ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 J4-daagsch OVERZICHT Denkt om de inzameling voor de Stichting 1940—45 VRIJDAG 9 MEI 1947 No. 15585 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman fit Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciaie prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) tl,— per stuk. Lieftinck's Deviezennota Tot de dingen die in de afge lopen weken meer in het bijzonder onze aandacht, opeisten, behoort on getwijfeld het staatsstuk, dat de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, op 24 April an het; licht der openbaarheid heeft gege ven en dat voor en tna geciteerd wordt als:: „de deviezennota". Een even onbarmhartige als nood zakelijke bijdrage, vormt dit docu ment voor de kennis van het troos teloze onderwerp: hoe arm wij nu wel zijn. Slechts twee bezwaren willen wij hier en thans tegen deze doorwerk te en doorwrochte nota aanvoeren: le. Achten wij, het te betreuren dat deze confrontatie met een naakte en barre werkelijkheid min of meer in de lucht komt te hangen, nu zij gepubliceerd wordt, zender dat met een eraan wordt vastgekoppeld een uiteenzetting van de noodzakelijke maatregelen van versobering en be zuiniging voor staat en particulier, die van de onthulde armoede het gevolg zijn. De minister heeft gemeend, de openbaarmaking van dit lang ver beide stuk niet te mogen vertragen, door het te laten wachten tot de „bezuinigingsnota" (zo wij 't hier gemakshalve maar noemen) gereed was, die eigenlijk erbij behoort, als de ene handschoen bij de andere. Zo wil het ons voorkomen, dat de zeer specialistische materie, in deze nota behandeld, haar vrijwel ontoegankelijk maakt voor „Jan en alleman", terwijl het juist zo nood zakelijk is, dat iedereen duidelijk weet, waarom het gaat. Wij willen dan ook een poging wagen, hier het meest belangrijke uit (leze publicat-e naar voren te halen, op een voor iedereen begrij pelijke en duidelijke wijze; Het is wellicht niet ondienstig te beginnen met vast te stellen, wat men ander deviezen verstaat. „Deviezen" is geworden tot ©en verzamelnaam voor alle buiten landse betaalmiddelen, dus voor geld waarmee men in het buiten land kopen kan. Waar bet duidelijk is, dat onze situatie van na de oorlog ens voor duizend en één productie- en con sumptiegoederen op het buitenland doet aangewezen zijin, behoeft bet geen betoog, van welk een uitzon derlijk belang voor de wederop bouw van ons land, een behoorlijke deviezenvoorraad is. Reeds voor de oorlog had Nederland een passieve handelsbalans, d.w.z. dat het bedrag, hetwelk wij jaarlijks aan goederen uit bet buitenland invoerden, de som van onze uitvoer overtrof. Maar wij gaven in bet buitenland meer geld aan goederen uit, dan het buitenland besteedde voor de aankoop van goederen in Neder land. Dit negatieve saldo werd des tijds echter gecompenseerd door de inkomsten uit buitenlandse effecten en uft de diensten die Nederland aan het buitenland verleende, waar voor men ons betaalde (vrachtvaart, luchtvaart, toerisme, enz.) Het totaalbedrag der onder de z.g. „kod-laese" overeenkomst aan ons geleverde goederen en diensten bed aagt ca. 300 millioen dollars, Een groot offer vergde na de be vrijding ook het feit van de enor me prijsstijging allerwege. Over 1946 is ongeveer de helft ingevoerd van de goederenjioeveelheid van 1939, voor een bedrag, dat ongeveer an derhalf maal zo hoog was als in 1939. De behoeften van de Wederop bouw maken dat is buiten kijf de credieten in het buitenland voor ons dwingend noodzakelijk, .om de invoer van grondstoffen en kapi taalgoederen te kunnen financieren. Hierbij komt nog, dat het prijs peil in de gehele wereld op het ogenblik zo hoog ligt, dat de op crediet gekochte i goederen duur zijn. Aangenomen moet.echter worden, dat in de komende jaren die prij zen zullen dalen. En waar wij de ons verleende credieten moeten af lossen uit de opbrengst van de Ne derlandse export in deze komende jaren, m.a.w. uit de opbrengst van onze goederen tegen de te ver wachten lagere prijzenzullen de lasten der credieten in de toe komst nog zwaarder woerden. Om nu te komen tot een zo juist mogelijk gebruik van de beperkt aanwezige deviezen, worden maat regelen ontworpen, om scherper dan tot dusverre toe te zien top bat gebruik dat ervan wordt gemaakt. Het huidige deviezentekort be draagt 609 millioen gulden, maar minister Lieftinck verwacht dat vrij spoedig honderd millioen ter be schikking komt van het crediet van 500 millioen, dat Nederland heeft aangevraagd bij de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw Voorts hoopt de minister een an dere honderd millioen te verkrij gen uit vrijwillige liquidatie van Amerikaanse effecten. Dit komt dus hierop neer, 'dat bezitters van Ame rikaanse fondsen deze verkopen naar Amerika, hetgeen ons een te goed in de Verenigde Staten opent. Met nadruk verklaarde de minis ter, dat tot gedwongen vordering zou moeten worden overgegaan, wanneer vrijwillige realisering van de fondsen niet voldoende zou op leveren. Met de publicatie van deze nota heeft de regering een belangrijke stap gedaan op de weg, waarop Engeland reeds zover gevorderd is, om het volk deelgenoot te maken van de problemen, waarmede onze Tegeerders te kampen hebben, om het hoofd boven water te houden. Waar echter de nota ook voor buitenlands gebruik bestemd is, ach ten wij niet uitgesloten, dat haar beschouwingen op sommige punten ietwat aan de ooptimistische kant zijn. Het wachten is nu op openbaar making van de resultaten van het onderzoek der prioriteits-oommissie, die onder presidium van de minister zelf, de mogelijkheden nagaat van besnoeiing op het invoerprogramma voor 1947 en op de deviezenbegro- tingen van de departementen, met inbegrip van die van Oorlog en Marine. Eerst de resultaten van dit onderzoek zullen ons precies doen weten, waar Wij aan toe zijn. J. P. C. De tropen trekken Onze volksvertegenwoordiging, met het Kabinet aan het hoofd, blijkt bezeten van reislust. Vooral Indië is een begeerd reisdoel. De minister president en minister Jonkman zijn er reeds aangekomen en zij hebben met de (overgebleven) leden van de Commissie-Generaal besprekingen van informatieve en vertrouwelijke aard gevoerd. Ook het Kamerlid Palar vertoeft thans iin Indië. De Kamerleden Schouten en Bruins Slot zijn onderweg, prof. Romme is pas terug en de heren Vorrink en Ku- pers zullen binnenkort vertrekken. De heer Vorrink vermoedelijk eind Mei. Minister Lieftinck zal ook gaan, maar hij zal vermoedelijk met het uitstapje wachten, tot de minis ters Beel en Jonkman weer terug zijn, teneinde hen eerst over de daar opgedane ervaringen te spre ken. Stoomlocomotieven gaan verdwijnen Het'stoompaard met de vu rige ogen, die de spoorbaan, doorpeilt in de donkere nacht, kan de jaren gaan tellen voor dat het naar de sloper gaat. De president-directeur van de Ned. Spoorwegen heeft in een overzicht van de Amsterdam- seiBank medegedeeld, dat met het electrificeren van alle hoofdlijnen tevens de verho ging van het rendement wordt bereikt. Overal waar het ma teriaal vervanging behoeft, zal dit tot afschaffing van de stoomdiensteii voeren. Na af loop van het herstel- en ver nieuwingsproces zal de stoom locomotief bij de Ned. Spoor wegen uit de exploitatie ver dwenen zijn. Nienwe regeling voor werkkleding Op 12 Mei zal een nieuwe rege ling betreffende de distributie van werkkleding worden ingevoerd. Er mogen thans geen aanvragen om werkkleding bij de plaatselijke distributiediensten worden inge diend. Op reeds ingediende aanvra gen zullen, voorzover door de dis- tributiedienst reeds „kennisgevingen van toewijzing" aan belanghebben den zijn gezonden, tot en met 10 Mei, tegen overlegging van een bereidverklaring, nog rantsoenbon nen voor textiel, overalls, worden verstrekt. Uiterlijk tot en met 14 Mei zal men op deze rantsoenbon- nen voor textiel-overalls, werk broeken, werkjasjes (-kielen), kun nen kopen. Van 15 Mei af zal deze werkkleding uitsluitend op speciaal daarvoor in omloop te brengen bon nen verkrijgbaar zijn. Bijtijds gered In een papierfabriek in Beieren is een partij van meer dan twintig millioen kaarten ontdekt, die be stemd was om voor productie van nieuw papier te worden gebruikt. Op de kaarten komen de namen voor van, naar men aanneemt, alle leden van alle afdelingen der nazi partij. In dezelfde fabriek vond men ook WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 9 Mei: In het Oosten aanhouding van het warme voorjaarsweer; over het algemeen weinig bewol king; wind tussen Oost en Zuid. In het Westen tijdelijk verder toe nemende bewolking, echter in de hogere luchtlagen. Overdag droog weer, iets - minder hogere tempe ratuur, matige W'ind tussen Zuid- Oost -en Zuid-West. 9. Zon op 4.58, onder 20.16. Maan op 0.10, onder 7.13. Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 9. 5.53 v.m. 18.15 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. kaartsystemen van de SS, de SA -en soortgelijke organisaties. Het hoofd van bet Centraal Do cumenten-Bureau te Berlijn, waar de partij kaarten thans is onderge bracht, is -er van overtuigd, dat men nu beschikt over de namen van allen, die lid geweest zijn van de nazi-partij of zelfs maar -een aan vrage daartoe hebben ingediend. Weer 27 staven goud De baggermolen'„De Schelde" heeft weer 27 baren goud uit de Nieuwe Waterweg naar boven gebracht. Er zijn -er nu 100 teruggevonden, zodat -op 11 staven na de totale voor raad van 111 staven, die in de Mei dagen van 1940 met d-e loodsboot gezonken is, weer opgebaggerd is. Kampbewaakster stond terecht In Den Bosch eiste de advocaat- fiscaal twaalf jaar gevangenisstraf tegen Theodora Kole uit Eindhoven, die zich tijdens de Duitse bezetting aansloot bij de SS-Maedel en belast Werd met de bewaking van gevan genen te Vught. Later stelde men haar aan als bewaakster te Ausch witz en ook te Leipzig en Ravens- brueck trad zij als zodanig op. bestaan plannen om naast de „Willem Barendsz" nog een tweede walvischvaarder in -dienst te stellen. Bij de spaarbanken, aangesloten bij de Ned. Spaarbankbond, werd in h-et eerste kwartaal 1947 ruim 141/2 millioen gulden meer ingelegd dan terugbetaald. Ingediend is bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp tot wering •en verdelging van de colora-do-k-e- ver. Voorop staat de verplich ting van iedere gebruiker van grond, waarop zich het gevaarlijke kevertje bevindt, om dit zo goed mogelijk te verdelgen. Athecnse bladen melden, dat een afdeling van 800 man uit Zuid- Slavië het dorpje Kastenoessa, na bij de Zuid-Slavische grens, is bin nengedrongen. 50 inwoners werden gedood en een 50 huizen in brand gestoken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1