De Schitting 19401945 STAD EN PROVINCIE Gemeenteraad Bruinisse RADIO-PROGRAMMA Nog steeds kan en mag het werk van de Stichting 1940—1945 geen einde nemen. Zoolang de be loften, die eens de verzetsmenschen aan hun vrienden deden, n.l. te zorgen voor de achtergebleven ge zinnen van hen, die voor de vrij heid van ons land vielen, niet voor de volle 100 pet. zijn ingelost, mag haar activiteit niet ophouden. De Stichting 1940—1945 geeft aan meer dan 4000 gezinnen, die tengevolge van het verzet van vader, moeder, zoc.n of dochter, in geldelijke moei lijkheden zijn geraakt, tezamen meer dan f 600.000 uitkeering voor levensonderhoud maandelijks. Het maatschappelijk leven van na den oorlog kent evenwel nog vele andere problemen. De zusterinstel ling varu de Stichting 1940—1945, de Stichting Herstellingsoorden voor Oud-illegale werkers, die de gehee- le verpleging van zieken en rusf- behoevendan op zich nam, ontving tot eind 1946 bijna 2000 verzoeken om opname van lichamelijk in con centratiekampen gebroken ex-pali- tieke gevangenen, waarvan er vele lijdende zijn aan t.b.c., maar ook van geestelijk ontspoorden, die een verblijf in een herstellingsoord drin gend noodig hebben. Dit jaar daarenboven zullen 500 verzets weduwen een onbezorgde vacantieweek moeten hebben ineen der zomerkampen, die de Stichting 19401945 heeft ingesteld. Tevens is het de taak van de Stichtings gemeenschap, om tegelijkertijd de kinderen een goed onderdak te ven- schaffen, zoodat moeder gemist kan worden. ZIERIKZEE. De tooneelgroep van Anton G e r 1 a c h uit Amsterdam kamt deze 'week te Renesse, Drei- schar en Brouwershaven roet het overbekende tooneelstuk „Twee Wee zen". Gezien het succes dat deze groep met het stuk „Liefde op de boerderij" oogstte, zal het haar ook ditmaal niet aan belang stelling ontbreken. De heer M. S. v. Hekke, schip per bij de Visseherijpolitie alhier, is benoemd ltot Opziener met stand plaats Tttiolen. Der traditie getrouw vond Vrij dag 25 April de uitvoering plaats van de G.V. „Olympia". Een door de omstandigheden noodzakelijke inbreuk op deze traditie vormt dit jaar de splitsing van de uitvoerende leden, die elk afzonderlijk aan bod kwamen en komen, n.l. de kleuters en juniores, die Vrijdag voor het voetlicht traden en de oudere garde, die Woensdag 30 April a_s. getuige nis zal afleggen van haar kunnen. In zijn openingswoord wees de voorzitter, dg heer J. L. Legemaate, op het steeds grooter wordende aantal leden van „Olympia", waar door twee uitvoeringen noodzakelijk bleken. Tevens maakte hij melding van het feit, dat de directeur, de heer A. H. H a g e, zich in de toe komst alleen met de leiding van de oudere leden zal belasten, zoodat deze uitvoering voor den directeur zijn zwanenzang beteekent. De gymnastische opvoeding van kleuters en juniores is een kwestie van fantasie en methodiek. Het eerste element vonden wij duidelij ker sprekend dan het tweede. De leiding is met fantasie te werk gegaan bij de samenstelling van de uit te voeren nummers (de was vrouw, poppengymnastiek), de me thodiek zouden wij wat strenger wiilen zien. Jeugdige gymnasten» speciaal kleuters, zijn alleraardigst, maar gymnastiek vereischt althans gedeeltelijke onderdrukking van een teveel aan speelschheid. In dit verband waren ook de re acties van het publiek niet altijd p a e-d agogisch. Intusschen is met deze enkele opmerking geen vlek op deze, zeer zeker geslaagde uitvoering gewor pen. Integendeel, overduidelijk bleek, dat „Olympia" ook kwalita tief over veel „backgroundmateri- aal" beschikt en door een natuur lijke schifting zijn de steunpilaren, die de vereeniging in de toekomst zullen schragen, verzekerd. Het afwisselende vam het pro gramma werd bepaald, zoowel door vrije als oefeningen aan diverse toestellen (rek, brug, paard, bok). In zijn slotwoord bracht de voor zitter namens het publiek en het bestuur der vereeniging, dank aan de leiding, inzonderheid den direc teur, die ziph zooveel moeite heeft getroost, deze uitvoering te doen, slagen. Er waren bloemen voor mevr. de Regt, de onvermoeibare pianiste, die ook op de repetities de muzikale begeleiding verzorgde. N1EUWERKERK. Lagere Land- bouwtschool, bevorderd van de Ille naar de IVe klasse: P. Vogelaar, A. Steendijk, C. Stoutjesdijk, M. de Rijke, M. Flohil, L. Goudzwaard; van de lie naar de Ille klasse: J. A. de Bruine, J. M. v. d. Weele, C. v.fd. Wekken, D. W- van Dongen, W. J. Bolijn, Joh. Padmos, Joh. v. d. Sluis, |P. Flikweert, W. de Wilde, A. v. d. Wekken, A. C. Hanse, Q. Remeeus, J. Swienne, M. v. Klinken. Met kl, I (wiorden de lessen voort gezet. Aanmelding voor de nieuwe cursus, die eind September aan vangt, kan nu reeds plaats hebben. Men raadplege de kamende aidver- tentiën. Het Oranje-Comité heeft in groote trekken een programma op gemaakt voor de herdenking der bevrijding op 3 en 5 Mei as. Za terdag 3 Mei;: 6 uur n.m. vlaggen halfstok; 7.30 uur Stille tocht naar het Kerkhof; 7.45 uur Klokluiden; 8 uur 2 minuten stilte. Begin enj einde (wordt aangegeven door een stoot op de sirene, daarna herden kingsrede door Ds. Westeüjhof in de Ned. Herv. Kerk. Maandag 5 Mei:, 7 uur Uitsteken van vlaggen'J 8 uur Klokluiden; 9.30 10.30 uur tractatie van schoolkin deren, daarna rondgang met muziek 11 uur Kinderspelen; 2 uur Rond gang met muziek, waarbij alle ver- eenigingen Worden!verzocht hieraan deel te nemen; 3.30 uur Volksspelen 7.30 uur Zanguitvoering Kerkkoor; 8.15 uur Uitvoering v. d. Mandoline- Club; 9 ufur Concert te geven door het fanfarecorps. TjHOLEN. De Harmonievereeni- ging „Concordia" gaf in de zaal van „Hof van Holland" voor leden ien donateurs op Donderdagavond 24 dezer, onder leiding van den direc teur, de heer A. Verswijzen, haar jaarlijksche uitvoering. Na een ope ningswoord door den voorz., dhr. Amsing, werd deze feestavond ge opend met de marscfh „Vroolijke Dauwtrappers". In de pauze werd een leuke verloting gehouden, waar bij de fam. van Oost de winnaars waren. Eenige goed vertolkte voor drachten volgden door het trio Groffen-Mens uit Halsteren. De voorz. sloot deze goed geslaagde uitvoering met:oen woord van dank Vrijdagavond was er nogmaals een uitvoering, waarbij door de leden der Harmonie werd voorgedragen. Dezen avond werd besloten met een bal. Wederopbouw en uitbreidings plan goedgekeurd In de gehouden vergadering van den Gemeenteraad waren alle leden aanwezig. Nu de gemeente een aantal nood woningen exploiteert, die straks nog vermeerderd zullen worden met een aantal nieuwe woningen, geeft de secretaris een uiteenzetting van dc boekhoudkundige en technisch- administratieve zijde van deze kwes tie. De bedoeling is de administratie onder te brengen in een z.g. „W o- n i n g b e d r ij f". De instructie van het Kasbeheer en de verordening op dat Woningbedrijf worden voor gelezen en goedgekeurd. Dc heer van den Berg-Beekman verkrijgt nadere inlichtingen, ter wijl de heer Drocger de opmerking maakt, dat door de scheiding van de woningen in 10 complexen de administratie nocdeloos ingewikkeld wordi. De scheiding in complexen is echter volgens de wet voorge schreven. Bij eên administratie van minder dan 100 woningen ontvangt de te benoemen administrateur f7 per woning, bij meer dan 100 wo ningen f 6.50 per woning per jaar. Kassier is de Gemeente-Ontvanger, die daarvoor eveneens een extra vergoeding ontvangt. Op voorstel van B. en W. wordt m.ai.s. de Gemeente-secretaris tot administra teur benoemd. Thans is aan de orde de vast stelling van het Wederopbouw- en Uitbreidingsplan. De voorzitter wijst in enkele woorden op het groote belang van bedoeld plan. Het gaat niet alleen om beslissingen vooi* ons op dit oogenblik, maar ook voor de toekomst. Door aanvaar ding van dit plan zal tevens een einde zijn gekomen aan het privi lege dat ieder bezat, om te bouwen waar en zoo.als men dat zelf wilde. De heer Verspoor vindt het plan, zooals op de maquette is afgebeeld, heel mooi, maar vraagt zich af, of de bedragen die met de wederop bouw en de uitbreiding gemoeid zijn, niet te groot zijn. Zullen de thans levenden en straks ook het nageslacht de financiëele conse quenties kunnen dragen? De voorzitter zegt, dat weliswaar door aanvaarding van het plan, groote lasten op de gemeente wor den gelegd, 'doch ondragelijk zijn deze niet. Bovendien !hoe is hieraan te ontkomen? Men staat nu een maal voor noodzakelijke dingen. Het Gemeentehuis is verwoest, dus er moet een nieuw komen, de Open bare School is verwoest, dus ligt de plicht op de gemeente een nieuwe school te bouwen. Een to ren zou eventueel kunnen verval len, doch de Raad wil daarvan niet hooren,. Ook is men algemeen overtuigd van de noodzakelijkheid van een nieuwe rioleering die ge heel in het ongereede is geraakt. Voor de 150 huizen die verwoest zijn,1 komen 150 nieuwe in de plaats. De gemeente wil hier het particu lier initiatief niet in den weg staan, integendeel zal het worden toege juicht wanneer de overheidsvoor schriften van dien aard worden, dat ook particulieren hun herbouw- plicht zullen kunnen gaan ter hand nemen. Maar zoover is het op het oogenblik nog niet, dus de plicht om voor huisvesting der ingezete nen te zorgen moet door de ge meente worden vervuld. Bovendien moet niet vergeten worden dat de Staat door de bouw en exploitatie subsidie de lasten aanmerkelijk ver licht. Het wederopbouw- en uit breidingsplan wordt na een korte discussie met algemeene stemmen aangenomen. Als gevolg van de aanvaarding van het plan, neemt de Raad daar op een aantal besluiten, n.l. tot bou wen van een toren, een Gemeente huis een Openbare School en een nieuw <rioleeringsstelsel. Voor bouw van een toren is geconfereerd met den heer Wieger Bruin, architect te Amsterdam, de bouw van eein Openbare Lagere School wordt ver zorgd door het architectenbureau, Wesselo cn van Voorst te Bussum. Dc bouw van een Raadhuis met inrichting wordt begroot op f 160.000. van een toren met uurwerk op f70.000, van een O.L. school met ondcrwijzerswoning op f170.000, de kosten van het rioleeringsplan op f240.000 en van een rioolwater- zuiverings-inrichting op f 100.000. Aangegaan zal verder worde? Dinsdag 29 April. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 morgen wijding; 9.30 strijkorkest; 9.45 ar beidsvitaminen; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 gram.; 10.50 kleutertje luister; 11 gram.; 11.15 orgel en, viool; 11.45 fam.berichten; 12 Lyra trio; 12.30 ons platteland; 12.40 pianoduo; 1 nieuws; 1.15 dansorkest 1.45 gram.; 2 met naald en schaar; 2.20 gram,; 3 de wondere wereld; 3.15 radio-matinee; 4.40 de school bel; 5 dat kun jij ook; 5.30 gram.; 5.45 Rijk overzee: 6 nieuws; 6.15 piano; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 cn nu naar bed; 7.05 reportage; 7.15 Paganini-kwartet; 7.45 reportage; 8 nieuws; 8.05 reportage; 8.15 bonte trein; 9.30 contact; 10,15 buiten- landsch overzicht; 10.30 viool en piano; 11 nieuws; 11.15—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 pluk den dag; 9 lichtbaken; 9.30 berichten; 9.50 gram.; 10 voor de kleuters; 10.15 strijkkwartet; 10.40 de klapperboom; 10.50 gram.; 11.30 als de ziele luistert; 11.40 gram.; 12.03 gram.; 12.30 orkest zonder inadm; 1 nieuws; 1.15 vervolg 12.30 I.50 dichters van het oude Cnioa; ,2 gram.; 3 onder ons; 3.30 gram.; 4 ide Zonnebloem; 4.30 na schooltijd; 4.45 elck wat wils; 6 amusements orkest; 6.20 sportpraatje; 6.30 Lente 7 nieuws; 7.15 amusementsorkest; 7.45 ons thuisfront; 8 nieuws; 8.05 de gewone man; 8.12 actualiteiten; 8.20 concert; 9.15 Rembrandt; 10.30 nieuws; 10.50 avondgebed; 11.05 gr.; II.20 Vaders dagboek; 11.25—12 het kwintet in de kamermuziek. een rekening-courant-overeenkomst met de Bank voor Nederiandsche Gemeenten tot een bedrag van f97500. Debetrente 3V2 pet., credit rente (4 pet. Besloten wordt de verhuur van woningen van het Woningbedrijf over, te dragen aan B. en W. Wethouder van Vessem doet me- dedeeling over vorstschade aan de Spuikom. Met herstel daarvan is bereids begonnen, daar een en an der geen uitstel gedoogde. De prijs waarvoor door den steenzetter het werk is aangenomen wordt door den heer van den Berg Beekman,' onder de loupe genomen. Zij is hoog, doch niet overdreven. Wethouder van Vessem ging te vergeefs naar Brouwershaven om een nieuwe vuilniswagen te koopen. Wethouder Geluk weet een twee wielige kar te koop. Besloten wordt B. en W. te machtigen tot aankoop van desnoods 2 wagens, wanneer de prijs .binnen het daarvoor op de begrooting staande bedrag blijft. In de toekomst zal wellicht in sa menwerking met Oosterland en Nieuwerkerk gebruik worden ge maakt van autotractie. Vervolgens keurt de Raad goed het besluit waarbij de mogelijkheid wordt geschapen tot aanstelling van een derde ambtenaar ter secretarie. De uiteindelijke goedkeuring van de ze aanstelling ligt bij den minister van Binnenlandsche Zaken, gezien het zielental der gemeente. De sec retaris wijst echter op de groote achterstand, die door allerlei oor zaken is ontstaan en antwoordt den heer Bal, die de belooning zijnde f 700,— met drie jaarlijksche ver hoogingen van f 100,— voor een ongehuwde, terwijl een gehuwde maximum met alle toeslagen nooit hooger zal kunnen komen dan plm- f 30,— per week, veel te weinig vindt, dat vroegeT het volomtalr- systeem bestond, doch dat thans geen volontairs meer te krijgen zijn. De bedoeling is, dat deze betrek king vervuld wordt door een jeug dig pérsoon, die zijn toekomst denkt te vinden in de Gemeente-adminte-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2