TUSSCHEN LICHT EN DONKER Niet vergeefs TWEEDE BLAD Maar als ik leven mag tot de bevrijding En juichen op, het overwinningsfeest, God, doe mij dan dit weten wat voorbijging Aan nood en leed is niet vergeefs geweest. Laat hier een volk herrijzen, wijzer, schoner Dan toen het neerdaald' in het dopdsgebied, Dat van Uw aard' opnieuw een vrij bewoner Staag naar de komst van Uw voleinding ziet I Omdat dan van dit land de horizonnen Rijp werden door Uw licht van eewigheid, Omdat Uw martelaars hier overwonnen En met het bloed de bodem is gewijd Laat hün dit land, zolang Uw zon zal schijnen, God, doe het ons ontvangen uit hün hand Laat ons slechts wat zij wonnen met hun pijnen Herboren worden tot één Vaderland Zaterdag 3 Mei 1947 De verliezen onzer koopvaardij In het tijdvak van 10 Mei 1940 tot 1 September 1945 zijn de vol gende aantallen zeelieden, varende onder Nederlandse vlag, om het le ven gekomen Nederlanders 1857, Indonesiërs 393, West-Indiërs 87, Chinezen 611, Engelsen 150, buitenlandse kleur lingen 722, staatlozen 2 en andere buitenlanders 63. Met hen, die na 1 September 1945 om het leven zijn gekomen bedragen 3e totale ver liezen van onze koopvaardij 3548 man. Vergelijkt men deze aantallen met de cijfers, welke wij hebben gepubliceerd over wat de oorlog ons aan mensenlevens heeft gekost, dan ziet men, dat bijna tweemaal zoveel zeelieden zijn omgekomen, als er gevangenen werden gefusil leerd en dat hun aantal vrijwel even groot is, als de verliezen van de Nederlandse landmacht. De pensioenwet voor de verzetsstrijders Het bestuuri van de Stichting 1940 —'45 heeft medegedeeld, dat het een nota heeft gezonden aan alle Tweede Kamer-leden met het ver zoek er bij de fracties op aan te dringen bij de behandeling van de Pensioenwet, die de uitkeringen re gelt voor de nagelaten betrekkingen van gevallen verzetsstrijders en voor invalide illegale werkers, ten gun ste van een verhoging der uitkering aan de Stichting te willen inter pelleren. Pe Stichting 1940—'45 keert jaar lijks een1 bedrag Va» 8 a 9 mfllioan gulden aan'de genoemde categoriën uit. Ter bestrijding van deze uit gaven ontvangt de Stichting een crediet van ruim 7 millicen gulden uit de schatkist. Dit crediet wordt toegewezen, zolang de wettelijke regeling nog niet gereed is. Indien het wetsontwerp, dat thans in be handeling is, onveranderd als wet wcrdt verheven, zal de uitkering aan de Stichting tot ongeveer 6 millioen gulden worden terugge bracht. We zijn voor 28 pCt. democratisch Wij zijn niet zo democratisch als we ons wel wanen. We staan zelf in de democratische wereld niet eens zo bijster goei aangeschreven. Dat blijkt uit de antwoorden die zijn binnen gekomen op een enquête van het Franse Instituut voor Opi nie-onderzoek in Frankrijk, Enge land, Noorwegen, Zweden, Dene- marken, Nederland en de Verenigde Staten. Het ging er niet alleen om de vraag: „Wat is democratie" maar tevens moest men een lijstje samen stellen Van democratische landen in volgorde van persoonlijke waar dering. Het resultaat was, dat 88 pet. der ondervraagde personen de V.S. een democratisch land noemden; 45 pet. Etegeland; 28 pet. Nederland en 5 pot. Sovjet-Rusland. De uitslag valt, voor wat het eigen land betreft, natuurlijk niet mee, maar misschien is hij toch weer 'n aanleiding tot een democra tisch gewetensonderzoek Weer 32 staven goud opgehaald De Nieuwe Waterweg, die zo lang de aan boord van 'de gezonken) loodsboot aanwezige goudschat be waarde, werd Donderdag opnieuw een groot aantal goudstaven en wel 32 stuks door de zandzui gers ontnomen. Op dezelfde plaats waar mien 9 en 10 April 37 stavïn omhoogbaggerde, had men weer ge luk. Het aantal gevonden staven bedraagt nu 79, dat is meer dan de helft van de indertijd gezonken 111 staven. Accijnsverhooging op gedistilleerd De accijnsverhoging op het ge distilleerd zal verhoogd worden van f2.75 tot f320 per H.L., herleid tot een sterkte van 50 pet., terwijl de belasting op hcutgeest in evenredig heid omhoog zal gaan, evenals het invoerrecht van uit en met alcohol bereide stoffen. Een wetsontwerp van deze strekking werd z.h.s. door de Tweede Kamer aanvaard. Stoker en machinist als smokkelaars Teen Donderdagmorgen de dage lijkse verlofgangerstrein uit België, op zijn doorreis naar Duitsland te Rcermcnd stopte, hebben de 'dou ane-beambten de locomotief laten afhaken. Een andere machine heeft de trein verder vervoerd en de eerste locomotief werd aan ©an nauw/keurige inspectie onderworpen Men voed in de tenider, tussen de kolen en tussen 'enkele opderdelen van de locomotief allerlei smokkel waar, als pakken koffie, tabak ©n sigaretten. Tegen machinist en sto ker is proces-verbaal opgemaakt. Bij huiszoeking is bij hen een hele partij smokkelwaar gevonden, wel ke ook in beslag is genomen. Jeep tegen een boom Twee functionarissen van de UN RRA, een Tsjech en een Engelsman, werden op slag gedood, toen hun jeep, komende uit Duitsland, op de straatweg OldenzaalHengelo ten gevolge van de gladheid van de Weg slipte en in volle vaart tegen een boom botste. De schok was zo hevig, dat de jeep volkomen in elkaar werd gedrukt. Het zwaar verminkte stoffelijk overschot der slachtoffers werd naar het R.KI, ziekenhuis te Oldenzaal overge bracht. STICHTING 1940—1945 Van de bevrijding tot 30 April 1946 (einde eerste boekjaar), werd dpor het Hoofdbestuur van de Stichting besteed voor arbeidsbe middeling f 2000,—, voor opleiding van deskundige verzorgers f 2600,— Geen grote bedragen, maar nood zakelijke kasten. Het zijn slechts enkele voorbeelden. Maar boven dien, en dat kost meer: geen wette lijke regeling zal kunneh voorzien in de eisen, die over tien of vijftien jaar voor de opleiding van de kin deren gesteld zullen 'worden. Als dan, naar gebleken bekwaamheid, beslist moet worden tussen land bouwschool, ambachtsschool, M.T.S. of Universiteit., dan zal de Stichting over de middelen moeten beschik ken, om 4e gegeven belofte na te komen: „wees voor je kinderen niet bezorgd". En dat zal milliioenen kos ten. De cijfers hebben bewezen dat het Nederlandse'volk niet in gebre ke is gebleven, deze ereschuld in te lossen. Tot 30 April 1946 ont ving de Stichting aan giften f 13.3i00.Ci00. Tpt eind Febr. 1947 .opnieuw aan. giften f 5.900.000 'en aan contributies f 326.000. Het Hoofdbestuur van de Stich ting 1940—1945 heeft zich ten doel gesteld, in 1947 f 2.000.000 bijeen te brengen. Voldoening ever het in v.ori'ge jaren bereikte, kan hiervoor slechts een aansporing zijn. Een. ge neratie lang zal de Stichting moe ten voortwerkenJ Vandaar deze taak v.oor dit f jaar. Deze maand zal daair- ,om opnieuw1 een beroep op ons volk 'worden gedaan. Op het eiland Schpuwien en Duiveland keert de Stichting jaarlijks het bedrag uit van f 12000 aan de nagelaten be trekkingen der vorzetsslaehtoiffers. Op Maandag 5 (Mei zal daarom ook hier de burgerij in de gelegenheid worden gesteld1, 'de Stichting finan cieel te steunen. Tie ZLerikzee zul len vijftigcollect anten op pad gaan, om contribuanten voor de Stichting te werven en ,o<>k losse giften in Over 1946 viel, volgens dit jaar verslag een aanmerkelijke vooruit gang op het terrein der economi sche ontwikkeling te bespeuren ten aanzien van het bevrijdingsjaar 1945 Zowel de industriële als de agra rische producten namen belangrijk toe. Ook in het internationale ruil verkeer hernam ons land zijn plaats als leverancier. Maar wat hebben deze lichtzijden echter te betekenen tegenover de schaduwzijden? De schaduwzijden zijn wel zeer donker. Allereerst is daar de ont wikkeling in Nederlands-Indië, waardoor wij enerzijds de Indische producten niet langer in vooroor logse mate op de Amerikaanse markt kunnen afzetten, maar ook gedwongen worden tot kostbare militaire inspanningen, „welke re denen geven tot bezorgdheid", te- fneer, omdat er, volgens .het jaar- f msl a g, geen economische resulta- eft mogen worden vfrw^fthl Daarbij komt het feit, dat wij ter- De nieuwe spellingsregels Hieronder laten we ten gerieve enzer lezers de nieuwe spellings regels nog eens volgen: Regel I:;Die e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdub beld. De ee blijft echter aan het einde van een woord, alsmede in afleidingen en samenstellingen van woorden op ee; b.v.zee, zeeman, overzeese gebiedsdelen. Regel IIpDe o(wordt aan het eind van open letergrepen niet verdub beld. De oo blijft echter vóór ch in de woorden: goochelen, goo chem, loochenen, alsmede in hun af leidingen en samenstellingen; dus: goochelaar. Regel IIIDe sch wordt all can daar geschreven, fwaar de ch wordt uitgesproken. Echter behoudt het achtervoeg sel isch de thans gangbare spelling; dus: Indisch. Regel IV: De verbuigingsuitgan gen van een, geen, mijn, uw, zijn, hun, haar, .mogen worden weggela ten, behalve in staande uitdrukkin gen dis Hare Majesteit, te zijnen huize, enz. Regel V: De ,piaamva!s"-n wordt niet meer geschreven. Men kan dus volstaan met van de man, over die heer, enz., behalve in staande uit drukkingen; b.v. op den duur. .ontvangst te nemen. Op de onder scheidene dorpen. is een soortgelijke regeling getroffen. Opdat wij niet vergeten Tenslotte zal door de Stichting (op 5 Mei 1947 een serie van zes bronzen penningen, ontworpen door prof. Wsnkebach, uitgegeven wor den. „Penningen van het verzet", ■die vijf jaar onderdrukking en ver zet in,beeld brengen, opdat wij hen niet vergeten, die jaren gekerkerd waren, die de wapenen opnamen tegen de onderdrukkers en die om kwamen voor het vuurpeloton, ter- wille van ónze vrijheid. Bij Oram (N. Afrika) is bij een aanvaring een Franse sleepboot ge zonken, waarbij 6 personen ver dronken loops reeds aanhaalden: de Duitse leveranties moeten in dollars wot- den betaald, waardoor een gezond herstel van ons handelsverkeer met Duitsland een der bases van on ze vooroorlogse welvaart uiter mate wordt belemmerd. i"vnze export moet worden var- hoogd, zegt het verslag minister Lieftinck na. Wij moeien voorfs de mogelijkheid onder de ogen zien van een vertraging van het tempo der investeringen en van een ver mindering van de omvang van onze consumptie, wat inhoudt dat zelfs het huidige levenspeil nog aan de hoge kant is. Door werkelijke be sparingen, welke volgms het ver slag alleen kunnen worden verkre gen door onthouding van consump tie, moeten arbeid en goederen worden vrijgemaakt voot investe- ringsdoeleinden of voor de export, waarmede de invoer van voor in- vesfer'ng bestemde importgoederen kunnnen worden betaald. De grote winnaar vaat de oorlog is Amerika en dat komt vooral tot uitdrukking in het feit, dat de Verenigde Staten de financiers' zijn ge- warden van de ganse wereld. Ook het Europese handelsverkeer wordt geheel beïnvloed door de dollar 'en de handelsbalansen vertonen hier overal een aanmerkelijk invoeroverschiot, dat grotendeels in het dollargebied! moet worden ge dekt. Dit ondervindt ook Nederland aan den'lijve. Maar bovendien wordt ons land nog dubbel gedupeerd, omdat Duitsland' dollargebied is ge worden. De situatie is voor ons land, dat zo buitengewoon deviezenarm is, dan ook zeer precair, al vallen er lichtzijden te noteren. In het jaar verslag van de Nederlandse Bank over 1946 /worden de licht- en scha duwzijden tegenover elkaar geplaatst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 5