten de heren S. de Koning, Jac. Kik, A. van Kooten, M. Verspoor Jz. en L. de Werker. Voor de organi satoren van deze Binnenvaarteur- sus, de heren van der Maas en, Ventevogel, zeker ©en succes, daar men in. diet begin met vele moeilijk heden te kampen had en men eerst vrij laat met de lessen kon aarn vangen. Pachtkamer Zierikzee Bij Kon. besluit zijn benoemd in de pachtkamer van bet kantonge recht te Zierikzee tot eerste lid P. L. Krepel te Bruinisse, thanst plaatsvervanger van het eerste lid, toit plaatsvervanger vian het eerste lid J. van de Stolp©, landbouwer te Ouwerk-erk, P. Boudeling, land bouwer te Anna Jacobapolder (gem. St.-Philipsland) en'tot plaatsvervan ger van het tweede lid B. G. Frie- derichs, landbouwer te Ouid-Vosse meer. Gemeenteraad Dreischor Vrijdagavond kwam id© raad in open bare zitting bijeen De voorzitter, de loco-burgemeester .doet mededeling dat deburgem. weer ziek .geworden is, waardoor de leiding van de ge meente weer aan hem is opgedra gen. De inkomende stukken voor de gemeente moeten .echter op last van de burgemeester door de P.T..T. aan zijn woning bezorgd Worden .en niet bij hem of ter secretarie, waardoor spreker niet volledig op de hoogte gebracht wordt van de stand van zaken in de gemeente. Bovendien belemmert deze regeling in ernstige mate .een goede voort gang van de gemeentezaken. Hier door is een stilzwijgend conflict ontstaan tussen .spreker en de bur gemeester, die wegens de ernstige aard zijner ziekte niemand ontvan gen mag. Spr. acht het zijn taak; de raadsleden ^hiermede in kennis te stellen, zodat zij1 voorbereid zijn öp eventueel komende moeilijkheden. Op een verzoek van het burger lijk armbestuur om aan J. H. Ros kam een stuk grond in erfpacht uit te geven wordt goedgunstig be schikt. Dhr. van Bloois merkt als bestuurslid van het B.A. op, dat deze aanvraag reeds in de zomer van het vorig jaar is ingediend en betreurt het ten zeerste dat door nalatigheid van de burgemeester deze aanvraag nog steeds niet ter goedkeuring aan Ged. St. is inge zonden. Onder de ingekomen stukken be vinden zich verder een mededeling van de districts schoolartsendienst voor Schouwen-Duiveland, Tholen en St.-Philipsland dat in de vaca ture van schoolarts is voorzien door de benoeming van mevr. L. G. H. Steinmetz-Labberton. De Vier Ban nen van Duiveland en de gemeente Oosterland delen mede, dat zij ge negen zijn (hun jaarlijkse bij drage in de kosten van bebakening met 100 pet. te verhogen. B. en W. stellen daarna de raad voor aan te sluiten bij het registratiebureau van de Ver. van Ned. Gemeenten. De voorzitter zegt dat een goede archiefordening voor de gomeente-administratie zeer noodzakelijk is. Daar nu reeds met het registratuur-stelsel gewerkt wordt, doch de gemeente niet in het bezit is van een goede code en deskundige voorlichting mist, zal de opberging van het archief in de toekomst moeilijkheden opleveren. De kosten van aansluiting, welke het le en 2e jaar f 100,— en ver- Woensdag 21 Mei 1947 HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gramj; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgen wijding; 10.20 voor de vrouw; 10.35 kamtrmuziekprogramma; 11 gram.; 11.45 fam.berichten; 12 gram.; 12 35 orgel; 1 nieuws; 1.15 voor het plat teland; 1.20 vaudevilleorkest; 2.00 voor de vrouw; 2.15 kamermuziek- programma; 3 voor de jeugd; 3.45 op bezoek bij de zieken; 4.15 voor de jeugd; 5.15 gram.; 5 30 Ned. V.H. 5.35 accordeonorkest; 6 nieuws; 6.15 Vara-varia; 6.20 Internationale pot pourri; 6.30 N6d. strijdkrachten; 7 lezing; 7.15 kwartet; 7.30 lezing; 7.45 lezen in de bijbel; 8 nieuws; 8.05 reportage; 8.15 radio-potpourri; 9 hoorspel; 10 viool en piano; 10.15 The Ramblers; 10.45 lezing; 11.00 nieuws; 11.15 gitaarmuziek; 11.25 12 tango-orkest. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 harmonie orkest; 7.45 woord voor de dag; 8.15 orgel; 8 nieuws; 8.30 werken van onze oude meesters; 9 voor de zieken; 9.30 berichten; 9.50 gram.; 10.30 morgendienst; 11 piano; 11.30 Hollanda-sextet; 12.15 NCR V-koor; 1 nieuws; 1.15 causerie; 1.25 Conti nental quintet; 2 gram.; 2.30 cau serie; 2.50 orgel; 3.20 gram.; 3.35 kamermuziek; 4.20 jeugdkoor; 4.45 voor jongens en meisjes; 5.30 gram.; 5.45 Rijk overzee; 6 Philharmonisch orkest; 6.45 causerie; 7 nieuws; 7.15 nieuws uit Indië; 7.30 Rhapsodia- sextet; 8 nieuws; 8.05 P.C. Hooft- herdenking; 9.05 NCRV-vocaal kwar tet; 9.30 Sweelinck-kwartet10 re portage; 10.30 nieuws; 10.45 avond- overdenking; 11—12 gram. volgens f 60,— per jaar bedragen kunnen eventueel bestreden worden door bezuiniging op abonnementen van maand-, week- en dagbladen. Dhr. Klaasse is van mening, dat, waar b'ijna alle gemeenten bij deze instelling zijn aangesloten en de opberging volgens het (registratuur- stelsel grote voordelen biedt, Drei schor niet achter mag blijven. Na enige bespreking blijkt dat ook de raadsleden van oordeel zijn dat een goede opberging van het archief noodzakelijk is en wordt zJi.s. tot aansluiting besloten. Als laatste punt van de agenda wordt de heffing van haven- en kaaigeld besproken. Hieruit blijkt dat de commissie, welke in de vo rige vergadering daartoe benoemd was, nog niet met haar werkzaam heden is begonnen, omdat zij nog steeds op de nodige bescheiden en gegevens wacht. Hoewel deze be scheiden en gegevens op de secre tarie door de burgemeester zijn ver zameld, moet worden aangenomen dat deze ten huize van de burge meester berusten. Dhr. van Bloois is van mening dat de commissie in deze geen schuld treft. Hij ver zoekt de voorzitter de oommissie aan te vullen door de benoeming van een deskundige. De voorzitter spreekt er zijn leedwezen over uit dat deze zaak gedurende de tijd dat de burgemeester na zijn eerste ziekte in functie is geweest, buiten de schuld der commis sie, geen voortgang heeft gevonden en stelt voor deze commissie aan te vullen met de gemeente-ontvan ger als- deskundige, terwijl dan ge tracht moet;worden alsnog zo spoe dig mogelijk een nieuwe havenver- ordening samen te stellen, hoewel dit binnen de vastgestelde termijn al niet meer kan gebeuren. In de rondvraag vestigt dhr. van Feleus nogmaals de aandacht op de uitzonderlijke verhouding welke thans bestaat tussen de burgemees ter en-de gemeente. Hoewel de bur gemeester wegens ziekte niet in staat is om zijn functie waar te nemen, wil hij toch alle macht aan

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2