Troepentransport naar Indië Nieuwe ontdekking bij Philips Tien jaar lang heeft men in de laboratoria van het Philips-concern te Eindhoven onderzoekingen ge daan, en proeven genomen tijdens de Duitse bezetting uiteraard in het diepste geheim en thans is men Ier, naar de persdienst van Philips meldt,'in geslaagd een geheel nieuw type motor te ontwikkelen, welke door zijn karakteristieke eigen schappen belangrijke perspectieven opent. Hij kan in praktisch alle vermogens worden gebouwd en hij is zowel voor auto's als voorspoor- wegtractie, voor het opwekken van eleetriciteit als voor allerlei andere bedrijven en in particuliere wonin gen te gebruiken. Deze nieuwe motor is de hete- lucht-motor. Een nieuw ontwikke lingsstadium is op het gebied van bouw en toepassing van motoren hiermee ingeluid.' De experimenten zijn reeds in zulk een vergevorderd stadium ge komen, dat openbaarmaking van de ontdekking thans verantwoord ge acht wordt. Deze Philips hete-lueht- motor heeft niet, gelijk de benzine en de dieselmotor een inwendige maar een uitwendige verbranding. De belangrijkste waarde ontleent de nieuwe motor echter aan zijn bijzondere eigenschappen. Als brandstof kan zowel benzine als stookolie, methyl-alcohol of licht gas worden gebruikt. Van chemische aantasting van zuigers en cylinders is geen sprake, doordat deze koud blijven en de lucht schoon. De brandstof verbrandt volledig, waar door geen stank of giftige gassen ontstaan. Bougie- en stroomverdeler ontbreken. Daardoor is hij minder aan storingen onderhevig. Nederland's woningvoorraad Op 1 Januari 1947 bedroeg Ne derlands woningvoorraad 2.146.676 waringen. Van elke duizend wonin gen waren er inclusief herstel de woningen 872 normale wonin gen, vier noodwoningen, 63 voor lopig herstelde licht beschadigde woningen, 45 nog niet herstelde licht beschadigde woningen, zeven voorlopig herstelde zwaar bescha digde woningen. „Het Parool" gedagvaard De leider van het voormalige Re construction comittee of the Ne derlands, mr. Udink ten Cate, heeft een aanklacht ingediend tegen Het Parool te Amsterdam, wegens een beledigend artikel, waarin hij als leider van een smokkelaairsbendle wordt gekwalificeerd. Mr. Udimk ten Cate heeft eveneens gedagvaard de minister van Openbare Werken en „Wederopbouw", ir. L. jNeher en ir. J. C. Keiler, hoofdambtenaar aan het departement, {die de inlichtingen zouden hebben gegeven aan het blad. Mr. Udink ten Cate eist een schadevergoeding van f 50.000. Gentleman-inbreker De Arnhemse agenturen-handelaar G., die Eerste Paasdag op heter daad op inbraak betrapt, een bur ger neerschoot en een politieman ernstig verwondde, maar tenslotte met een stok buiten westen kotn worden geslagen, blijkt een goede vangst van de politie te zijn. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat G., die voor het oog der wereld de keurige koopman speel de, des nachts het pad van d0 misdaad betrad. In Arnhem en zijn vroegere woonplaats Breda heeft hij in totaal meer dan veertig inbra ken gepleegd. Groene zeep werd zwarte zeep In de periode Augustus 1945— frtaart 1947 had de firma H. ta Zwartsluis, een bedrijf in dekzeilen en scheepsbenodigdheden, niet min der dan ruim 11000 kg. aan zeep- toewijzingen ontvangen. De zeep zou gebruikt moeten zijn voor het ln- 'srneren van dekzeilen. De firma ge bruikte hiervoor echter bonvrije smeermiddelen en liet de toegewe zen zeep in de zwarte handel ver dwijnen. Slechts enige handerden kilo's konden worden achterhaald. Beproefd recept Zo nodig zullen de Amerikaanse strijdkrachten ingezet en zal de doodstraf ingevoerd worden, om de Duitse wanordelijkheden, ontstaan door het voedselgebrek, te beteu gelen, aldus James Newman, de Amerikaanse militaire gouverneur voor Hessen. In strenge bewoordingen heeft Newman de Duitsers het volgende laten weten: „Stakingen of agitaties tegen de militaire regering, die ten doel hebben de bezetting te bemoei lijken, zullen niet worden geduld, onverschillig of dat doel al dan. niet politieke oogmerken heeft". Doodstraf geëist De doodstraf eiste de advocaat fiscaal bij de Rotterdamse kamer van het Bijzondere Gerechtshof te gen de 37-jarige N. C. S. Vroom, ex-opperwachtmeester bij' de staats politie te Rotterdam, die in Augus tus 1944 vrijwillig toetrad tot de OrdtiuingspoJizei en op 3 April 1945 met enige andere collega's deel uit maakte van een executie-peietoin, dat aan de Hoflaan twintig Neder landers, die door het vijandelijke gezag waren gearresteerd, zonder vorm van proces, neerschoot. Fusie in de coöperatieve wereld Op 22 Mei znllen te Amsterdam besprekingen gevoerd warden ever een fusie tussen de Handelskamer en de drie grote banden vaar ver bruikscoöperaties in Nederland, als de voorloper van het mogelijk ko mende orgaan. In deze eoiutaict-ic|am-; missie hadden van iedere bond van. verbruikscoöperaties twee personen zitting; daarnaast waren ook twee leden van de Handelskamer verte genwoordigd. Het nieuwle orgaan zal een commerciële inslag hebben. Ook zullen de stromingen van de oude banden erin vertegenwoor digd zijn. Textielgoederen in beslag genomen De economische politie te Nijme gen heeft een buitengewoon grote partij textielgoederen bij de beken de Nijmeegse manufacturenhandel van H. in beslag genomen. Die partij' bestaat in Hoofdzaak uit babykle ren en baddoeken, alles van voor oorlogse kwaliteit. De goederen zijn in enige ritten per vrachtauto naar het politiebureau vervoerd. Gedetineerdenkamp wordt opgeheven Het oude militaire hospitaal te Middelburg,"waarin reeds geruime tijd gedetineerden zijn gehuisvest, zal binnen veertien dagen worden ontruimd. De politieke delinquen ten zullen naar een kamp in Dom burg worden overgebracht. Het hos pitaal zaï worden ingericht voor le gering van militairen, die de kader- school, welke omstreeks Augustus weer in Middelburg zal worden ge vestigd, bezoeken. Voor de oorlog waren de'cursisten in een kazerne in de Noordstraat ondergebracht, doch deze is na de bevrijding door een felle brand geheel verwoest. De laatste weken zijn in Neder land gevallen van vogelcholera bij kippen vastgesteld, o.a. in Drenthe. Op 8 Juni zal de violist Jo Juda met zijn broer, .de pianist Arnold Juda, per vliegtuig van de K.L.M. naar Batavia vertrekken om in In donesië, onder auspiciën van de Niwin een tournee te maken. Scholier vond hertenjong Een veertienjarig scholier heeft dezer dagen op de weg tussen Hil versum en Baarn, waar deze door de bossen I van „De Vuursche" loopt, een merkwaardige vondst gedaan. Hij trot namelijk op de weg eep hertenjong aan, dat nog slechts en kele uren oud kon zijn, "daar het nog niet eens goed op de benen kon staan. Het' diertje dook ineen, toen de knaap het opmerkte. Deze heeft lange tijd gewacht om ta zien, ot de moeder nog komen zou, doch toen dit niet het geval bleek, heeft hij zich over het jong ont-| fermd. Den Haag heeft 30.000 woningen tekort In Den Haag werden 8300 woningen verwoest, 18 000 woningen licht beschadigd (met inbegrip van de woningen met uitsluitend glas- en pannenschade) en 1400 woningen zwaar beschadigd850 gebouwen waarin particuliere bedrijven waren gevestigd werden verwoest en 1000 beschadigd22 scholen, 7 kerken en 10 ziekenhuizen en sanatoria werden verwoest; 159 scholen, 31 kerken en 20 ziekenhuizen en sana toria werden beschadigd. Het woningtekort van 's-Graven- hage wordt ruw getaxeerd op 30 000 stuks. De kosten om Den Haag in dezelfde toestand als voor de oorlog te brengen, bedragen volgens de huidige prijzen f 350 a f 400 millioen. In Duindorp zijn of worden niet alleen de gemeente woningen, maar ook de particuliere woningen voor het merendeel van gemeentewege hersteld. Lichting '44 voorziet in personeeltekorten Bij de indeling van de lichting 1947 zullen zich pèrsoneelstekorten voordoen, o.a, doordat een deel van de gewone dienstplichtigen van deze lichting reeds benodigd was voor aanvulling van de tekorten van de lichtingen 1945 en 1946. Naar het' XWp* "verneêmt^afife lichting 1944 worden aangewezen om daaruit mede te putten voor de personeelsbehoeften van de lichting 1947. Hoe groot het aantal personen is, dat van de lichting 1944 zal worden bestemd tot gewoon dienstplichtige is nog niet nauwkeurig bepaald. Onderwijzers en de dienstplicht De minister van oorlog heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer een beschikking doen toekomen, waarin o.m. het volgende wordt verklaardTeneinde tegemoet te komen aan het tekort aan onder wijzers bij het L.OUlo en Mulo. zal aan onderofficieren van 30 jaar en ouder.' aan korporaals en soldaten van 27 jaar en ouder, die vóór hun opkomst in werkelijke dienst bij ge noemd onderwijs werkzaam waren en daarbij wensen terug te keren, door de minister op hun verzoek groot verlof, dan wel ontheffing uit hun vrijwillig dienstverband worden verleend. Uitgezonderd worden even wel zij die in de overzeese gebieds delen verblijven, een opleiding heb ben genoten of in opleiding zijn bij de militaire administratie, of behoren tot het beroeps- of reserve-personeel der koninklijke landmacht. Radio Boedapest meldt, dat Sta lin heeft besloten, dat alle Hon gaarse krijgsgevangenen in vrijheid zullen worden gesteld en naar Hon garije teruggebracht, te beginnen deze maand ten zander dat de ratificatie van het vredesverdrag, met Hongarije wordt afgewlacht. Aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Streefkerk", dat in de haven van Genua ligt, is brand uit gebroken. Het zou hier een geval van zelfontbranding betreffen. volgens het onder Sowjet-oon- tröle staande Berlijnse blad „Tages- post" wordt in de staat Branden burg gezocht naar prins August Wilhelm von Hohenzollern, de vier de zoon van de voormalige keizer. Het leven aan boord van een troepen-transportschip is geen luxieus leven, vooral niet onder de felle tropenzon We veHangden allen naar vaste grond onder onze voeten en de Sloterdijk was „maar" 93.5 M. lang en 17.5 M. breed! Langzaam door Straat Soenda varend zagen we de Krakatou, waarvan de top steeds in een stoomwolk is gehuld. Soerabaja werd op 23 April aan gedaan en de mariniers gingen van boord. Ook wij kregen verlof om aan wal te gaan, zij het voor enkele uren. Gestoken in een gloed nieuw uniform, waarin je maar een dag „toean" bent, want dan moet het opnieuw gewassen en opge perst worden, betraden we voor het eerste de Indische bodem. De haven ligt nog een heel eind van de stad af tn dus ging het liftend met militaire auto's richting stad. Mili tairen laten zich uitsluitend vervoe gen per militaire auto. Het z.g. lif ten heeft dan ook vrijwel altijd succes. Soerabaja moet wel een mooie stad geweest zijn, maar de oorlog heeft ook hier zijn sporen achtergelaten. We kochten er ba nanen en lieten ze ons goed sma ken. Ook zetten we,daar onze eer ste wankele schreden op het gebied van de Maleise taal. De volgende morgen vertrokken we weer in Westelijke richting en op 25 April, dus precies 28 dagen na ons ver trek uit Rotterdam, meerde de „Slo terdijk" te Tandjong Priok. De reis was volbracht. Het schone Indische land ligt voor ons open. Laten we hopen dat ons bataljon er goed en vreedzaam werk kan verrichten, op dat we het beter, nog schoner en mooier zullen verlaten 18 April passeerden we de Eve naar en Zijne Majesteit Neptunes',, grillig: uitgedost, kwam met zijn gc- jrr,:.iin a:n boord. Zijn gevolg be stond uit een stel woest uitziende kerels, die zich allerzonderlingst toegetakeld liadden. Lange ver- wc lkomingsredes schenen Neptunes niet te bevallen en spoedig was on- z$ hoogste legercommandant, de ba taljonscommandant, het slachtoffer van Neptunes helpers. De overste werd hardhandig vastgepakt, op een stael'meer^epoot en daarna met een vreemdsoortig rood schuim inge zeept! Met een groot houten; scheermes werd hij nog geschoren en toen zonder veel capsones' ge heel gekleed in een groot bad ge kwakt. Zodra hij zijn hoofd boven water stak kletste een waters!raai hem midden in het gezicht. Met veel geschreeuw en gekrijs van alle opvarenden werd de doop muzikaal omlijst. Zo verging het alle officierent. Het was natuurlijk practisch on mogelijk om allen op die wijze de doop te doen ondergaan en onze jongens gingen toen tot „zelfdoop" over. Brand- en dekslangen wer den aangesloten en een waar water ballet ontstond. Als herinnering ont vingen we allen een fraai Neptunes- doopceel. Het eiland Engano, aan de Zuid kust van Sumatra, kwam enige da gen later in zicht en dat bete kende, dat we de Indische Archipel hadden bereikt. We kregen nu te horen dat eerst Soerabaja aange daan zou worden om de mariniers te laten debarkeren en dèt bete kende vijf dagen langer op de boot! Korp. J. W. A GUDDE.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 8