ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Nationaal gedenken Minister Jonkmans doel in Indië NATIONALE FEESTDAG niet verschijnen Denkt om de inzameling voor de Stichting 1940—45 ZATERDAG 3 MEI 1947 No. 15581 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Het is niet in alle opzichten een opwekkend beeld, dat ons vader land vertoont op de herdenkings dag der nationale bevrijding. Het zijn niet alleen de sombere uitsla gen die de analyses van het econo misch bestel opleveren, waardoor een zorgeloze feeststemming nauwe lijks mogelijk zal zijn. Niet alleen ook dioor het feit, dat wij met vele plannen ten achter zijn bij de gemaakte tijdramingen. Niet omdat de weg naar herstel van verloren welvaart een doornig en kronkelend pad blijkt te zijn. Voor al deze dingen 3s misschien wel een oor zaak aan te wijzen. Wij twijfelen er niet aan of er zijn staketsels, die als evenzovele remmen kunstmatig worden intact gehouden. Verschil van inzicht ligt hieraan ten grondslag en zal het onderling gesprek geen synthese tussen verschillende opvattingen brengen, dan zullen natuurlijke wet ten misschien regelend optreden. Neen, juist deze uitwendigheden, hoe belangrijk op zich zelf ook, zijn het niet, die een schaduw werpen over de nationale feestdag. Er zijn andere verschijnselen in cms volksleven, die ie het stralende licht der bevrijding, wanstaltige vermen en gestalten, openbaar ma ken. Het is veel meer een geestelijk abces, dat het nationale leven van koorts doet huiveren. Er is zoveel, dat gesteld tegenover het grenze loos idealisme en het allesoverwin- nend geloof, waarmede de helden van Nederland in den dood, gingen, een vernietigende'beschuldiging aan het adres van ons volk inhoudt, dat het gevoel van teleurstelling na twee jaar bevrijding, wel zeer goed verklaarbaar is. Heeft Nederland, hebben wij, vol daan aan de dure plicht tegenover hen, die, zonder aarzeling hun bloed gaven voor ons? Slechts een leuge naar zal het volhouden. Nederland anno 1947: toneel van schaamteloze smokkelhandel, van fraudes en ge niepige zwendel, land van politieke gespletenheid, die preveleert boven de nationale eenheid, land zonder groots meeslepend ideaal, dat de jeugd meezuigt en met durf en ge loof inspireert. TT et gevaar bestaat een generali- serend oordeel te vellen. Zijn er immers geen stralende voorbeel den te noemen, die aantonen, dat ook thans in Nederland regenere rende krachten werken? Is er geen opofferingsgezindheid meer, geen rechtvaardigheidsgevoel, geen wil om op te stijgen van de bestofte grond tot de klare en zuivere at mosfeer, waarin goede daden wor den verricht en edele, op het heil van ons volk gerichte gedachten tot rijpheid komen? Niemand die het zal ontkennen. Het gaat er evenwel om, wat in de balans van krachten, die het volksleven beroe ren, de overhand heeft. Is er niet genoeg durf en voort varendheid om misdaad en slapheid uit het volksleven weg te snijden, dan zal dit negativisme alles wat de ware vaderlandsliefde met nieuwe impulsen kan opwekken, verstikken. Juist nu, in deze tijd van neer- Het probleem der Nederlandse geïnterneerden Minister Jonkman heeft het doel van zijn met dr. Beel naar Indië te ondernemen reis in de volgende punten samengevat. In de eerste plaats willen wij,i de regering, ons oriënteren ginds, Daarnaast is het de bedoeling de Landvoogd en de Commissie-Gene raal in te lichten over de verhou dingen op het ogenblik hier. Voorts willen wij besprekingen voeren over enerzijds de loyale en de royale uit voering van de wensen en regelin gen van Maiino en anderzijds van de overeenkomst van Linggadjati, waarbij, natuurlijk ook hier ter spra ke komt, welke personen onder de huidige omstandigheden het meest geschikt zijn om bepaalde posten te bezetten. Ten aanzien van de geruchten, dat nu al bepaalde benoemingen zijn te verwachten, zei.de de minis ter, dat uiteraard voor de terug keer der ministers naar Nederland geen verandering in de bezetting van de verschillende posten is te verwachten. De minister verklaarde nog, spre kende over de vraagstukken, welke zich, voordoen, dat de heren Hirsch- feld en Albarda meegaan, omdat altijd heeft vastgestaan, dat na de ondertekening van het politieke ac toord de financieel-eeonomische vraagstukken vóór alles de aandacht verdienen. Zij zijn bereid gevonden op dit gebied de Nederlandse regering van advies te dienen. Tenslotte zeide de minister nog, dat stellig een van de eerste pun ten van bespreking zal zijn, het probleem van de nog in internering verblijvende Nederlanders. Hirsehfeld en Alberda gaan mee als adviseurs van de beide ministers en niet van de Commissie-Generaal. Mocht minister Jonkman langer in Indië blijven dan dr. Beel, dan; zouden zij ook langer blijven, ge trouw aan de zegswijze: samen uit, samen thuis. Dr. Beel word't daarentegen reeds over drie weken terug in het vaderland verwacht, zod:at zijn verblijf in Indië niet veel meer dan tien of elf dagen zal duren. gang, van nationaal scepticisme en van vormloos internationalisme, willen wij beminnen al wiat het vaderland aan historische groot heid en rijkdom, aan vereranswaar- dige tradities, aan toekomstige ont wikkelingsmogelijkheden in zich draagt. Daartoe 'is het niet voldoen de, dat op de nationale rouwdag, een gelegenheidstraan in de ogen komt wellen. Staande aan de gra ven dergevallenen, moeten wij voor God en voor hen, vertellen dat wij oneindig te kort zijn geschoten, al thans iets van de idealen, waar voor zij in de dood gingen, te re aliseren. Op deze gewijde grond moeten de beloften plechtig worden vernieuwd, dat een ieder op zijn plaats, naar zijn vermogen, het zijne bij zal dragen om de Neder landse naam van smetten te zuive ren. r In de van zoete geuren vervulde voorjaarslucht, zullen de schimmen der gesneuvelden voorbijgaan, de van kramp vertrokken gezichten der gefusilleerden, de uitgemergel de skeletten der afgebeulde gevan genen, de verwrongen gelaatstrek ken der gemartelden, de bleke mon den der gesneuvelden. Toch zal het dan zijn alsof een milde glimlach hun gelaat overtrekt, omdat zij wetenhet was niet tevergeefs. Finland vecht voor zijn bestaan Nadat twee oorlogen achter el kander het land totaal verarmd, grotendeels verwoest en tenslotte schatplichtig aan de Sovjet-Unie hadden gemaakt, is Finland met oen verbeten hardnekkigheid aan. het werk gegaan om zich van de slagen te herstellen. De spoorlijnen, de wegen en het telefoonnet wer ken reeds weer volkomen normaal en de schade aan het land toege bracht is voor 62 pet. hersteld. Het spreekt vanzelf, dat de enorme houtrijkdom van het land daarbij een geweldige steun is, doch men moet niet uit het oog verliezen, dat de kracht van hst land wordt afgetapt door de oorlogsschatting van 300 millioen dollar, naar de wisselkoers van 1938, die aan Rus land moet worden betaald. Bij de gedaalde waarde van de Finse mark komt dat thans overeen met 600 millioen dollar. Geld voor aan koop van buitenlandse artikelen is dan ook zeer schaars en voeder- middelen kunnen niet ingevoerd worden. Brood, melk en rundvlees zijn .straf gerantsoeneerd, doch sinds enige tijd zijn paarden-, schapen en rendiervlees vrijgegeven. Vooral door houtexploitatie heeft men de schade hersteld en aan de buiten landse verplichtingen voldaan; in 1946 werd meer hout gekapt dan in enig ander jaar, n.I. 53 millioen kubieke meters. Tot nu toe is iia 1947 echter slechts 14 millioen ku bieke meters gekapt, wat hoofd zakelijk veroorzaakt wordt door een tekort aan arbeiders. Daardoor is de toestand critiek geworden, doch de Finnen geven de moed niet op, al zijn ze straatarm en gezien het tot nu toe bereikte, zal Finland zeker de moeilijkheden te boven komen. Engeland beperkt de groente-invoer De Engelse regering heeft een gedeeltelijk invoerverbod voor verse groenten uitgevaardigd, dat met in gang van 15 Mei van kracht zal worden. Verboden wordt het invoe ren van bladgroenten als sla, spi nazie, andijvie, bloemkool en bos- peen; niet onder het verbod vallen tomaten, komkommers en meloenen. Aanvankelijk was de regeling nog scherper gesteld, doch zodra in Ne derland bericht was ontvangen van het dreigend gevaar, is Zondag een delegatie per vliegtuig vertrokken om onze belangen te bepleiten. Deze delegatie heeft inderdaad enige ver zachting weten te bedingen, o.a. dat de regeling niet eerder dan 15 Op Maandag 5 Mei a.s., de Nationale Feestdag, zal de Nieuwsbode De Redactie NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 4 Mei—10 Mei Zondag 1 Korinthiërs 13 vs. 1 13 Maandag 14 vs. 112 Dinsdag 14 vs. 13—25 Woensdag 14 vs. 26—40 Donderdag 15 vs. 1 11 Vrijdag 15 vs. 1220 Zaterdag 15 vs. 2034 WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 3 Mei': krachtige in het Noorden tijdelijk harde wind tussen Noord ien Oost, meest zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk nu .en dan enige regen, vrij koud. 3. Zon op 5.09, onder 20.06. Maan op 18.11, onder 4.52. 4. Zon op 5.07, onder 20.08. Maan op 19.26, onder 5.06. Volle Maan 5 Mei 5.53. Hoogwater te Zierikzee over de maand tki 3. 2.11 v.m. 14.43 n.m. 4. 2.53 v.m. 15.24 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Mei zal ingaan. Intussen worden de onderhandelingen voortgezet. De reden van deze maatregel is de vrees, die men in Engeland koestert voor het binnenkomen van coloradokevers met de groenten, di« vers van het vaste land komen. Hoewel dit gevaar vooral bij Franse en Belgische producten is te vre zen, wordt de maatregel ook ten aanzien van Nederland genomen. Voor onze tuinbouw is het be sluit een zeer zware slag. Wij heu pen, dat onze tuinbouwvertegen- woordigers zullen kunnen aantonen dat de coloradokever niet dreigt in de Nederlandse tuinbouwstreken, die zich in het bijzonder op de export naar Engeland toeleggen. Onderwijzers en volkstelling De Minister van Onderwijs heeft in een circulaire aan de gemeente besturen te kennen gegeven, dat hij het op prijs zal stellen slechts in uiterste noodzaak in verband met de a.s. volkstelling een beroep zal worden gedaan op het onderwijzend personeel. Daar, waar aan de mede werking van dat personeel niet kan worden ontkomen, heeft hij tegon inschakeling geen overwegend bezwaar en keurt hij te verlenen verlof goed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1