Uitspraak tribunaal Zierikzee Tribunaal te Zierikzee STAD EN PROVINCIE RADIO-PROGRAMMA tg Op het Canadese Mili taire Kerkhof te Groes- beek had in tegenwoor digheid van H.M. de Koningin. Z.K.H. Prins Bernhard en het gehele Corps Diplomatique, een plechtige herdenking plaats. Door onze Vorstin en den Prins werd aan de voet van het monu ment een krans gelegd. RECHTSZAKEN De officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof (e 's Hertogenbosch voor ide Provincie Zeeland hebben de volgende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld M. Anthonisse, Poortvliet; onder toe- zichtstelling, verplichting tot arbei den en ontzetting rechten; P. D. Hocke, Zonnemaire, onder toezicht- stelling en ontzetting rechten; W. S. Vervest, Zierikzee; J. Smalheer. Zonnemaire; ontzetting rechten. Onvoorwaardelijk buiten vervol ging gesteld: C. M. P. Hansens, St.-Annaland, daar de gerezen ver denkingen ongegrond zijn gebleken. van Woensdag 7 Mei W. ten Haaf, Zierikzee: Inter nering '2 jaar en 3 maanden, van 7 Mei 1945 tot 7 Augustus 1947^ Verbeurdverklaring vermogen, be perkt tot een bedrag van f 3000 en ontzetting rechten. W. Keur, St.-Annaland. Interne ring 2 jaar en 6 maanden, van 8 Mei 1945 tot 8 Nov. 1947. Ver beurdverklaring vermogen, beperkt tot f4000, alsmede een radiotoestel' en ontzetting rechten. J. J. Ampt, Oud-Vossemeer: Inter nering gelijk bewaring van 1 Juni 194523 April 1947. Ontzetting rech ten. W. van der Have, Nieuwerkerk: Internering gelijk bewaring van 30 Oct. 1944 tot 30 Maart 1946. Ver beurdverklaring vermogen beperkt tot f3500. Ontzetting rechten. J. Quist, St.-Annaland: Interne ring 5 jaar, van 8 Mei 1945 tot 8 Mei 1950. Verbeurdverklaring ra diotoestel en pistool met daarbij' behorende 6 scherpe patronen. Ont zetting rechten. Het vrouwelijk element was op de zitting van Woensdag j.l. sterk vertegenwoordigd. De rij werd ge opend met A. Slager te Brou wershaven, die haar belangstelling voor Duitse soldaten, tijdens de be zetting, niet onder stoelen of ban ken had gestoken. Had zij het bij een amourette gelaten, dan Was het minder erg geweest' dam nu. Vend, had evenwel aan de Duitse grens politie medegedeeld, dat M. d. B. en H. J. S. haar „hinderlijk volg den", welke mededeling voor be trokkenen onaangename gevolgen had. In 1942 noemde zij tegenover een lid van de D.W., deswerzoeht, andermaal de naam van M. id. B. die werd opgebracht maan de com mandant en met andere personen, na germaans te zijn afgetuigd, meer dere maanden van de vtrijheid wend beroofd. Hoewel overtuigende bewijzen voorhanden waren, kon de voorzit ter verd. niet tot een bekentenis dwingen. Volgens haar zéggen kwam zij nooit bij de grenspolitie en had zij ook geen reden haar; eigen familieleden te verraden. Des tijds had zij tegenover de politie haar schuld evenwel toegegeven, doch kwam nu terug op deze aan vankelijke verklaring. Zodra de voorzitter het vuur van de waar heid al te dicht bij de schenen bracht, kwam het verzwakte herin neringsvermogen te hulp, om de situatie te „redden". Ook wat betreft het tweede punt van de tenlastelegging schoof verd- alle schuld van zich af. Zij ontkende „op de zender" bij de commandant binnen te zijn geweest, hoewel haar vriendinnen zulks verklaarden en zi) ook dit feit tegenover de politie had toegegeven. De voorzitter was van mening, dat verd1. door deze halstarrige ont kenning haar'zaak beslist niet dim de. Het zal het tribumaial zwaar vallen, bij dit gebrek aan waar heidsliefde. verzachtende omstandig heden te laten gelden. Verd. verklaarde nog bij de Puit- se. politie te zijn geweest om vo(>r haar vader en broers te plgiteji. Uitspraak 21 Mei. H. M. Wuyster te Zierikzee had zich aangesloten als sympa thiserend lid bij de N.S.B. en 'bij de neven-organisaties N.A.F. en Economisch front. Als begunstigend lid van de Germaansche SS had hij de propaganda voor deze naticnaal- socialistische organisatie bevorderd, door te colporteren met het SS- blad '„Sturm".fin 1942 werd hij aan gesteld als gesalarieerd beheerder van de manufacturenzaak J. Lab- zowski te Zierikzee. Verder was verd. ten laste gelegd, dat hij aan referent Korte te Middelburg schrif telijk had medegedeeld, dat de bur gemeester van Oosterland geen vriend van de inationaal-socialisten was. Verder had W. vriendschappe lijke omgang met Duitse militairen. Hij steunde „Frontzorg" financieel en de Nederlandse ambulance aan het Oostfront. lm April 1945 kochtbesch. van een Canadese militair twee pand brieven, nominaal groot f 1000, van de Amsterdamse Hypotheek bank voor f 500,—. Verd. had al leen de „idealistische" kant van bet nationaabsocialisme gezien. Toen de voorzitter hem op de Nazi-gru welen opmerkzaam maakte, ant woordde verd.: „wij hebben het nooit geweten." „Wel ja", aldus de voorzitter, „de propagandasprookjes geloofde u, maar de realiteit zag u niet". In het beheerderschap had verd. nooit iets onbehoorlijks gezien. Hij Wilde de goederen redden voor de Nederlandse bevolking. Vele goe de Nederlanders kochten daar in derdaad met genoegen, merkte de voorzitter op. De brief aan referent Korte had hij niet geschreven om de burge meester van Oosterland schade te berokkenen. Het leek er overigens verdacht veel op, daar besch. een vriend had, die zich zeer voor het burgemeestersbaantje interesseerde. Bij realisering van het plannetje had de wettige burgemeester van Oos terland natuurlijk moeten verdwij nen. De vriendschappelijke omgang met Duitsers had zich beperkt tot een militair, terwijl de bezoeken aan 'die Ordnungspolizei zuiver zakelijk wa ren. De verdediger, mr. Kaufman, merkte op dat zijn cliënt langzaam in een emotieloze apathie verviel, die hem te gronde zou kunnen richten. Deze eenzelvige man heeft zich ook politiek Willen isoleren. In de foute sfeer heeft hij zich' echter niet onbehoorlijk gedragen. Het beheerderschap heeft hij seri- -eus opgevat. Dat hij een idealist is, concludeerde pleiter uiit het feit, dat hiji nooit heeft getracht het zin kende schip te verlaten. Verd. zocht een beveiliging van eigen standpunt en schreef daar om de brief aan referent Korte. Hij wenste uiteraard gezagsdragers van zijn eigen politieke kleur te zien aangesteld. Voor de zaak van de pandbrieven was hij reeds veroor deeld door de politierechter. De voorzitter verklaarde, dat hij besch. niet als een idealist kon zien. Vooral de kwestie van het burge meesterschap, maakt volgens hem 'een weinig fraaie indruk. Met het oog op het psychiatrisch rapport vroeg de verdediger on middellijke invrijheidsstelling, het geen het tribunaal echter van de hand wees. Uitspraak 21 Mei. C. F. K r i s t a 1 ij n te Brouwers haven, had vrijwillig voor de Duit sers gewerkt. Zij ging vriendschap pelijk om met Duitse militairen, welke vriendschap onderstreept werd met veel geschenken, als gor dijnen, vloerkleden, spreien, kleed jes enz. Wat dit laatste betreft, verklaar de besch. dat de Duisers deze "goe deren toch weg wilden doen. Zij hadden thuis" deze van diefstal af komstige inventaris wel aangeno men, maar nooit gebruikt. Mr. v. Hasselt was van mening hier zeker niet met een „gemene Moffenmeid" te doen te hebben. Zij maakt een eerlijke indruk en heeft trouwens ook weinig ontwik keling genoten. Hij vröeg onmid dellijke invrijhesdsstelling, welk ver zoek het tribun eel inwilligde. Uit spraak 21 Mei. ZIERIKZEE. De musici Jo Ju da (viool) en Arnold Juda (piano), brachten Woensdag voor leden van de Z.V.U. een in alle opzichten klassiek programma in de Concert zaal. Het concert werd geopend met Sonate In g m o 11 (Duivel- trillerssonate) van G. T ar- tiini (1692—1770). In dit werk van de vader van het kamermuziekge zelschap, valt reeds ©en meer „mo derne" of liever vrijere tendens te beluisteren. In zijn tijd n.l. werd ijverig naar nieuwe wegen iin de muziek gezocht, o.m. do,or opheffing van de tegenstelling tussen kerk en kamensonate. In het algemeen Werd er aan de oudere kunstvormen getornd en in de brillante'vertol king van deze T.artinische vondst viel dit zeer sterk op. Wellicht dat deze opening met een het beste van de avond is ge weest. De sonate in F, op. 24 (Friihlings-sonate) van L. van Beet hoven, hebben wij wel eens vivan- ter, lichter, parelen der gehoord. Men dient te bedenken dat in dit werk Beethoven nog sterk is beïn vloed door de Mozart-stijl. De piano was hierin iets te zwaar, te moei zaam, ien de viool te „lichtzinnig", door een overvloed van techniek. Niemand zal intussen de mutatie in bet programma hebban betreurd. In plaats van drie kleinere Wer ken van onderscheidene componis ten speelden de uitvoerenden de uit vier delen bestaande Sonate van César F r a m c k. César Franck boeit altijd weer door zijn zeer persoonlijke expres sie. In het ornamentale eerste deel beluistert men ook hier de organist. Als toegift 'kreeg het publiek „In troduction et Rondo- Capriooioso" van C. Saint S a in s, een onge looflijk charmant werkje, dat echter na César Franck wel een te ge waagde ovèrganig vormt. Zaterdag 10 Mei. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram 8 nieuws; 8.15 gram.; 10 morgen- wijding; 10.20 feuilleton; 10.35 viool en cello; 11 reprise 30 Maart; 11.45 fam.berichten; 12 Miller sextet; 12.35 kwartet; 1 Ned. strijdkrachten; 1.30 accordeon; 1.50 sport; 3.55 omroep orkest; 4.40 volksliederen; 4.55 dans- orkest; 5.30 om en nabij de twintig; 6 nieuws; 6.15 gram.; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 dameskoor; 7.30 voor" de jeugd; 7.45 Nederlanders in Duitsland; 8 nieuws; 8.20 orgelcon cert; 8.45 hoorspel; 9.15 Oké; 10.30 soc. commentaar; 10.45 gram.; 1100 nieuws; 11.15 hobbyhoek; 11.30—12 huisbioscoop. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10 kleuterklamken; 10.15 gr.; 11 De Zonnebloem; 11.45 gram.; 12.30 dansorkest; 1 nieuws; 1.45 toneelkijker; 2 gram.; 2.30 fi|lm- praatje; 2.45 gram.; 3 naar buiten; 3.10 piano; 3.45 KRO-kiosk; 4 gr.; 4.20 Ch. Lihd'berghp 4.30 causerie; 5 De Wigwam; 6 gram.; 6.15 week overzicht; 6.30 Buffalo Bill; 7nieuws 7.15 Kath. nieuws; 7.20 orkest; 7 45 Nederland en Indië; 8 nieuws; 8.05 volle neef; 8.20 sport; 8.30 licht baken; 9 orkest; 9.20 gram.; 10.00 dwarsliggers; 10.45 avondgebed; 11 nieuws; 11.15 vaders -dagboek; 11.20 —12 gram. Wellicht dat de enthousiast be- applaudiseerde kunstenaars zich hadden laten bewegen tot een twee de toegift, ware het niet dat de toneelgordijnen zich voortijdig slo ten. Aan de Haagse Kleding Aca demie slaagde voor het coupeurs diploma (herencoupe), onze stad genoot de heer A. P. v. Ni-euwland. TfHOLEN. Doordat een 3-jarig kindje van de heer A. B. alhier; in een teil kokend water stapte; liep het zulke brandwonden op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Aan de Kraamkliniek „Fran- ksnslag" te Den Haag slaagde voor het diploma Kraamverpleging, onze oud-stadgenote, Zr. C. J. Krijger BcL, gedi'pl. Zieken-, Zenuw- en Krank zinnigenverpleegster. 'i 1 .4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2