ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE >c WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VRIJDAG 2 Mei 1947 No. 15580 101e Jaargang. ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/b, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Verzonken millioenen Op 24 April 1945 trok een grote kolonne auto's en trucks, waarin behalve de Duce en een aaintai zijner getrouwste satellieten naan Como en van daar naar Bozen, met de bedoeling eventueel naar da Zwitserse grens terug te trekken. Deze colonne voerde bovendien voor millioenen aan goud, bankpapier en luxe voorwerpen met zich. Onder weg werd de stoet door de 52e Garibaldi-brigade opgevangen. Het lot van Mussolini is bekend, maar niet dat van de gevonden schatten. Verscheidene personen die met dit goudtransport belast waren, zijn se dertdien verdwenen. Wederom is deze goudschat, waaraan de politie eindelijk enige aandacht heeft besteed, het mid delpunt van heftige polemieken ge worden. In de Italiaanse kranten worden de meest fantastische ver onderstellingen gedaan. Al zijn de koffers met de goudstaven, sier raden, bundels Italiaans, Engels en Zwitsers bankpapier, bontmantels, en dure dameskleren door vele han den gegaan, waardoor een deel van de sChat verdwenen zou kunnen zijn, dan nog is de gehele schat te groot men spreekt van tien millioen lire om spoorloos te kunnen verdwijnen. Er zijn teveel mensen bij deze zaak betrokken. Duitsers zelf oorzaak van hun voedseltekort Generacl-majoor W. A. Bishop, dt Britse plaatsvervangende staf chef, heeft de Duitse politieke leiders onomwonden gezegd, dat de huidige voedselcrises in de Britse zóne voornamelijk ter verantwoor ding kormen van de Duitse autori teiten. i Volgens Bishop worden de po gingen van de beide militaire be sturen, om de toestand te verbe teren, ernstig geschaad, omdat de boeren minder graan en vlees af leveren dan men verwacht had. Handhaving van het vlees- en vet- Irantsoen kan op het ogenblik on- moge'ijk worden gegarandeerd. Vis is ar voldoende, aardappels komt men tekort. Melk en kaas is er meer dan men verwachtte. Over de levering van groenten zijn de be zettingsautoriteiten met de nabuur landen in bespreking getreden. 265 OOO Nederlanders kwamen in den oorlog om In de strijd tegen de bezetter^' zijn niet minder dan dertigduizend Nederlanders om het leven gekomen Gefusilleerd werden 2000 goede vaderlanders, in de concentratie kampen Vught en Amersfoort stier ven er 4000, van de Nederlandse luchtmacht zijn 4000 man gesneu veld, van de Koninklijke Marine 2600. Van de 140.000 naar Duits land gedeporteerde Joden zijn er 120.000 vergast, of op andere wijze vermoord. Van 380.000 naar Duits land vervoerde arbeidskrachten zijn er 34.000 niet terug gekeerd. Niet als gevolg van het verzet, maar wel direct als oorlogsslachtoffers zijn nog omgekomen: 22.000 per sonen bij bombardementen en 25.000 door den hongerdood. In Japanse interneringskampen zijn 22.000 Ne derlanders om het leven gekomen. 90.000 Nederlanders worden in het Verre Oosten vermist. In totaal heeft de oorlog ons land 265.000 mensenlevens gekost. Het Rijksbureau voor Oorlogs documentatie legt een erelijst aap, waarop de namen en bijzonderheden, van allen, die in de verzetsstrijd zijn gevallen, voor het nageslacht zullen worden bewaard. Luchtvaart-verloting Evenals voor den oorlog heeft de Minister van Justitie wederom vergunning verleend tot 'het aan leggen van een Verloting waarvan het batig saldo is bestemd voor de ontwikkeling van de Vakafd. Zweef vliegen van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. De K.N.V.v L. is er in geslaagd de 'hand te leggen op een kerncol lectie prijzen bij de keuze waarvan, uiteraard de gedachte heeft voor gezeten „aan elck wat wils". Als hoofdprijs telt deze Lucht vaart-Verloting een retourvlucht per K.L.M]. voiotr 2 personen van Schip hol naar Ri,o de Janeiro, een huis inrichting van f 6000.waarde, een veestapel, bontmantels, zilvervossen, ameublementen e.d., grote vlieg tochten, vacantietrips, etc. DeLuva- Loten a fl.— zijn o.a. verkrijgbaar bij de K.L.M. en bij de verschil lende Luchtvaartclubs overal in den lande. Vrouwelijke vrijwilligers geïnstalleerd Op het gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg werd de provinciale commissie van het Centraal Selec tie Orgaan Vrouwelijke Vrijwilligers geïnstalleerd. Deze comm. is als volgt samengesteld: mevr. J. C. Westende-Vervenne, mevr. A. Bat ten- Paariberg, mevr. J. de Jong- Bikker, mej. A. Boomer, dir. Huis houdschool, mevr. G. Moens-Vos en mej. S. M. van Andel, G A.B., Wa- genaarstraat 2—4, tel. 2644, secre taresse. De taak van dit orgaan is aan de hand van inlichtingen over per soonlijkheid en verleden te beoorde len of vrouwelijke personen ge schikt zijn voor toelating tot een vrijwilligerscorps en voor uitzen ding in, het algemeen naar Indo nesië. Het Centraal Selectie Orgaan en de prov. commissie verlenen hun diensten aan alle uitzendende in stanties, dus de Marva, Vrouwen hulpcorps van K.N.I.L., Rode Kruis, Ministerie van Overzeesche Gebieds delen. Kampeerwet op komst De minister van binnenl. zaken heeft aangekondigd dat binnenkort een kampeerwet aanhangig zal wor den gemaakt. Er wordt naar gestreefd om het kamperen te beperken tot een vol doend aantal behoorlijk geoutil leerde en onder goede leiding staande kampeerterreinen, die daar toe ec-n expioitatievergunfning be hoeven. Op die terreinen mag wor den gekampeerd door een ieder, die in het bezit is van een geldige kampkaart. Deze kampkaarten worden door de Nederlandse Kampeerkaarten Centrale afgegeven aan een ieder, die daartoe een aanvraag indient, doch slechts na verkregen fiat van de politie. Ongewenste elementen worden zodoende reeds bij voor baat geweerd. STICHTING 1940—1945 Over de landelijke medewerking bij het werk dat de Stichting 1940 —1945 verricht, mag geen ontevre denheid bestaan. Aan elk geweste lijk1 arbeidsbureau b.v. is een aparte afdeling opgericht, die een oplos sing zoekt voor hen die na de oorlogsjaren hun plaats in het maat schappelijk leven niet konden te rugvinden. Waar credieten nodig waren, om een door de S.D. ver weest bedrijf weer op te richten, hielp 'de Middenstandsbank. Ook het buitenland hielpkleding u;t Amerika, voedselpaketten uit Brazilië, uitnodigingen voor enige honderden herstellenden uit Dene marken, Nog gaan elke twee maanden vijftien verzetsmensen naar een in ternationaal herstellingsoord in De nemarken. De financiën en de regering Is dit alles dan geen Staatstaak? Hoevelen vragen dit niet dagelijks. Ja, de Regering heeft een plicht tegenover de slachtoffers van het verzet. Wij verwachten ook een wettelijke pensioenregeling op korte termijn. Maar er zijn twee fabeltjes, die eens en voorgoed de we reld uit moeten. Het ene: dat het Rijk zidh aan de verzetsweduwen niets gelegen laat liggen. Van de 8 a 9 millioen, die de Stichting jaarlijks nodig heeft, komt naar raming zeven millioen uit 's Rijks schatkist, in de vorm van een cre- diet, dat de Stichting wordt toege staan. Maar ook dit Rijksgeld wordt door de Stichting uitbetaald. En daarmee zijn we meteen aan het andere fabeltje; als de regering zijn plicht deed, zou de Stichting niet behoeven te bestaan en zou de weduwe niet van 'de liefdadigheid SPREUK VAN DEN DAG Wij weten veel van de natuur, maar in haar hoogste tan diepste werkplaatsen staat nog op vele deuren: „Geen toegang". WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 2 Mei: Wisselende bewolking met hier en daar een regenbuitje, vul. in hetmidden en Zuiden des lands, plaatselijk ochtendmist, zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord-Oost, vrij koud voor de tijd van het jaar. 2. Zon op 5.10, onder 20.04. Maan op 16,54, onder 4.38. Volle Maan 5 Mei 5.53. Hoogwater te Zierikzee over de maand April 2. 1.14 v.m. 13.52 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. behoeven te leven. Zo ligt de zaak niet. Het Nederlandse volk heeft een plicht tegenover hen die vielen. En die plicht dient nagekomen. D; leden van de Stichtingsgemeenschap hebben een gelofte gedaan jegens hun makkers in het verzet: „wij zorgen voor je vrouw en je kip- deren". Eln die gelofte dient inge lost. Als het pensioen voor we duwen en wezen tot de laatste cent doon het Rijk wordt gedragen, is er nog, een verzorging, een morele, een maatschappelijke, die door de Stich ting moet worden uitgevoerd. En Oiok dat kost geld. Geen tien tali en millioenen, maar wel duizenden. De eerste zending aardbeien van dit jaar is met het New Yorfk- vliegtuig van de K.L.M. naar Glas gow verzonden. De zending woog 38 kg. en was afkomstig van de veiling te Kwintsheul. Dezer dagen is de gecombineerde sleep van de marine en de B.P.M. met het 4000 ton metende juliana-droogdokwaarin een drijvende bok. te Soerabaja gearriveerd na een sleeptocht van Curagao over de Stilte Oceaan. Terwijl de sleepboten „Beatrix" en „Margriet" langs de kade meren, nemen de sleepboten uit Soerabaja hun taak over. Anefo P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1