ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE FRANCO'S HUIDIGE POSITIE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Landbouwproblemen WERELDNIEUWS DINSDAG 13 MEI 1947 No. 15588 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee 12.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h# Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIÊN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Bespraken wij in een vorig arti kel, de organisatorische moeilijk heden van de landbouw, thans een enkeL woord over de financiële zijde van bet landbouwvraagstuk. In de strijd om de wereldmarkt kan Ne derland alleen het wapen der in tensieve landbouwproductie gebrui ken. Het in alle opzichten betere agrarische product kan uitsluitend dienstig zijn om onze positie op de wereldmarkt te heroveren en te verstevigen. Op een reeds in het vorig artikel genoemde persconfe rentie heeft de voorzitter van de Stichting voor de Landbouw ver klaard, dat ook de Stichting op het standpunt staat, dat zo laag mogelijk gestelde prijzen in het ka der van de strijd voor de weder opbouw van onze nationale eco nomie, gewenst zijn en door de landbouw in het algemeen worden gesteund. De intensieve landbouwproductie evenwel brengt een stijging van de kostprijs mede. Het feit nu. dat de door de regering vastgestelde richtprijzen met deze kostprijs geen voeling houden, dreigt de landbouw in grote moeilijkheden te brengen. Van landbouwzijde is er op gewezen dat de kostprijsberekeningen van het landbouw-economisch instituut, dit overtuigend hebben bewezen. De minister wil van het beroep op het L.E.I. (landbouw-economisch insti tuut) niets weten. De regering hecht wel grote waarde aan de bereke ningen van dit instituut, maar er be staan „toch grote verschillen in kostprijs", waardoor incidenteel van deze berekening moet worden afge weken". Qezien 't feit dat voor alle akker bouwproducten richtprijzen zijn vastgesteld, die voor de landbouw niet aanvaardbaar zijn, schijnt het ministeriële „incidenteel", beter ver vangen te kunnen worden door „in het algemeen". Temeer omdat som mige richtprijzen zelfs beneden de kostprijs liggen, is er alle reden te vragen, hoe de landbouw deze financiële stoot zal moeten ver werken. De 40.000 kleine boeren in ons land, worden door deze maatregel nog meer in hun bestaan bedreigd. En het is zeker, dat ook de ,.inun- datieboer" niet in staat is grote financiële „klappen" te incasseren. Het probleem algemeen stellend, kan de conclusie worden getrokken, dat een nieuwe klove tussen agra rische en niet-agrarische bevolking door deze omstandigheden zeerwel zou kunnen ontstaan. Onder andere verhoudingen ontstond deze in de periode na 1930. De nadelige gevol gen heeft oins volk ten dele onder vonden in de oorlogsjaren. Achter af gezien is echter overduidelijk gebleken, dat de boerenstand over het algemeen zeker niet in ge-1 breke is gebleven, een nationale plicht te vervullen. Waar sprake was van schuld, daar waren beide partijen schuldig. Een nieuwe verwijdering zou slechts ten zeerste te betreuren zijn. Eert financiële politiek echter, die niet is afgestemd op de werkelijke be«- Iangen van de boer, zou zonder, twijfel de boerenstand in een nieuw Tijdens een bijeenkomst in de universiteit te Oxford, heeft Lord Templewood, voormalig Brits am bassadeur te'Mad rid, verklaard, dat de UNO een blunder heeft gemaakt bij de behandeling van Franco, dat een constitutionele monarchie de beste overbrugging voor de verzoe ning en wederopbouwi van Spanje zou zijn. Zonder voldoende machts middelen te dreigen en aan te be velen de diplomatieke betrekkingen met Madrid te verbreken, heeft geen zin. Franco's positie in Spanje is sterk, zolang hij als nationale voor vechter zijn land tegen vreemde in menging beschermt en als bescher mer tegen'een nieuwe burgeroorlog met al zijn communistische en an archistische verschrikkingen kan po seren. WijzigLng. in de verhoudingen in Spanje moeten uit dat land zelf voortkomen. Een dergelijke veran dering zal beginnen bij het leger, of delen daarvan, die zich tegen Franco keren. Het Spaanse volk heeft zoln diepe afkeer van een nieuwe burgeroor log, dat het bijna elke regering, die het hiertegen im bescherming neemt, zal verdragen1. Daarom con solideren bedreigingen van revolu- tionnaire zijde buiten Spanje slechts de steun aan Franco. Het beste is hem als een der „generaliito's" te behandelen', die op bet Spaanse p'O- dium verschijnen en daarna weer verdwijnen. De dollarlening voor Indonesië De Nederl. Indische regering is voornemens in Amerika een lening van 300 millioen dollar te sluiten voor de wederopbouw1 in Indonesië, voor welk/doel dr. van Mook eerst daags naar de V.S. hoopt te ver trekken. De motieven voor het aan gaan van deze lening worden bij voorbaat verdacht gemaakt door de „Chicago Tribune", die een artikel publiceerde, dat tot titel droeg: „Geen leningen voor het opleggen van slavemij"/Java, Sumatra en de andere Indonesische eilanden, .die zich verzetten tegen de pogingen van de Nederlanders om de „voor oorlogse slavernij" te herstellen aldus dit Am. persorgaan pro duceren vele artikelen, welke Ame rika nodig heeft. De V.S. zullen echter geen voordeel hebben van het verstrekken van een lening aan Nederland voor de herovering van Indonesië. Om economische en por litieke redenen (moet er ten behoeve van Indonesië geen lening worden verstrekt vóór de onafhankelijkheid1 van dit gebied' stevig gevestigd. Moreel zou het verkeerd zijn en practisch zou het geld waarschijn lijk worden verspild aan militaire avonturen. Indien de Nederlanders, (nog steeds is de Am. krant aan het woord), nadat (zij' aan Indonesië on afhankelijkheid hebben verleend', hun investeringen .in de vroegere ko loniën wensen uit te breiden, dan zouden zij in de V.S. onpartijdig worden behandeld. Het Amerikaan se departement van financiën zou echter geen''lening moeten verstrek ken. We weten nu zo ongeveer hoe men in Amerika over ons denkt wat betreft de in Iindië gevoerde politiek. Nederland is arm, Ame rika heeft geld; zaken zijn zaken! Nieuwe gids voor piloten De piloot van de toekomst zal door stormen, over gebergten en binnen de luchthavens worden ge loodst door een „fiïmkaart", die zal verschijnen op het instrumenten bord van zijn toestel. Dit zal worden bewerkstelligd door „teleran", een systeem van navigatie- en verkeerscontrole waar bij televisie en radar, worden ge combineerd. Het instrument is uit gevonden door de „Radio Corpo ration of America". Door het gebruik van de „film- kaart" zal het landen in luchthavens worden versneld en de veilighheid in het luchtverkeer zal worden be vorderd. De kaart zal de piloot duidelijk tonen waar hij zich bevindt met betrekking tot een gegeven punt, waarheen hij wenst te gaan, welke andere vliegtuigen zich op dezelfde hoogte in zijn omgeving bevinden, en welke weersomstandigheden en hinderpalen ihij tegemoet vliegt. isolement brengen. Het is goed dat volk en regering zich daarom de bekende Middeleeuwse dichtregels blijvend herinneren: Hertogen, prinsen, graven Zullen zij zijn gespijsd, Den landman moet 't beslaven t'Es recht dat men hem prijst. En betaalt Republiek Indonesië wijst onze voorstellen af Die Republiek Indonesië heeft die Nederlandse voorstellen, betreffen de een samenwerking op econo misch gebied verworpen. De onderhandelingen hebben vele weken geduurd en zijn nu op niets uitgelopen. Tegenover de Neder landse voorstellen, welke ojn. de instelling van een centrale controle op in- en uitvoer inhield en bene vens de stichting van een gemeen schappelijk deviezenfomds, hadden de Republikeinse voorstellen inge diend, welke een volkomen negering betekenden van de onvoorwaarde lijke erkenning van de artikelen 14 en 15 van de overeenkomst van Linggadjati. De Republikeinse houding heeft, aldus het officiële communiqué, in Nederlandse kringen grote onge rustheid en teleurstelling gewekt. Bikini-schepen nog onveilig Nu, tien maanden na de atoom- bomproeven bij Bikini, blijken de daar gebruikte schepen nog steeds onveilig te zijn voor permanent verblijf aan boord, aldus is door het Amerikaanse departement van marine medegedeeld. De meesten der schepen die de proefneming hebben overleefd, zullen zonder be manning naar Hawai gesleept wor- HEMELVAARTSDAG Op 15 Mei, Hemelvaartsdag, zal de Nieuwsbode NIET worden uitgegeven. Advertenties voor het Vrij dagnummer ontvangen we graag Woensdag. De Adm. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 13 Mei: Aanhoudend warm voor jaarsweer met'.overdag tijdelijk zon neschijn, in de namiddag, avond en nacht verspreide buien met kans op onweer, matige Wind uit Oos telijke richting. 13. Zon op 5.51, onder 20.22. Maan op 2.44, onder 11.24. Laatste kwartier 9.08. Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 13. 8.43 v.m. 21.03 m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. den en naar de Westkust van de Verenigde Staten voor nader on derzoek. Het blijken van het voort duren der radio-actieve effecten van atoomb/ommen heeft een algehele herziening betreffende bouwplan nen voor schepen en oorlogvoering ter zee nodig gemaakt. Alle uitste kende delen bovendeks zullen moe ten verdwijnen, zodat de schepen er zullen gaan uitzien als grote onderzeeboten. Het Britse militaire bestuur in Duitsland bestudeert thans een plan tot verbetering van de voedselpo sitie, ingediend door de bond van Duitse artsen. De dokters verzoe ken in hun rapport de Duitsers toe te staan Iter walvisvaart te gaan. Een walvis, die door de Noorse walvisvaarder „Amalia" was gehar poeneerd, sloeg met zijn staart een gat in de romp van het schip. De walvis en het schip gingen beiden naar de kelder. De bemanning kon worden gered'. De houding van de republikei nen heeft in Nederlandse kringen te Batavia ongerustheid en teleur stelling verwekt., Een aardschok in Oost-Italië heeft de bevolking verontrust. Een kerk stortte in en enige mensen werden gedood. Het Engelse oorlogsschip „Van guard" met de Britse Kon. Familie aan boord, is Zondagmiddag te Portsmouth aangekomen. De 60-jarige Sociaal-Democrale Frau Schroeder, die 14 jaar lid is geweest van de Duitse Rijksdag voordat Hitier aan de regering kwam, is door de gemeenteraad tot „Oberbuergemeister" van Ber lijn gekozen. De economische besprekingen in Batavia tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties zijn mis lukt. Do Griekse regering heeft een torpedojager naar Kreta gediri geerd, waar het de laatste dagen erg onrustig is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1