ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE KONINGIN VOOR DE RADIO WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 op de dag der nationale bezinning WUfciNtjUAU I .mi ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Voor de tweede maal na de bevrijding van ons vaderland komen wij op de derde Mei tezamen om hen, die in de oorlog gevallen zijn ean ogenblik met elkander te gedenken. Dit is de dag van nationale be zinning, de bron, waaruit opvolgende geslachten kracht zullen putten tot het in nationale eensgezindheid verwezenlijken van de taak, die aak de gevallenen voor ogen stond: de vernieuwing van ons volksbe staan. i Onze gedachten gaan naar ben uit, die voor vrijheid en gerechtig heid hun leven hebben gegeven. Wij zijn,vol eerbied en ontzag voor hun strijd en de geestelijke en li chamelijke folteringen, welke zij hebben doorstaan. Wij denken aan het gemis en verdriet van hen, die zij vereenzaamd achterlieten. Niet door hen op een hoog voetstuk te plaatsen en daardoor afstand te scheppen tussen hen en ons, eren wij 'hen. Het komt er juist op aan, dat geen kloof ontstaat tussen hen, die vielen en ons, die hun taak moeten voortzetten. Ttr ij moeten aan hen denken als zijnde temidden van ons en Vragen: wat verwachten zij, dat -wij deen zullen? Hoe kunnen wij hun voetstappen drukken? Zij zullen ons antwoorden, dat wij ons niet ter neer mogen laten slaan door de teleurstelling, die gevolgd is op de te hoog gespannen verwachtingen, welke wij allen van de na-oorlogse tijd hebben gekoesterd. Te simpel hebben wij ons gedacht het herstel van een wereld welker ontreddering voor de oorlog reeds duidelijk aan de dag was getreden. Wij hebben een opgave onderschat, waarin wij, als Wij het ruiterlijk erkennen, reeds toen hébben ge faald. Wij moeten opnieuw begin nen en de jongeren vragen ons te helpen. Allereerst moeten bij dezen de teleurstelling en verbittering overwonnen worden, die zoo vele ouderen en jongeren bevangen houdt. T aten wij uitgaan van de nuchtere werkelijkheid:: ons volk is heel arm geworden. Er is inog steeds een ontstellend gebrek aan kleding en huisraad. Het tekort aan wo ningen zet een domper op het da gelijkse leven, vooral van talloze huisrouiwen; het belet vele jonge mensen een gezin te stichten. Maar er is ook een andere zijde aan de werkelijkheid. In onze ha vens, in de fabrieken, in de mijnen, in de landbouw en het verkeer en op vele andere gebieden worden elke dag opnieuw, ün eerbied voor een gemeenschappelijk doel, per- soons- en groepsbelang onderge schikt gemaakt aan wat het belang van ons land vraagt. Daar vindt men de samenwerking, die ons economische en sociale leven kan herstellen en daar wordt reeds veel verwezenlijkt van wat de gevalle nen voorlogen stond. ONRUSTIG PALESTINA Aanval op een gevangenis door partisanen Britse politie en militairen maken jacht op 216 Joodse en Arabische gevangenen, die Zondagavond zijn ontsnapt uit de gevangenis te Acre (Noord-Palestina). Hun ontsnapping werd mogelijk gemaakt door een aanslag van de Joodse verzets-or- ganisatie. Vijftien Joden 'en een Arabier zijn gedood. Acht Engelsen en twaalf Joden en Arabieren zijn gewond. De aanslag is uitgevoerd door Joodse verzetslieden, die in een jeep en een miltiaire vrachtwagen kwamen aanrijden en geweren, mortieren en springstoffen bij zich hadden. Even later veroorzaakte een hevige ex plosie een gat in een van de ge vangenismuren, waardoor de gevan genen kanden ontsnappen. Tegelij kertijd heeft men een Britse kazerne ten Noorden van Acre aangevallen en zijn Engelse soldaten in de buuTt van Haifa in een hinderlaag gelokt. Wegen en bruggen in de omtrek van de gevangenis waren tevoren ondermijnd. De Irgoen Zwai Le- oemi heeft verklaard: ,.Wij zijn er io geslaagd onze krijgsgevangenen te bevrijden." Stalin als zakenman Samenwerking met Amerika bepleit In hot onderhoud, dat Stalin heeft gehad met de republikeinse candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Haroid Stassen heeft Stalin gepleit voor grotere samenwerking tussen beide landen ongeacht hun economisch systeem. Hij waarschuwde echter, dat, als de wil tot samenwerking niet aanwezig zou zijn, zoals dat met Duitsland het geval was, dit een oorlog tot gevolg zou kunnen hebben. Toen Stassen er de nadruk op legde, dat de samenwerking weder zijds moet zijn, verzekerde Stalin plechtig, dat de Sowjet-Unie wil samenwerken. Verschillende malen is de discussie met vuur gevoerd. Stalin zei o.m.: „Laat ons niet wederzijds onze systemen becriti- seren. Sommige mensen noemen het Russische systeem totalitair, en de onzen noemen het Amerikaanse systeem monopalie-kapitalisme. Wij zullen geen samenwerking be reiken, als wij elkaar uitschelden en ter wille van propagandistische doeleinden becritiseren. Ik ben geen propagandist, doch een zakelijk man Toen wij met Roosevelt samenkwa men om oorlogskwesties te bespre ken, scholden wij elkaar niet uit. Wij werkten samen en slaagden er in de vijand te verslaan". Soendanezen willen een onafhankelijk West-Java Te Buitenzorg is Zondag ten over staan van een grote menigte Soen danezen de onafhankelijkheid van West-Java geproclameerd. Onder luid gejuich trok men daarna door de stad, waarin talrijke groen-wit-groene vaandels (de Soen- danese kleuren) en rood-wit-blauwe vlaggen werden meegevoerd. Deze laatste waren kennelijk bedoeld om uiting te geven aan het vertrouwen waarmee de Soendanezen dé hulp van Nederland tegemoet zien, voor het geval dat zij moeilijkheden met de Republiek zouden krijgen. Deze demonstratie met de Nederlandse driekleur is intussen voor de Ne derlands-Indische regering niet zo bijster aangenaam. De Soendanezen later er inmid dels geen gras over groeien. Hun regering (of men eigenlijk reeds van een regering kan spreken is nog niet zeker) heeft bekend ge maakt, dat zij onmiddellijk een ver drag met de Nederlands-Indische regering wil sluiten. De Republi keinse minister van voorlichting heeft reeds te kennen gegeven, dat hij er vast van overtuigd is, dat de beweging der Soendanezen gesteund wordt door de Nederlanders, die volgens hun, een verdeel-en-heers politiek willen volgen. MEER SIGAREN Het ligt in de bedoeling de tabaksindustrie in dier voege te wijzigen, dat niet meer 10, maar 15 sigaren zeilen worden verstrekt op 2 rantsoenen rookartikelen. De bedoeling van deze rantsoen verhoging is de goedkopere soorten sigaren op te ruimen in verband waarmee de ver hoging dan ook alleen geho noreerd zal worden met siga ren van de lagere prijsklasse: Voorts zou het in - de be doeling liggen elke twee we ken afwisselend 6 en 4 rant soenen ter beschikking te stel len en niet elke week 5 rant soenen, omdat dit uiteraard practisChe bezwaren ontmoet bij de trouwe shag- en pijp rokers, die worden ondervan gen wanneer zij twee of drie hele pakjes shag of rook tabak verkrijgen. Nederland herdacht Maandag zijn bevrijding Overal in den lande is Maandag de dag der .Nationale bevrijding gevierd. Van alle kanten komen be richten binnen over de opgewekte herdenking van de dag, waarop de bezetter het hoofd in de schooft moest leggen en het gehate haken kruis moest wijken voor het fiere rood, wit en blauw dat men zo lang ontbeerd had. Ons nationaal sym bool wapperde dan ook die dag van bijna alle huizen en waar geen feestelijkheden waren op touw ge zet, daar vierde men de dag in het gezin, bij de luidspreker om zodoende deel te nemen aan de al gemene vreugde en te luisteren naar de feestklanken die werden uitge zonden. Het hoogtepunt op de bevrijdings dag te Amsterdam was het ontste ken van het vuur op de Dam des middag9 om vier uur door de bur gemeester d'Ailly. Hcnderd en twin tig estafettelopers uit Nijmegen en do hoofdstad droegen de bevrij- öingsfakkel langs de 117 kilometers, WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 7 Me): In den ochtend plaatselijk nevel of mist, overdag vrij helder weer, later vooral in het Zuiden des lands toenemende bewolking en en kele verspeide buien; wiind tussen Zuid en Oost, zwak in den nacht, matig overdag, weinig verandering van temperatuur. 7. Zen op 5.01, onder 20.13. Maan op 23.06, omde|r 6.03. Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 7. 4.48 v.m. 17.09 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater - Zierikzee 5.50 uur na hoogwateT. welke Amsterdam van Nijmegen scheiden. Gestart ,om 8.15 uit Nij megen ontmoetten de lopers uit de ze stad om 11.52 te Woudenberg op de grens van de voormalige de marcatie-lijn de Amsterdamse ath- leten. Tjoen zij tegen vier uur de Dam bereikten, werden de lopers door duizenden met een daverend gejuich begroet^ Nadat een bood schap van Nijmegen's eerste burger aan burgemeester d' Ailly was voor gelezen, richtte deze zich tot de fakkeldragers en zijnstadgenoten. Radiorede minister Beel Minister-president dr. Beel heeft ter gelegenheid van de 5e Mei een radio-rede gehouden, waarin hij zei, dat de gevoelens van vreugde welke ons in de Mei-dagen van 1945 be zielden, thans, twee jaar later, in veler hart hebben plaats gemaakt voor twijfel. Geen onzer echter, aldus dr. Beel, mag zich onttrekken aan de plicht het welzijn van onze gehele volks- en staatsgemeenschap bij alles voor ogen te houden. Het zij voor niemand een geheim, dat de toestand van onze handels en betalingsbalans de grootsle voorzichtigheid eist. Alleen wanneer de productiviteit van onze arbeid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd, alleen wanneer wij onze schouders gezamenlijk onder het herstel onzer welvaart zetten, zal een menswaar dig bestaan voor allen worden ver kregen. Elf Hongaarse schepen, die te Linz (Oostenrijk) voor anker lagen, al9 borg voor een eis van 400.000 pond sterling van een Britse bank- maatschappij, zijn „ontsnapt" en stroomafwaarts naar do Russische zóne gevaren' Koning Ibn Saoed zal ongeveer 6 milliard dollar ontvangen aan royalties van Amerikaanse olie maatschappijen, volgens de Amerik. senator Owen Brewster. *George Embiricos, directeur van een van ouds bekende scheepvaart maatschappij te Athene, is door de poli'tie-rechtbank te Dover tot een boete van 8.000 pond sterling ver oordeeld, wegens het smokkelen van juwelen. Een familiegraf uit de tweede eeuw met prachtige gekleurde mozaïeken en fresco's, dat zich in goede staat bevindt, is onder de kathedraal van St. Pieter te Rome gevonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1