ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Soendanese rel HONGEROPTOCHTEN IN HAMBURG WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS MAAMDAG 12 MEI 1947 No. 15587 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h_ Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Wanneer alleen het gezond ver stand, dat rekening hield met de niet door redeneren vertroebelde feiten, in de wereld in het alge meen en in In die in het bijzonder tot gelding kwam, dan bestond er hoop dat het met het subjectivis me was gedaan. De mens, met zijn politieke drogredenen, j was dan niet langer de maat van alle dingen, maar de objectieve waarneming kwam er voor in de plaats. Het was dan b.v. niet mogelijk dat van ofiiciële zijde de Soendanese onaf hankelijkheidsbeweging werd ge kwalificeerd als een „rel van on geregelde troepen", die slaags zijn met de T-R-L, welke als het wet tig gezagsorgaan wordt aange merkt". Een rel is een plotselinge, vaak geheel onverwachte uitbarsting, die meestal door zeer verkeerde mo tieven wordt geïnspireerd. En zou dat met de separatistische bewe ging der Soendanezen het geval zijn? Wie iets meer van Indië af weet, dan „dat het bestaat uit oer bos, met apen", krijgt van deze voorlichting een vuile maag. De tegenstelling tussen Soendane zen en Javanen, is maar niet een incidentieel verschijnsel, maar da teert reeds van veel vroegere da tum. Wie de Soedanese denkwe reld plaatst tegenover de psyche van de Javaan, zal dat kunnen be grijpen. Het verdient aanbeveling in dit verband het boek van prof. Kohlbrugge, „Blikken in het ziele- leven van de Javaan" eens nauw keurig te bestuderen. De Soendanezen zullen nooit een Dj ocj a-bewind erkennen en zeker niet dat van de republiek Indonesia dat bezig is konsekwent te strever naar de alleenheerschappij, hetgeen om. inhoudt het welbewust door snijden van alle banden met Ne derland. a lleen door het Nederlandse ge- zag, als de stabiele factor in de Indische Archipel, was het mogelijk dat Java werd tot de tuin van bet Oosten. Dat werd niet bereikt door een dictatoriale politiemacht of door terreurmethodes. Er was alleen voor nodig, een rustiig, zelfverzekerde houding, een zander aanzien des persoens laten delen in de vruch ten van een welvaartseconomie die blank en bruin samen hadden op gebouwd. Elimineer deze stabiliteits- factor en op Java keren de feodale toestanden terug, het wordt neer gedrukt in het duister der Middel eeuwen, het''wordt tot een politieke heksenketel, waar voor niemands leven enige waarborg bestaat. De Amerikanen, althans een deel (en daar hebben wij juist mee te maken), weten het veel beter. Zij hopen eindelijk verlost te zijn van de Nederlander, die meerdere p£- kols rijst op Java beeft verorberd, die zijn mannetje staat en over de Indische schatten waakt, als ezn herder over de kudde. Daarom schrijft de New-York Times: „Er zijn veel mensen in Batavia en Ne derland', die de republikeinse re gering als niet representatief voor de massa van het volk beschouwen •en die nog steeds de hoop koeste ren, dat de republikeinen niet in staat zullen zijn de heethoofden (be doeld zijn de Soendanezen) in be dwang te houden." Nietwaar, het geld wat stom is, maakt recht wat krom is. Tussen Soendanees en Javaan is een groter verschil dan tussen een Amster damse bankdirecteur en een Ar meense keuterboer, maar het past in het dollarkraam der Amerikanen, om hen onder republikeins gezag samen te brengen. Verlost van de eeuwige onderdrukking der Neder landers, zijn .de Soendanezen nu vei lig geborgen in de schoot van Djoc- ja. Met evenveel recht eisen zij bun onafhankelijkheid op, maar dit doen de worden zij „heethoofden". Het spel der hartstochten op Java is in een nieuw stadium gekomen. Amerika en de overeenkomst van Linggadjati Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken te Washington heeft verklaard, dat de Amerikaanse re gering haar ambassadeur te 's-Gra- venhage en haar consul-generaal te Batavia heeft opgedragen de Ne derlandse autoriteiten mede te de len, dat de Verenigde Staten leven dig belang stellen in het in practijk brengen van de overeenkomst van Linggadjati. Een woordvoerder zeide, dat de Ver. Staten verlangend zijn te zien, dat de handel met de Indische ar chipel zal worden hervat en tevens wensen de Ver. Staten dat aTtikel 14 van de overeenkomst, waarin voorzien wordt in de restitutie van buitenlandse eigendommen aan de rechtmatige eigenaren', in practijk zaj. worden gebracht. Tarwebloem uit Roemenië naar de Sowjet-Unie Volgens het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft de Sowjet-Unie Roemenië verzocht om 400 wagons tarwebloem. Zoals bekend, heeft Amerika voedsel naar Roemenië verscheept om dit land te helpen aan de uiterst precaire voedseltoestand het hoofd te bieden. Van de zijde van het ministerie wordt voorts meegedeeld, dat be richt is ontvangen, dat Roemenië op het punt staat het gevraagde te leveren, dat wordt benodigd door de Russische strijdkrachten >in Roe menië. De persberichten, volgens welke Roemenië voedsel naar het buiten land heeft gezonden, worden thans door het Amerikaanse ministerie onderzocht en zo zij op waarheid blijken te berusten, zou Amerika niets overblijven dan de hulpver lening te staken. Blake voorspelt de toekomst Leonard Blake, een astroloog, die verscheidene voorspellingen heeft gedaan, welke zijn uitgekomen (de juiste dalum der Duitse invasie in Polen, de val van Hitler en Musso lini), heeft opnieuw een blik in de toekomst geworpen en voorspeld: Of in verband met Ruslands po litiek jegens Duitsland de oorlog kan worden vermeden, zal deze zomer duidelijk worden. De Britse koninklijke familie zal in Augustus een tragische gebeur tenis beleven. Koning George zaj dan het centram zijn van „zeer critieke constellaties". Binnen enkele weken 2al een situatie ontstaan, waarbij Winston) Churchill, of in elk geval zijn po litiek, een triomfantelijke come-back zal beleven. Blake voorspelde ook, dat Stalin deze zomer zal' sterven en dat Rus land dan een nieuwe koers van samenwerking met de andere naties zou gaan volgen. Zo meldt het .,Alg. Hbld." en nu maar kijken of het uitkomt Frau Todt doet onthullingen Frau Todt, die deze maand' voor •de zuiveringsraad te Bergtesgaden moet verschijnen, heeft aan een verslaggever van een Duits blad bijzonderheden medegedeeld over de dood van de stichter van de be ruchte organisatie Todt. Todt, aldus zijn weduwe, heeft Ooietober 1940 in een brief aan kol-generaal Ernst Udet van de Luftwaffe de aandacht van laatstgenoemde gevestigd op de Amerikaanse bewapening. Todt, die evengoed ingelicht was over de industriële potentieel der V.S. als over die van Duitsland, trachtte tevergeefs de nazi-Leiders te over tuigen van het hopeloze van een oorlog met de V.S. Hij zou gedreigjd hebben met ontslag, daar op zijn waarschuwingen niet werd) gerea geerd. Hitler of Go erin g moet bevel ge geven 'hebben om Todt uit de weg WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 12 Mei: In den nacht weinig wlind met plaatselijk mistvorming; over dag iets toenemende wand tussen Noord en Zuid-Oost, gedeeltelijk bewolkt met enkele verspreide bui en, hogere temperatuur in de na middag. 12. Zon op 4.52; ondier 20-21. Maan op 2.19; onder 10.12 Laatste kwartier 13 Mei 9.08 Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 12. 748 v.m. 20,06 n.xn, te ruimen. Op 8 Februari begaven Todt met 3 medewerkers zich op weg naar een vliegveld. Daar aan gekomen kregen zij het bevel te wachten op een soldaat die met verlof zou gaan. Deze arriveerde en droeg een buitengewoon groot valies, waarin volgens Frau Todt |een) tijdbom zat, dat in het vliegtuig van' Todt en zijn medewerkers werd gesmokkeld. Alle inzittenden van het vliegtuig, dat voor de start in orde was be vonden, kwamen om het leven. Functionarissen, die een onderzoek instèLden, deelden Frau Todt in vertrouwen de oorzaak van het on geluk mede. Van officiële zijde werd haar niets medegedeeld. Twee jaar later kwam Fritz, Todt's zoon, biji een eveneens geheimzinnig vlieg tuigongeluk om het leven. Duizenden arbeiders en employé's in Hamburg verlieten Vrijdag hun fabrieken en kantoren, om een sym bolische staking te houden tegen' het tekort aan voedsel. Men voer de banieren en plakkaten mede, met opschriften: „Wij hebben hon- iger" en „Wij willen meer voedsel". De gas- en electriciteitsbed rijven en de bedrijven voor de voedsel voorziening bleven doorwerken. Dui zenden demonstranten luisterden naar een rede van de voorzitter van het stedelijk verbond van vak verenigingen, die verklaarde, dat de grens van het menselijk uithoudings vermogen was bereikt. De bevolking van Hamburg en verscheidene steden in het Ruhrge- bied, leeft al weken op een rant soen van 800 caloriën, precies het dubbele van wat de Duitsers ons in den beruchten hongerwinter van 1944'45, in theorie, toestonden. Men stelle zich eens voor dat in dien winter in een der centra van ons land dergelijke hangeroptoch ten waren gehouden en redevoerin gen afgestoken, om te protesteren tegen deze -onmenselijke behande ling. We laten het aan de fantasie van de lezer over hoe onze bezet tende macht daarop zou hebben ge reageerd. De Am. generaal Clay heeft de Duitse boeren in het Rijnland open lijk beschuldigd, dat zij de oorzaak zijn dat de bevolking in de grote steden gebrek lijdt, omdat de zo begeerde en benodigde producten van akker en vee in de zwarte handel verdwijnen 1 TTetiverbod van de communistische partij in Brazilië heeft niet al leen in deze Zuid-Amerik. staat zelf, maar overal elders ter we reld; hevige verontwaardiging ge wekt bij de communisten. De Britse communistische partij is zeer ver bolgen. Zij verklaarde, dat het ver bod de uiting is van de groeiende reactionaire invloed, welke het Ame rikaanse imperialisme op zijn mario netten in Brazilië uitoefent. De in vloed van de V.S. op Zuid-Amerika valt niet te ontkennen, maar het Braziliaanse gerechtshof heeft zich t.a.v. het verbod door andere mo tieven laten leiden. Toen de com munistische leider de vraag werd voorgelegd, of hij het, in geval va,n oorlog tussen Brazilië en Rus land, voor zijn vaderland zou op nemen, antwoordde deze d8t hij mèt Rusland zou strijden en in zijn vaderland een communistische ver zetsbeweging zou organiseren. Daar dit antwoord niets aan duidelijkheid te wensen liet, heeft de regering daaruit de logische gevolgtrekking gemaakt, dat het communisme voor haar land een gevaar betekent err daarom de communistische partij verboden. Brazilië is nog altijd zó democratisch dat een verklaring als bovenstaand straffeloos kan worden afgelegd. Een dergelijke mededeling zou men waarlijk in Rusland niet behoeven te doen tegdn Sovjet Rusland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1