ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE TRUMAN WINT HET PLEIT WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VRIJDAG 25 APRIL 1947 No. 15574 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEU WS HULPVERLEENING AAN GRIEKENLAND EN TURKIJE De Amerikaansche Senaat heeft met 67 tegen '23 stemmen, het wets ontwerp voor hulpverleeniing tot een bedrag van 400 millioen dollar aan Griekenland en Tjurkije aan vaard. De stemming in den Senaat volg de op debatten tot de laatste mi nuut en pogingen van eenige sena toren, om de wet, zooals oorspron kelijk voorgesteld door president Truman, verder te amendeeren. Een amendement, dat de militaire hulp- verleening uit de wet zou hebben gelicht, werd, met 68 tegen 22 stem men verworpen. 300 millioen dollar van het totaal bedrag voor hulpverleening zou be stemd zijn voor Griekenland, mi. 150 millioen voor de civiele econo mie en 150 millioen voor het ver sterken van de Grieksche strijd krachten, opdat deze grondig de onder communistische leiding staan de benden kunnen bestrijden. De 100 millioen dollar welke voor Turkije zijn uitgetrokken, zullen werden bestemd voor het aankoo- pen van uitrusting voor het Turk- sche leger en herstel van het spoor wegsysteem. Marshall's telegrafisch verzoek om het wetsontwerp onmiddellijk goed te keuren en de felle veront waardiging, welke het optreden van oud-minister Wallace in Engeland heeft gewekt, zijn twee pujntien van beslissende beteekenis geweest, toen het er voor de senatoren op aan kwam hun stem te geven aan het voorstel dat Rusland's plannen in Zuid-Oost Europa en Klein Azië dwarsboomt. De Qroote Vier onver- richterzake naar huis? i Wanneer de Ruissan hun stand punten uiteengezet tijdens die vele mislukte conferenties hand haven, dan zullen Bevin, Biidault en Marshall spoedig met leege han den naar hun respectieve hoofdste den terugkeeren. De diverse dele-, gaties zijn reeds druk bezig hun koffers te pakken, terwijl voor Marshall een vliegtuig onderweg is om hem terug te brengen naar de Ver. Staten. Op de agenda van de vermoede lijk laatste bijeenkomst prijken de volgende punten: het Oostenrijksch-e vraagstuk, een Amerikaansch voor stel om de bezettingslegers in Euro pa te beperken ende datum van de volgende conferentie. Mars hall heeft voorgesteld het Oostem- rijksche vraagstuk te verwijzen naar de U.N.O. die in September bijeen komt De eischen van Rusland t.a.v. het O ostenrijksche'vraagstuk komen hierop neer, dat bij aanvaarding er van, Oostenrijk een verlengstuk zou worden van de Soiwjet-economie. Over een voorstel van Bevin, in- houdend, dat alle Duitsche. krijgs gevangenen vóór 1 Deo'. 1948 in hun land terug moeten zijn, werd door de Groote Vier overeenstemming be reikt. De behaalde resultaten zijn wiel zeer teleurstellend en moeten een deprimeerenden indruk achterlaten bij hen, die hoopten met Rusland tot een accoord te komen. Samen strijden tegen Duitschland was een voudiger dan samen het Duitsche vraagstuk op te lossen. Engelsche dankbaarheid Tlom Williams, de minister van Landbouw en Visscherij, heeft den Nederlandsehen minister van Pu blieke Werken bedankt voor het Nederlandsche medeleven en de hulp, diè Nederland bij de jongste overstroomingen aan Engeland ver leend heeft. In een telegram aan zijn Neier- landschen collega heeft hij gewag gemaakt van de Britsche waardee ring voor de prestaties van ir. Rin gers en van den heer Kraayeveld. Hij besloot: het zij mij vergund na mens de regeering van Zijne Ma jesteit en tevens persoonlijk uit drukking te geven aan onze op rechte gevoelens van dankbaarheid en verplichting voor de gereeie hulp, door uW land verleend en voor het door u in deze dagen van tegenspoed betoonde medegevoel. De kopstukken van het Duitsche zakenleven zullen wegens oorlogs misdaden terechtstaan Maandag zullen vier-en-twintig directeuren van de I.G. Farbenin- d us trie terechtstaan wegens oor logsmisdaden. Ben van de hoofdfiguren is Georg Schnitzier, adviseur voor den bui- tenlandschen handel. Schnitzier was een soort diplomatieke vertegen woordiger, in het buitenland zonder portefeuille. De beschuldigden Wiaren de kop stukken van het Duitsche zakenle ven. Ze hulden zich steeds in een waas van geheimzinnigheid; hun na men waren bij het publiek volko men onbekend. Alleen de allerhoog ste industrieele kringen kenden hen. Het Farben-concerïi is de eerste van de groep industrieën, die er van beschuldigd worden op een aan valsoorlog aangestuurd te hebben. De directeuren zouden bovendien misdaden tegen de menschheid be gaan hebben, zooals het doen ver richten van slavenarbeid in hetdoo- denkamp Auschwitz, bij welk kamp de Farben een fabriek had. De open bare aanklagers zullen bewijzen dat de atbelders van de Farben moesten Werken, tot ze er bij neervielen, Waarna ze naar het crematorium gingen. Canadeezen waren behalve soldaat, ook koopman Behalve onze bevrijding brachten de Canadeezen hier ook sigarettan, chocolade en biscuit, om van andere heerlijkheden die wc in vele «jaren niet meer gekend hadden maar niet te spreken. En niet heel lang na de eerste vreugderoes kon ieder op de hoeken van de straten in de groote steden zooveel „Sweet Ca- porals" koopen als hij maar betalen1 kon. Het gevolg van een en ander was, dat de Canadeezen deze stre ken verlieten met 40 millioen gul den méér op zak dan waarmede ze gekomen waren. En nu moeten de Nederlandsche en de Canadee sche regeeringen uitvisschen wie dat verschil betalen moet. Want de Canadeesche regeering is tot de onze gekomen met het verzoek de door de Canadeesche soldaten in geleverde guldens om te wisselen tegen Canadeesche dollars. Maar daar wil de Nederlandsche regee ring niet aan. Zij is wel bereid om het oorspronkelijke bedrag in te Wisselen, maar die veertig millioen izijn, zoo zegt onze regeeriing, ver kregen uit zwarte handel en die Willen we niet betalen. De maand Juni warm en droog De neerslag in Mei zal ongeveer normaal zijn, zoo verwacht de af- deelfag klimatologie van 't K.N.M.I. te De Bilt. Over de temperatuur is niets met voldoende waarschijnlijk heid te zeggen. Voor de maand Juni wordt ver wacht, dat de gemiddelde tempe ratuur boven normaal zal zijn. De gemiddelde neerslag beneden nor maal. Er wordt op gewezen, .dat deze verwachtingen betrekking heb ben op het maanidgemiddeMe. Qlasbonnenzwendel op groote schaal In verband met een clandestiene handel in glasbonnen, welke al ge- ruimen tijd aan den gang was, is de Haagsche politie in samenwer king met de politie van Amsterdam en Rotterdam overgegaan tot de arrestatie van verschillende lieden, die zich aan dezen handel schuldig maakten. Uiteindelijk bleek, dat de bonnen afkomstig waren van ze keren B., ambtenaar op het rijks bureau voor keramische industrie die de bron van den handel zou zijn. Ofschoon de man ontkent, sta pelen de bewijzen .zich tegen hem op. Hij moet aan den handel onge veer f5000 hebben verdiend; zijn opvolgers in den zwarten keten wisten natuurlijk nog heel wat meer geld uit hun knoeierijen te trekken. De zomerprijs van de melk De minister van landbouw hoeft bekend gemaakt, dat de zomerprijs van de melk voor den producent op 14 cent per k.g. melk met 3.3 pet. vet is bepaald. Deze prijs zal t.e.m. 25 October gelden. Dit be- teokent, dat de zuivelsteun met 1 cent per k.g. Wordt verlaagd. De detailprijs voor het publiek blijft onveranderd, aangezien deze ver mindering tot stand komt door ver laging van den bijslag uit het Land- bouw-Crisisfcmds. De aangekondigde Bankwet is in vergevorderden staat van voorbe reiding. Op het kapitaalverkeer zal 'n de naaste toekomst toezicht wor den uigeoefend. WEERBERICHT Verwachting tot dein avond van 25 April: Aanvankelijk afnemende later weer aanwakkerende naar het Zuiden draaiende wlimd, koude nacht, overdag iets hoogere tem peratuur. 25. Zen op 5.24, onder 19.53. Maan op 7.56, onder 0.37. Eerste kwartier 27 April 23.18. Hoogwater te Zierikzee over de maand April 25. 6.05 v.m. 18.36 n.m» Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5'.50 uur na hoogwater. Congres te Utrecht van de partij van den Arbeid Donderdagmiddag is te Utrectu het eerste congres van de Partij van den Arbeid door den voorzitter, den heer Koes Vorrink geopend meteen toespraak, waarin hij betoogde dat de partij geslaagd is. Nu mannen en vrouwen van Christelijken huize zich aansloten is de anti-these ge broken. Het socialisme is een zaak van het gèheele volk e:n de kiem van de partij bestaat uit arbeiders. Spr., die de verschillende sociale maatregelen opsomde, door de re geering ontworpen of doorgevoerd, bracht in verband met de Indonesi sche ncw'estie niet schieten, maar praten hulde aan Sjahrir. Het aantal leden van de P.v.d.A. bedraagt momenteel 1.115.000. Onvoorzichtig schutter in arrest In aansluiting op het bericht om trent het jongetje, dat te Gelder- malsen op mysterieuze wijze is ge wond, kan thans worden gemeld, dat gebleken is, dat een bewaker van het in de nabijheid gelegen verbiijfs- en bewaringskamp „Fort bij Vuren" met zijn karabijn heeft geëxperimenteerd of op wild heeft willen schieten en daarbij een schot heeft afgevuurd, dat het kind heeft getroffen. De man is in arrest gesteld. Admiraal Richard F. Byrd, de groote Zuidpool-onderzoeker, zal bij de autoriteiten teWashington op het matje moeten komen, om dat hij deelen van het Zuidpool gebied naar zijn verwanten ge noemd had. Zuidslavië zal een honderd pro cent onafhankelijkheid van Pales tina en de Arabische staten beplei ten op de algemeene vergadering van de V.N., die op 28 April voor de bespreking van het Palestijnsche probleem bijeenkomt. In Texas-City ^zijn opnieuw bran den uitgebroken. Dezelfde chemi sche stof, die de groote Tamp heeft veroorzaakt, is ook nu tot ontbran ding gekomen. Een pakhuis, gevuld met ammonium nitraat, is in vlam- mèn opgegaan. In een klooster bij Breslau is een schat gevonden, onder meer bestaande uit drie ton geldstuk ken, goud en diamanten. De waar de van den schat, die de nari'p daar hadden ach tergel a terr, schat men op 150 millioen gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1