ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Churchill pleit voor een Vereenigd Europa WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 thans een broeinest van pestilentie en haat MAANDAG 19 MEI 1947 No^ 15592 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDN1EU VVS Opnieuw heeft Engeland's leiier uit de laatste wereldoorlog, Chur chill, een pleitrede gehouden, om te komen tot de stichting van een Verenigd Europa, dat thans een broeinest is van pestilentie en haat maar waarvan de volkeren de kracht in zich hebben om opnieuw vrijheid, geluk en welvaart deelachtig te worden. Churchill deed een drin gend beroep op Engeland, dat het initiatief moet nemen om tot de Ver. Staten van Europa te komen, met volledige erkenning van de Verenigde Naties. Samen met Frank rijk, dat tot een verzoening met Duitsland moet komen, zal Engeland het Duitse volk in den Europesen statenkring moeten terugvoeren. Voor Frankrijk is dat geen geringe opgave, daar het in één eeuw drie maal door zijn heerszuchtigen en ocrlogzuchtigen Oosterbuur werd overvallen en wiens bodem door drenkt is van het bloed zijner man nen, die de Pruisische regimenten! tot driemaal toe het hoofd moes ten bieden. Het gehele plan betreffende Euro pa moest volgens Churchill onder geschikt worden gemaakt aan de UNO. Zonder een wereldregering zijn de vooruitzichten voor vrede en vooruitgang der mensheid som ber, en zonder een verenigd Europa is er geen kans op een wereld regering. Frankrijks toekomst hangt af van het lot' zijner over zeese gewesten, betoogde generaal de Gauile in een te Bordeaux ge houden rede, want het verlies dezer koloniën zou Frankrijks onafhan kelijkheid kunnen kosten. Daarom moet het door onderlinge strijd uit eengerukte Frankrijk weer samen worden gebracht, een Frankrijk, waarvan het staatshoofd zodanig zal worden gekozen, dat hij geen bepaalde groep, doch het land zelf en de Franse Unie vertegenwoor digt. Die man zou natuurlijk de Gauile moeten zijn, die het land doortrekt om zieltjes te winnen "voor zijn partij en persoon, die, al wordt het niet openlijk gezegd, 'naar het hoogste ambt streeft dat Frank rijk aan te bieden heeft. Zij, die in naam van Frankrijk handelen, moe ten niet zijn onderworpen aan an dere (politieke) invloeden dan die van hun plicht. Ook de huidige regering heeft begrepen welke waarde men dient te hechten .aan de overzeese gebiedsdelen. Zo be staat er in Indo China geen mili tair probleem meer, daar een ster ke expeditioiunaire macht in het bezit is van alle belangrijke steden en bovendien alle verbindingswegen beheerst. Amerika zendt voedsel Hoewel de berichten over hon- gerprotesten, stakingen, enz. in Duitsland aanhouden, schijnt er toch een oplossing in zicht te zijn. Uit Washington kwam het volgende be richt Robert Patterson, de Amerikaan se minister van oorlog, heeft verklaard, dat meer dan vierhon derdduizend ton voedsel in Mei aan Duitsland geleverd) zal worden, min stens evenveel in Juni en nog meer in Juli, en dat deze verschepingen wel voldoende zullen zijn om van nu ad aan de rantsoenen op peil te houde». Voorts zal nog een partij va» 74 millioen pond melkpoeder naar Duitsland verscheept worden. Bevin over Engeland's buitenlandse politiek Beri» drong er, in zijn rede in het Lagerhuis op aan, dat er voor de volgende conferentie der Grote Vier een atmosfeer zou zijn geschapen, waardoor aanvaarding mogelijk 4s van het Amerikaanse voorstel voor een viermogendhedenverdrag, dat een voorbereiding is tot iets „dat een verandering in de loop der we reldgebeurtenissen kan zijn". Het is een ongelukkige omstandigheid, al dus ging Beviin voort, dat de Sow- jet-Unie met dit voorstel niet ac- coard kan gaan, want het is „vitaal en belangrijk" voor alle Westelijke mogendheden. De conferentie te Lenden zal waarschijnlijk „de be langrijkste in de wereldgeschiede nis" zifri. De weg terug China beleeft op het ogenblik ©em. van de grootste verhuizingen van zijn geschiedenis. Nu bet zachter weer is gewiorden, zijn millioenen door de omring verplaatste perso nen, die in bet voormalige vrij© China hebben gewoond (grote ge bieden, die nooit door het Japanse bezettingsleger zijn veroverd), die weg terug begonneh naar hun voor- oorlogse haardsteden in het voor heen bezette en thans bevrijde China Het zijn merendeels boeren en hand werkslied^, die tijdens de oorlogs jaren hun. aardse bezittingen hebben verkocht om/in het leven te kunnen blijven. De memoires van Churchill Het Amerikaanse tijdschrift „Life" en de „New York Times" hebben aangekondigd, dat zij de publicatie rechten voor de V.S. verwiorvan hebben van de oorlogsmemoires van Winston CRurehill, die reeds ge deeltelijk op schrift gesteld zijtn. Voor deze rechten is meer dan een millioen dollar betaald. De memoi ers zullen beginnen in de jaren voorafgaande aan de tweede we reldoorlog. „Life" en de „New York Times" verwachten itn Januari 1948 met de publicatie van het eerste deel te beginnen. De Parijse zwarte handelaar De bewoners van het beroemde Montmartre te Parijs zijn een nieu we phase ingegaan van hun werk zaamheid in de onderwereld. Tot voor enige weken was de zwarte handel de voornaamste bron van inkomen in Montmartre. Deze han del ligt in deze wijk nog wel niet stil, maar heeft zijn voornaamste project verloren, nu het Franse ta- baksrantoen verhoogd is en er geen geallieerde troepen met beter soort sigaretten meer zijn. Honderden fi guren uit de onderwereld, die sinds de bevrijding van de handel in zwarte sigaretten hebben geleefd, moeten nu naar een andere bron van inkomsten zoeken. De gebrui kelijke oplossing is roofpartijen, waarbij de wapens te pas komen. Montmartre is voor de nachtelijke wandelaar thans niet pluis. Veel burgers verlangen terug naar „de goede oude tijd, toen de zwarte handel nog leefde". De politie oefent verscherpt toezicht uit. Laatst op een nacht werden bij een schermut seling, van 11/2 uur 7 politie-agentenl gewond, die het voornaamste ver zamelpunt overvielen. Het Palestijnse vraagstuk De grote staten hebben tot op bijna het laatste ogenblik voorzich tig vermeden hun politieke stand punt met betrekking tot de oplos sing van het Palestijnse vraagstuk te omlijnen. Het was niet zonder ironie, dat de voornaamste ver- 1 dediging van 'het recht 'der Joden, op een eigen tehuis in Palestina, af komstig was van Polen en Rusland de vertegenwoordigers van die landen dus, die wegens hun hard nekkige Jodenvervolgingen Herzl oorspronkelijk hebben bewogen tot de pogingen om de droom van eën Joods vaderland te verwezenlijken. Vooral de onverwachte steun van de Russische gedelegeerde Gromyko heeft het Joodse Agentschap uiter mate verheugd. Het zag daarin een algemene verandering van de Rus sische politiek ten aanzien van het Zionisme. Het is een bekend feit, dat het Joodse Agentschap zich zo nodig zal neerleggen bij een ver deling van het Heilige Land in een afzonderlijke Joodse en Arabische staat. Nadat Donderdagmiddag de Sow- jet-Unie een laaste vergeefse poging had gedaan om de grote vijf te doen opnemen in de speciale com missie van onderzoek der Verenigde Naties in Palestina, heeft de Alge mene Vergadering van de U.N.O. haar bijeenkomst beëindigd. Haar laatste daad was de goedkeuring van de samenstelling der commissie van onderzoek. Deze zal bestaan uit vertegenwoordigers van elf kleine staten, waaronder ook Nederland. Voor het einde dezer maand zal de commissie naar Palestina ver trekken. Slag om Engeland wendde invasie af Uit Duitse gegevens is gebleken, dat tijdens de „slag om Engeland" van 10 Juli tot 31 October 1940, de U.AiF. niet, zoals tot nog toe is' aangenomen, 2692 vliegtuigen van de Luftwaffe buiten gevecht heeft gesteld, doch ongeveer 300 stuks minder, n.l. 2376, waarvan er 1733 werden vernietigd en 643 bescha digd Dit, aldus een verklaring in het Lagerhuis, deed echter niets af aan de verdienste der toen bevoch ten overwinning. Het hoofd van de WEERBERICHT Verwachting tot de avond va* 19 Mei: Aanvankelijk zwakke later toenemende wind uit Westelijke richting, in de ochtend nevel of tnist, overdag zwaar bewolkt met |enige regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 19. 2.18 v.m. 14.48 n.m» Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Duitse generale staf heeft in No vember 1943 verklaard, dat de in vasie in Engeland van de Diuitse legers niet kon beginnen voordat de R.AF. was uitgeschakeld en hiertoe was de Luftwaffe niet in staat geweest. Daar om kan het sein tot de, invasie niet worden gegeven, hoewel hiertoe een groot leger ver zameld was igewleest, dat dagen lang op dit sein gewacht had. Als de 2e divise over is begint de demobilisatie Op een persconferentie heeft ge neraal Kruis gezegd, dat de beide divisies van de Kon. Landmacht te zamen met de oorlogsvrijwilligers en andere eenheden, ongeveer 67 duizend man bedragen. Een divisie telt rond 18 duizend man. Het K.N-I.L. heeft momenteel 91 dui zend man onder de wapenen. (Men kan aannemen, dat in dit laatste getal de 67.000 man, die door de Ken. Landmacht aan het K.N.I.L. zijn .uitgeleend, begrepen zijn). Bij demobilisatie wordt in prin cipe per bataljon afgezwaaid. Wan neer de troepen in Nederland aan komen, worden zij rechtstreeks van de boot naar huis gezonden. Na en- kele weken komen zij nog voor enige dagen in. demobilisatiecentra terug, waarna ze definitief afzwaai en. De demobilisatie kan beginnen als de tweede divisie over is. Wijziging schadeloosstelling Tweede Kamerleden Op het ogenblik is een wetsont werp in voorbereiding tot verhoging van de schadeloosstelling der Twee de Kamerleden. Vroeger bedroeg zij f 5000, daar na is zij verminderd tot f 4500 en na de oorlog is het bedrag weer op f 5000 gebracht. Deze schadeloos stelling wordt algemeen als onvol doende geacht voor het vele werk, dat de Kamerleden verrichten en dat niet alleen bestaat in het bij wonen van de openbare vergaderin gen, maar ook in het bestuderen van ontelbare stukken, het deel nemen aan afdelings-, commissi i- en fractievergaderingen, het zelf standig instellen van onderzoeken en het afdoen van een omvangrijke correspondentie. Voor het goed uit oefenen van het Kamerlidmaat schap wordt de gehele mens opge ëist. Te Veere wordt een openlucht spel opgevoerd op Donderdag, Vrij dag en Zaterdag 17, 18 en 19 Juli, waaraan enige honderden personen zullen medewerken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1