ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Verzwegen historie WOENSDAG 30 APRIL 1947 No. 15578 101e Jaargang1 ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137077 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. De steeds grooter wordende vloed van goede boeken over Indiië, toont op onweerlegbare wijze aan, hoe zeer het Nederlandsche volk zich verbanden gevoelt met het Rijk over zee. Sterker nog dan iin de dagen van rust en vrede is het besef le vendig geworden, dat de band die Nederland met Irndië verbindt, in een driehonderdjarige ontwikke lingsperiode, hecht en sterk is ge worden. In het rijk gedocumenteer de werk, onder redactie van Dn. Wormser „Wat In-die ontvang en gaf", wordt een schoon en verheven epos geschreven van het zeldzame beschavingswerk, dat1 Nederland on der de tropenzon op zijn naam heeft staan, zoo veel omvattend, zoo rijk gevarieerd, zoo zorgvuldig, steen voor steen opgebouwd, dat het ein deloos kan verbazen, dat er nog menschen op dezen aardbol worden gevonden, die over dit brok Ne derlandsche cultuurgeschiedenis het vitriool van hun critiak durven gieten. Een ander, in Den Haag versche nen werkje: „Bestuur en bestel iin Indië", beschrijft de (ingewikkelde geschiedenis van,het vooroorlogsche bestuur in'den Archipel, dat met de subtiliteit van een bloedvatenstelsel van Sabang tot Merauke een staats- rechterlijke harmonie in Indië waar borgde, die in de huidige 'wereld beslist niet meer is te vinden. Al deze residenten, gouverneurs, con troleurs en aspiranten zuilen, voor zooveT hun lichamen niet rusten in den grond van het land, waarvoor zij streden en leden, succesievelijk uit de Indische samenleving worden weggedrukt. Deze uiterst teere ope ratie, n.l. de geleidelijke overdracht van het bestuur uit Europeesche in de handen der 'nlandsche be stuurders, is thans met de bijl van de revolutie geschied, waarbij diepe wonden zijn ontstaan, Waaraan een rijk zal verbloeden. Niettemin schrijft de New-York Times, dat „de overgang van Ned. Indië van een kolonialen status tot dien van een soort1 dominionbinnen de Ne derlandsche Unie blijkt ordelijken en vreedzamen voortgang te heb ben". O i} het schrijven van deze dingen, is het niet de bedoeling, als de man, die door een elegisch ver langen naar de jaren zijner jeugd, geheel Wordt in beslag genomen de werkelijkheid vain het oogenblik te veronachtzamen. Het gaat er im mers thans om, voor het recht en de veiligheid van de Europeesche, als inheemsche bevolking, een waar borg te 'stellen die niet alleen theo retisch klopt, maar ook n de prac- tijfc voldoet. Dit neemt echter niet Iweg, dat het zijn nut heeft, juist nu, telkens (weer, het positieve werk dat het B.B.-corps iin'Indië tot stand bracht, nar voren te schuiven. De stelsel matige ontkenning hiervan, het ver zwijgen en het vaak denigreerend spreken over hun 'werk,'zou moge lijken twijfel hieromtrent kunnen doen ontstaan. En reeds hij die twij felt, doet te kort aan datgene wat door Nederlandsche arbeidskracht, organisatietalent en verantwoorde lijkheidsgevoel, in den Indischen Ar chipel tot stand kwam. Er zijn vele twijfelaars, zoowel in binnen als buitenland, aan het Nederlandsche beheer over de In dische gewesten, voor den oorlog tegen Japan, uit oorzake der ver- zwoegen historie. Wij hebben gereageerd op valsche aantijgingen, op propagandistisch opgeblazen ver halen en tegelijk verzuimd de waar heid over het vooroorlogsche Indië, zoowel hier, als in Engeland en Amerika, van de daken te prediken. Deze landen, met name Amerika, genieten thans nagenoeg uitsluitend de voorlichting vain Republikeiinsche zijde. De Republikeinen weten er raad op. Zij gaan met enkele dae- magogische formules en toevallige negatieve feiten op pad en iwiatan met succes het laatste restje res pect voor Nederland in de tropen, te torpedeeren. In het,Republikeiinsche binnenland zelf is het niet moeilijk om de her innering aan het Nederlandsche be- schavingswierk uit'te wisschèn. Men kan beginnen met de jeugd de Ne derlandsche taal te laten vergeten. Verder behoeft slechts gezjwiegen te |w'orden over1 de feiten, 'dat elk huis, elke mieter spoorweg, alle irrigatie- werken, gebouwen, cultures enz., door de Nederlanders op Java zijn gebracht, mede tot heil van de in heemsche bevolking. Over tien jaar zal niemand van de jongere generatie nog over Ne derland reppen. Wij hebben „unsere Schuldigheid getan", „gegaan" zijn w'ij reeds, en derden zullen Ida vruchten plukken. Dit alles'is te rangschikken onder de konsekwenties van de wijze waarop het „koninkrijk der Neder landen, nieuwe stijl", een voortijdige ien abnormale geboorte beleefde. De geïnterneerden in Indonesië Een ,,Antara"-berieht zegt, dat, nu naar verwacht wordt begin Mei de laatste kampen van geïnterneerden ontruimd zullen zijn, het internati onale Roode Kruis zijn taak hier als geëindigd beschouwt en de verdere afwikkeling van den arbeid op dit gebied zal overlaten aan de samen werking van het Indonesische en het Ned. Indische Roode Kruis. Aneta vernam bij informatie van de zijde van het internationale Roode Kruis, dat geen enkele mededeeling van deze strekking is gedaan en dat hieromtrent ook nog geen ern stige overwegingen gaande zijn. Duitschland komt 8 millioen mannen tekort Nergens doet het probleem van het tekort aan mannen zich zoo ernstig geiden als in Duitschland, waar vier millioen mannen om kwamen op het slagveld of in het concentratiekamp, meer dan een millioen voor het leven invalide werd en nog eens drie millioen als krijgsgevangenen in bet buiten land verblijven, dan wel ia gevan genissen hun veroordeeling als po litiek misdadiger tegemoet zien. Drie van de vier Duitsche meisjes zullen nooit een passenden levens partner kunnen vinden, eenvoudig omdat hij er niet is. Het gevolg is, dat er al meer dan een mil lioen buitenechtelijke kinderen in Duitschland geboren zijn en dat een ongeveer gelijk aantal ge slachtszieke vrouwen een gevaar voor de maatschappij vormen. Deze wantoestand zal aanhouden en misschien zelfs nog verscherpt worden tot de natuur het door den oorlog verstoorde biologisch even wicht heeft hersteld. De tijd schat men op een twintig jaar. Minister Jonkman dient Koejemans van antwoord De communist Koejemans had in de le Kamer bij de beha|nideling van de oorlogsbegroiotiinig critiiek ge uit op het voo;r onze strijdkrachten in Niederlandsch-Inidië te Batavia verschijnende Weekblad „Wapen broeders". O.a. had de heer Koejemans het zich erg aangetrokken', dat in een artikel geschreven Werd over „het uit het lood geslagen gespuis, dat zich communist noemt". Minister Jonkman heeft nu in een schrijven aan de Eerste Kamer den heer Koejemans opheldering gege ven, ook op di.t punt. De minister wijst ierop,1 dat de gelaakte passage, Waarvan hij de woordkeus niet ge lukkig vindt, nochtans ©en te be grijpen reactie is op bet feit, dat op •de buitanverpakkiing van ©enige Ni- Wiin-kerstpakketten opschriften heb ben gestaan als „Vroo.lijk Kerstfeest, moordenaars", „Vroolijik Kerstfeest, ellendelingen" «n „Vroioiijk Kerst feest, ploerten".- Intusschen verklaart de minister nog te hebban vernomen „dat goe de communisten zich de woorden: „Het uit het lood geslagen gespuis, dat zich'communist noemt" niet be hoeven aan te trekken". De vliegramp op Schiphol Piloot niet voldoende ingesteld op Dakota's Het openbare onderzoek naar den ramp, welke op 14 November op Schiphol een Dakota is overkomen-, waarbij 28 personen den dood heb ben gevonden, heeft een opzienba rend licht over deze tragedie ge worpen. De directeur-generaal van den Rijksluchtvaartdienst is in zijn „requisitoir" tot de conclusie geko men, dat de oorzaak van de ramp aan een vliegfout moet worden toe geschreven. De Engelsche piloot Moreton had niet genoeg zelfver trouwen, om voldoende laag te vlie gen, om te kunnen landen. Hij was niet genoeg ingesteld op het ge bruik van dit type vliegtuig. Een Dakota is zeer goed bruikbaar, maar een vlieger dient met zulk een toe stel lang les te krijgen, vooral in het vliegen met lage snelheden en in bochten. Blijkens de stukken is Moreton van 1936 tot 1946 in dienst ge weest bij de Engelsche militaire luchtvaart. Hij stond bekend als vlieger van buitengewone bekwaam heid. Hij heeft ongeveer 60 landin gen op Schiphol gemaakt. De Raad voor de luchtvaart zal op 2 Juni uitspraak doen. Een nazaat van Multatuli, dr. E. F. E. Douwes Dekker, is door het republikeinsch indc-nesisch ka binet benoemd tot minister zonder portefeuille. SPREUK VAN DEN DAG Ontevredenheid, teleurstelling, ver driet en tegenspoed weven spinse lwebben in ons huis en hart. Ver drijf ze met de ragebollen van blijde levenslust. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 30 April: Aanvankelijk Zuid-Weste lijke tot Zuïd-Oostelijke, later haar Noordelijke richtingen omloopende tijdelijk krachtige Wiind, meest zwaar bewolkt met plaatselijk eani- ge regen of regenbuien, vrij kou-d. 30. Zon op 5.14; onder 20.01 Maan op 14.18; onder 4.07 Voile Maan 5 Mei 5.53 Hoogwater te Zierikzee over de maand April 30. 11.42 v.m. n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. De nationale feestdag Naar aanleiding van het berlcnt, dat een vrije dag op 5 Mei (idn nationalen feestdag) als z.g. snip perdag in mindering gebracht zou moeten worden op de vaeantieda- gen, deelt het bestuur van de Siic ri ting van den Arbeid mede, dat dit naar zijn meening een aangelege - held betreft, waarvan de regeling zooals gebruikelijk, moet worden overgelaten aan het onderling over leg tusschen werkgevers- en arbei ders-organisaties in de bedrijfstak ken. Er is nog geen datum vastgest. d voor het terugtrekken van de Brit- sch© troepen uit Griekenland, aldus Mayhew, de Britse be endermtós?r van buitenlandsche zaken, iin ant- Iw'oord op een vraag van den com munist Piratin. Maandagavond is'Prins Bernhr d met zijn bei-de oudste dochtertjes uit Zwitserland op het paleis Soe-t- dijk teruggekeerd. H.K.H. PRINSES JULIANA dio heden, 30 April, haar 38ste ver jaardag viert

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1