Aanmelding en aangifte voor de bevolkingsregisters proeftijd van 3 jaar. Uitspraak conform eisch. Op 25 Nov. 1946 hadden mej. S. en mej. de H.—J., beiden te Tholen een hoogloopende burenruzie gehad. Tegen mej. S. werd f20 b. s. 10 d. h. geëischt. Uitspraak idem. Wegenis beleediging vam een ambtenaar in functie werd C. J. te Tholen veroordeeld tot f 25 of 10 d. h.. De eisch was f 30 of 15 d'. C. van B. te St.-Philipsland moest terecht staan wegens het feit, dat hij sinds 1945 effecten, spaarbank boekjes, polissen enz. ten name van C. M. N. te St-Philipsland, onder zijn berusting had. Van B. had1 moedwillig verzuimd deze gelds waardige papieren van den geïn terneerde N., die een groot bedrag vertegenwoordigde, bij de bevoegde instantie in te leveren. De officier eischte voor dit geval een gevange nisstraf vam 1 maand. De uitspraak luidde, gezien den hoogen leeftijd van verdachte f 500 b. subs. 2 m- gevangenisstraf. Wegens het koopen van boter in de jaren 1945 en '46, uit de be kende boterdiefstal bij de firma B. tg Tholen, werd M. S. Jz. te Tholen1 veroordeeld tot f 60 b. subs. 30 d. h, daar hij in strijd handelde met de Distributiebepalingen. Wegens overtreding van de Ar beidsovereenkomst werd C. L. G., landbouwer te Tholen, veroordeeld tot f 50 b. subs. 20 d. h. De eisch luidde f75 b. subs. 30 d. h. G. had aan zijn arbeider een uurloon van f0.80 uitbetaald, doch het uurloon voor landarbeiders is wettelijk be paald op f0.70. C. B. K. te Tholen werd voor eenzelfde geval eveneens veroordeeld tot f 50 b. subs. 20 d. De officier van justitie achtte deze overtreding van de Arbeids overeenkomst zeer ernstig en waar schuwde dan ook, dat een derge lijke overtreding in den vervolge streng gestraft zal worden. Tribunaal te Zierikzee Als eerste verdachte op de Woensdag jJ. gehouden zitting van het tribunaal had zich H. Hille- rn a n te Noordgouwe te verant woorden. Hij was sympathiserend lid van de N.S.B. geweest, had vrijwillig op het vliegveld Haamstede ge werkt en had omstreeks 1941 ter kennis van de S.D. gebracht, dat zijn zoontjes door een of meer me descholieren waren mishandeld en uitgescholden voor N.S.B.'er. Dit verradersmuisje had een staartje, daar de rijksveldwachter F. en de wachtmeester d. V. voor deze zaak op het matje moesten komen bij de S.D. te Zierikzee. Verd. ontkende de tenlastelegging niet- Hij had voor de oorlog een klein inkomen en hechtte geloof aan de inblazingen van de N.S.B.- er Kloet, die hem ruimere verdien sten in het vooruitzicht stelde. Besch. verklaarde zowel bij de hoofdonderwijzer, als bij* wacht meester d. V. zich beklaagd te heb ben over de slechte bejegening van zijn zoontjes op school. Toen dat niet hielp, was hij prompt naar de S.D. gestapt. Na de evacuatie had hij in dienst van de Nederlandse Werkschutz de Aviolanda vliegtui- genfabriek bewaakt. De verdediger, Mr. van Hasselt, toonde aan dat zijn cliënt allesbe halve een principiële N.S.B.'er was. Zoveel hij kon trachtte hjj zich aan werk op het vliegveld te onttrek ken. Hij werkte dan ook geregeld' hij de boeren. Zeer wel heeft besch. ilngezien dat de N.S.B. onjuist was, als gevolg waarvan hij zich in 1943 als lid liet schrappen. H. heeft een snel te beïnvloeden karakter en mist elke politieke scholing. Uit zijn óntemermgstijd stammen ver schillende zeer positieve verklarin gen over het gedrag van verd. Op verzoek van den verdediger werd besch. onmiddellijk in vrijheid ge steld. Uitspraak 14 Mei. C. L. Verstrate te Anna-Jaco- bapolder had iin de jaren 1942 en 1944 vrijwillig met zijn paarden en wagens, grint, zand en oement ver voerd ten behoeve van door de Duitsers aan te leggen verdedigings werken. Ook had besch. aan leden van de D.W. levensmiddelen tegen hoge prijzen verkocht. Verd. die over veel praatwater beschikte, betoogde dat hij even als andere boeren „gewoon gevor derd" was. Naast landbouwer was hij evenwel ook vervoerder en daar om legden de Moffen telkens be slag op'hem. Pertinent ontkende hij ooit zwarte handel met Duitse sol daten te hebben gedreven. De verdediger, Mr. v. Hasselt, toonde aan dat vele getuigenver klaringen elke grond van waar heid missen, terwijl ook de pno- oessem-werbaal al te positief zijn gekleurd. Hij was er van overtuigd; dat zijn cliënt helemaal niet graag voor de Duitsers reed1. Vaak n.l. had hij anderen met zijn paard en wagen geholpen. Ook de beschuldi ging van zwarte handel steunt, vol gens hem, op geen enkel bewezen feit. Pleiter vroeg het tribunaal besch. geen verdere maatregelenap te leggen. Uitspraak 14 Mei. M. J. Pols te Zierikzee sloot de rij van deze dag. Deze was lid geweest van de N.V.D. en het N.A.F. Hij werkte verder vrijwillig voor de Duitsers op het vliegveld en schreef eenmaal een briqf aan de directeur van het Arbeidsbureau, met het verzoek de arbeiders, die voor de door hem vastgestelde tijd het werk verlieten, onherroepelijk in het buitenland te werk te doen stellen-. Verd. verklaarde wel op het vlieg veld te hebben gewerkt, maar toch nooit te hebben gewerkt. Deze pa radoxale uitlating zou besch. tot een super-saboteur kunnen stempe len, hetgeen in de lijn ligt te ver onderstellen, -daar besch. voior een complex van feiten in een Duits concentratiekamp terecht kwam. De brief aan het arbeidsbureau be doelde niet meer te zijn, dan een poging om althans op 'enigerlei wij ze de schijn te verwekken, dat hét met de activiteit op het vliegveld dik in orde was. Mr. v. Hasselt hamerde op 'dit aambeeld verder. Vals is volgens hem de verklaring, dat zijn cliënt zich door zijn verblijf in een con centratiekamp met het aureool van goed vaderlander heeft getooid, en zodoende tracht zijn kwaad verle den te bemantelen. In lijnrechte tegenspraak daarmee zijn n.l. de goede verklaringen, die mede-arbeiders over hem hebben afgelegd. De brief aan de directeur van het arbeidsbureau is opgemaakt met medeweten van de andere ar beiders. Verd., die onder dokters behandeling staat en ook financieel er niet gunstig voorstaat is, als zijn daden voor bestraffing in aanmer king komen, reeds genoeg gestraft. Uitspraak 14 Mei. STAD EN PROVINCIE BRUIN1SSE. Burgerlijke stand over April. Geb.: 4. Elizabeth, d. van P. van Duivendijk en N. Hoek; 4. Cathalina en Comelis, z. en d. van C. Hoogerwerf en P. J. Haeck; 12. Jacoba G., d. v. A. S. de Koning en A. M. Bil. Overleden: 7. M. Plat- schorre, 63 j., m. v. Adr. Jumelet; 13. J. Braam, 86 j., v. v. L. van den Berge; 13. J. G. de Kaning, 11/2 dag, overl. te Zierikzee; 20. M. A. Schil- peroort, 83 j., v. v. Adr. Hoek; 25. A. J. Yzelenberg, 83 j., m. v. M Geluk. Voor een zeer goed bezet Ned. Herv. Verenigingsgebouw heeft de heer Augustijn uit Gorinchem ver teld 'van zijn ervaringen in de Ja panse concentratiekampen en de werkzaamheden aan de beruchte Birma Spoorweg. Deze lezing werd Zeeuwse reisgids herleefd Voor het eerst na de oorlog verschijnt over enkele dagen de Zeeuwse Reisgids weer. Het voeger zö populaire boekje, dat alle dienst regelingen van trein, bus, tram en boot in Zeeland bevat, zal, nu ver anderingen practisch niet meer voorkomen, zonder twijfel weldra weer een vraagbaak voor velen zijn. De gids werd uitgegeven met medewerking van de Rijksverkeers inspectie, distr. Zeeland. met zeer grote aandacht gevolgd. Ds. Marsman sloot met dankzeg ging. Verschillende in de kampen vervaardigde voorwerpen en een ge dichtenbundel werden aan het pu bliek getoond' Allen zongen ten slotte staande twee coupletten van het Wilhelmus. Het batig saldo komt ten goede aan „Ereschuld e^ Dankbaarheid". Het ligt in de bedoeling om, evenals vorig jaar, een „stille om gang" te organiseren naar de Ge meentelijke Begraafplaats. De stoet zal op Zaterdag 3 October om 5 uur vertrekken''vanaf bet gemeente huis. Vanwege de gemeente zullen kransen worden gelegd op de gra ven der oorlogs-slachtoffers. Door de burgemeester van Bruinisse en;het comité te Bruinisse van Volksherstel zijn aan de ge meenten Poeldijk en Wateringen, 'die Bruinisse in 1945 hebben geadop teerd een tweetal herinner ingsb or den van Delfts Blauw aangeboden, om te worden geplaatst in het ge meentehuis en in het veilingsge- bouw, voorstellende het wapen van Bruiinisse. Hierbij werden over en weer de gebruikelijke toespraken gehouden. Deze geste van Bruinisse werd te Poeldijk zeer gewaardeerd. SPORT DAMMEN. Kampioenschap van Zeeland. In de 4e ronde speelde Deurloo remise met de Jonge en verloren Anderson van de Smet en* van Bie- men van Sinke. De stand luidt: 1. J. Sinkat, 6 pnt.; 2, 3, 4, 5. An derson, Blom, Boogaard1 'en Lente, 5 pnt.; 6, 7, 8, 9. van Biemen, Deur loo, de Jonge, Strooband Jr., 4 pnt.; 10, 11, 12. Brandenburg, de Smet, Strooband Sr., 2 pnt. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee: gelet op het bepaalde in artikel 112 van het besluit be volkingsboekhouding, staatsbl. 1936, nr. 342; herinneren de bevolking aan haar verplichtingen, omschreven in de artikelen 3 tot en met 16 van ge noemd besluit; brengen als voornaamste ter open bare kennis le. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tre-, dende rust geniet, onverwijld moet worden opgenomen in één der be volkingsregisters; 2e. dat ieder moet worden op genomen in het bevolkingsregister der gemeente, waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaalden tijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor in do plaats tredentde rust te genieten; 3e. dat in geval van onzekerheid omtrent het onder 2e. vermelde bij zondere voorschriften gelden; 4e. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die Nederland verlaat, on verwijld van het bevolkingsregister moet worden afgevoerd 5c. dat bij adresverandering bin nen de gemeente de noodige wijzi gingen in hel bevolkingsregister moeten worden aangebracht. Voorts, in verband met het bo venstaand i: dtt aaneifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente mondeling of schriftelijk moet ge schieden op den dag van, of uiter lijk vijf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten hoogstu vijf dagen tevoren) of na de adresverandering, metopgave van het laatste adres en van demi naam der gemeente, of van het land en de plaats, waarheen ver trokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van den naam van het hoofd van het gezin) b. dat aan den aangever van een vertrek, behoudens bijzondere ge vallen, onmiddellijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden» vn-'ke hem dient als bewijs van. afmelding en welke binnen vijf dagen moet worden ingeleverd bij 'het bestuur der Nederlandse ge meente, in welker bevolkingsregister de persoon moet worden opgeno men; c. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet in een bevolkingsregister is opgenomen of die ten onrechte nog in het bevolkingsregister eener andere gemeente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon moet aanmelden bij het gemeentebestuur onder overlegging van een paspoort of ander identi teitsbewijs, indien hij uit een plaats buiten Nederland en van een ver huiskaart of legitimatiebewijzen, in dien hij uit een andere gemeente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeenkomstig de desbetreffen de bepalingen is vrijgesteld van aanmelding d. dat bestuurders van instellin gen, gestichten of schepen waarin personen onder eenig bestuur in wonen, alsmede hotelhouders, pen sionhouders en kamerverhuurders uiterlijk vijf dagen na de opneming of huisvesting of na het vertrek, mededeling moeten doen van den geslachtsnaam' en de voornamen van ieder persoon, die langer dan veer tien dagen in de instelling, het ge sticht, schip, hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuis vest, alsmede van ieder zodanig persoon, die daaruit vertrekt; e. dat overtreding van de voor schriften wordt gestraft volgens de wet; f. dat voor persoonlijke aanmel ding en voor mondelinge aangifte voor het bevolkingsregister gelegen heid zal worden gegeven op werk dagen van 9 tot en met 12 uur, bij de afdeeling bevolking der ge meentesecretarie. Met het oog op de a.s. twaalfde volkstelling op 31 Mei 1947 dient bij vestiging in en vertrek uit de gemeente, de verplichte aanmelding, resp. aangifte, zo spoedig mogelijk plaats te hebben. Zierikzee, 29 April 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE Burg. F. NAEREBOUT, Secr. President Benesj acht de stich ting van een Joodsen staat in Pa lestina de enige mogelijke en recht vaardige oplossing van het Joodse probleem. Canada kan niet onbeperkt voortgaan met het verstrekken van leningen aan Engeland en andere Europese landen, aldus de Cana dese minister van financiën. Overi gens zei hij even later, dat hij het Canadese begrotingsoverschot raamt op ruim 352 millioen dollar. Alle goederenvervoer per spoor van de Britsche naar de Russische zóne van Duitsland zal worden stopgezet, als de 12.600 goederen wagens van de Britse zóne, die dc Russen vasthouden, niet voor het einde van Mei zijn teruggezon den.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 7