ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE LIEFTINCK kOUDT VOET BIJ STUK WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Denkt om de inzameling voqr de Stichting 1940—45 DINSDAG 6 MEI 1947 No. 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat *A 171 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.rn. Bij contract speciale prijken. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Kapitaalheffing wordt niet omgezet in gedwonen lening De Vermogensheffing ineens is thans het stadium der niet open bare parlementaire behandeling ge passeerd. Het verslag van het laat ste mondelinge overleg tussen de betreffende commissie der Twee de Kamer en de minister is ver-« schenen. En daaruit blijkt, dat mi nister Lieftinck ten aanzien van zijn heffings-plannen geen duim breed is geweken voor de aandrang, die door sommige Kamerleden op hem is uitgeoefend. Belangrijk is vooral zijn weigering om de kapi taalheffing te vervangen door een gedwongen staatslening. „De dodj geldclaims, die tijdens de bezetting zijn ontstaan, dienen te worden ge liquideerd", zo betoogde prof. Lief tinck. „Dat is het doel der kapitaal heffing en dat doel zou door een gedwongen lening juist niet wor den bereikt." Zonder zich thans reeds te willen vastleggen heeft de minister ieen uiteenzetting gegeven zan zijn plan nen met het lot van het thans nog geblokkeerde geld- Voor zover dat niet nodig is om de vermogensaan- wasbelasting en de kapitaalheffing te voldoen, zal het kunnen worden aangewend voor: 1. Aankoop van vermogensbe standdelen, die ter voldoening dier heffingen 'worden verkocht; 2. Het kopen van effecten;, 3. Vorming van een deposito, •waarvan gedurende 5 jaren telkens 1/5 gedeelte voor de houder op neembaar zou warden; 4. De,ander 4 genoemde mogelijk heid zou echter slechts gelden voor bed-agen van f 5000 en lager. Ho gere bedragen zouden kuinnen wor den gestort op een geblokkeerde investeringsrekening, die in 5 jaar lijkse termijnen zou worden omga- zet in verhandelbaar, niet beleen- baar schuldvorderingspapier. Het geblokkeerde geld zal dus in geen geval zonder meer worden vrijgegeven, terwijl het evenmin mo gelijk zal zijn met vrij geld en tegen een onderling overeen te komen koers, geblokkeerd geld te kopen. Naar schatting zullen er na de heffing nog enige milliarden guldens aan geblokkeerdgeld over zijn, wel ke voor omzetting op de hiervoor genoemde manieren in aanmerking komen. Lof voor van Kleffens De „New York Times" heeft een hoofdartikel gewijd aan mr. E. N. van Kleffens, die Nederland tevo ren in de Veiligheidsraad vertegen woordigde. Onder de titel „Een pi laar der V.N." wordt van Kleffens hier lof toegezwaaid voor zijn werk in de Veiligheidsraad, dat is afge lopen, daar Nederland geen lid meer is (op grond van het princi pe der routering der kleinere na ties). Om deze reden en „omdat Nederland zijn beste diplomaat op een belangrijker post wil gebrui ken", vertrekt van Kleffens. „Van Kleffens toonde zich een der hel derste en meest logische afgevaar digden van de Veiligheidsraad, die veel heeft gedaan om het gezag van de raad en de -waardige posi tie der kleinere landen te vestigen. Hij zag duidelijk in, dat de V.N. een vereniging van naties zijn en geen superregering. Binnen dit ka der werkte hij met geduld en wijs heid, maar ook hij gebruikte, indien dit noodzakelijk was, openhartige taal om (de V.N. tot beschermer van de vrede te maken. Hij behoorde tot de meest uitgesproken verde diger» van het recht der kleine natie* om een beroep te doen op de raad, bescherming te verlenen tegen de agressie der machtige lan den". De opstand der Soenadese troepen „Opstandige Soendanese troepen kunnen geen hulp verwachten van de Nederlanders, daar zulke hulp op grond van de overeenkomst van Lioggadjati is uitgesloten", zei lui tenant-generaal S. H. Spoor in een interview, dat de correspondent van United Press met hem mocht hebben „Wij hebben geen aanwijzingen, dat er eprake is van een groot- scheepme revolte in het binnenland" Het Nederlandse leger krijgt zijn orders vande regering en de rege ring is, naar de inhoud van Ling- gadjati, gebonden vrede en wielvaart te bevorderen en te beschermen binnen het door ons bestreken ge bied, zo zette generaal Spoor ver der uiteen. „Wij zijn volkomen bereid en in staat wet en orde te handhaven binnen onze demarcatielijnen, maar wij kunnen niet daarbuiten optre den in zuiver binnenlandse kwes ties", zo meent de opperbevelheb ber. Steeds sneller De Mosquito, die het snelheids record op de route LondenKaap stad, een afstand van 10.747.2 km., trachtte te breken, is te Kaapstad geland. Het traject is afgelegd in 21 uur, 29 minuten en 35 seconden, waarmede het oude record van 1937 (45 uur 6 minuten) met ruim 23,5 uur is verbeterd. Squadron-leader Martin verklaar de bij het verlaten van het vlieg tuig: het was een peuleschilletje. De hele tocht was zo goed georga niseerd, dat het ons geen moeite heeft gekost het record te breken. Martins navigator Sismore, had in 1943 de leiding bij de op klaar-i lichte dag uitgevoerde bomaanval op Berlijn, waardoor Goering een redevoering moest afbreken. Kamerleden raakten slaags 0 De uiterst felle debatten in de Italiaanse constituante naar aanlei ding van het 1 Mei-bloedbad op Sicilië, zijn Vrijdagmiddag laat ont aard in een handgemeen tussen de afgevaardigden van links en rechts dat 10 minuten heeft gewoed. Toen de communistische afgevaar digde van Sicilië, Causi, het woord nam en de monarchisten beschul digde van de aanslag, stond Pietro Nenni, de leider van de socialisten, op en zei, dat deze schandelijke daad niet getolereerd mocht wor den. Hij sloeg zijn lessenaar met kracht dicht! Op hetzelfde ogenblik ging een andere communistische afgevaardig de naar de rechtervleugel, waar rechtse afgevaardigden hem' de weg versperden. Enkele seconden daarna woedde de slag over de gehele linie. De voorzitter van de nationale vergadering schudde wanhopig het hoofd en gebood stilte, doch tever geefs. Tenslotte liet man een sirene in de zaal loeien en kwamen de gemoederen tot rust nadat verschei dene afgevaardigden elkaar hadden afgetuigd. Markies Het 60 mill, pond na De Engelse markies van Bute, een van de rijkste mannen ter wereld is op 65-jarige leeftijd in een van zijn vele paleislijke woningen in West-Schotland tot zijn vaderen ver zameld. Zijn vermogen schat men op 60 millioen pond sterling. De markies bezat zes kastelen in Engeland en( Spanje 'en uitgebreide landerijen, waarop feodale leenhe ren jaloers zouden zijn. De halve stad Cardiff, die de schatrijke markies in 1938 verkocht, bracht de slordige cent van 20 mil- lioieii poind iop. Maar daarvoor wer den ook 20.000 huizen', duizend win kels, 250 cafés en soortgelijke in stellingen en een aantal theaters van de hand gedaan. Zijn meest phenomenal© bezitting was wei het Cardiff-kasteel, waarvan het interi eur geheel in Middeleeuwschen stijl gehouden Was. De treden van de trappen in het kasteel waren met gouden platen afgezet. Brief van de Koningin aan de Balinezen Opf 6 April j.l. heeft op Bali de voorlezing plaatsgevonden van 'een brief van H.M. de Koningin aan de zelfbestuurders van,Bali, die zij had geschreven als 'antwoord op het Haar in October 1940 aangeboden lontargeschrift, bevattende de tekst van een door de acht bestuurders der Balinese rijken gezamenlijk in de rijkstempel te Besakih opgezon den gebed om de Allerhoogste te danken voor de bijstand aan de Koningin en Haar familie en om voor verder welzijn te bidden. In haar antwoord zegt de Koningin, dat het haar in de sombere tijden van de oorlog ©en steun geweest WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 6 Mei: In het Noorden tijdelijk nog krachtige, in het overige deel van het land zwakke tot matige wind, overwegend tussen,' Oost en Zuid, zwaar bewolkt met opklaringen e» hier en daar mist, later plaatselijk regen of regenbuien vnl. in het Zuid-Westen des lands, weinig ver andering van temperatuur. 6. Zon op 5.03, onder 20.11. Maan op 21.55, onder 5.40. Laatste kwartier 13 Mei 9.08. Hoogwater te Zierikzee over de maand Mei 6. 4.13 v.m. 16.39 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. is te ervaren, dat ook op Bali door vorsten en bevolking om God's steun is gebeden voor Nederland's recht vaardige zaak. Zij betuigt haar deelneming voor het lijden van de bevolking onder de Japanss over weldiger. „Ik verheug mij over Bali's bevrijding, waardoor aan u, bestuur ders, weder de gelegenheid is ge boden uw beste krachten te wijden aan de bevordering van de voor spoed en het geluk van land en volk". Zo besluit deze brief, dis op verzoek van de vorsten eerst op 6 April is voorgelezen, aange zien op die dag het grote tempel feest „Boernama Kedasa" viel. De gemeenteraad van Westka- pelle heeft besloten om inwoners, •die in de oorlog tengevolge van bombardementen en beschieting werden gedood, en die een tijde lijke rustplaats vonden te Oostka- pelle en Domburg, over te brengen naar de begraafplaats van West- kapelle. Het was in 1944 niet mo gelijk deze 200 personen te West- kapelle te begraven, omdat door de inundatie de begraafplaats niet te 'gebruiken was. Kapitein Charles Leehevalier, piloot van een Frans vliegtuig, heeft een nieuw record gevestigd dloor in zeven uur en drie-en-vijftig minuten van Gander (New Found- land) naar Parijs te vliegen. De Stichting 1940 -1945 heeft een zestal gedenkpenningen van het verzet, naar het ontwerp van prof. Wenkebach, laten ver vaardigen, waarvan er twee hierboven zijn afgebeeld. De netto- opbrengst van de verkoop komt ten goede van de Stiehting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1