ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HET PALESTIJNSCHE VRAAGSTUK WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 MAANDAG 28 APRIL 1947 No. 15576 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Adinin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobaistraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenrnan Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS De speciale/zitting van de Assem blee van de U.N.O., die (heden (Maandag) te Lake Succes bijeen komt, zal (zich diet in een diepgaan de discussie begeven over bet Pa les tijmsche vraagstuk, (zooals beoogd wordt doordeden van de Arabische Liga Gebleken is dat de meerder heid er tegen is, dat op de agenda een punt Wordt geplaatst, naar vo ren gebracht door vijf Arabische staten, 'dat een bespreking op de speciale zitting zou eischen van het Palestina Mandaat en de "kwestie van de (onafhankelijkheid van Pales tina. Zulk een toevoeging aan de agenda van de Assemblee kan slechts plaats vinden met een 2/3 meerderheid van de stemmende le den. Wanneer het jverzoek van de Ara bische staten niet goedgekeurd ■wordt, zou de speciale zitting waar schijnlijk beperkt worden tot de instelling van een commissie om ma teriaal te verzamelen en verslaguit te brengen op de volgende gewone. zititng van de Assemblee in Sep tember, Waar dan een diepgaande discussie gehouden j zou kunnen wor den. Volgens deze procedure zou de zitting van de speciale Assem blee waarschijnlijk twee weken du ren. De mislukte conferentie aan de Moskwa Nu da/Groote Vier het in Moskou niet eens konden Worden over bet Duitscbe en Oostenirijksche vraag stuk, trachten de diplomaten hun figuur nog Wat te redden door te vertellen, d,at men aan de Moskwa toch Wiel iets heeft bereikt, al straalt daarvan niet veel naar buiten uit. Men is in ieder geval niet boos uit elkaar gegaan, Wat bij het vertrek van Bevin en Bldault tot uiting1, kwam. Maar Wie deed de conferen tie nu mislukken? Aan de gastvrij heid van de Russen heeft het niet gelegen. Zij hadden er alles op ge zet de conferentie te doen slagen om hun volk niet teleur te stellen, maar de Sowjet-diplomatan brengen op den 'duur de heele''wereld tegen zich ,in het harnas, Went in haar doelstellingen is de diplomatie der Scwjet-Unie de voortzetting, van de ambities van het voormalige Russi sche regiem, door de eeuw|en heen. Dit schijnt reden genoeg tot het geloof, dat de Sowjetndiplomaten ook alle 'eigenschappen bezitten Waardoor de Russen zich vroeger plachten te onderscheiden. Maar die eigenschappen missen zij. Met Molo- tov kotnt mien niet verder, omdat hij te'weinig tot een positief beleid in staat is. Scheepsramp bij Zuid-Wales Voor de kust van Zuid-Wal ?s heeft een voormalig Liberty-schip, naar men meent het Britsehe stoom schip „Santampa" (7.129 ton), schip breuk geleden. Pogingen om de be manning te redden mislukten door den sterken wind, die de kracht had van een orkaan. Het schip brak, spoedig nadat het tegen de kust was geloopen, in drieën. Reddings ploegen konden!het wrak bij eb be reiken, maar zij namen geen enkel teeken van leven waar. De geheele bemanning, welke 42 koppen telde, is in de golven omgek omen. Ver scheidene lijken zijn reeds aange spoeld. De/uit acht koppen bestaan de bemanning van de reddingsboot, die tot'tweemaal toe heeft getracht hulp te bieden, is hierbij eveneens om bet leven gekomen. Het oude Britsehe slagschip „War- spite" is ter hoogte van Cornwall op de kust geslagen. Het zou naar Schotland gesleept worden om te worden gesloopt. De bemanning is van boord gehaald. Het schip geeft blijkbaar de voorkeur aan een zee mansgraf. Britsehe Kon. familie naar huis De Britsehe Koninklijke familie heeft met'het slagschip „Vanguard" Zuid-Afrika verlaten, waar zij een tournée gemaakt heeft van 16.000 lcm. Sinds begin Februari zijn ko ning George, koningin Elizabeth en de princessen Elizabeth en Marga ret uit Groot-Brittamni/ë (weg ge weest. Vaar het vertrek werd te Kaap stad een staatsdiner gehouden, tij dens hetwelk generaal Smuts, de eerste minister van Zuid-Afrika, zeide, dat ide volken vain alle ras sen en élke huidskleur door het koninklijke tournee met ontroering en geestdrift vervuld waren. Voor dat zij het stadhuis verliet, ver scheen de koninklijke familie vqor de laatste maal op het baltap!, Waaronder een geweldige menigte zich verzameld had. Attlee contra Churchill Attlee heeft Churchill den slecht- sten minister van financiën /van dezen eeuw genoemd, toen hij op het Schotsche congres van vakVer- eenigingen geantwoord heeft op de onlangs door Churchill geoefende critiek op het beleid van Labour. In 1925, toen' Churchill de gouden standaard weer invoerde, heeft hij een crisis in dg, steenkoolindustrie veroorzaakt, waaraan Engeland nog steeds lijdt, aldus Attlee. Verder doet Churchill alsof hij niets weet van de groote beweging voor zelf bestuur, die zich reeds gedurende tientallen jaren in Azië baanbreekt. En wat Churchills critiek betreft op het „bij de gratie van Amerika leven'Vzei Attlee, dat ook Churchill dollars noodig gehad zou hebben! om zijn volk va,n voedsel te voor-V zien. Poolsch korporaal berecht De 36-jarige Poolsche korporaal Z. G., die met de eerste Poolsche pantserdivisie in 1944 Zuid-Neder- iand hielp bevrijden, is wegens moord en poging tot doodslag door dë vijfde kamer van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Amsterdam tot een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek van voorarrest veroordeeld met het verzoek tot den officier van justitie hem deze straf te laten doorbrengen in de rijkswerkinrich ting te Veenhuizen. De veroordeelde, die in zijn uni form met de hem verleende onder scheidingen op de borst voor zijn rechters verscheen, had op 26' Nov. van verleden jaar de 29-jarige Truus van Poppel, met wie hij ruim een jaar intiem bevriend was geweest, maar die hem daarna voor den Amsterdamschen bloemenkoop- man L. in de steek liet, in de Mes dagstraat met revolverschoten ge dood en den bloemenkoopman met enkele schoten verwond. Hij richtte daarna het wapen tegen zichzelf, maar bemerkte, dat hij het leeg hai geschoten, waarna hij zich bij de politie meldde. PUNTEN-REQEN Een koopman te Hilversum dreef ^vreedzaam handel op de markt. Op zeker rampza lig oogenblik 'wuifde een- ruk wind over zijn stalletje, met het droevig gevolg dat 650 textielpunten de lucht invlo gen ien aldaar bleven ziwleven tot ontsteltenis (van den koop man ien vreugcle van de toe- sehouWlers. Een;aantal papier- tjies keerde spoedig iweer naai de aarde terug, maar na tel ling bleek er toch 'een tekort te zijp' van 410 stuks. Die koop man deed aangifte bij de po litie, die mededeelde dat het Wetboek van strafrecht in deze nieuw'e vorm van „op lichting" niet voorziet. Ontvluchtingsexpert „Een weinig principieel avontu rier" noemde de advocaat-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Amsterdam, den 26-jarigen lof werkman H. van W. uit Ven end aal die,zoowel gedurende zijn diensttijd bij den Wach- und Schutzdienst en Waf f en SS, als tijdens zijn inter- neering in Holland blijk gaf een waar expert in ontvluchten te zijn. Van 1941 tot 1945 zag hij zesmaal kans uit Duitschen dienst te ont vluchten. Vijfmaal werd hij gepakt. Bij de zesde ontsnapping wist hij naar Zweden uit te wijken. In Jan. 1946 kwam hij naar Nederland en werd hier geïnterneerd, maar ook thans lukte het hem in een jaar tijd tweemaal te ontvluchten. Ex-burgemeester van Amsterdam berecht De procureur .generaal bij het bij zonder gerechtshof te Amsterdam heeft na een zitting, die bijna twaalf uur in beslag namj, 6 jaar gevange nisstraf geëischt tegen den 63-jari- gem ex-burgemeester van Amster dam E. J. Voüte. De grootste schuilkelder in Ber lijn, een gevaarte van gewapend beton, 40 M. hoog en 70 meter lang en breed, staande in de voor malige Zoo, zal met dynamiet op geruimd worden. Te Eist (Betuwe) werden op een speelterrein een aantal kin deren onder het puin bedolven!. Het zesjarig zoontje van de fam. Peters kwam hierbij om het leven. SPREUK VAN DEN DAG Het verschil tusschan een goed ■en een slecht huwelijk is vaak slechts enkele dingen per dag on gezegd laten. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 28 April: Meest matige, langs de Waddenkust krachtige Zuid-Weste lijke wind, zwaar bewolkt met voor al in het Noorden eertige lichte regen of motregen, overigens droog weer, vrij zacht. 28. Zopi op 5,18, onder 19.58. Maan op 11.32, onder 3.19. Volle Maan 5 Mei 5.53. Hoogwater te Zierikzee over de maand April 28. 8.52 v.m. 21.23 m.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Geen extratje op den Nationalen Feestdag De algemeene voedseltoestand m ons land laat niet toe, dat ter ge legenheid van den Nationalen feest dag, extra bonnetjes voor snoep zullen 'worden verstrekt. Ook aan verzoeken om extra toewijzingen kan niet iwiorden voldaan. Naar te Warschau is verklaard, hebben meer dan 45.000 leden van Poolsche ondergrondsche organisa ties zich overgegeven. De politieke amnestie 'w'as op 25 April afge- loopen. Nu de winter voorbij is. is de weder opbouw overal in volle gang. Hard wordt er gewerkt aan het zoo zwaar geteisterde stadhuis van Middelburg. De werkzaamheden tot herstel zullen overigens minstens zes jaar in be slag nemenVolgende maand ra/ de aanbesteding pan de kap van het Gothische gedeelte plaats vinden. De gevel, waar de Gothische kap op aan zal sluiten. A.N.P. P. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1