ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 10 MEI 1940 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZATERDAG 10 MEI 1947 No. 15586 101e Jaarlaag ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Sjahrir pessimistisch Vooruitlopende op een bespreking van de ministers Beel en Jonkman met republikeinse ministers heeft Sjaihrir als voornaamste problemen die nog steeds door onderhande lingen geregeld moeten worden, ge noemd1 het terugtrekken van de Ne derlandse troepen uit IndoAesië, de regeling van de inschakeling der door de Nederlanders bezette ge bieden in de Republiek en het sa menbrengen van geheel Indonesië in de Verenigde Staten. Indien de Pasoendanbeweging verkiezingen op West-Java verlangt, zal de Republiek een onder inter nationaal toezicht te houden volks stemming over de gehele Archipel nastreven", heeft Sjahrir medege deeld. Hij noemde de afkondiging van de Soendanese onafhankelijk heid van jongstleden Zondag „al te onnozel en dwaas". Sjahrir ver klaarde verder: „De jongste ontwikkeling, inclu sief de Nederlandse erkenning van West-Borneo als autonoom gebied, is niet erg bemoedigend en niet in overeenstemming met de geest van samenwerking volgens het accoord van Linggadjati". De buitenlandse eigendommen in Indië in de branding De Indonesische republiek is be gonnen met het teruggeven van bui tenlandse eigendommen, welke zich binnen haar gebied bevinden. Aldus werd aanvankelijk met voldoening en vreugde bericht. De even later volgende verklaring van een repu blikeinse minister, dat het hier een proefgeval betrof, temperde de vreugde en de omstandigheid, dat dit proefgeval een textielfabriek raakte, welke ten dele Brits eigen dom was, gaf ook te denken. Antara, het Republikeinse pers bureau, spreekt nu van anderhan delingen over de teruggave, zodat een feit, dat eerst voldongen scheen, thans nog in het stadium der voor bereidingen blijkt te verkeren. Deze onderhandelingen blijken te worden gevoerd tussen vertegen woordigers van de desbetreffende fabriek en de Republikeinse centrale vakvereniging.' Wie gedacht had, dat de terug gave van de buitenlandse eigendom men, na deze eersteling wel in een vlot tempo zou geschieden en dat deze teruggave een vrije beschik king zou inhouden, komt dus wel zeer bedrogen uit. De Nederlandse gebiedseisen „Onder voorwendsel van gebieds eisen, zijn (de Nederlanders in Euro pa de strijd om petroleum begon nen", schrijft „Der Morgen", een liberaal democratisch blad, dat en- der Russische controle staat, „De Nederlanders beweren, dat zij slechts correcties van hun grens eisen. In werkelijkheid gaat het echter om de olierijkdommen van Emsland, dat zij willen annexeren". Het blad betoogt, dat de olievind- piaatsen in genoemd gebied de be langrijkste zijn, die in de loop van "de laatste 20 jaren in Europa zijn aangetroffen. Als een dief in de nacht, die zijn van begerigheid tot een klauw samengekrampte hand, door het verbrijzelde venster uitstrekt naar de grendel, die het vredige huis toesluit, zo betrad de Duitser zeven jaar geleden, met zijn geweld, zijn hoogmoedswaan zin, zijn geveinsde lach, en zijn met zilver en klatergoud opgefruninikte uniform, Ne derlandse bodem. Het masker was gevallen, de tijdi van mateloze vernede ring >en georganiseerd sadis me, was voor Nederland aan gebroken. Het,zoet gefluit van de Mofse vogelaar, verleidde velen. Zij geloofden zijn ge huichelde sprookjes en lek ten- de hielen van laffe moor denaars. MaaT Nederland do-or- zag het scherm van fraaie leuzen. De teerling werd ge worpen, de strijd ontbrandde opnieuw, heviger, feller, met veronachtzaming van goeden bloed. Zo verstomde het luid gebral van -een miliioenenheer, dat afgetuigd en gespleten (de lange wagjnaar het verwoeste vaderland hervinden moest. Godlof, Nederland vrij! 10 Mei 1 94 7. In vrede herdenken wij de eerste mijl paal op de lange weg van bloed en tranen. Er kwam morgenlicht na de nacht van zwarte ellende. Een Herrenvolk zucht op de vermolmde resten van een kortstondige glorie, zonder berouw in het hart. Boter naar het buitenland Voor het eerst sedert -de oorlog zal Nederland weer boter expor-i teren. Dit jaar zal 1000 ton naar Griekenland, Turkije en tropische landen warden uitgevoerd, -hetgeen neerkomt op nog geen ons boter per persoon, indien deze hoeveel heid in distributie zou worden ge bracht. Van deze 1000 ton is 500 tor, vrijgegeven, waarbij als voor waarde is gesteld, dat de betaling zal geschieden in dollars en pon den sterling. De boter zal ons land veriaten in blikverpakking en als z.g. vTieskamerboter. De mogelijkheid van export haar Indonesië wordt onderzocht. Wereldzakenvlucht over 48000 K M beëindigd De heer van Leer, die met de DC IV „Twente" een wereldzaken- vlucht ondernam, is van deze tocht Donderdag op Schiphol terugge keerd. ^Wij zijn zo ongeveer de halve wereld rond geweest. Shanghai^ Singapore, Batavia, Rangoon Cal cutta, en vooral niet te vergeten Jodhpur, waar we de gast waren van dc maharadjah, die voor zijn gasten een der prachtigste hotels heeft ingericht, welke ik ooit ge zien heb Aldus verklaarde mevr. van Leer. De temperatuursovergaiu- gen zijn wel groot: vanmorgen om 5 uur vertrokken we van de goud kust en via Genève sta je nu ineens op SchipholEn dat we hier zo veilig en wel staan is in de eerste plaats te danken aan gezagvoerder Pieter Both, -die er merkwaardig slag van heeft moeilijkheden met een breed gebaar op te lossen en zijn voortreffelijke bemanning De K.L.M.-service is boven alle lof verheven De „Twente" vloog Vrijdag naar Brussel, toen nog even -door naar Landen, -om1 's avonds weer op Schiphol te landen:. Toen was offi- ciël -de lange-afstantd-zakenvlucht ten einde. Op brood en voedergraan moet bezuinigd De werel-dgraanpositie is no-g niet al te gunstig. Volgens mededelingen van minister Mansholt kan gerekend worden op een oogstopbrengst van 24 millioen ton, waaronder 7 mil lioen ton mais en rogge. Er is 35 millioen ton nodig, zodat er een tekort is van 11 millioen ton. Alle landen zullen daarom moeten bezuinigen op hun gebruik aan brood- en voedergraan. In «nis eigen land -hoopt de regering door een gewijzigde controle bij het dor sen ruim 50.000 ton graan m-^er binnen te krijgen dan in het afge lopen seizoen. De aardappeloogst is in Neder land het vorig jaar zeer goed ge weest, maar om-dat er ongeveer 35 pet. voor het voederen van het vee is gebruikt, zal het toch no© enige moeite kosten de nieuwe oogst te -halen. Om in 1948 niet in de zelfde situatie te geraken, over weegt de minister om dit jaar een groter deel van de oogst voor men selijke consumptie te reserveren. Verder deelde minister Mansholt nog mee te overwegen weer eein prijsregeling voor fruit in te voeren Oplichterspraktijken K, M. -ein W. M., 2 broers uit Den Haag, die dezer dagen in Poor- NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 11 17 Mei Zondag 1 Corinthiërs 15 vs. 35—49 Maandag 15 vs. 50 58 Dinsdag 16 vs. 1—9 Woensdag 16 vs. 10—24 Donderdag Handel. 1 vs. 1 11 Vrijdag 1 vs. 1226 Zaterdag Psalm 109 vs. 1 17 WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 10 Mei: A an hond-end warm voor jaarsweer, later toenemende bewol king, m-et in den namiddag ver spreide onweersbuien, daling van temperatuur, wind overwegend tus sen Oost en Zuid. 10. Zon op 4.56, onder 20.18. Maan op 1.03, onder 8.04. 11. Zon op 4.54, onder 20.19. Maan op 1.46, -onder 9.04. Laatste kwartier 13 Mei 9.08. Hoogwater te Zierikzee over -de maand Mei 10. 6.29 v.m. 18.46 n.m. 11. 7.06 v.m. 19.22 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. tugaal w-erden' aangehouden wegens oplichterspractijken het tweetal verkocht n.1. fraaie geëtiketteerde flessen, jenever, die achteraf met water gevuld bleken t-e zijn hebben ook in- Tjiiburg en Kaats heuvel diverse.slachtoffers gemaakt. Zi] hielden .zich met dit winstgeven de bedrijf needs sedert 1942 bezig -en bebbien duizenden flessen ge- m-eentepils verkocht tegen zwarte jen ever prijzen. Zij rekenden 10 gul den per fles voor „oude klare" (H2.0). In het Feijenoord-Stadion te Rotterdam werd Dinsdagavond een voetbalwedstrijd tussen het Bondsclftal en de Rest van Europa ge speeld. welke door laatstgenoemde combinatie met 2I werd gewonnen. De Franse doelmnn Darui werpt zich onvervaard op de bal en ont neemt Faas Wilkes een scoringkans. v. d. Reijktn P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1