ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Contact met de marine ZATERDAG 17 MEI 1947 No. 15591 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12r cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. In deze tijd, nu de knapste kop pen het herstel van de Nederlandse welvaart, tot onderwerp van ge sprek maken, zal er naar wij hopen, eenstemmigheid bestaan op het punt dat meer nog dan vroeger onze toekomst op de zee ligt. Het mag een beklemmende gedachte zijn. dat steeds meer mensen, op het kleine heekje Nederland worden samengedrukt, er is altijd een vei ligheidsklep, waardoor al te pessi mistische beschouwingen kunnen worden gespuid de zee is vrij 1 Nederland kan zijn landbouwinten- siveren, kan streven naar voortge zette industrialisatie, voorop sta, dat wij een zeevarende natie zijn. de vrachtvaarders van de wereld. Een goed opgezette en geleide propaganda zal bovenal dienstig zijn, om de jeugd met deze gedachte vertrouwd te maken. De jeugd moet haar kennis van de zeevaart en alles wat daarmede samenhangt vergroten. Groeiend begrip voor de mentaliteit van 'de zeeman, zal daarvan bet gevolg zijn. Het is immers een verkeerde gewoonte, de zeemansmentaliteit eenzijdig te om schrijven, alleen op het negatieve te letten en zodoende de jeugd zoal niet kopschuw dan toch lauw te maken voor de grote taak die nog op de zee ligt te wachten. Reeds eerder waren wij in de gelegenheid op de uitnemende vre destaak, die de Koninklijke Marine vervult, te wijzen. Zij staat in be langrijkheid in geen enkel opzicht echter bij de koopvaardijvloot. In tegendeel, in de marine vindt de koopvaardij haar noodzakelijke aan vulling. Samen dragen zij de na tionale driekleur over de zeeën,. Alsl symbool van de ongebroken wil om het land weer sterk en wel varend te maken, steken dagelijks honderden schepen, trots de neus in de golven. Het zijn schuimsporen die de weg markeren van de Ne derlandse havensteden naar de ver ste uithoeken der wereld. g pedaal in marinekringen heeft reeds lang de gedachte wortel geschoten, de jeugd, in dit geval middels de marine, weer met de zee in contact te brengen. Van een der meest geslaagde, daartoe strek kende initiatieven werd dezer da- gpn melding gemaakt. De leerlingen van de Van Kinsbergenschool te Apeldoorn, hebben het gelijknamige oorlogsschip geadopteerd en zijn er zelfs voor een korte tijd te gast geveest. Dit wel heel directe con tact zal echter door correspondentie tussen de leerlingen en de „Jannen" worden voortgezet. Juist hierdoor bereikt men een tweeledig doel. Het is immers al te simpel een onbezonnen oordeel over de Neder landse marinemensen te vellen. Wat weten wij feitelijk van hun zorgen en verlangens. Hoe veel beter leert men de gevaren, die hen bedreigen kennen, als er wetenschap is, om trent de omstandigheden waaronder zij leven en werken. Duizenden va ren twee jaar in een mateloze een tonigheid heen en weer op een vaak klein schip in de Indische wateren. Eenmaal aan wal is het vaak moeilijk opgekropte verlangens op de juiste wijze af te reageren. Hoeveel kan ons volk, kan onze jeugd hen niet helpen, om ook' in den vreemde te staan ais een eer lijk man. De jeugd zal er naast de familie voor moeten zorgen, dat het con tact met de marine door correspon dentie blijft bewaard. Het twee ledig doel zal nu duidelijk zijn. geworden, de jeugd komt in con tact met de zee, terwijl de zeeman het gevoel bezit, dat het ook door het vaderland op prijs wordt ge steld, hem niet te „laten schieten'*, zodra hij het zeegat uit is. De warme belangstelling van jeugdige zijde, zal in zeker opzicht op hem een veredelende en verzachtende invloed hebben. Het zal hem wel licht weerhouden van dingen, waar over hij zich later schaamt. Het zal hem zeker een wonderlijke vreugde schenken, want nog steeds heeft een zeeman een gevoelig hart. Nestors der mensheid In het Nieuw Mexicaanse bergplaatsje Ruidoso is een 137-jarige Indiaan ontdekt die reeds zijn derde natuurlijk ge bit heeft en nog met behulp van; een wandelstok kan rond scharrelen. Hij wordt als de oudste Indiaan beschouwd, doch de Sowjet Unie eist de eer voor zich op de oudste in woner te bezitten in de 142- jarige Wallisy Sergewitsj. die in de Kirgiezenvlakte woo'nf. Vorig jaar September is een Turk van 157 jaar gestorven en het klimaat schijnt in die streken gezond te zijn de Sowj et-expert in levens duur, prof. Bogomolets, be weert, dat in zijn kolonie voor ouden van dagen aan de kust van de Zwarte Zee 35 man nen en vrouwen leven, die de 113 jaar reeds hebben over schreden. De komende conferentie der Grote Vier Indien de betrekkingen tussen Oost ien West in November op de Lcndense conferentie van de Gro te Vier" niet verbeteren', „kan nie mand voorspellen welke weg die wereld zal inslaan", aldus Emnest Bevin iin het Lagerhuis. Hij acht deze conferentie de belangrijkste in de wereldgeschiedenis. Bevin, die gelooft, dat het nog lang zal duren voordat de vormiig van een nieuw Duitsland verwezen lijkt is, bevestigde, dat hij zich aan de overeenkomst van Potsdam houdt Verder beklaagde hij zich er over, dat Engeland ten onrechte is be schuldigd gebruik te maken van nazi's in Duitsland, en hij drong aan op beter internationaal begrip. „Wij moeten het eerst de dingen behan delen, welke het belangrijkst zijn, zoals de economische eenheid van Duitsland", aldus Bevin. Vijf Duitsers, onder wie een vrouwelijke arts, zijn door een Ame rikaans hof voor oorlogsmisdadi gers ter dood veroordeeld wegens het plegen van moorden en het be gaan van wreedheden in het con centratiekamp Mulhdorf. De heffing ineens door de Kamer aanvaard Woensdagmiddag heeft de Twee de Kamer de behandeling van het wetsontwerp, inzake „vermogens- heffing ineens" voortgezet. Op ten paar uitzonderingen na, werden de ingediende amendementen verwor pen. Vooral de heer Teulings van de K.V.P. was nogal productief met amendementen, maar het ene, dait de verste strekking had trok hij later weer tin. Zijtn amendement, om het tarief van de belasting te ver anderen v*an 5 tot 25 pet. iin 4 toit 20 pet. 'had tot gevolg, dat de A.Ry, welke zich (tot dusverre op de vlak te hadden gehouden, kleur bekenden ian bij (monde van de heer De Wilde verklaarden ""voor het ontwerp te zullen stemmen, als dit amende ment werd aangenomen. Het werd daarop met 49 tegen 34 stemmen aanvaard, waarbij de P.v.d.A. en de communisten tegen stemden. Een derde amendement Teulings, strek kende om het mogelijk te maken bet gedeelte wan de aanslag, vallen de onder het bedrijfsvermogen in ten hoogste acht jaarlijkse termij nen te voldoen, werd door de mi nister overgenomen. Tenslotte werd het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarbij' de P.v.d.V. aantekening verzocht, ge acht te Worden te hebben tegen ge stemd. Nederland's Credietwaardigheid De financiële redacteur van de New York Herald Tribune, schreef dat „stoere Nederlanders door har- de arbeid ëen gunstiger „bel eg- gingsklimaat" in de V.S. scheppen, dan vrijwel enige andere Europese natie. Amerikaanse zakenlieden die een jaar geleden naar Nederlanld gingen, schrokken over de aange richte verwoestingen en over de herstelproblemen, waarvoor het land zich gesteld zag. Bij meer recente bezoeken waren deze zelfde waar- SPREUK VAN DEN DAG Vpor strikte en consequente waar heidsliefde is zedelijke moed ee» eerste vereischte. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 18—24 Mei Zondag Psalm 109, vs. 18—31 Maandag 110 Dinsdag 111 Woensdag 112 Donderdag 113 Vrijdag 114 Zaterdag 115 WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 17 Mei: Zwakke tot matige Zuid-Weste lijke wind, in de vroege ochtend enige plaatselijke nevel of mist- velden, overdag meest zwaar be wolkt, geen regen van betekenis, opnieuw iets hogere temperatuur. 17. Zon op 4.45; onder 20.29 Maan op 3.48; onder 16.27 18. Zon op 4.43; onder 20-30 Maan op 4.02; onder 17.50 Nieuwe Maan 20 Mei 14.44 Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 17. 0.36 v.m. 13.17 n.m, 18. 1.31 v.m. 14.03 n.m. nemers echter verbaasd over het vermogen van dit land om zich te herstellen". Na in bijzonderheden de ernst van de situatie van Neder land te hebben beschreven, am. wat betreft het tekort aan buiten landse valuta, merkte de schrijver van het artikel op, dat Nederland behalve zijn buitenlandse investe ringen en zijn exporthandel, nog een nationale aetiefpost bezit, waar mede de weinige andere door de oorlog verwoeste landen zich kun nen meten, nl. de wil van zijn be volking om thans hard te werken in dei hoop op een betere toekomst. Te Makassar had met grote luister de kroning plaats van Sultan Mohammed Abdulkadir Aidtd tot Radjah van Gowa. Bij de plechtigheid waren aan- wezig president Soekawatide commissaris van de kroon dr. M. Brouwer, alle ministers van Oost Indonesië, vice-admiraal Pinke en vele militaire en burgerlijke hoogwaardigheidsbekleders.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1