TWEEDE BLAD Zaterdag 17 Mei 1947 Grote brand te Rome Reeds zeven en twintig doden Bij een grote brand in de kan toren van de Minerva-film-company te Rome zijn 27 mensen gedool Men vreest dat er nog meer dod^n in de ruïnes van het uit vijf ver diepingen bestaande gebouw zijn en dat van de 25 personen, die in het ziekenhuis liggen, er nog verschei dene zullen sterven. Het vuur verspreidde zich zeer snel door het hoge gebouw en de meeste slachtoffers vielen te pletter, toen zij uit de ramen sprongen. Er zijn 5 personen gearresteerd, o.w. de directeur, omdat men wil nagaan of de directie wel voldoende veiligheidsmaatregelen heeft getrof fen. Een employé van een Ital. filmmaatschappij heeft bekend, dat hij een sigarettenpeukje heeft weg geworpen in de kelder van het gebouw waar zich oude films en benzine bevonden. Generaal Kruis tevreden over Tweede Divisie De Tweede Nederlandse tweede divisie zal over drie maanden in Indië zijn aangekomen. De sterkte van de Nederlandse troepen in In dië zal dan 109.000 man bedragen. Gen. Kruis, die Donderdag uit In dé is vertrokken, waar hij een in spectiereis heeft gemaakt, zei, dat gezondheidstoestand, moreel en ge- vechtsiwaarde van de Nederlandse troepen zeer goed zijn. Er wondt alleen geklaagd over het voedsel en de ontspanning. Het is, zo be sloot generaal Kruis, de vraag of het Nederlandse volk zich wel vol doende realiseert, dat de soldaten in Indië fde ruggegraat van ons volk vormen. Een zeer groot gedeelte van de jongens is van plan, na hun diensttijd in Indië te blijven- Nederlanders zullen de Pasoendan steunen Te Batavia is een communiqué uitgegeven, waarin de Ned.-Indische regering belooft de aanhangers van de Soendanese separatistische be weging te beschermen tegen inti midatie terrorisme. Deze beweging wordt een vreedzame organisatie genoemd, welke beoogt tot een af zonderlijke economische Soendanese eenheid te komen, binnen het ka der van de Verenigde Staten van. Indonesië. Deze belangrijke beslis sing zal ongetwijfeld van invloed zijn op de betrekkingen met de Re publiek. Metalen keukengerei vrij te koop De distributie van metalen keu kengerei is opgeheven. Emaille en aluminium huishoudelijke artikelen kunnen dus voortaan vrij worden gekochtals zij er zijn. De pro ductie blijft beperkt, tot een klein aantal modellen. Volledige keuken- uitzetten zullen voorlopig niet te koop zijn. De overheid verwacht, dat de winkeliers de beschikbaar komende artikelen zullen reserve ren voor huwenden. Ofschoon ieder bruidje haar eigen potje van harte wordt gegund, lijkt ons dat een huismoeder met lange staat van dienst ten minste even hard om aanvulling van haar keukenservies kan zitten springen. Toekomst der KLM. Dr. A. Plesman, president-direc teur van de K.L.M., heeft voor de conferentie van de leao te Montreal verklaard, dat volgens de Neder landse opvatting de huidige multila terale ontwerp-overeenkomst voor het vervoer door de lucht een stap achteruit betekende. „Wij zijn ervan overtuigd", aldus dr. Plesman, dat 't huidige systeem van overeenkom sten ia de verkeerde richting Leidt de ontwikkeling van de burgerlucht vaart vertraagd wordt door poli tieke invloeden en geweldig veel arbeid in negatieve zin wordt ver richt". Dr. Plesman drong er op aan, dat de regeringen het vraag stuk niet uit nationalistisch stand punt zouden bezien en meende dat eed multilbaterale overeenkomst ge grond op de souvereiniteitsgedachte in deze tijd alleen bereikt kon wor den, indien de betrokken landen vertrouwen in de toekomst hadden. Strenge maatregelen tegen veesmokkel Teneinde de veesmokkel naar België te kunnen tegengaan, zijn, zoals wij reeds meldden, nieuwe en strengere maatregelen getroffen. De conSrölegebieden voor het aan houden, vervoeren en verhandelen van paarden en vee zijn uitgebreid. Voortaan heeft men in de eerste plaats te maken met het grensge bied. Hieronder wordt gerekend Zeeuws-Vlaanderen, het gedeelte der provincie 'Zeeland gelegen ten Oos- tenl van de binnendijk, die de schei ding vormt tussen het ten Zuiden van de spoorweglijn Goes-Bergen op Zoom! gelegen gedeelte van de Eer ste Bat.hpoJ.der en de Kreekrakpol- der en Loopt van de Zeedijk aain de Westerschelde af naar wachtpost no. 19 van deze spoorweglijn en voorts het gedeelte ten Oosten van de dijn, die van genoemde wachtpost •no. 19 af de kortste verbieding vormt met de Oostersehelde. St- Philipsland valt eveneens in 't grensgebied. Oude Tuben Per jaar verbruikt Neder land tein minste 100.000 kg. lood voor de vervaardiging van tuben. Nog afgezien van >een ernstig tekort aan lood over de •'gehele wereld, is met de invoer van ieen gelijke hoeveelheid nieuwe) grondstof fen ruilm honderd duizend gul den aan (deviezen gemoeid. Het is dan mok, naar men ons van officiële zijdie mededeelt, drin gend noodzakelijk, dat het publiek bij aankoop van een volle tube, feen ledige tube in levert. Deze eis moet onver minderd van kracht blijven. LUVA-LOTEN De campagne voor de Luva-Verlo ting gaat naar wens. Evenals voor den oorlog doet het organiserend Comité „De Koninklijke Vereniging voor Luchtvaart", alles, om in korte tijd de gehele verloting te doen sla gen. De laatst gehouden verloting in 1940 verliep in enkele weken, ook ihans in 19477 zal de Luva-Verlating binnen zeer-'korte tijd trekken. De datum is bepaald op 6 Juni a.s. De trel king zal in het openbaar plaats vinden in het Notarishuis te 's-Gra- venhage ten "overstaan van de ll.ll. Notarissen J. C. J. Waldorp, L. vV. A. Duynstee, J. L. Neuteboom. De treKkingsiijsten zullen dan direct oisponibel zijn. Zwarte van Meel geklopt De beruchte Brabantse SS'er, de zwarte van Meel, is enige keren gevat, ontsnapt, weer gevat en weer ontsnapt enz. tot 4 maal toe, maar hij wordt door een collega SS'er met overtuigende cijfers geslagen. Deze man heeft het spelletje zover kunnen rekken,- dat hij voor de tiende maal de gulden vrijheid ge niet. Hoe lang zal dat spelletje nog duren? Smokkelen van verdovende middelen Do Enschedese recherche liceft het onderzoek in het smokkelcomplot van verdovende middelen voortge zet. Op haar aanwijzingen zijn we derom enkele kilo's cocaïne en mor fine gevonden, welke in Keulen en Dusseldorf waren verstopt en waar schijnlijk afkomstig zijn uit oude voorraden van het Duitse leger. Acht Duitsers konden worden aan gehouden. In talaal heeft men thans voer ten waarde, van 1 millioein Rijksmark aan narcotica in beslag genomen. Uitgeborsteld Omdat-veel klachten er aanleiding toe gaven, heelt de prijscontrole oen onderzoek ingesteld bij 'fabrikanten en grossiers in borsteiwaren. Het resultaat was niet opwekkend. Het merendeel had zich schuldig ge maakt aan prijsovertredingan, ter wijl bij enkelen bovendien grote knoeierijen werden ontdekt, zowel met de kwaliteiten als met de admi nistratieve verantwoording. De prijzen, welke door de fabri kanten werden verrekend, waren1 meer dan 100 pet. te hoog. Een van hen was in overtreding voor een, bedrag van f143.000, een ander voor f61.000, op een omzet van f 95.0001. In dit laatste geval betekende dit een verhoging van 180 pet. bcwen de toelaatbare prijs. Tegen fabri kanten en grossiers werden 26 pro cessen-verbaal opgemaakt. Granaat ontploft Tpen do 26-jariige werkman P. v. d. Heydein, uit Domburg Donderdag middag trachtte een granaat te de monteren, sprong het projectiel uit elkaar. Van der H. werd op slag gedood. Zijn broer ien een kost ganger zijn zwaar gekvlond in het ziekenhuis te Middelburg opgeno men. Drie personen verdronken T|engevoilge van het springen van een band is Woensdag nabij Meppel een auto, fwaarim zich vier personen bevonden, met grote snelheid de Drentse Hoofd vaart in/gereden. Drie van de inzittenden zijn verdronken, namelijk de 75-jarige bestuurder G. Zuurman, zijh 55-jarige vrouw en de 40-jarige J. W. de Boer, allen uit Borgercompagnie. Mevrouw de Beer, die ook in de auto zat, wist tijdig uit de wagen te springen, Zij bleef ongedeerd. 65 jaar getrouwd Het echtpaar J. van de Broeke van Nest te Schcondijke vierde zijn 65-jarig huwelijksfeest. Zowel de bruid als bruidegom, die beiden 91 l jaar oud zijn, mogen zich nog in een goede gezondheid verheugen en geven nog blijk van een grote vitaliteit. Van de zes uit het huwelijk ge boren kinderen zijn er nog vier in teven. Drie hunner wonen in Noord- Amerika. De overige nakomelingschap be staat uit 11 kleinkinderen en 12 achterkleinkinderen. Belde oudjes, die tijdens de oorlogshandelingen' in West Z. Vlaanderen, gedurende een zevental weken in een bunker verblijf hielden, ondergingen enige tijd geleden nog een vrij zware ope ratie. De man werd hierbij van blindheid genezen. De belangstel ling, zowel van familieleden, vrien den' en kennissen, als van de plaat selijke autoriteiten, was buitenge woon groot. Haar man afgeslacht Met vijftien bijlslagen vermoord de de 39-jarige A. F. L. uit Amster dam op 19 April 1946 haar derde echtgenoot, de 36-jarige meubelma ker Karei Schaafsma. Reeds voor dien had zij de gewoonte met een bijl onder haar hoofdkussen ter ruste te gaan. Een vroegere echtgenoot van haar verklaarde bij de behandeling voor de Amsterdamse rechtbank van'haar gescheiden te zijn, omdat deze vrouw hem tot wanhoop had ge bracht. Een psychiatrisch onderzoek heeft geen afwijkingen aan het Iieht ge bracht. De officier vein justitie eiste een gevangenisstraf van vijf jaar. Uitgebreid zedendelict ontdekt De politie te Venio heeft klaar heid gebracht in een uitgebreid ze dendelict met minderjarige kinde ren. Donderdagavond was reeds een twintigtal personen in verzekerde bewaring gesteld en nog zijn enkele arrestaties te verwachten. Verschillende ouders te Venlo hadden de laatste tijd geconsta teerd, dat hun jeugdige dochters meer geld tot hun beschikking had den, dan zij op normale wijze in hun bezit konden hebben, terwijl zij tevens meermalen in café's van twijfelachtig allooi werden gezien. Ten einde raad richtten de veront ruste ouders zich tot de politie. Mede op grond van eigen waar nemingen kon deze tenslotte ingrij pen en een twintigtal personen ar resteren, die meisjes van 14 tot 23 jaar tot ontucht aanzetten of gelegenheid daartoe boden. Op het terreiït+van de Prins Bernhard Kazertne te Amersfoort werd Dinsdag in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard. generaal Kruis en generaal Baay namens H.M. de Koningin de bekende stan daard van Boreel uit 1813. die tijdens de bezetting voor uitlevering werd behoed, overgedragen aan het regiment huzaren van Boreel. De plechtige overdracht van het vaandel door den commandant van het vroegere vierde regiment huzaren, luit.-kol. jhr. S M. S. A A. de Marees van Swindercn aan den commandant van het regiment huzaren van Boreel. overste O. C. G. M. Jansscns

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 5