ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Marshall's verslag over de mislukte conferentie DE NATIONALE HERDENKINGSDAG tits «VT DONDERDAG 1 MEI 1947 No. 15579 101e Jaargang, ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32.' Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Rusland wil praten over haar verplichtingen In ten radiorede heeft Marshall, Amerika's vertegenwoordiger, ver slag uitgebracht over de conferen tie te Moskou en de conclusies waartoe deze leidt. De voornaam ste daarvan is, dat tot spoedige actie dient te worden overgegaan teneinde de ineenstorting van Europa te verhinderen en dat niet gegeven, dat zij onderhandelingen in arren moede maar in een com promis berust. Hulp van buitenaf zou slechts een noodtoestand van dictatuur en strijd scheppen'volgens Marshall en daar om keurde hij het doen van her stelbetalingen uit de lopende pro ductie, zoals Rusland wenst, af. Amerika zou dan financiëlen steun moeten blijven verlenen en het her stel van het economische leven in Duitsland zou nog meer worden vertraagd. Marshall hoopt dat Rusland meer neiging tot samenwerking zou gaan tonen, en dat, zoals Stalin hem had verzekerd, op een vol gende bijeenkomst overeenstemming zou kunnen worden bereikt over ontwapening, politieke structuur van Duitsland, herstelbetalingen en eco nomische eenheid. Marshall's schildering van den huidigen toestand in Europa was realistisch en de enige noot van optimisme schemerde door in de uitlating, dat, ondanks de menings verschillen en moeilijkheden, wel licht groter vooruitgang in de re geling is gemaakt, dan men thans denkt. Men kent eikaars opvattin gen, die men zonder omwegen, maar ook zonder scherpte naar voren heeft gebracht. 11a geruimen tijd weigerachtig te zijn geweest om de kwestie op het tapijt te ^mengen, heeft de Rus sische regeering thans te kennen gegeven, dat zij onder handelingen wil beginnen met Amerika over haar leen- en pachtverplichtingen welke een bedrag van i.l milliard dollar bedragen. Tot nu toe hield Moskou zich doof wanneer de Amerikanen aan de bel trokken met de kwitantie. De schuldeiser hield echter vol en werd steeds ongeduldiger. Hij verlangde eindelijk eens wat terug te zien van zijn goede geld, dat medege'holpen had de Duitse le gers in Rusland te verslaan. Nu staat het te voorzien, dat de komende onderhandelingen zich nog stroever zullen ontwikkelend» dia pussen de Grote Vier in Moskou. Leiden zij niet tot een bevredigend resultaat, dan zullen economische dwangmaatregelen van de zijde van Amerika niet uitblijven. Dt Ver. Staten leenden aan Rus land o.a. 95 koopvaarders. Neep, zeggen de Russen, die hebben w« gekregen. Juist ten aanzien van deze schepen echter eist Amerika een bevredigende regeling en dat het de V.S. hierbij ernst is, moge blijken uit het feit, dat verleden maand reeds in het Huis van afge vaardigden werd besloten om alleen export naar Rusland tegen te gaan, zolang een bevredigende oplossing in deze materie uitbleef. Het bleek een sterk wapen te zijn, dat gevoe lig aankwam: thans heeft de Sov jet-regering eindelijk te kennen ge geven te willen onderhandelen. Wanneer de onderhandelingen be ginnen is echter nog niet bekend. Nederland vraagt lening Nederland heeft aan de Wereld bank formeel om een lening van 535 millioen dollar gevraagd, om een deel van zijn grote en dri|n-i gende projecten, herstel, opbouw en industrialisering, te kunnen uit voeren, zoo heeft de bank mede gedeeld. Man en vader verraden Voor het bijzonder gerechtshof te Amsterdam hebben terecht gestaan de 55-jarige C. ter Haak-Bleumer en haar 23-jarige dochter G. J. ter Haak, beiden uit Amsterdam. Deze vrouwen hebben in September 1941 aan den S.D. gemeld, dat hun man en vader en twee andere man nen, met namé J- Gerritse en Th. de Groot, zich met illegaal werk be^jg hielden. De drie mannen werden gearresteerd en naar een concen tratiekamp vervoerd. Slechts de Groot is daaruit teruggekeerd. To gen de weduwe Ter Haak werd 20 jaar, tegen haar dochter 12 jaar gevangenisstraf geëischt. Petroleum voor kookdoeleiadtn Op onderstaande bonman der p«- trateumkaarten voor kookdoelam- de* en verlichting zullen in Mai d« daarachter vermelde hoeveelheden petroleum verkrijgbaar zijn: Kaar ten UA 611: boin A 25 t.m. A-£8, vier liter per bon; kaarten UB 611: bon B 13 en B 14, vier liter per bon; kaarten UC 611: bon C 07, vier liter per ben; kaarten UD 611: bon D 12, twee liter per bon1- Jo van Ammers—Küller is het tot 1 Juli 1951 verboden ilm het openbaar op het gebied der kunst werkzaam te zijn. Bovendien kreeg zij een boete van twee duizend gulden. In Oost Engeland wordt des nachts een onbekend vliegtuig ge hoord, dat naar men vermoedt tot een internationale smokkelbende be hoort, dat zich bedient van afgele gen landingsplaatsen. Een vliegtuig met straalaandrij ving is bij Bremen verongelukt. De piloot werd op slag gedood. De mogelijkheid om voor bijzon dere gevallen gegadigden alsnog in di? gelegenheid te stellen om con- sumentencrediet aan te vragen wordt van ministeriële zijde on derzocht. In Rome is een aantal mensen gearresteerd, die bij het verlaten van de kerk fascistische liederen zongen. Zij herdachten Mussolini's •terfdag. 1940-1945 De ofiieieele herdenking van de slachtoffers van den oorlog en van het verzet gedurende de jareni 1940—'45 zal ditmaal vallen op ZATERDAGAVOND 3 MEI a.s. Om 18 uur wordt 'de klok vait het stadhuis geluid en worden de vlaggen halfstok geheschen. Op dat uur sluiten de winkels en be drijven, alsmede de café's, openbare vermakelijkheden enz. gedurende het verder deel van den avond. Om 19 uur wordt men uitge nood igd zich, evenals ten vorigen jare, te verzamelen op het Havenpleih, teneinde deel te nemen aan de stille omgang, welke om 19.15 vanaf het Haven plein via de beide Nobelstraten en den 'GrachtWeg naar het R.K. Kerk hof vertrekt en vandaar naar de Algemeene Begraafplaats, terug maar het Havenplein, waar de stoet ontbonden wordt. Op deze kerkhoven liggen begra ven de beide in de Mei-dagen van 1940 gesneuvelde stadgenooten van Doorn en van der Have. Iedéreen wordt uitgenoodigd aan deze Stille Ommegang deel te ne men. Zij kent rang nodh stand en alleen „de naaste bloedverwanten van ae gesneuvelden hebben een plaats aanjhet Hoofd van: den stoet, welke in langzaam tempo onder volkomen stilte voortgaat. Op de kerkhoven wordt niet ge sproken. Vaandels noch vlaggen worden medegevoerd. Het leggen van bloemen op de graven van de gevallenen wordt op prijs gesteld. Om 20 uur precies zullen twee minuten volkomen stilte, waar men ook is, in acht genomen worden. Alsdan zal alle a r b' e i d w o r- den neergelegd, zullen al le verkeersmiddelen tot stilstand gebracht moeteri w o r d e n en worden, hetzij in huis, hetzij buitenshuis, de d o o - den staande herdacht Het oogenblik vait algemeene stilte wordt aangegeven door een fabrieksfluit en het wordt doorge geven door hoornblazers. De Burgemeester van Zierikzee jSCHUURBEQUE BOEIJE. De burgerij wordt verzocht óp Zaterdagavond 18 uur 3e vlaggen halfstok en op Maandag 5 Mei as. va Is tok uit te hangen. De telefoonstaking iin verschil lende steden van Amerika is ge ëindigd. Het stoffelijk overschot van dan vorige week overleden Deensen ko ning Christiaam X is Woensdag te Kopenhagen ter aarde besteld. Een nieuw urnenveld is in de omgeving van Oldenzaal ontdekt. Men heeft hier te doen met urnen uit den vóór-Saksischen tijd. Zeven a acht duizend oorlogs zwervelingen uit do Britsche zóne van Duitschland zullen in Engeland tewerkgesteld worden en 850 zul len naar Brazilië vertrekken. SPREUK VAN DEN DAG Spreekt niet met tweeërlei mond en meet niet met tweeërlei maat. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 1 Mei: Van Noord-West naar Noord of Noord-Oost ruimende wind, aan vankelijk nog krachtige, later afne mend, geleidelijk afnemende buien activiteit, koud voor den tijd van het jaar. 1. Zen op 5.12, onder 20.03. Maan op 15.37, onder 4.24. Hoogwater te Zierihzee over de maand Mei 1. 0.12 v.m. 12.53 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 mm. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Officieele bonnenlijst voor het tijdvak van 4 tot en met 17 Mei 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 705 (Serie B) B—07 algemeen 750 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. chocola- of suikerwerk B—08 algemeen 50 gram cacao BONKAARTEN KD, KE 705 (Serie B) terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocola- of suikerwerk JB—16 algemeen 50 gram cacao BONKAARTEN MA, MD 705 (Serie B) (bijz. arbeid en a.s. moeders) B—21 suiker 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocola- of suikerwerk TABAKSK. enz. QA, QB. QC 703: 71—1 Tabak 3 rants, labaksart. 71-3 Tabak 2 ran,s" ^baksart. 71—1 Versnaper 200 gr. choc, en'of suikerwerk of 200 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 71—3 Versnaper 100 gr. choc, eti/of suikerwerk of 100 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen ireeds op Vrijdag 2 Mei worden gebruikt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1