heer L. A. Bakker, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. De onderwijzer, de heer P. M. Kristalijn, hield een. lezing over „Ciske de Rat". Op waarlijk tref fende wijze bracht hij de daarijn, voorkomende figuren tot leven. Het werk der leerlingen zag er keurig verzorgd uit. De waarnemend burgemeester, de heer W. v. Klooster, bedankte na mens het gemeentebestuur en de ouders voor de prachtige avond en beloofde alle steun van het ge meentebestuur aan het onderwijs. BRUINISSE. De heeren C. Jon ker en Jb. Flohil alhier behaalden' te Goes het einddiploma aan de Rijks Landbouw Winterschool. De heer M. K. Krepel behaalde tel Dordrecht datzelfde diploma, ter wijl de heer D. Kik Kz. bevorderd werd' van de eerste naar de tweede klasse. Met ingang van 1 Mei a.s. zal de heer L. van der Weele alhier, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd zijn post als Opziener bij het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche Stroomen verlaten. Afkomstig van Brouwershaven kwam de heer van der Weele in September 1903 als knecht in dienst van het Bestuur der Visscherijen'. Hij doorliep vervolgens alle ran gen en standplaatsen en werd in 1917 bevorderd tot Opziener. Van. 1924 af was hij als zoodanig ge plaatst te Bruinisse. De Waddenzee zal voor het visschen van mosselzaad worden opengesteld op 28 Mei. Volgens de ambtelijke rapporten is er zeer weinig mosselzaad aanwezig. Vorig jaar werd dit ook vermeld, doch toen viel uiteindelijk de vangst veel mee. Werklieden die bezig waren landbouwwerkzaamheden te ver richten op een stuk land aan den Lange Weg, nabij de hofstede van Stouten, ontdekten in de sloot een granaat. De gewaarschuwde mijn- opruimingsdienst heeft het gevaar lijke niet ontplofte projectiel mee genomen. THOLEN. Vrijdag -25 dezer kwam de Groene Kruisafdeeling in alge meene vergadering bijeen. Na ope ning door den voorzitter, Dr. Duin- ker, deelde deze mede, dat d;e commissie nazien rekening advi seert deze goed te keuren, waarna de penningm. werd gedechargeerd. Het voordeelig saldo bedraagt pl.m. f700.Tot bestuursleden weerden herkozen Dr. Duinker en de heer M. M. C. Haaijer. Goedgekeurd werd de begrooting van 1947. Hierna volgt een bespreking van de plannen tot uitbreiding van het Wijkgebouw met een Röntgenkamer annex wachtkamer. De kosten wor den geraamd op f 6000. De bijdrage aan huur van Prov. Vereeniging zal worden verhoogd van f 100 op f 500, waaruit de kosten van rente enz. kunnen worden bestreden. De leden verleenden het bestuur hun toe stemming, zoodat binnen afzienba- (ren tijd ons Wijkgebouw ook een Röntgenafdeeling rijk zal zijn, wat een groote besparing aan kosten zal medebrengen voor de leden, die nu niet meer voor het nemen van eert foto naar elders zullen moeten gaan. Hierna sluiting. Schipper S. Cornelisse, welke aan boord van de korboot van Gebr. Booy Hz. behulpzaam was bij oesterkorren, kreeg van de kor zo&n harde duw, dat hij van hzt dek in het ruim van het schip werd gesmakt. Met een ernstige hersen schudding werd hij opgenomen en naar huis gebracht. De brugmonteur A. v. d. Pad alhier, bezig zijnde met het hakken van hout, verwonde zich zoo ern stig aan zijn linkerhand, dat hij op doktersadvies per auto naar het ziekenhuis te Bergen op 2oom moest worden vervoerd. KERKNIEUWS Ger. Kerk. Aangenomen naar Ge- nemuiden: Ds. Joh. Spoelstra te Anna Jacobapolder-v RECHTSZAKEN Op 25 April 1947 werden door den Politierechter en den Bijzonde- ren Politierechter te Middelbur zit tingen gehouden in het Kantonge rechtsgebouw t e Zierikzee en uitspraken gedaan in de volgende zaken H. B. L., 18 j., schilder te Zie- rikzee, wegens diefstal. ELsdh3 mild. Uitspraak: 4 mnd. mjet 3 j. proeftijd en f 25 b. s. 10 d. h. C. J., 23 j., schipper te Bruinisse, wegens mishandeling. Eisch: f 20 s 10 d. h. Uitspraak idem. P. H. F., 46 j., arbeider te Zierik- zee, wegens diefstal. Eisch: f 20 s. 10 d. h. Uitspraak; f 15 b. h. 10 d. h. G. J.'K., 30 j., chauffeur te Haam stede, wegens diefstal. Eisch: f 40 b. s. 20. d. h. Uitspr.: idem. J. T.h.Jv. d. W., 28 j., fruitkweeker te Haamstede, weg ns diefstal. Eisch: f 10 b. s. 5 d. h- Uitspr.: idem. R. W. D. v. d. Br., 33 j;-, z. b. te Zierikzee, wegens mishandeling. Eisch: f 15 b. s. 10 d. h. Uitspr.: idem. I. H., 38 j., kl. landbouwer te Oosterlamd, wegens diefstal. Eisch: f 20 b. s. 10 d. h. 'en! 1 mtnid'. VjwL met 3 j. proeftijd. Uitspraak: idem. J. K., 26 j., opperman en C. W., 25 j., 'werkman te Zierikzee, Wegens verzet tegen de politie. Eisch: ieder f 40 b. s. 20 d. h. Uitspraak: f 30 b. s. 15 d. h. A. B., 56 j., werkman te Zierikzee,, wegens diefstal. Eisch: f 20 b. s. 10 d. h. Uitspr.: idem. P. J. H., 41 j., caféhouder te Zie rikzee, wegens mishandeling. Eisch: Vrijspraak' Uitspraak: f 15 b. s. 10 d. h. J. C. B., 25 j., transportarbeider te Zierikzee, wegens mishandeling. Eisch: f 30 b. s. 15 d. h. Uitspr.: f 25 b. s. 10 d. h. i J. S., 22 j., varensgezel 'en J- S., 44 j., 'landarbeider te Zierikzee, we gens mishandeling. Eisch: resp. f 20 s. 10 d. h. en f 50 s. 20 d. h. Uitspraak: idem. A- van K., 23 j., schrijver tq Ouwerkerk, Wegens diefstal. Eisch: 1 (mnd. Uitspraak;: 1 maanld voorw. met 3 jaar proeftijd. M. W.'C. T., 19 j., stoker te Brou wershaven, 'wegens diefstal. Eisch: f 30 b. s. 15 d. h. Uitspr.; idem. N. de V., transportarbeider te Zie rikzee, eni Fr. J. S., 39 j., te Zierik zee, wegens poging tot diefstal. Eisch: f 25 b. s. 10 d. h. Uitspr.; f 20 b. s. 10 d. h. K. A. M., 28 j-, vertegenwoordiger te Zierikzee, wegens verduistering. Eisch: f 50 b. s. 20 d. h. Uitspr.: idem. E. A. J. H., 55 j., textielhandelaar, te Zierikzee, wegens het in 1946 te Zierikzee in strijd met de Tiextiel- distributiebeschikking afleveren van coupons stof, zonder daarvoor in ontvangst te nemen de daarvooT vereischte punten of vergunningen. Eisch: f 200 b s. 2 mnd. en t mnd. gevang, v/w. miet 3 jaar proef tijd. Uitspraak: f 150 b. s. 2 mnd. Politierechter te Middelburg Com. van B., 63 jaar, z. b. tq St.-Philipsland, wegens het feit dat hij te St.-Philipsland in strijd met hiet Besuit Vijandelijk Vermogen op zettelijk heeft nagelaten te voldoen aan zijn verpliohting om voor 1 April 1946 aan het Ned. Beheers instituut af te leveren een aantal effecten, eenige spaarbankboekjes en eenige levensverzekeringspolis sen, althans een aantal geldswaar dige papieren, behoorende tot het vermogen van C. M. Neele, zijnde deze op grond van art. 26 sub. art. 27 van het Besluit B/uitengefwoon Strafrecht van'zijn vrijheid beroofd, welke papieren verdachte in bewa ring, althans onder zijn berusting had. Eisch: 1 maand gev. Uitspraak: f 500,— of 2 maanden. Mosselkweekers roeren zich De kleine mosselkweekers, dat zijn zij wier jaarlijksch basisleverimgs- cijfer beneden 2000 tonnen ligt, Welk kwantum wel ongeveer 'de bestaansmogelijkheid van een mid delmatig bedrijf benadert, kwamen in vergadering bijeen, om te trach ten verandering te krijgen in een onhoudbare toestand, die inu al ver schillende jaren duurt. Wanneer het mogelijk is, de klei nere handelaren, door een vernuftig uitgedacht systeem te helpen, zon der de groote handelaren al te veel te schaden moet dat ook voor de kweekers mogelijk zijn. De meeste van deze menschen zijn buiten hun schuld, omdat in het jaar toen het basisleverimgscij- fer Werd vastgesteld, de natuur op hun perceelen Wat ongunstiger was geweest dan bijl anderen, of door andere oorzaken, getaxeerd op een laag basislevemgscijfer, d.W.z. zij mogen slechts Wieimig mosselen aan de handelaren leveren. Onder hen bevinden zich vele jonge menschen,'het is duis onbillijk' dat dezen hun leven lang gedoemd zouden zijn om „klein" te blijven, omdat ze ongeveer 10 jaar geleden door zekere omstandigheden niet veel mosselen hadden. Te hopen is, dat ook hier een bevredigende op lossing, die mede door de oorlogs jaren is vertraagd, gevonden mag Worden, waarbij' een kleine kwee- ker in de gelegenheid gesteld W'ordt te toornen W'at hij kan, zonder dat daardoor 'de belangen der „groe ten" in de klem komen, die immers moede iets voor hun kleine col lega's Willen missen. De zuiveisteun verlaagd Zondag a.s. wlordt de nieuwe^ melkprijs van kracht, Waarbij de zuiveisteun m|et 1 cent per kg. ver minderd wordt. De oudje regeling dateerde van October vorig jaar en was in zijin Werking beperkt tot 26 April 1947. Bij het besluit, dat thans de oude regeling vervangt, wordt de eigenlijke melkprijs niet verminderddeze bedroeg krachtens zuivelwxaardo 10,7 ct. per kg. Aan gezien deze prijs echter niet vol doende was om de productiekosten te dekken, w'erd daarboven een toe slag gegeven waardoor de melk 's Winters 18 cent opbracht en zomers 15 cent met een jaargemiddelde van 16cent. Thans zal dit jaargemiddelde worden teruggebracht tot 15 cent. Om deze gemiddelde prijzen te be reiken moest uit het landbouwcri sisfonds een toeslag Worden gege ven van 7,3 cent op de wintermelk en van 4,3 cent op de zomermelk. Deze toeslag werd niet doorbere kend in de kleinhandelsprijzen en een vermindering ervan heeft dan ook geen enkele invloed op dtó prijzen, die de verbruiker betaalt. Het is alleen bezuiniging op de uitgaven van het landbouwcrisis fonds. De zomermelk zal dus thans met 14 cent betaald worden. Hoe de winterprijs zal worden is nog niet te voorzien. Dat er naar ge streefd is de zuiveisteun te ver-' lagen is begrijpelijk. De subsidies op de levensmiddelen kosten hon derden millioenen per jaar en daar van neemt de zuivel alleen een bedrag in beslag, dat wel dichter bij de 200 dan bij de 150 millioen zal liggen, en het merkwaardige is, dat het stelsel van toeslag per kg. de steun hooger maakt naar mate de productie toeneemt. Wan neer thans de steun met een cent verlaagd wOrdt en daarmee in tor taal 'zoo ongeveer 35 millioen gul den per jaar minder wordt, kan dat voor een deel Worden ingehaald door een toeneming van de melk productie. Eén cent per kilo betee- kent over het geheele land ééh millioen gulden per 100 miillioen kg. melk. De huidige raming van de productie is zoo ongeveer 3500 millioen kg. per jaar. Naar de Britsche nieuwsdienst in Duitschland meldt, zal de 1ste Mei in,1 ""de Br;tsche zóne een betaal de vacantiedag zijn. SPORT 6e Bridgedrive „Hotel van Oppen" Aan de 6e en laatste Bridgedrive van dit seizoen, Zaterdag in Hotel van Oppen gehouden, namen 2 da mes en 30 heeren deel, w.o. enkele reserves, omdat enkele trouwe deel nemers ziek en/of verhinderd wa ren. Zoo waren er enkele nieuwe combinaties gevormd, die 'het er over 't algemeen goed afbrachten. Eén ervan ging zelfs met een eer sten prijs strijken. Aan verschillende tafels zaten moeilijke kaartverdee- lingen en eenige slemmogelijkheden, welke evenwel niet alle benut wer den. De strijd om den wisselbeker had een verrassend verloop. De be kerhouders, (de heeren Holty) had den 8 punten, evenals de heeren Uinger en Canters, terwijl mej. Fermin en de heer Ballintijn 9 punten hadden. Eerstgenoemden ein digden nu als 7, de volgenden als. 3 (met 1/2 punt verschil met no. 2) en laatstgenoemden als 1, zoodat deze voor dit jaar den wisselbeker hebben gewonnen, wat een mooie prestatie genoemd mag worden. De prijzen vielen ditmaal ten deel aan: Oneven groep: le prijs de heeren J. E. ten Haaf en A. H Ratelband met 122 pnt., 2e prijs de heeren A. J. van Leeuwen en G. J. V. Labrand met 128 pnt. Even groep: le prijs mej. A. J. M Fermin en de heer B. A. C. Ballintijn met 131 pnt, 2e prijs de heeren Dr. J. J. Wes tendorp Boerma en Dr. J. C. Röhner met 1331/2 pnt. Namens alle deelnemers bood Dr. Röhner den heer A. Paauwe een fraai boekwerk aan, als blijk van waardeering voor het vele werk door hem als secretaris der orga nisatiecommissie verricht. De heer Paauwe sprak een woord van dank voor het geschenk en uitte de hoop dat het volgend seizoen de animo voor de bridgedrives weer groot zou zijn. KORFBAL Velocitas—Strandvogels 2—7. In teen snelle wedstrijd met op en neer golvend spel zegevierden de duimbewoners, die thans met v. Sluijs en Vasseur in hun gelederen, nu beter gebruik maakten van de vele kansen.Met de rust leidden rij mét 2—4 door doelpunten van v. Sluijs en Vasseur, Aagtje Dorreman en Kooman, terwijl 2 Velocitas-da- mes tegenscoorden. Na de rust ver hoogden Vasseur, v. Sluijs en Vlaan der de stand tot 2—7. Scheidsrech ter Brouwer leidde uitstekend. VOETBAL. Zierikzee I—R.C.S. I 1—2 Zierikzee verschijnt In de aange kondigde opstelling. R.C.S. beeft 2 Invallers. Volkerl wint den toss en laat zijn wannen het eerst met den zon in den rug, doch tegen den onge veer dwars over 'tveld staanden wind spelen. Om 5 minuten over half 4 trappen de gasten af en zetten er

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3