De mosselvisserij op de Zeeuwse stromen De uitslag van een schade-enquete kan door de tijd worden beïnvloed STICHTING 1940—1945 STAD EN PROVINCIE ONDERWIJS RADIO-PROGRAMIYJA De inzameling in de bevrijdings. week ten bate van de stichting 19401945 is iin Zierikzee en Ca- pelle zeer geslaagd. In totaal werd opgehaald f 1634,61. Hier komt dan nog bij het bedrag, dat door de reeds bestaande contribuanten be taald wordt, m.l. van 362 cantriou- anten f 1079,—Het totaal vO|Orl947 wordt dus f 2713,61. Wij hebben er 98 nieuwe contribuanten bijgekre- gen, zodat het totaal aantal vaste contribuanten op 460 is gekomen. Onze hartelijke dank aan alleme- dewerkers(sters), want juist dat zo- velen een deel van hun kostbare tijd beschikbaar wilden stellen heeft aan het mooie resultaat veel bijge dragen. Ook onze bijzondere dank aan de Zierikzeese Nieuwsbode, diie veel ruimte beschikbaar heeft willen stel len om doel en streven van de stichting uiteen te zetten, en de aandacht op onze inzameling bleef vestigen. Dank ook aan B. en W. van Zie rikzee voor de vlotte wijze waarop zij ons vergunning verleende tot het houden van deze inzameling-j En dan willen wij de inwoners van Zierikzee en Capelle nogeens extra bedanken voor de sponntane wijze waarop zij gaven. Weigeringen kwh- men haast niet voor, en in vele gevallen werd met enthousiasme ge geven. Het bleek ons dat vrijw|el iedereen nog steeds overtuigd is van de noodzakelijkheid dezer inzame ling, en dat deed oes in een tijd1, waarin egoïsme hoogtij viert, bij zander goed. Waarom wij deze inzamelingen en vooral de contribuanten nog niet kunnen missen, willen wij hier zeer in het kort nog even uiteen zetten. Jaarlijks wordt door de Stichting f 8.000.000 uitgekeerd. Volgens het bij de Staten-Generaal ingediende wetsontwerp neemt de regering f 6.000.000 voor haar rekening. Dit is te weinig, dus is de Stichting actief om het percentage verhoogd te krijgen. Dat zal echter in ver-, band met de slechte toestand van 's Rijks financiën naar wij vrezen wel niet komen tot het bedrag dat wij noodzakelijk achten. Bovendien zijn vele uitkeringen welke die Stichting noodzakelijk moet doen, niet onder een vaste pensioensre geling onder te brengen. De Stichting zal dus nog steeds vele jaren moeten blijven suppleren. Dat dit liefdadigheid is, zoals door velen nog weieens Wtordt gedacht, is niet juist. Immers de Staat zorgt straks voor het direct noodzakelijke levensonderhoud in de vorm van pensioen. Doch daarnaast is nog zoveel nodig voor allerlei andere dingen; wij denken hierbij aan de kosten van studie van begaafde kin deren der gevallenen, en sanatori- um-verpleging welke van een pen sioentje niet kunnen worden be kostigd. De staat zorgt dus dat die nagelaten betrekkingen 'in leven blij ven. Wij, dat wil zeggen alle Ne derlanders, behoren te zorgen dat in die gezinnen ook de zotn eens kan schijnen. Dat is geen liefdadig heid, doch een plicht die wij heb ben tegenover hen die vrijwillig hun leven Ivoor onze vrijheid gaven. Om dit te bereiken, en om zo wei nig mogelijk met collecten te moe ten werken, is de beste Weg: „In het gehele land elk gezin contribuant van de Stichting 1940—1945." Zij, die nog geen contribuant zijn, en daartoe in staat zijin, wforden, beleefd verzocht zich als contribu ant op te geven aan de penning meester der plaatselijke afdeling der Stichting '40—'45, J. W. Renshof, JKrepelstraat. Ook kan dit bij da beren G. J. Wilbrink, Korte St.-Jan- straat en H. Mimkema, Havenplein en andere medewerkers(sters) van de Stichting. Schrijver dezes was zeer kort ge- Direct nadat de dooi de Zeeuwse stromen weer bevaarbaar maakte, hebben de vissers kunnen constate ren, ,dat 90 pet. van het verleden jaar aangevoerde mosselzaad, was vernietigd. TJwee vijanden van het tere mosselzaad bonden de strijd ertegen aan, de strenge vorst en de vogels, die uit lijfsbehoud, de miniatuur-mosseltjes als hun tanig rantsoen beschouwden. Stelt men nu de vraag in hoeverre dit feit, voor de toekomst cata- strophale gevolgen zal hebben, dan dient men te bedenken, dat de vis sers in het algemeen met de moge lijkheid van zulke stroppen reeds bij voorbaat rekening houden. Ver der zal het herstel van de productie der consumptiemosselen uiteraard afhangen van de zaadaanvoer van dit seizoen. M.aJw1. het zaadover- schot, dat in vorige jaren werdi aangelegd, biedt de mogelijkheid, een grootscheepse vernietiging, ze- als in de afgelopen winter, althans ten dele op te vangen. De nieuwe zaadaanvoer is zowel kwantitatief als kwalitatief een nog onbepaalde factoren het herstel van de mosselstamd. Er zijn reeds spe culaties hieromtrent gedaan, maar deze zijn zeker voorbarig, al sjaat wel vast, dat de zaadval in da Waddenzee dit jaar niet groot is. Evenwel betekent de „Laagte van Renesse" voor de vissers neg een achterdeurtje en over de gang van zaken op deze vindplaats van mos selzaad, kan beslist nog niets met zekerheid worden gezegd. De pjogelijkheid bestaat ook het mosselzaad ineens op diepe percelen uit te zetten, waardoor een fase wordt overgeslagen. Zodoende kan door tijdbeperking,iWellLcht een deel leden in staat een inzicht te Wrij-j gen in het beheer van de gelden der Stichting, waardoor hij over tuigd werd van een zuinig beheer, <en dat al het mogelijke wordt ge daan het 'onkostencijfer zo laag mor gelijk te houden. Met dank voor de plaatsing, Het bestuur van de plaatse lijke afdeling „Stichting 1940-1945". HAAMSTEDE. Van de Holly Alley school in, CalLfornië, ontving de Bij'z. school alhier, voor de laatste maal een zending van ongeveer 70 pak ketten. Wij werden in de gelegen heid gesteld alles te bezichtigen,, waarbij Wij tot de overtuiging kwa men dat dit een zeer waardevolle zending was. Een enorme hoeveel heid kledingstukken, voornamelijk voor kinderen, was door een aan tal dames verdeeld. Ook een groot aantal paren schoenen, alsmede voor elk kind een stuk zeep, waren bij de zending. ;Deze goederen, die door bemiddeling van de heer Kik, uit Amerika zijn gezonden, worden daar vaak afgestaan door mensen die het in vele gevallen zelf node kun nen missen, waardoor het gezonde ne zeker in waarde stijgt. Een woord van 'dank aan de dames voor het verdelen der goederen alsmede aan de heer Kik is hier zeker \op( zijn plaats. RENESSE. Burg. stand over April. Geboren: Leendert Johan, z. v. J. Beij'e en M. A. van de Zande; Nico- laas Jan, z. v. K. R. Janse en N. J> Verboom; Jan, z. v. J. Gloude en A. M- Guequierre. Overleden: M-T- Jonker, 81 j., m. v. H. Gilijamse. Ingekomen: M. van Klinken uit Ouwerkerk; M. Visser uit Za,nd- voort; D. A. de Willigen uit Haar lem; S. M. Zorge uit Serooskerke; M. Desterke uit Flobecq (België); van de achterstand worden inge haald. Andersoortige problemen rond de mosselvisserij Intussen zijn er voor de vissers nog moeilijkheden,te over. Door het feit dat' het mosselbureau te Bergen op Zoom beschikte dat de mossel leveranties over een heel consump tie-seizoen moesten worden ver deeld, zijn er moeilijkheden ont staan. De (vorst heeft hierop immers een storende invloed gehad. Het zal duidelijk zijn, dat er juist door deze vertraagde levering dit jaar consumptiemosselen genoeg zullen zijn. Een andere moeilijkheid' is n.l. dat de vissers aan hun leverings kwantum zijn gebonden. Zijn er op een gegeven ogenblik meer mosse len, dan het leveringskwantum, dan bestaat er geen mogelijkheid deze kwijt te raken. Deze mogelijkheid zou wel 'be staan, indien niet elders (b.v. Yer- seke) andere mosselkwiekers, tege lijk handelaars waren. Zij maken misbruik van hun dubbele functie ien zijn er steeds op uit, hun leve ringskwantum te overschrijden, waardooT een surplus bij anderen moet worden afgeschreven. Een ander teer punt voor de kwekers, is de materiaal-voorzie ning. Op het punt van de materiaal voorziening zijn (de vissers voor een groot deel pp eigen initiatief aan gewezen. Het is juist daarom des te meer te waarderen dat de mosselkwie kers, in de strijd om de deviezen, het hoofd niet in de schoot leggen, maar ook na de tegenslag van deze winter, met voortvarendheid ide slag omjde mossel voortzetten. M. P. S. de Granje uit Sliedrecht. Vertrokken: F. C. Kleinman naar Goor; M. J. de Vrieze naar Sluis; C. Hanse naar Sluis; C. W, Beve lander naar Sluis. THOLEN. Met ingang van 16 de zer is de wachtmeester A. J. Punt overgeplaatst naar Souburg. Die rijkspolitie Donker naar St.-Philips- land. Afscheid directeur Ambachtsschool Zaterdagmiddag namen bestuur, leraren en leerlingen officieel af scheid van de directeur, de beer jK. de Vries, die zijn functie, wiel gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, met 1 April heeft neergelegd. In het vakteken- lokaal der school hadden allen zich verenigd, toen de voorzitter, m,ri. C. J. B. du Croo, de scheidende di recteur toesprak. Hij herinnerde aan de komst van de heer de Vries, die opi 1 Dec. 1921 als directeur werd geïnstalleerd. Voortgekomen uit de architectenwereld vroeg meit zich in de aanvang;af hoe hij zich zou aam passen. Van den beginne af toonde de heer de Vries een groot aan passingsvermogen, zich direct ver eenzelvigend met de school, de leer lingen en zijn nieuwe woonstede, die hem lief werd', ook door haar architectonische schoonheid, voor welks behoud hij een actief aandeel had in verenigingen welke dat doel nastreven. Ook de A..B.S. lag hem na aan het hart, wat bleek toen actie werd gevoerd om de degradatie van 3- tot 2-jarige cutsus te voorko men. Vele begaafde leerlingen hielp hij vooruit, ;die thans op belangrijke posten in de samenleving staan. Ook bracht hij de school op hoger plan door aanpassing aan de mo derne eisen der techniek. De taak van de directeur was niet altijd even gemakkelijk, maar Dinsdag 20 Mei. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 ochtendgymn. 730 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.45 gram.; 9.15 morgenwijding; 9.30gr.; 9.45 arbeidsvitaminen; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 gram.; 10.50 kleutertje luister; 11 gram.; 11.30 Jetty Cantor; 11.45 familieberichten; 12 Jetty Cantor; 12.30 ons platte land; 12.40 piano; 1 nieuws; 1.15 stafmuziek; 2 met naald en schaar; 2.20 Aeolian-sextet; 3 de wondere wereld; 3.15 radio matiné; 4.30 gram.; 4.40 de schoolbel; 5.00 dat kun jij ook; 5.30 gram.; 5.45 rijk overzee; 6 nieuws; 6.15 piano; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 en nu naar bed; 7.05 radiostrip No. 13; 7.15 zang en piano; 7.45 causerie; 8 nieuws; 8.05 reportage; 8.15 bonte trein; 9.30 contact; 10.15 buitenlands overzicht; 10.30 piano. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 lichtbaken; 9.30 be richten; 9.50 gram.; 10 wie komt er in mijn hokje; 10.15 gram.; 10.55 voordracht; 11.05 gramofoon- muziek; 11.30 als de ziele luistert; 11.40 viool en orkest; 12.03 gram.; 12.30 amusementsorkest; 1.50 gram.; 3 onder ons; 3.30 cello en piano; 4 de zonnebloem; 4.30 na schooltijd; 4.45 gram.; 5.50 zang en piano; 6.20 sportpraatje; 6.30 causerie; 7 nieuws; 7.15 Kath. nieuws; 7.20 fantasia; 7.45 R.K. arbeidersbewe ging; 8 nieuws; 8.05 de gewone man 8.12 actualiteiten; 8.20 radiofonisch, festival; 9.20 voordracht; 9.25 viool en piano; 10.15 avondgebed; 10.30 nieuws; 10.45 kamerorkest; 10.55 overzicht; 10.30 piano; 11 nieuws; 11.15—12 gram. de verschillen werden overbrugd, omdat het streven voor verbetering der school op de voorgrond stond. Spr. herinnerde voorts aan de moeilijke jaren der bezetting, toen men trachtte lijsten van jongelui te verkrijgen voor tewerkstelling in Duitsland, maar geen der leerlingen is naar het land van de verdrukker vertrokken. Namens het bestuur zegde spr. de heer de Vries har telijk dank voor het vele gjoede dat hij voor het Nijverheidsonder wijs in het algemeen en voor de school in het bijzonder heeft ver richt. Als stoffelijk blijk van waarde ring overhandigde hij een fraaie ets van de Zuid-Havenpoort, terwijl aan mevr. de Vries bloemen werden aan geboden. De heer Goettsch sprak namens de leraren enige welgemeende af scheidswoorden en overhandigde de scheidende directeur een wan delstok met zilveren handvat. In een aardig, geestig speechje, sprak namens alle leerlingen A. Vaane van Bruinisse de directeur toe. Waar deze aan zijn woning veel grasland heeft, meenden de leerlingen niet beter te kunnen doen dan een paar schapen cadeau te doen, die als levende grasmaaiers't gras kort zullen houden. Met groot enthousiasme werden de dieren voorgeleid en geaccepteerd. Nadat nog de heren A. Vermaat en J. H. Scheuerman het woord hadden gevoerd, dankte de heer de Vries tenslotte voor de vele waarderende woorden aan zijn adres gericht en voor de ontvangen sou venirs. Speciaal dankte hij bestuur en leraren voor de prettige samen werking gedurende de jaren dat hij zijn functie vervulde, ondervonden. Als souvenir kreeg iedere leerling een foto van leraren en leerlingen mee naar huis, ter herinnering aan het afscheid van de heer K. de Vries, nu oud-directeur der A.B.S., die ons eiland trouw blijft en niet weggaat. Moge hem in Renesse die rust geschonken worden, welke hij verwacht te zullen vinden na het einde van zijn ambtelijke loopbaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3