Oorlogsschaderegeling Minister Lieftiinek had de lande lijke federatie vain oorlogsgetroffe nen (F.O.G.) toegezegd haar te ken nen in zijn wetsontwerp inzake de oorlogsschaderegeliing, alvorens het bij de Kamer iin te dienen. Nu de minister met het ontwerp is gereed gekomen, heeft (tij Zaterdagmorgen de F.O.G. tan departemante in de gelegenheid gesteld zijn grieven en wanschen kenbaar te maken. Tijdens deze conferentie hebben haar vertegenwoordigers getracht door middel van een juridisch rap port te bewijzen, dat de oorlogs slachtoffers recht hebban op wat zij eischen, n.l. integrale schadever goeding op basis der vervangings waarde. Door middel van een zake lijk rapport hebban zij den minis ter tevens gepoogd te overtuigen, dat een oorlogsschaderegeling en de financiering hiervan in dezen geest zeer wel mogelijk zijn. De 2Va mil liard der zuivere particuliere scha de zou opgebracht moetan worden door de vermogens die vooir oor logsschade vatbaar zijn, zooals die der huiseigenaars, wat uiteraard huurverhooging met zich zal bren gen. Met nadruk iwijst de F.O.G- op de noodzakelijkheid de 'bespaar de vermogens, spaarboekjes en ef fecten in dit varband buiten schot te laten. Fakkelloop op 5 Mei NijmegenAmsterdam Op 5 Mei zal het bevrijdings vuur, dat indertijd van de Norman- discha kust via Eindhoven door den corridor Eindhaven-Nijmegen naar de Keizer Karelstad is overgebracht door een groep Nijmeegsche fakkel- loopers naar Amsterdam worden gebracht. Van Veenendaal af wor den deze loopers geassisteerd door Amsterdamsche athleten en studen ten. Orri 4 uur in den middag war den zij op den Dam verwacht, waar burgemeester d'Ailly hen zal ont vangen en met de fakkels een vlam 2al ontsteken. Eieren voor bakkers Een' regeling is getroffen voor de eirvoorziening aan bakkersbedrij ven. De te verstrekken eieren zijn eieren van de tweede soort en uitval-kippeneieren. Gemengde be drijven (banketbakkerij naast brood- bakkerij) ontvangen er 75 voor elke 50 kg. bloem die zij verwerken, de banketbakkers krijgen een dubbel aantal. De regeling geldt voor zoover de eierpositie zulks toelaat. Een bil lijke verdeeling en doeltreffende be strijding van onregelmatigheden wordt hiermede beoogd. Landbouwmachines als smokkelwaar In nauwe samenwerking met hun Belgische collega's is de Nederlamd- sche douane-recherche er in ge slaagd een groote smokkel-affaire aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grens aan het licht te brengen. Het is komen vast te staan, dat een 14-tal landbouwmachines en een d "cgmachime over de grens zijn ver voerd met een aantal paarden en karren. Belgische landbouwers langs do grens hebben in meerdere geval len ook een gedeelte van hun land co Nederlandsch grondgebied liggen Voor de bewerking hiervan hebben zif machines, paarden en karren noodig. Met medewerking van de beide ontvangers werden de noodi- ge papieren, afgegeven om verschei dene van deze landbouwers in staat te stellen van hun land naar huis terug te keeren. Dit gebeurde met paard en kar, waarop de nieuwe landbouwmachine, terwijl zij zonder iets van bu's waren vertrokken. Men smeerde wat modder aan de machine of trok enkele voren in het land -en ploegde voort naar België. In verband met deze smokkelaf- faire zijn de Noderlandsche en Bel gische douane-ontvangers te KieJ- drecht ingerekend. STAD EN PROVINCIE BURGH. Het Oranje-comité heeft in overleg met het Oranje-comité te Haamstede besloten met de Natio nale feestdag geen feestelijkheden te organiseerenf doch dit wel te doen op Koninginnedag, terwijl dan in Haamstede geen feestelijkheden zullen gehouden (worden. Wel zul len de schoolkinderen op Maandag 5 Mei getractaerd worden. HAAMSTEDE. Ter'viering van de Nationale feestdag is door het Oranje-comité het volgende pro gramma opgesteld ZaterdajgJ Mei zal een stille om gang gehouden worden, nadat de deelnemers zich om 7.15 uur voor het gemeentehuis hebben verzameld, Waarbij bloedverwanten van geval lenen voorop gaan. Door het Mobi- lisatiekruis zal een krans gelegd Worden bij het monument van Bak ker, terwijl door meisjes bloemen op de graven der oorlogsslachtof fers gelegd zullen Worden. Om 8 uur is daarna een gezamenlijke kerk dienst iini de Ned. Herv. Keirk, Waar in Ds. v. Swighem en dhr. Boilijn zullen voorgaan, terwijl de 3 plaat selijke zangver. hun medewerking zullen verleanen. Voor Maandag 5 Mei is het vol gende programma .opgesteld: 1.30 uur Ringsteken te paard; 3.30 uur Hindermisrijdan met fietsen; 7 uur Optocht met muziek van Burgh naar Haamstede <en daarna concert op de tent, afgewisseld met volks spelen. Gemeenteraad Ouwerkerk Alle leden waren op de gehouden gemeenteraadsvergadering aanwe zig. Naar aanleiding van de gelezen notulen merkt weth. Kuijper op^, dat het Polderbestuur nog steeds in gebreke is gebleven omtrent het verzoek der gemeente tot het in beteren staat brengen van enkele wegen. Hij stelt voor inzake verbe tering Hennekenspad een conferen tie te beleggen met het Polderbe stuur, waartoe wordt besloten. Onder de ingekomen stukken is een dankbetuiging van H.M. de Koningin voor de aangeboden ge- lukwenschen bij de geboorte van Prinses Marijke. De begrooting van het B. A. 1947 wordt goedgekeurd, waarna punt 6het uitbreidingsplan met alge- meene stemmen wordt vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat naast 'de1 6 woningen, welke in het bouw plan 1947 waren opgesteld, de mo gelijkheid nog aanwezig is, een woning te Viane te bouwen, waar toe z.h.s. wordt besloten. Weth. Kuijper stelt voor, aan de Centrale Dienst éen opgave te vra gen omtrent de kosten der ge meente bij bouw volgens woning wetwoningen of volgens het door de regeering ingediende bouwplan 1947 en de bouw te doen geschieden naar de voordeeligste uitkomst voor de gemeente. Aldus werd besloten. Bij de begrotingswijziging licht de voorzitter nog toe de post voor zandstrooien tijdens de gladheid, want hoewel de verplichting hiertoe bij geen enkele instantie aanwezig is, meende het college toch deze van gemeentewege te doen geschie den. De wijzigingen worden hierna z.hs. goedgekeurd. Punt 7: Voorstel van B. en W. tot omzetting van het B.A. in een dienst voor Sociale Zorg, wordt m.ajst. aangenomen en het Regle ment betrefffende deze dienst na bespreking vastgesteld. Dhr. J. L. Kuijper vraagt wanneer een begin wordt gemaakt met de bpuw van de 2 woningen. Een be gindatum is niet vastgesteld, wel een oplcverin'gstijd van 110 dagen' waaraan de hand zal worden ge houden. Tevens verzoekt hij er be ter op te doen toezien, dat aannemer Bos met de Zondag de straat op ruimt. De heer A. Ha ge stelt voor een lantaarn 'aan de op straat staande stelling te laten aanbrengen. De heer de Later vraagt wanneer een begin wordt gemaakt met ver betering der havenbeschoeiïng. Aan nemer Verjaa) is reeds aangeschre ven. Tevens zou dhr. de L. meer zorg aan de gladde straten besteed willen zien. Volgens de Politiever ordening zijn de bewoners hiertoe verplicht. Zij schieten echter nog wel eens in hun plicht tekort. Pro cesverbaal kan volgen. Hierna slui ting. PT.T. Invoering pakkefpost Met ingang van 6 Mei e.k. zal de binnenlandsche pakketpost weer worden ingevoerd. Het maximum gewicht bedraagt 5 kg. KERKNIEUWS Geref. Gemeente St-Domusstraat. Woensdagavond 7 uur Ds. Visser van Scherpenisse. Tc Mannheim hebben 14 Ameri kaansche militaire gevangenen een anti-vriesmiddel gedronken, iw'aair- aan reed/s/ 5 van hen gestorven zijn. De 24-jarige Hans Stimming, die Führer-aspiraties had, is door een Duitsch denazificatiehof tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat hij getracht had een ondergrond- sche Nazibewegilng iin Duitschland op te richten. Tfjdens het proces tegen den Duitscben groot-industrieel Flilck is een document voorgelezen, volgens hetwelk tot einde November 1941 2.300.000 Russische krijgsgevange nen1 iin Duitsehe kampen aan vlek- typhes zijn gestorven. Volgens een schatting van het boschbeheer, heeft de boschbrand, die de omgeving van de gemeente Topgrombie, Zutendaal en Meche- len aam (de Maas iin België teisterde, 200 h.a. boseh vernietigd. Steeds sneller vliegen de Con stellations over den Atlantiscben Oceaan. Een vliegtuig van de P.A. OA. legde een afstand van 3240 km1, in 5 (uulr 23 miin. af, een gemid delde uu'rsnelheid van 600 km. Twee honderd vijftig bronzen standbeelden zijn tijdens de bezet ting door de Duitschers uit Frank rijk geroofd. Een twaalftal stand beelden is reeds door steenen ver vangen. In den nacht van 25 op 26 April zijn uit ^ean villa, aain de Stoetlaan te Wassenaar drie olieverfschilde rijen in gouden lijst gestolen, waar van één van een onbekenden schil der van ds Vlaamsche school, één van Josef Israëls en één van Dick Driest. RADIO-PROURAMMA Donderdag 1 Mei 1947 HILVERSUM I (301 M.) 7 1 Mei-Fanfare; 7.02 nieuws; 7.17 zingend naar buiten; 8 nieuws; 8.15 1 Mei-Fanfare; 8.17 de geschiedenis van den Mei-dag; 8.30 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10.20 voordracht; 10.35 de Regenboog; 11 gram.; 11.20 Kon- Militaire Kapel; 12.35 gram,; 1 nieuws; 1.15 1 Mei- fanfare; 1.17 1 Mei-groeten; 2 gr.; 2.30 voor de vrouw; 3 Miller-sextet; S.SO11 koorzang; 3.45 voordracht; 4 Malando-orkest; 4.30 een dag van feestien strijd; 5 gram.; 5.30 gram.; tf'nieuws; 6.15 Vara-varia; 6.20 Mei en strijdliederen,; 7 1 Meidag; 7.15 orgel; 7.25 declamatorium; 8 nieuws 8.05 philharmonisch orkest; 9.15 toe spraak Z.E. minister Drees; 10.00 de stern des volks; 10.15 de wereld is nieuw; 11 nieuws; 11.15 gram.; 11.45—12 orgel en zang. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 pluk den dag; 9 muziekkalender; 9.05 ocbtendccncert9.30 berichten; 9.50 gram.; 10 Leger des Heils; 10.15 morgendienst; 10.45 orgel; 11 de Zonnebloem; 11.45 gram.; 12.03 Cho pin; 12.30 vaudeville-orkest; 1.00 nieuws; 1.15 vaudeville-orkest; 1.45 voor de vrouw; 2 Continental quin tet; 2.40 voor de vrouw; 3 kamer- muziekgezelschap; 4.00 bijbellezing 4.45 gram,; 5.20 zang en piano; 5 50 rijk overzee; 6 orgel; 6.30 vrij en blij; 6.45 lezing; 7 nieuws; 7.15 vrij en blij; 7.40 vaart der volken; 8 nieuws; 8.05 piano-recital; 8.50 een ademtocht des levens; 9.20 met band en plaat; 10 bijbeldag in Ant werpen; 10.30 nieuws; 10.45 avond- overdenking; 11 orgel; 11.30—12.00 gram. Hoofdprijzen Staatsloterij 500ste Staatsloterij. 5e klasse. flOOO—6861 12721 20822; f400f: 2978 5753 7108 13990 14282; f200: 8099 13380 13672 16591; f 100 1354 4180 6418 7634 9042 10465 15529 en 15937. 300 verplaatste personen uit de Amerikaansche zóne van Oostenrijk zijn 'thans op (weg naar Brazilië, (waar zij zullen immigreeren. In het bewaringskamp Wezep heeft een beruchte SS-er, die daar gedetineerd zat in afwachting van het moment waarop zijn zaak zou 'worden behandeld, kans gezien zich van het leven te berooven. Trippe, de directeur van de „Pan American Airw'ays", heeft voor de commissie van handel van het Amerikaansche huis van afgevaar digden verklaard, dat de Sowjet- Unie binnen enkele jaren Ameri,- ka's ernstige luchtvaartconcurrent zal zijn. Tito wenscht voor Joego-SIavië een 5-jaren.plan waarvan de kosten op 16 milliard worden geraamd. De opbouw van het door de oorlogshandelingen zwaar geteisterde Westkapclle op Walcheren. Hier en daar verrijzen nieuwe woningen, doch veelal huist men nog in tot woningen verbouwde bunkers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2