Gemeenteraad Zierikzee STAD EN PROVINCIE RADIO PROGRAMMA ONDERWIJS Herstel volkswoningen Naar aanleiding vain een schrijven van den minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ld:d. 1 April '47, inzake het toekennen van een voor schot voor herstel en vernieuw iings- werkzaamheden aan de 22 wonin gen van de Woningbouwvereniging „Volkswoningen" te Zierikzee stel len B. en W. voor: le. aan te vra gen en te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschot, groot I 40.000, ■waarvan de rente en aflossing be paald zullen worden door een annu ïteit, waarvan de looptijd gelijk is ïaan den restant-looptijd van het oorspronkelijk bouwvoorschot, na der vastgesteld bij schrijven van den minister van Financiën van 7 De cember 1934 ien 'waarin bij de vast stelling van de jaarlijkse bijdrage in het exploitatieverlies het Rijk voor 75 pet. en de gemeente voor 25 pet. zullen deelnemen; 2e. na ontvangst uit 's Rijks kas van het ander le vermelde voor schot dit te verstrekken aan de vereniging „Volkswoningen" te Zie rikzee om te dienen haar in staat te stellen tot het aanbrengen van herstel- en vernieuw ingswerkzaam- heden, overeenkomstig het rapport van den Directeur van den Can- tralen Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht en voor Gemeentdwer- ken „Noord Zeeland" van 13 April 1946 no. 424 3e. te bepalen dat de voorwaar den, 'waarop bij raadsbesluit van 29 Augustus 1919 door de gemeente aan genoemdevereniging eenbouw- voorschot 'werd verleend, voor zo veel nodig op dit besluit van over eenkomstige toepassing zijn. Uit het begeleidende schrijven van B. en W. blijkt o.a. dat de kosten voor het totale herstel per "woning op f 2500.— "worden geschat en dat voorwaarde voor het totstandkomen van dit besluit is dat de huishuren voor de herstelde 'woningen van f 3,50 op f 5,— 'worden gebracht, welke verhoging voor de reeds her stelde woningen nu al ingaat. In verband met de materiaalschaarste zal het herstel van de overige wo ningen geruimen tijd vorderen. De heer Raap informeert of inge val de huurverhoging niet doorgaat de plannentoch doorgaan. De voor zitter antwoordt fdat de bijdrage ad f 50600,— voor herstel ien vernieu wing van 22 panden (conform het voorstel van 9 Juni 1946) moet doorgaan. De heer Raap merkt op dat het verschil maakt hoe groot de Rijksbijdrage is, daar het ver schil ten laste van de gemeente komt, zo ook als de huurverhoging niet doorgaat, daar de exploitatie moet kloppen. De voorzitter geeft toe dat de Rijksbijdrage een on zekere post is. Voor de huurver hoging der herstelde woningen is toestemming ontvangen.'Het bedrag ad f 15000 is uitsluitend voor her stel oorlogsschade. Weth. Gerritsen merkt nog op dat er nog 3 wonin gen zijn, die nog geen verlichting hebben. Daar is over geschreven, antwoordt de voorzitter. Het voor stel van B. en W. wordt vervolgens z.h.s. aangenomen. Brandweergarage in het centrum Gezien het feit dat de bestaande Brandweergarage bij hoge vloeden geïsoleerd is, achten B. en W. het wenselijk het materiaal naar elders over te brengen. Het bestaande ge bouw komt dan vrij en kan bij eventuele restauratie (van de Noord havenpoort worden gesloopt. Dhr. H. van Doorn heeft zich alsnog bereid verklaard zijn pand aan de Schuithaven aan de gemeente te ver kopen (in de vorige vergadering is het voorstel tot aankoop van dit pand voor f 2200,— na geheime zit ting verworpenmat 4 tegen 8 stem men, Red.) B. en W. stellen dan ook voor: le. te besluiten tot het bou wen van een brandweerremise over eenkomstig het ontwerp van ge noemden Directeur en waarvan de kosten worden begroot oip f 10500 2e. voor dit doel van den heer H. van Doorn onderhands aan te ko pen zijn pand aan de Schuithavan A no. 46 voor f 2000,— 3o. met den heer J. Roggeband een ruiling van grond aan to gaan, zoals in het plan met toelichting van ge noemden Directeur, nader is om schreven (totale kosten 'bedragen f 12800,— plus overdrachtskosten). De voorzitter 'licht het voorstel toe. Weth. Gerritsen zou het voorstel willen aanhouden tot de reorgani satie van de gemeentereiniging aan de orde is geweest. Eventueel zou den de wagens van dien dienst bij het brandweermateriaal kunnen wor den opgeborgen.i De heer v. d. Doel uit zijn verwondering over het feit, dat B. ien W. weer met het voor stel tot aankoop van het huis ko men, hoewel het de vorige raads zitting met een prijsverschil van f 200,— werd verworpen. Spr. vraagt of het plan deskundig is voorbereid. Het komt spr. niet juist voor de remise aan de Schuithaven te plaatsen. De uitrit daar is moei lijk, vooral op marktdagen. Spr. is het eens met weth. Gerritsen wat de wagens van de gemeenteremi- ging betreft nen zou, vooral oiok met het oog iop de ruimte, het peroe.il aan het Kerkplein Z.Z. naast de Openbare school, waarachter een groot terrein ligt, willen aanbeve len. Weth.'Gerritsen acht de Schuit- haven de meest gunstige plaats qls zijnde het centrum van de stad. Donderdags kunnen'maatregelen ge nomen worden om de Schuithaven vrij te houden. De voorzitter zegt toe een en ander nader te onder zoeken, waarna het voorstel wioirdt aangehouden. Punt 15 der agenda bevat een voorstel van B. en W. tot reorga nisatie van de Gemeentereiniging. De Directeur van den Centralen Dienst heeft 'berekend dat deze dienst per jaar f 14150,— kost. Hij heeft een uitvoerig plan ingediend voor aanschaffing nieuw' ien iom- bouw1 oud materiaal. De totale kos ten hiervan zullen bedragen f 37555, terwijl de kosten per jaar zouden komen op f 12550,wat dus een besparing van f 1600,per jaar zou opleveren. Bovendien ontstaan er betere arbeidsvoorwaarden voor het personeel en is afdoende voor zien in het reinigingsvraagstuk. B. ien'W. merken bij hun voorstel op dat Ged. Staten hun gemach tigd hebben uitgaven te doen tot ■een bedrag van f 18000,waar van reeds f 3367,is besteed voor het aankopen van een vrachtauto. Voor aanvulling van het ontbreken de bedrag ad f 22922 (f 37555— f 14633) zal bij aanneming van het voorstel alsnog machtiging van G.S. behoren te worden verkregen. De heer v. d. Eijnde klaagt er over dat er te weinig tijd Was om dit voorstel te bestuderen. DevooT- zitter beaamt dit, doch de offerte voor het nieuwe materiaal c.s. kwam pas laat binnen. Gezien de leveringsmogelijkheden dient echter spoedig een besluit te w'oren geno men. Weth. Gerritsen onderstreept dit laatste, ook met het oog op de opzegging van de bespannings overeenkomst, welke in Augustus afloopt. Spr. beveelt het voorstel ten sterkste aan. Voor de wagens Was 8 maanden levertijd gevraagd, doch de emmers zullen pas in 1948 geleverd kunnen worden. De toe stand van nu is onhoudbaar. Bij sommige mensen wordt het vuil om de 14 dagen opgehaald en de be woners van de Touwbaan moeten het vuil naar het Jannewekken bren gen. Bij de nieuwe regeling zal al les vlugger ;gaan er zal minder per soneel nodig zijn. De heer v. d. Doel zou willen voorstellen van de gebruikers staatsiegeld te heffen, b.v. f 5,—, naast de huur van f 1,—* Weth. Gerritsen deelt mede dat de practijk hoeft uitgemaakt dat de emmelrs 7 jaar meekunnen. Alsf 1,— huur gevraagdwordt is de gemeen te ruim uit de kosten, daar de emmers plm. f 5,— zullen kosten. Na uitvoerige discussie wordt op voorstel van de voorzitter beslo ten het voorstel te aanvaarden, waarbij rekening zal worden ge houden met de uit de raad ge maakte opmerkingen. (Wordt vervolgd) ZIERIKZEE. Wie op grond van de uitvoering der gymnastiekver eniging „Olympia" op Woensdag 30 April j.l. in da Concertzaal, klima; tologisch© conclusies over het af gelopen seizoen zou willen trekken, maakt stellig keien van fouten. Wij willen maar zeggen, dat er voor „Olympia" blijkbaar geen intense koude en onverwarmde vertrekken hebben bestaan, want aan deze uit voering moet wel een zeer serieuze voorbereiding zijn voorafgegaan. Het resultaat (van deze uitvoering, een manifestatie van de sportieve jeugd in „01ymp,ia"-iverband, stemt tot uiterste tevredenheid. In zijn openingswoord getuigde de voor zitter, de'heer J. L. Legemaate, van de gelukkige coïncidentie, Idat de uitvoering „Olympia" juist op de jaardag van1 "onze kroonprinses viel, hetgeen er oiorzaak ;van was, dat het frisse Wit der gymnastiekkle- ding met het helder Oranje was getooid. In een straf tempo werd hierna het veertien punten rijke program ma afgedraaid'. Met geestdrift en élan hebben de gymnasten hun kun nen gedemonstreerd. Er zat iets prikkelends, iets fascinerends in de atmosfeer, en dat is altijd een on benoembaar bewijs „dat het goed' gaat". De prestaties van de meisjes ■en jongens B (laagbrug, laagrek), bewezen dat systematisch wordt voortgebouwd op het junioreswerk, waarvan verleden week ©en vrij de gelijk staal Werd getoond'. Dat juist ■deze gymnastische opvoeding in de „splitsing®jaren" met vallen en op staan gepaard gaat, bleek ojok thans. Een novum Was hierbij de Tcndrekoefaningen voor jongens B, Niet minder hebben de qudnge- diemden zich geweerd. Hun ajan- deel i(n het programma Was harmonisch van samenstelLing, d.w. z., zowel bestaande uit toestel- als vrije oefeningen.;Eindelijk zagen wij, bij de (laatste, de stramme lichaams beweging, het afgebeten rhytmeen het zwoegen, waarbij geen spier on gebruikt wordt gelaten (staafoefe- ningen dames B). Aan de toestellen het beheerste tumWierk en de lichaamscontróle, die langere trai ning ian natuurlijke aanleg verraden Bij de paardoefeningen bleek dat ook de individuele durf een dier inspire rende factoren is die het „Olympia"- succes bepalen.. Aan hoogrek (heren) 'en hoogbrug' (dames en heren) toon den de oudere leden, dat het met het toestelturnen ernst is en dat de vereniging inog steeds over gym nasten van klasse beschikt. Dit alles op zichzelf (voor een 'gymnastiekver eniging in de provincie al veel, werd kwalitatief nog overtroffen door het rhythmisch gedeelte van de avond. Over „Middeleeuwse impres sie", P. Tehaikowski, gedanst door dames A, zijn wij zo enthousiast, dat wij in alle bescheidenheid toch durven herinneren aan het Zweedse danstheater. (Jammer alleen dat een deel van het publiek hierin iets lach wekkends zag). Zo alleen wordt intussen het gevaar voor obscene balletscènes gekeerd en is men met het rhythmisch werk op de goede weg. Ditzelfde geldt voor de„NooT- se bruiloft", E. Grieg, waarbij voor al ook'de costuums, welke de dans bewegingen zo fraai onderstrepen, mede bijdragen tot het succes. In zijn slotwoord bracht de voor zitter dank aan alle medewerkers, Zaterdag 3 Mei 1947 HILVERSUM I (301 M.Ï 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10 morgen wijding; 10.20 feuilleton; 10.35 zang en piano; 11 radiolympus; 11.45 fam. berichten; 12 gram.; 12.35 accor deon; 1 Ned. strijdkrachten; 1.30 The Ramblers; 2 sport; 2.15 Judas Maccabaus; 3 Nat. programma; 3.15 boekbespreking; 3.30 vaudeville-or kest; 4.10 Esperanto; 4.25 A J.C.; 4.50 kwartet; 5.15 om en nabij de twintig; 5.45 nieuws; 6 nat. pro gramma; 9.00 oorlogsdocumentatie; 9.03 hoorspel; 9.35 kamerorkest; 10 soo. commentaar; 10.15 brieven aan iedereen; 10.45 gram.; 11 nieuws; 11.15 hobby-noek; 11.30—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 —11 gram.; 11 De Zonnebloem; 11.45 gram.; 12.03 gram.; 12 30 dansmu ziek; 1 nieuws; 1.15 gram.; 1.45 de toneelkijker; 2 gram.; 2.30 film- praatje; 2.45 gram.; 3 nat. progr.; 3.15 bijeenkomst in de Ridderzaal; 5 De Wigwam; 5.45 nieuws; 6 nat. .programma; 9 oorlogsdocumentatie; 9.03 lichtbaken; 9.30 omroeporkest; 10 nieuwe spelling; 10.45 avondge bed; 11 nieuws; 11.15 Kath. nieuws; 11.20 vaders dagboek; 11.25—12.00 Bruce Lowe. inzonderheid de directeur, de heer Hage, die (wel heel practisch) als dank een theeservies ontving, mej. A. Stock, de leidster van de rhyth misch© dansen', die een fraai bou quet werd aangeboden en de ajc- compagnatrioe aan (de vleugel, mevr. d© Regt, die een tas, als blijk van waardering in ontvangst mocht nemen. RENESSE. Op de gehouden ver gadering der Oranjevereniging is besloten op 31 Augustus, dit jaar dus Maandag; 1 Sept., de verjaardag van H.M. de Koningin, een groots feest te organiseren. Op 5 Mei zul len geen openbare feestelijkheden plaats vinden. De herdenking van de slachtoffers van het verzet en oorlogsgevallenen zal elk jaar plaats hebben op 10 December. Zaterdag avond zal bet Ned. Herv. Kerk koor, waarvan een zeer grote acti viteit uitgaat, en Zondag j.l. nog in het ziekenhuis te Noordgouwe zong, in die N. H. Kerk een hei^ denkingsdienst uitvoeren. Maandag 5 Mei kunnen de danslustigen zich vermaken, vanaf 's middags 3 uur tot middernacht in een der plaat selijke hotels. BRUINISSE. Tot vaste besteller met beperkte diensttijd bij de Pos terijen alhier is aangesteld de heer W. A. Jumelet Dz. Het ligt in de bedoeling, dat de dag (der bevrijding op 5 Mei a.s. ook hier 'enigszins feestelijk zal worden herdacht. Daarvoor is het volgende programma opgesteld: 8 uur Vlaggenparade door ie Padvindsters, 9.30 tot 10.30 uur Mu zikale rondgang door het dorp; 11 tot 12 uur Ringrijderij te paard (Verlengde Molensraat)van 2 tot 4 uur n.m. Kinderspelen (School plein Molenstraat); 4—6 uur Volks spelen; 7—8 uur Muzikale rondgang door het dorp; 8.30 tot 9.30 uur Gecostumeerde Korfbalwedstrijd. (Sch oolstr aa t-Poststra at) THOLEN. De Ger. Gemeente heeft onderhands aangekocht van den heer A. Wagemaker, de kapitale villa „Nieuw Molenvliet", welke be stemd zal worden als pastorie dier gemeente. Op 4 Juli ,zal te Burgh de jaar lijkse vergadering worden gehouden van de afdeling Schouwen—Duive- land der vereniging van onderwij zers en onderwijzeressen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2