ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De GROTE beslissing WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DINSDAG 20 MEI 1947 No. 15593 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Destijds heette Iran de toetssteen, van de U.N.O. te zijn. Het gold te onderzoeken of met een netelig en samengesteld probleem als inzet der besprekingen, via het gemeenschap pelijk1 overleg, men kon geraken tot een, „betere toon" en uiteindelijk tot een definitieve oplossing. Geheel ongeslaagd was de proef niet. Veel meer kan thans evenwel de Pales tijnse kwestie gelden als keursteen van de V.N., als zijnde de zwaarste proef waarvoor zij in de loop van haar bestaan, is komen te staan. Verwonderlijk genoeg, dat de de batten niet fel zijn geweest, al be stand er ook niet veel weder zijdse toegevendheid. Er bestond alleen eenstemmigheid over het punt, dat eventuele militaire inter ventie een onbruikbare oplossing is. De Arabieren zouden ogenblikkelijk steun zoeken bij de Arabische Liga. terwij! de Joodse verzetsactiviteit zou oplaaien met een felheid, die in het verleden reeds voldoende schrik heeft ingeboezemd. De bi-nationale staat, d.w.z. de aparte Joodse en Arabische staat, lag in de lijn der verwachting. Als voorstel ingediend, legden Joden en Arabieren zich hier voorlopig bij neer. Terwijl een samengestelde commissie ter flaatse de kwestie nog nader zal onderzoe ken, is de definitieve beslissing aangehouden tot de bijeenkomst van de Grote Vier te houden, die op hun beurt de Moskouse besprekin gen weer zullen voortzetten. Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken, was over de resul taten noch optimistisch, noch pessi mistisch. Wel deed hjj pen boze uitval naar de pers, die door on voorzichtige uitlatingen de interna tionale verhoudingen ongunstig kan beïnvloeden. Wel een bewijs hoe subtiel en overgevoelig deze ver houdingen thans zijn. (")m de gewenste stabilisatie te verkrijgen, wordt van Anglo- Amerikaanse zijde een Viermogend- hedenverdrag als de enig juiste op lossing gezien. Mc. Narney, de voor malige opperbevelhebber van het Amerikaanse bezettingsleger in Duitsland heeft zich zeer positief hierover uitgelaten. Middels een Viermogendhedenverdrag kunnen de Grote Vier het eens worden over Duitsland. Deze laatste opmerking doet met zekerheid vermoeden, dat het Duitse vraagstuk de inzet voor oorlog of vrede vormt. Bestaat er geen eenstemmigheid over het Duitse vraagstuk bij de overwinnaars van de tweede we reldoorlog, dan is de splitsing tus sen Oost en West een voldongen feit. Inplaats van voortgezette sa menwerking luidt dan eerst recht, een nieuw tijdperk van gewapende vrede In. De komende conferentie te Londen, waarop deze grote be slissing zal worden genomen, is daarom van uitermate groot gewicht Intussen zijn er aanwijzingen, die een wat ruimer ademen rechtvaar digen. De Franse oorlogsbegroting staat in het teken der bezuiniging. De Britten hebben de militaire diensttijd verkort, terwijl ook in Amerika enkele stemmen opgaan, de uitgaven voor vloot en marine te besnoeien. Niet dat de weerloze we reld tegenover een machtige staat, op zichzelf een aantrekkelijke ge dachte is, maar deze plannen zou den zijn afgestemd op de waar schijnlijkheid, dat de eerste vijlt,en jaar geen oorlog valt te verwach ten. Aan de andere kant werd van officiële zijde gezegd, dat de Ame rikaanse strijdkrachten de wacht zullen betrekken bij de poort van de U.N.O.totdat een internationale n ,'litaire macht deze laak kan over nemen. Amerika weet dus zeer wel wat het wil. Militair maar ook politiek en economisch. Politiek, ge tuigt de steun aan Griekenland en Turkije, en economisch, gezien de jongste beslissing van gfóte draagwijdte, dat de Amerikaanse steun zich zal uitstrekken tot alle landen waar nood heerst. Dit laat ste wellicht niet helemaal geïnspi reerd door de zuivere naastenliefde, maar door de zakelijke redenering: „geld voer economische hulp, is goedkoper dan geld voor oorlog". Dr. van Mook en Sjahrir kwamen weer samen Dr. van Mook en Sjahrir hebben Vrijdag een bespreking gehouden. Over welke puinten zij het hebben gehad is inliet meegedeeld, maar een Nederlandse ambtenaar heeft ver klaard, dat er overeenstemming is bereikt opi twee punten. De lijn Batavia—Bandoeng, welke tot dusverre in handen der Indone siërs was, zal met ingang van 1 Juni ook doioir de Nederlanders ge bruikt mogen worden, hetgeen de ravitaillsring van Bandoeng zeer zal vergemakkelijken: en in de tweede plaats heeft een Nederlandse dele gatie toes temming gekregen om naar Djokjakarta te gaan, waar op 27 Mei de besprekingen over de ver dere praeti'sche uitvoering van Liing- gadjati zullen worden hervat. De ambtenaar voegde er aan toe, dat de Nederlanders goede hoop koesteren, dat de misverstanden door het rechtstreekse contact met de Indonesische leiders uit de weg geruimd zullen kunnen warden. Een Indonesische woordvoerder ver klaarde, dat na de conferentie van Vrijdag aan beide zijden aanzienlijk meer begrip voor eikaars standpunt was bereikt, Waardoor de politieke situatie in hoge mate is verbeterd. Wereld voedselpositie niet veel verbeterd Het Amerikaanse departement van landbouw heeft voorspeld, dat de wereld opnieuw een jaar zal ingaan, waarin het niet waarschijnlijk is, dat de voedselpositie veel zal ver beteren. De gesteldheid van de vroege oogst in de voornaamste landbouw gebieden wijst op een weinig gro tere, zo niet even grote, oogst voor 19471948 als voor 19461947 is binnengehaald. Tevens wijst het departement er op dat de transport moeilijkheden bij het verlichten van de wcreldvoedselsdhaarste in de toekomst zelfs groter zouden kun nen zijn. Ook zullen de importerende lan den in de komende twaalf maan den zonder Unrra en leen- en pacht wet, groter moeite hebben bij het betalen van het voedsel, dat zij nodig hebben. De grootte van de voedseliinport zai voor deze landen komen af te hangen van de Amerikaanse relief- fondsen. En de internationale lening zal de sleutelfactor blijven, die de omvang van de internationale han del in het komende jaar zal be palen. VREDESQELUIDEN Een formatie van honderd super vliegende forten, opge stegen van zes vliegvelden uit de omgeving, scheerden over de wolkenkrabbers van New York toen een proef- luchtalarm werd gehouden. Een radioverslaggever schet ste tijdens deze manoeuvre vc,o.r detnierofoon, welke ver schrikkelijke verwoestingen door de bommen van de vlie gende forten werden aange richt in Amerika's metropool aan de Hudson. Het was.net echt! Geheime Duitse documenten De Britse admiraliteit beeft enige geheime documenten bekend ge maakt, verslagen van besprekingen tussen Hitier en zijn chefs van leger, marine en luchtmacht. Hierin is sprake van driie belangrijke be sluiten; welke Hitier tussen 21 April en 31 Juli 1943 nam en vitale ge volgen hadden op het verloop van de oorlog. Deze besluitenzijn 1. Op 21 April verwierp Hitier het plan om Spanje en Portugal te bezetten, daar dit alleen uitge voerd kon worden met goedkeuring van Spanej, welke goedkeuring niet werd gegeven. „Spanje Stond in 1940 klaar 'om de oorlog in te gaan, maar alleen de naijver van Italië weerhield het dit te doen. De Ita liaanse aanval op Griekenland in de herfst 'van 1940 ergerde Spanje", aldus het document. 2. Op 5 Juini verwierp Hitier het plan van admiraal Doenitz voor een aanval op Gibraltar met gebruik making vain geheime wapens, die door de Luftwaffe Waren gescha pen, „omdat deze wapenen in Brit se handen zouden kunnen vallen en op het Duitse volk terug zouden vallen". 3. Op 31 Juli liet hij de plannen voor een aanval op de V.S. uit de lucht geheel varen, „omdat de wei nige vliegtuigen, die er zouden ko men, van geen betekenis zouden zijn en slechts in de bevolking de wil om weerstand te bieden, zouden versterken". Vermist vliegtuig gevonden Het Nederlandse gevechtsvliegtuig type Firefly, dat sinds Woensdag op Oost-Java vermist werd, is door een patrouille van het Indonesische republikeinse leger gevonden. Naar verluidt is het vliegtuig bij de top van de Andsjasmoro neergestort. Volgens het bericht zijn de inzitten den van het vliegtuig gewond en naar een republikeins militair "hos pitaal overgebracht. SPREUK VAN DEN DAG We begrijpen het best wat een weerspiegeling vindt in ons eigen leven. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 20 Mei. Meest zwakke wind uit Noorde lijke richtingen, in den vroegen ochtend plaatselijk nevelig, over dag wisselende bewolking, geen neerslag van betekenis, iets hogere temperatuur. 20. Zon op 4.40, onder 20.33. Maan op 4.40, onder 20.46. Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 20. 3.01 v.m. 15,29 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Passagierslijsten tn.s. „Oranje" en m s. „Java" De passagierslijsten van bovenge noemde schepen, die vermoedelijk 25 Mei a.s. te Amsterdam zullen aankomen, liggen ter inzage op het bureau van de Redactie. Schoenenbon voor kinderen Op een nader -bekend te maken datum, zal aa,n kinderen, geboren in de maand Mei van een der jaren 1932 tot en met 1945, alsmede aan kinderen geboren in de maand Juli van 1946, een schoenenbon wor den verstrekt van een soort en maat, die overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Van het inlegvel, dat met de tweede distri butiestamkaart moet worden over gelegd, wordt bon 604 verwijderd. Zwendel met suikerbonnen ontdekt De C.C.D. heeft bij een grossier in levensmiddelen te Drachten een tekort van 22.000 rantsoenen suiker ontdekt. De grossier vertelde deze bonnen sinds'de bevrijding verkocht te hebben of geruild tegen kleren, meubelen enz. Onder de personen, waaraan hij de bonnen verkocht, bevond zich o.a. een loodgieter. Bij het onderzoek kwam uit, dat hij deze suiker gebruikte voor alco holbereiding. In zijn woning werd een klein disiillecr-toes'.el aangetrof fen. Er zijn drie arrestaties ver richt. Bezuiniging bij de politie De regering heeft besloten bin nenkort over te gaan tot bezuini ging bij de politie. De bedoeling is dat 30 pet. van het politie-corps zal worden afgevoerd. In plaats van de rond 8600 ver nielde boerderijen, heeft het Bureau „Wederopbouw Boerderijen" ruim 4500 noodboerderijen gebouwd, met daarnaast nog 5500 noodstallen. Het Nederlandse Rode Kruis deelt mede, dat. binnenkort een aan vang zal worden gemaakt met de opzending naar Nederland van ur nen van in Japan overleden en ge cremeerde krijgsgevangenen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1