Gemeenteraad Zierikzee OVERDENKING Z O V. BAZAR Dan kamt in behandeling een voorstel van B. en W. om over te gaan tot stichting vain ©en gebouw tje aan het Westhavenhoofd, ter vervanging van het in 1943 afge broken huisje, waarvoor indertijd een schadeloosstelling is ontvangen ad f 1070,43.'De kosten zijn begroot op f 5000,—. Weth. Gerritsen wijst op de heropbouwplicht der ge meente. De heer v. d. Doel vraagt naar de afmetingen van het nieuwe gebouwtje en naar het belang ervan voor de scheepvaart. De voorzatter antwoordt dat het lastig is voor de scheepvaart als er geen huisje is. De heer v. d. Eijnde acht de prijs hoog. Weth. Gerritsen meent dat de waterpadvinders er mis schien gebruik van kunnen maken De heer Brouwer oppert het idee er een gelegenheid te scheppen waar verversingen kunnen worden gebruikt. De heer v. d. Doel vraagt of bet buis open otf gesloten blijft. „Gesloten" antwoordt'de voorzitter. De heer Goudzwaard merkt op dat bi] mistig weer de seiner er ander dak zal kunnen vinden. Spr. had gaarne een gedetailleerde begroting gezien. B. en W. antwoorden hier op dat zij de raad vragen met het plan accoord te gaam, waarna de Centrale Dienst bet nader kan uit werken. De heer Argelo, ter ver gadering aanwezig, geeft nadere toelichting, waaruit blijkt dat het huisje kleiner wordt dan het vorige. De hoogte blijft evenwel gelijk. Weth. du Croo verklaart aanvanke lijk niet 'enthousiast voor dit plan te zijn geweest, doch na de toe lichting van dhr. Goudzwaard wei nig bezwaar meer te hebben. Daar niemand stemming verlangt, wordt het voorstel van B. en W. aange- men geacht. Een ander plan betreft een uit breiding van het Gemeentemuseum, waarop weth. Gerritsen een kleine toelichting geeft. De uitgave hier voor is begroot op f 1230,De uitbreiding is noodzakelijk omdat nu alles niet goed tot zijn recht kamt. De comm. zou er een zolder bij willen hebben en er zou een „rondloop" komen. Spr. acht het wenselijk dat deze zaak nog even wordt aangehouden. Aldus wordt besloten. Hierop komt de kwestie „Wo ningbouw" weer eens aan de orde. Weth. Gerritsen bespreekt de urgen tie hiervan en herinnert aan het plan „Woningbouw 1946", dat aan genomen is voor 23 woningen aan het Slabbers werf. Na een audiëntie bij de minister heeft deze toestem ming gegeven mits aan zijn ver langens tegemoet werd gekomen. Zo is een tntarw ontwerp klaar gekomen, dat een ieder, die het ge zien heeft, ten volle bevredigt. B. en W. hebben deze zaak nog eens nader bekeken en willen ter plaat se nu 33 woningen doen bouwen. De Inspecteur van de Volksgezond heid was aanvankelijk ook enthou siast over de plannen, doch blij kens een pas van hem ontvangen schrijven kan hij ze toch niet aan vaarden wegens het type. Spr. is evenwel van mening dat de goed keuring van den minister hier den doorslag geeft. De afgelegen ligging van Zierikzee eist meer vervoers kosten en de woningen moeten bij de stad aanpassen, zodat meer dan de gewone prijs besteed mag war den. De heer Argelo legt uit dat de bezwaren van den Inspecteur de huizen aan de Molenstraat gil den, die 308 M'. zouden warden, waarop weth. Gerritsen meent d»t er dan ook bezwaar zal zijn tegen de buizen op het Slabberswerf, die 315 M'. warden. De voorzitter on derschrijft dit laatste, al staat het ■iet in het schrijven. Op deze ma nier komt men nooit aan het bou wen en zullen er opnieuw tekenin gen voor Molenstraat en Slabbers werf moeten worden gemaakt. Weth. Gerritsen dringt aan op ©ïn mondeling onderhoud met don In specteur en vraagt den raad B. >n W. te machtigen het aantal wonin gen van 23 op 33 te brengen. De 10 nieuwe worden dan gemeen te wo ningen. Z.hs. gaat de raad in be ginsel hiermede accoord. Te zijner tijd zullen hiervoor definitieve plan nen komen. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Doel of het gemeentebestuur bij de waterleidingmaatschappij er op wil aandringen dat er des avonds en des nachts voldoende druk op de leiding komt. Weth. Gerritsen antwoordt dat de druk voorlopig nog niet kan verhoogd worden. De machines kunnen nog niet dag en nacht werken en er is nog geen reservoir. Eind 1947 of begin 1948 zal de druk weer normaal kunnen zijn, als de reservoirs to Haamstede en Zierikzee gereed zijn. De heer v. d. Eijnde vraagt of het puin van de watertoren nog niet opgeruimd kan warden. Weth. Gerritsen ant woordt hierop dat direct na de bevrijding prijsopgave is gevraagd. Er kwam toen een aanbieding van f 25000,—. Later kwamen er van 15000,—, f 10000,— en f 8000,—. De grote moeilijkheid is: „Waar moet het heen?" Misschien is het nog voor wegverharding te gebrui ken. Spr. adviseert evenwel een goedkoper aanbod af te wachten. De heer v. d. Doel dringt er op aan het bordje „Wehrmachtsheim" van het betrokken pand op de Oude Haven te verwijderen. De voorzit ter antwoordt dat toen daaraan is bezig geweest, doch zonder veel resultaat. Het schijnt to de verf te zitten >en alleen een zandstraalma- ehtoe zal afdoende helpen. De heer v. d. Eijnde vestigt de aandacht op de vuilnisbelt bij bet Bolwerk, waair hij een "waarschuwingsbord ge plaatst wil zien, en op de slechte beschoeiing ter plaatse. De voor- zifter zegt toe de toestand bij het Bolwerk te zullen doen onderzoe ken. Verder vraagt de heer v. ld'. Eijnde voor wiens rekening de reis kosten zijn voor besprekingen in Den Haag e.d. De voorzitter ant woordt dat deze uitsluitend ten laste van de gemeente kom/en. Ten slotte informeert de heer v. d- Eijnde nog naar de Btonenbrug, waarop de voorzitter antwoordt dat die nog geverfd en ingewijd moet worden. De heer Brouwer klaagt er over dat er bij de Ronde Weel wel 400 a 500 vrachtwagens puin Joh. 21 „Het is de Heer" Zeven discipelen zijn aan het vis sen. Het lukt niet. Heel de nacht lukt het niet. Zij gaan maar weer huistoe. En dan bij het naderen van den oever zien ze iemand met een kolenvuur op hen staan wach ten, die hun vraagt, of ze vis hebben. Een koopman? Ze hebben geen vis Niets gevangen, de hele nacht niet. En dan de raad: doe' 't nog eens en dan daar, aan de rechterkant. Houden ze dien vreemdeling voor een ervaren visser? Het wordt zo overtuigend gezegd Hoe dan ook, ze doen het en nu niet links- onhandig. En met overweldigend resultaat. Door dat wonder herkent Johan nes den geheimzinnigen vreemde ling en waarschuwt hij Petrus: „het is de Heer". Johannes heeft op dezelfde plaats van het meer van Galilea méér van die visvangsten beleefd, die aan het wonderbaarlijke grensden. Het is de herhaling der feiten, die hem de ogen opent. Bij die feiten was altijd Jezus betrokken. Nu ook. Steeds hielp Jezus hen, als ze in moeilijkheden waren. Niet dat Hij aan zichzelf dachtWanneer dacht Jezus aan zichzelf? Maar Hij deed en vuil liggen. Hij vraagt of het de bedoeling is daar te dempen. De voorzitter antwoordt ontkennend en deelt mede dat er al processen- verbaal zijn opgemaakt. Spr. zaï deze zaak nader bekijken. Op een volgende vraag van de heer Brou wer antwoordt de voorzitter dat een enquête onder de burgerij heeft uitgewezen dat er belangstelling be staat voor een telefonische nacht aansluiting. Verder brengt de heer Brouwer een klacht over van enige Schuithavenbewoners, die de daar staande drie bomen verwijderd wil len zien, o.a. uit verkeersoogpunt en wegens donkerte in de woningen en winkels. B. e,n W. zeggen toe deze zaak te zullen onderzoeken, hoewel zij van mening zijn dat deze bomen het uiterlijk van de stad1 zeer ten goede komen. Voorts in formeert de heer Brouwer mognaar een ingekomen stuk van iemand, die hier een scheepswerf wil bou wen. Dit stuk blijkt bij den Cen- tralen Dienst te zijn ontvangen en zal na uitwerking t.z.t. to de raad komen. Verder dringt de heer Brou wer er op aan dat de grachten! worden schoongemaakt, o.a. in het belang van de ijssport. Hiervoor blijkt al een post op de begroting uitgetrokken te zijn, doch B. en W. zullen het nader onderzoeken. Ten slotte vraagt de heer Brouwer of het hötel „Juliana" spoedig vrij komt voor hötel. De voorzitter ant woordt dat hem hiervan nog niets bekend is. Wel wteet hij dat er ■enkele kampen op ons eiland ko men, waar de wederopbouw1 w'ordt ondergebracht. Hierna sluiting. Het moge dan al geen origineel middel zijn dat het Z.O.V-bestuur gaat aanwenden om de ledige geld kist met feestdukaten te vullen,, een gerenommeerd is het zeker. Zolang 'tir mensen zijn, die de moeite nemen een goed uitgeruste bazar in elkaar te zetten, even- lang zullen er mensen zijn, die zich1 aan het ongewisse van diverse ba- zar-eventualiteiten, met de schul deloze .'hartstocht van het „kilnd in hen" zullen overgeven. En het Z.O.V-bestuur heeft de moeite genomen, een bazar, met vele verrassende aspecten te orga niseren. De officiële entourage, waarmede dit bazarfestein is omgeven, ver raadt een zorgvuldigheid, die wat het terwille van zijn vrienden, om hun de ogen te openen. Zo helpt Christus Jezus nóg. Wat een verblinding in de tijd van de kruistochten, toen ridders en hori gen, ja zelfs kinderen optrokken' om het heilige graf te veroveren. Of bij al die godsdienstoorlogen, die in Zijnen naam zijn gevoerd. Kij' verbiedt het zwaard te trek ken 1 Ook niet, waar kerkvorsten met weidsen luister vergaderd wa ren om het leerstuk van Zijn god delijkheid vast te stellen, of waar schriftgeleerden bepalen willen wie wél en wie niet tot Heto behoren. Maar waar wordt ingezien, dat niet de leer, maar het leven bij Christus waarde heeft. Waar mannen en vrouwen liever willen sterven, smadelijk en smar telijk, dan tegen het geweten te handelen. Waar de werkgever hart heeft voor zijn werkvolk en alge meen belang gaat voor eigenbelang. Waar nonnenkappen en verpleeg sterskleed hun beroep tot roeping maken en hun persoonlijkheid in zetten tot liefdedaad. Waar een man van opbruisend karakter on der den invloed komt van vertede ring en waar heilige verontwaar diging is tegen de zonde, naast ern stige ontferming over den zondaar. Daór wordt het wonder herkend en klinkt de juichtoon: „het is de Heer". A. N. PIJNACKER HORDIJK betreft het te bereiken doel geen enkel risico wil nemen. De bovenzaal van het „Huis van Nassau" dan, zal tijdelijk tot tover- kamer der verrassingen worden in gericht. Op de nationale feestdag Maandag 5 Mei zal het op kleine materiele meevallers tuk zijn de publiek in dit bazardomein wor- den toegelaten. Eerst trekt evenwel het Z.O.V.- bestuur met „Kunst en Eer", als bazar-avantgarde door -de histori sche straten, die zeker op deze dag door de bevlagde gevels, een feestlijk aspect zullen bieden. Om half drie wordt de bazar door de hoogste stedelijke magi straat, geopend. Van de vele attracties dezer bazar valt het volgende te melden. Maandag maken Jan Kiaassen en Katrijn voor de kinderen hun op wachting. Als reactie op het feit dat in deze bevrijde wereld nog vele leu gens worden vertelt, zal een waar zegster, krachtens professie waar zeggen. Een rad van avontuur, een sjoelbak, een knikkerbord, zullen aan de onderscheidene behoeften van gok- en werplustigen, tege moetkomen. Verdere geheimzinnigheden wor den op het programma aangeduid met de namen: spijkerslaan, verre kijker, schilderijententoonstelling, grabbelton, electrische hengelsport, enz. Alle gebruikers van deze fan- cy-faire geneugten zullen in de theeschenkerij op verhaal kunnen! komen. De muzikale omlijsting zal worden, verzorgd door Jac. Hogerheijde's Syncopaters (samentrekkers in Ne derlandse vertaling, wat of wie zal worden samengetrokken blijft duis ter) en de Jantjes. Een gestencild programma met liedjes van de heer P. Berm an, die zelf ook optreedt, zal op de bazar worden uitgedeeld. De burgerij heeft voor deze bazar zeer veel geofferd. De bakkers en slagers stelden respectievelijk taar ten en vleeswaren beschikbaar. Zelfs verschillende firma's buiten het eiland deden het bazar-comité mooie prijzen cadeau, ais Philips, Eindhoven, Ark's Beschuitfabriek, Heerde en N.V. Zeepfabriek „De Klok", Heerde. RECHTSZAKEN Politierechter Tholen Zitting van Vrijdag 25 April. J. K. te Stavenisse had van een onbekende een schapenvacht ge kocht voor f7.50, vermoedelijk af komstig' van een clandestiene slach ting. In deze zaak trad Mr. A. J. v. d. Hoeven te Tholen als verdediger op. Na een bespreking over dit geval werd verdachte wegens het zonder vergunning koopen van een schapenvel veroordeeld tot f20 of 10 d. h, met verbeurdverklaring van de schapenvacht. De eisc'h was f25 boete. M. J. O. en A. K. G., beiden te St.-Annaland, moesten terechtstaan wegens het verhandelen van textiel punten, welke gekocht waren door M. L. van Luijk en E. Leune. De officier van Justitie cischte tegen hen resp. f50 subs. 20 d.; 8 maatir den gevangenisstraf, f20 of 10 d. en f 10 boete subs. 5 d. h. De uitspraak luidde als volgt: O., 2 m. voorw. gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en f30 subs. 15 d. h.; G„ 3 m. gevangenisstraf; v. L. f20 b. o f10 d. h. en L. f 10 subs. 5 d. h. J. F. C. te Scherpenisse stond terecht wegens het meerdere ma len verduisteren van goederen in dienstbetrekking. Deze goederen werden door haar niet verhandeld of weggegeven, doch opgeborgen, zooals bij kleptomanie het geval is Rekening houdende met haar leef tijd eischte de officier 8 maanden, voorw. gevangenisstraf met een.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 6