Kesselring ter dood veroordeeld Het Brits Militair Gerechtshof te Venetië heeft ina een proces van! nagenoegdrie maandien veldmaar schalk Albert Kesselrimg, Hitlers opperbevelhebber in Italië, tot dei doodl doo r de ko gel veroordeeld- Hi) is schuldig verklaard op twee punten: 1. betrokken te zijn ge weest bij da moord, bij wijze vaat represaille, op 336 Italianen in de Aedeatinegrotten bij Rome op 23 Maart 1944. 2. bevel gögeven te heb ben tot het nemen van represailles door het vermoorden van Italiaanse burgers tussen Juni en Augustus 1944. Kesselring stond rechtop en toon de geen emotie bij het aanhoren) van zijn doodvonnis. Dr. Latemser, zijn verdediger, zei, dat Kesselring geen pleidooi voor verzachting van het vonnis wenste. Tolunie tusschen Nederland, Luxemburg en België Ministers van Luxemburg, België en Nederland hebben dezer dagen te Brussel vergaderd, terwijl in een aangrenzende zaal deskundigen van de drie landen allerlei technische problemenjnader uitwerkten. Tussen beide bijeenkomsten is voortdurend nauw contact geweest. Overeen is gekomen, dat de drie regeringen alles in het werk zullen stellen, opdat de douane-overeen komst op 1 September van kracht kan worden. Binnen een jaar na de inwerkingtreding van deze overeen komst zullen uitgewerkte voorstel len, dienen te worden ingediend, om te'komen tot een unificering van de accijnswetgeving en de wetgeving op het gebied van de Omzet- en! Luxe-belasting. Men zal de medewerking inroepen van industriële en economische krin-r gen om regelingen te treffen voor de vestiging en uitbreiding van de industriële bedrijvigheid in de drie landen. Spoedig zullen nadere besprekin gen worden gehouden met betrek king tot de economische toenade ring. De vermogensheffing ineens Aan het wetsontwerp inzake de vermogensheffing ineens is een tweede nota van wijziging toege voegd. Door aanvulling van een artikel wordt bereikt, dat voor de vermogensheffing ineens vóór 1 Mei 1940 verkregen goodwill buiten beschouwing blijft. Voor deze wijzi ging pleiten volgens de memorie van 'toelichting, in hoofdzaak mo tieven van practische aard. In het eindverslag betreffende dit wetsontwerp lezen wij, dat de mi nister overweegt om, naast de be kende mogelijkheden tot omzetting van geblokkeerd geld, de mogelijk heid te openen geblokkeerde spaar gelden in deposito te laten. Dit deposito zal in vijf jaar ter beschik king van de rekeninghouder komen Ieder jaar zal een vijfde gedeelte opneembaar worden. Dit zou gelden voor bedragen van f 5000.en la ger. Voor hogere bedragen zou de gelegenheid khnnen worden ge opend deze gelden over fe schrij ven op een geblokkeerde investe ringsrekening, die in vijf jaarlijkse termijnen zou worden omgezet in verhandelbaar, niet beleenbaar söhuidvorderingspapier. Deze schuld brieven zullen rentedragend Zijn. Boter voor de kinderen In de afgelopen wintermaanden is voor een enkele maal voor per sonen boven 4 jaar het botergedeel- te van het vetrantsoen vervangen moeten warden door margarine en- of vet. i Aan de C.-groep (kinderen van 6—14 jaar) zal min of meer te* compensatie voorlopig meer boter worden gegeven en wel elke veer-, tien dagen in totaal 250 in plaats van 125 gram. Voor deze groep be staat het rantsoen volgende week dus uit 250 gram boter en 250 gram margarine en-of vet. Bakkers-Olympiade De bakkers hebben grote plannen: zi) zullen 3, 4 en 5 Juni a.s. te Amsterdam, voor het eerst sinds 10 jaar, hun bakkers-Olympiade hou den. Er komt een hele broodbakkerij een banketbakkerij en een installatie voor ijsbereiding. De ogen der be zoekers zullen smullen: voor de rest afblijven! Het gevaarlijke speelgoed Drie kinderen uit het Brabantse dorpje Asten hadden in de Peel een landmijn gevonden. Opeens is de mijn ontploft, met het gevolg dat twee kinderen, resp. van 7 en 12 jaar op slag werden gedood. Het derde kind, een jongen van 13 jaar werd zwaar gew'ondj Zijn toestand is zorgwekkend. Chauffeuze verongelukt De 44-jarige wed. E. S. te Rid derkerk, die sedert de dood van haar man, die enige dagen na de bevrijding bij een treffen tussen de B.S. en een groep Duitsers viel, .en zelf haar tuindersbedrijf' leidt, is met haar vrachtauto met brand stoffen geladen in een naast de Oudelandse weg liggende sloot ge neden en verdronken. De kordate vrouw laat twee jeugdige kinderen achter. Afschuwelijk misdrijf De H nCTt'cse politie heeft klaar heid weten te brengen in een af schuwelijk misdrijf. Zij arresteerde n.l. twee vrouwen, die bekenden, een pasgeboren baby om het leven, te hebben gebracht. De 28-jariige ongcihuwd3 A. W. B. wikkelde na een voortijdige geboorte haar kindj3 in eeni deken en gaf het (Jaarna aan haar 50-jarige moeder, die hoe wel het kindje nog leefde, het pakje in een zak deed, dit verzwaarde met een bakvorm, om het daarna in het donker door haar schoon zoon en diens vrouw in het Twente kanaal te laten werpen. In verband met deze zaak Zijn ook beide laatst genoemden aangehouden. Scholier verongelukt De 14-jarige Haagse scholier J. B. is bij het balspel door een zand- versChuiving bij een afgraving on der Lunteren bedolven geraakt. De jongen werd spoedig uitgegraven. Drie artsen verleenden hulp, doch slaagden er m&i' in de levensgeesten weer op te wekken. De veronge lukte jongen was met mede-scho lieren onder leiding van onderwij zend personeel met vacantie aldaar. Gedupeerde supporters In een aantal in Brabant en Zee land verschijnende bladen waren kort voordat de voetbalwedstrijd BelgiëNederland zou worden ge houden advertenties te lezen, waar in een autobusondernemer aanbood gezelschappen naar Antwerpen en terug te vervoeren en daarbij te vens een toegangsbewijs tot het stadion te Deurne te leveren, alles raison van 12.50 gulden, welke men tevoren moest storten. Honderden mensen hebben hierop gereflecteerd. Zij ontvingen prompt een kaartje voor de bus, met de mededeling, dat zij op een bepaald uur op een bepaalde plaats moesten zijn, vanwaar de bus zou vertrekken Op de grote dag stonden in tal van plaatsen rijtjes mensen te wach ten, gewapend met het buskaartje, leeftocht voor onderweg en waar schijnlijk velen ook wel met .wat zwarte frankskes. Maar, de buk verscheen niet, kon dat ook niet, omdat zij helemaal niet bestond, ,zq had alleen vorm in het brein van de man die de honderden raison van f 12.50 per persoon bij de neus had genomen en voortvluchtig is. Bunkerbouwers voor het tribunaal Van 1940 tot 1943 deden de Utrechtse aannemers W. V. en C. de B. het nog maar in het klein. Ze voerden wat weermachtsorders uit tot een bedrag van f 100.000 en sloopten huizen in Den Haag en Utrecht, waaraan ze schoon f 27.000 verdienden. In 1943 werden de za ken echter uitgebreid met een der den compagnon, wijlen ir. J. J. G., en tezamen heeft het nobel trio voor een bedrag van rond f 3.000.000 orders voor de Duitse weermacht uitgevoerd. Naast dit bedrag, voor de aanleg van vliegvelden en bun kerbouw, kunnen de f 132.000 voor wat mansgaten en mitrailleurnesten natuurlijk slechts als fooi worden gedetermineerd. Bij de zitting van het Utrechtse Tribunaal, waarvoor deze zaak als grootste collaboratie- geval sedert zijn inrichting diende, bleek, dat volgens de boeken slechts f 70.000 "winst in totaal zou zijn gemaakt. Binnenkort zal een wetsont werp worden ingediend, waarin, wordt voorgesteld de totalisator bij het wedden op draverijen wederom in te voeren. Begin- Juli zal de prins-regent van België zich voor een verblijf van. ongeveer twee maanden naar de Belgische Congo begeven. De heer Wigny, minister van koloniën vertrekt enkele weken vroeger. Ongeveer 20.000 arbeiders in de staalindustrie te Bilbao zijn "in sta king gegaan. Het conflict is ont staan, nadat de gouverneur va:ni Bilbao bevel had gegeven, dat de 14.000 arbeiders, die op 1 Mei vrij genomen hadden, ontslagen moesten worden. De Amerikaanse vlootautoriteiten zullen twee duizend uit de oorlog overgebleven vliegtuigen in speciale metalen omhulsels plaatsen. De toe stellen kunnen dan vijf jaar be waard blijven. De branden in Amerika' zullen in 1947 ongeveer 750 millioen dollar aan goederen kosten, indien er niets wordt gedaan om vernietiging door het vuur te verminderen. Deze waarschuwing kwam van president T-ruman. Da nieuwe Japanse grondwet is van kracht geworden. Een ter ge legenheid hiervan gehouden plech tigheid Werd bijgewoond door de kefzer en een menigte van duizen den personen. KADIO-PROGRAIMMA Vrijdag 9 Mei. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.18 opera; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 de regen boog; 10.45 cello en piano; 1115 voor de vrouw; 11.30 gram.; 11.45 familieberichten; 12 orgel; 12.30 sportagenda; 12.35 The Skymasters; 1 nieuws; 1.15 Gez Kiss ensemble; 1.45 gram.; 2 kookkunst; 2.20 ka merorkest; 3.20 gram.; 4 orgel;4.30 tussen twaalf en zestien; 5 zang en piano; 5.30 muzikaal praatje; 6 nieuws; 6.15 Vara feliciteert; 6.20 symphonie-orkenst; 6.30 Nederl. strijdkrachten; 7 denk om de bocht; 7.15 veel gevraagde platen; 7.30 de mens in 1947; 8 nieuws; 8.05 muziek; 8.30 Christendom en cul tuur; 9 men vraagten wij draaien; 9.30 buitenlands overzicht; 9.45 gram.; 10.15 jazz-uitzendlng; 10.40 avondwijding; 11 nieuws; 11.15 —12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 orgel; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.30 gram 9.30 berich ten; 9.50 gram.; 10.30 morgencon cert; 11 zang en piano; 11.30 gram.; 12 all round sextet; 12.20 pianoduo; 12.40 vervolg 12; 1 nieuws; 1.15 mandoilinata; 1.50 van alles wat; 2.20 van oude en nieuwe schrijvers; 2.40 dameskoor; 3.15 piano-kwartet; 4 declamatie; 4.30 Scala-sextet; 5.15 piano; 5.45 orgel; 6 Metropole orkest; 6.30 gram.; 6.45 lezing; 7 nieuws; 7.15 lezing; 7.30 geestelijke liederen; 7.45 lezing; 8 nieuws; 8.05 de stemvork; 8.15 bijbel en muziek; 8.45 causerie; 9 philh. orkest; 10 vragen aan voorbijgangers; 10.30 nieuws; 10.45 avondoverdenking; 11 —12 gram. Het Egyptische blad Akbar el Yom mejdt, dat bij het parlement binnenkort een wetsontwerp zal Worden ingediend, waarbij dienst plicht "wordt ingesteld. In Ierland zijn 105 Duitse kinde ren aangekomen, die bij gezinnen zullen warden ondergebracht. Er is een schip met ben lading palmolie op weg van Belawan naar ons land. De ministers Beel en Jonkman zijn per vliegtuig te Batavia aan gek onnen. Tijdens de voetbalwedstrijd Hon garije 'en Oostenrijk stortte te Buda pest een tribune in. Drie honderd mensen werden gewond. Er waren valse kaarten "verkocht en zodoende tyas de tribune overbelast. De commandant van het beruchte kamp Theresiënstadt, Rahm, is te Praag opgehangen. Een overzicht van de Waalsdorper vlakte, waar op indrukwekkende wijze door tienduizenden de helden van het verzet geëerd werden. NFB f\

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2