Gemeenteraad Zierikzee Het elfde eeuwfeest (Wunit ueruolyd) STAD EN PROVINCIE Ingezonden Mededeeling BELGIE-NEDERLAND i RADIO PROGRAMMA der stad in 1949 In de Dinsdag geho-udan verga dering van dan gemeen te raad wa ren de heren St eend am en de Graaf afwezig. Voorzitter de burgemees ter, Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije. De twee opleidingen voor onder wijzeres bij het voorbereidend on derwijs (Kleuteronderwijs) te Mid delburg vragen een subsidie van f 60, per jaar voor elke lear- luig uit de gemeente, die aan een dezer opleidingen deelneemt. Deze subsidie zal tijdelijk zijm. Z.hs. Wordt dit verzoek toegestaan. Uit Zierikzee neemt één leerlinge aan deze japleiding deel. De Vereniging „Stad en Lande" van Schouwen en Duiveland vraagt initiatief te nemen inzake het te vieren Eeuwfeest van de stad. Er zijn twee mogelijkheden, nl. om in 1949 het 11e Euuwfeest te vieren (bekend is dat in 1649 het 8sta en in 1849 het 10e is gevierd) of in 1948 het 7e Euwfeest van de her nieuwing der stadsrechten te her denken. De voorzitter licht dit schrijven toe en zegt op verschil lende plaatsan een onderzoek te hebben ingesteld, evenwel met wei nig resultaat. Persoonlijk gevoelt spr. het meest voor het voort-* zetten der traditie en in 1949 het He Eeuwfeest te vieren. De heer v. d. Eijnde is het hiermede eens, ook met het oog op de vele voor bereidingen. Weth. Gerritsen is van dezelfde mening, hoewel van des kundige zijde wel betwijfeld wordt of het juist is geweest dat in 1649 en 1849 gefeest is. Er zijn al en kele plannen Ün bespreking, die ook gemakkelijker in 1949 dan in 1948 uitgevoerd kunnen warden. De heer v. d. Eijnde dringt er op aan dat met „Stad en Lande" contact ge houden wordt, wat betreft het plan der viering. De heer van den Doel vraagt of de raad de plannen voor bereidt. De voorzitter antwoordt dat er een commissie komt, waarin zoowel de raad als „Stad en Lande" vertegenwoordigd zullen zijn, zoo dat een en ander „onder auspiciën van den raad" zal geschieden. Op voorstel van B. en W. 'wordt ver volgens z.h.s. besloten in 1949 het 11e Eeuwfeest te vieren. De staat van oninbare 'en nog te verhalen posten der rekening 1946 (Straatbelasting) tot een totaal van f 10,97 gaat ander den hamer door. Namens de commissie van ander- zoek der rekeningen 1943 en 19444 van het Burgerweeshuis brengt de heer v. d. Gaast rapport uit. Da rekeningen sluiten met voardeelige saldi van resp. f 1062,40 en f 1050,485. De commissie stelt voor beide rekeningen goed te keuren, doch merkt op dat, vooral in 1943, verschillende leveranties eenzijdig Werden gegund. Weth. du Croo ant woordt hierop dat alle leveranties bij tourbeurt wörden gegund. Som mige leveranties warden door den Binnenvader, na verkregen machti ging geregeld: Z.h.s. keurt de raad beide rekeningen goed. Over de be grotingen 1945 en 1946 van het Burgerweeshuis brengt de heer Cats- hoek namens de commissie van on derzoek rapport uit. De commissie adviseert tot goedkeuring, doch vraagt of de post ad f 20, - per persoon voor uitzetgelden in den tegenwoordigen tijd voldoende is te achten. Weth. du Croo licht toe dat er nog weinig te koop is voor uit zetten, doch dat er vrij veel schen kingen zijn ontvangen. Bij het ver laten van het Weeshuis ontvangt ieder kind bovendien een uitzet. Beide begrootingen, resp. ad f 14199,90 en f 20328,38 worden goedgekeurd. Dan komt aan de orde een voor stel van B. en W. tot wijziging van het reglement voor het gemeen temuseum. Art. 14 zal hierdoor lui den: Van het m art. 4 bedoelde, door den concierge ten kantore van den gemeente-ontvanger gestorte bedrag zal Worden uitgekeerd: a. aan de Commissie van Toezicht op het gemeentelijk museum 50 pet.; b. aan den concierge als vergoeding voor het aan bezoekers verstrekte geleide 20 pet. Uit de toelichting op dit voorstel blijkt dat de commissie jaarlijks f 100,— uit de gemeente kas ontvangt en B. en W. 50 pet. van de toegangsgelden voldoende achten (in 1946 was deze opbrengst f 220,De heer v. d. Eijnde zou 70 pet. voor de gemeente en 30 pet voor den concierge bestemd Willen zien. De heer Raap informeert, of de commissie vrij is in het besteden dier geldein, Wat de voorzitter be vestigend beantwoordt. Na nog ©enige bespreking Wordt het voor stel van B. en W. z.h.s. aangenomen. De Vereen. „Het Groene Kruis" verzoekt dan raad de gemeentelijke jaarlijkse subsidie te verhogen Van f 450,tot f 1000,Het ligt a.m. in de bedoeling op ons eiland een cursus „Kraamzorg" t© stichten. B. ©n W. stellen voor aan het ver zoek te voldoen, ingaande 1947. De heer v. d. Eijnde vraagt of er, als d© cursus aan den gang is, ©enl nieuw© subsidie-aanvrage te ver wachten is, wat de voorzitter ont kennend beantwoordt. Z.h.s. ver- eenigt de raad zich met het voor stel van B. ©n W. Voor het ja at 1947 Wordt ©en bedrag pér leer-- ling ad f 7,37 beschikbaar gesteld als bijdrage in de beloning aan den vakonderwijzer in'het vak Lichame lijke Oefening, aan de Openbare UJ. .O .-school. B.'en W. stellen voor met R. Koole en Zoom's Bank N.V. te Zierikzee ©en tijdelijke kasgeld- leening ad f 350.000.aan te gaan tegen den koers van 100 pet., rente 2 pet., inclusief commissie, aflos baar per 1 Juini 1948. De raad keurt dit goed- De Coöp. Groenvoederdrogeri]' „Schouwen en Duiveland" G.A. te Zierikzee verzoekt verkoop aan haar van het resterende perceel gemeentegrond aan den Ouden Weg Sectie D No. 1072, oorspronkelijk groot 16 A. 67 c.A., (waarvan zij in 1946 reeds 900 M2. in haar bezit kreeg. B. 'en W. stellen voor dijt resterende gedeelte a 767 M2. aam verzoekster te verkopen voor f 383,50. Aldus wordt besloten, na dat B. en W. den heer den Boer hebben toegezegd de scheidingslijn t.o.v. het „Halve Maantje" zuiver te doen bepalen. B. en W. stellen verder voor de bijdrage voor bui ten Zierikzee woonachtigen in de kosten van het Gemeentelijk Lyce um te bepalen op f 140,— per jaar per leerling, overeenkomstig de Rijksregeling. Aldus iWordt besloten. ZIERIKZEE. Zaterdag 26 April vergaderde de Bond van Muziek- en Zangverenigingen op Schouwen- Duiveland, waarin onder meer werd besloten, onder auspiciën van Kunst en Eer", dit jaar, omstreeks 26 Juli te Zierikzee een concours te houden. Verder werd in het Bestuur, de voorzitter, de heer C. A. Swen.no van Ouwerkerk en de secretaris), de heer P. S. van Donge van Drei- schor, welke deze functie's van 1920 af waarnamen, op hun verzoek eer vol ontheven van hun taak en in hun plaats gekozen als voorzitter de heer S. W. Blok en als secretaris de heer Johs v. d. Velde, beiden alhier. Na ingeleid te zijn door den heer G. Anker, verkreeg Dinsdag 29 April op de door de K.N.M.B. (Ko ninklijke Nederlandsche Midden standsbond) in Concordia belegde vergadering, de heer K. Pij 1 het woord. Doel van deze bijeenkomst Was, de ingeslapen afdeling Zie rikzee van de K.N.M.B. weer nieuw1 4 Mei 1947 Hoe zal de uitslag zijn en wie kan deze voorspellen 1 Zoals België is ook heel Neder land benieuwd hoe deze wed strijd zal eindigen. Natuurlijk hopen wij allen op een Hol landse zege; maar wie kan de uitslag voorspellen? Wie hierin slaagt, zal worden beloond De opgave der gemaakte doelpunten wordt niet gevraagd, ledereen kan aan deze zeker interessante meningswedstrijd meedoen en mag zelfs zoveel meningen in sturen als hij zelf wil. Voor een goede regeling wordt het vol gende bepaald. 1. Deze advertentie uitknippen en één der onderstaande hok jes met inkt zwart maken. 2. Men levert deze advertentie bij aankoop van een pakje de Gruyter's cacao in een onzer winkels vóór Zondag 4 Mei a.s. in en ontvangt deze advertentie afgestempeld als bewijs terug. 3. Dit bewijs goed bewaren en' Zondag 4 Mei weet men al of men recht heeft op een beloning. ledereen, onverschillig hoeveel honderdduizenden juiste menin gen ingediend zijn, ontvangt als beloning op de volgende cacao bon zoveel pakjes cacao op zijn, bonnen gratis als hij afgestem pelde advertenties met de juiste mening inlevert. Wij wensen allen, maar vooral het Nederlandse elftal, veel suc ces! De Gruyter, de koffie- en theezaak van Nederland, vooral bekend om zijn goede choco lade en cacao. Nederland zal op 4 Mei 1947 winnen gelijk spelen. verliezen De Gruyter's cacao, de ideale krachtvoeding voor sportlief hebbers! leven in te blazen. Gezien de zeer. precaire toestand immers, waarin de middenstand, 'de meest represen- tatieve en gezondste groep van onze maatschappij, is geraakt, is organi satie voor deze middenstand, een kWiestie van zijn of niet zijn. Ge zien de geenszins fraaie opkomst, is iedere plaatselijke middenstander daarvan blijkbaar nog lang niet overtuigd. De heer Pijl doorliep met zevenmijlslaarzen de geschiedenis van den middenstand. Reeds ib de bijbel (boek Nehemia), is sprake van een degelijke middenstandsorgani satie, die ojn. door hechte samen werking, de wederopbouw van het verwoeste Jeruzalem tot stand bracht. Vanuit deze grijze oudheid nam spr. een sprong naar het tijd perk van;de 9e eeuw, toen de con- frataria bewezen dat ook in dien tijd het nut van ©en goede middenstandsorganisatie werd in gezien. Uitvoeriger 'werd hierna het gildentijdperk behandeld. Zelden is in de Nederlandse geschiedenis de betekenis en de draagwijdte van een hechte middenstandsorganisatie duidelijker tot uitdrukking geko men. De invloed der gilden was zoo feroot, dat de adellijke stand zelfs uit haar bevoorrechte positie Werd weggedrukt en de gilden in het openbare leven het voor het zeggen kregen. Met overduidelijke bewijzen staaft dus de geschiedenis, dat een hecht aaneengesmede middenstand, een machtsfactor betekent, die bij geen enkel© maatschappelijke structuur vorm kan worden geëlimineerd. De ze historische waarheid geldt ook voor onzen dag. Doch ook het om gekeerde van de stelling behoudt haar juistheid. Is do middenstand ^niet goed georganiseerd, dan wordt er geen Tekening mee gehouden, Vrijdag 2 Maart HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgenwij ding; 10.20 De Regenboog; 10.45 viool en piano; 11.15 voor de huis vrouw; 11.30 gram.; 11.45 fam.be- richten; 12 gram.; 12.30 sport; 12.35 dansorkest; 1 nieuws; 1.15 Musette orkest; 1.45 gram.; 2 kookkunst; 2.30 concert; 3.20 orgel; 4 gram.; 4.30 tusschen twaalf en zestien; 5 dansorkest; 5.30 muzikale causerie 6 nieuws; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7.15 gram.; 7.30 VPR.O 8nieuws; 8.05 Sweelinck kwartet; 8.30 Chris tendom en cultuur; 9 gram.; 9.30 weekoverzicht; 9.45 sextet; 10.15 Hawaiïans; 10.40 avondwijding; 11 nieuws; 11.15—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10.15 bijbelbespreking; 10.40 gram.; 11 De Zonnebloem; 11.35 als de ziele luistert; 11.45 gram.; 12.03 filmmuziek; 12.30 stafmuziek; 1 nieuws; 1.15 stafmuziek; 1.50 vad man tot man; 2.30 voordracht; 3.10 „Paljas"; 4.30 na schooltijd; 4.45 gram.; 5.15 pianokwartet; 5.45 le zing; 6 orkest; 6.25 Kath. jeugd; 7 nieuws; 7.15 appél en politieke gevangenen; 7.30 piano-duo; 8.00 nieuws; 8.15 symphonie-orkest; 9.25 de nieuwe spelling; 9.40 orkest; 10.15 avondgebed; 10.30 nieuws; 10.45 Kath. nieuws; 10.55 vaders dagboek; 1112 Mei-melodiën. 'en wordt er oyer haar en zonder haar beslist. Dit kwam b.v. tot uiting in de tijd van de „statistische jaren" (1928—1940). Ten departe- mente werd de bepleiters van ae middenstandsbelangen in eerste in stantie gevraagd: „wie zijt gij, hoe veel mensen vertegenwoordigt gij?" Registratief bestond er toen evenwel geen middenstand, want slechts een klein deel der 600.000 middenstanders was in een der drie bestaande bonden georganiseerd. Thans, nu de positie van de middenstand nog veel precairer is geworden, is daarin helaas nog géén definitieve verbetering geko men, al dient gezegd, dat althans velen uit hun lethargie beginnen te ontwaken. De theorie dat bij on dersteuning van boerenstand en ar beidersklasse, de middenstand in direct aan haar trek komt, is ver ouderd en;heeft voor dit tijdsbestek haar geldigheid verloren. Het groot bedrijf >en de coöperatie, op allerlei ■wijzen door de overheid bevoor recht en voorgetrokken zullen ©en niet krachtig georganiseerde midden stand, eenvoudig dooddrukken. Het grootbedrijf prepareert zich op de grot estrijd, waarbij geweldige klap pen zullen vallen. Nog steeds evenwel is de midden stand de meest representatieve groep van ons volk. In de hoogere regeeringsregionen wordt op het tijdstip gewacht de kaalgeplukte middenstandski'p de nek om te draaien. Dit gevaar kan alleen wor den afgewend wanneer door gesta dige uitbouw van de landelijke mid denstandsorganisatie, de kracht van 4e middenstand wordt vergroot. Door winstmargeverlaging is het dak van het middenstandsgebouw gaan lekken, terwijl dooT de hui dige politieke storm, de grondves ten beven. Spr. besloot met een uit spraak van wijlen Dr. Colijn, „het collectivisme is de sloper van de maatschappij, de topprestatie van de enkeling brengt de wereld voor uit." Bij de discussie bleek dat bij de middenstanders nog veel misver stand bestaat, wat betreft vakgroe pen en bedrijfschappen. Deze laat ste vormen geen strijdorgaan, zij

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2