TWEEDE KAMER Interpellatie van mr. Joekes over fraude en zwendel Mr. Joekes heeft Dinsdag in de Kamer zijn aangekondigde interpel latie gehouden over de ernstige gevallen van fraude, zwendel en zwarte handel, die den laatster! tijd aan den dag zijn getreden. Interpellant richtte zich tot vier ministers, die op hun beurt den interpemmt beantwoordden. Minister Lieftinck deelde mede,' dat de omvang van de deviezein- ontduikingen vermoedelijk op eemige honderden millioenen guldens moet worden geschat. Aan geschenkzen- dingen gingen ongeveer 50 a 60 millioen per jaar verloren, maar de regeering steekt hier thans nu een stokje voor !i Maar het leeuwendeel der de viezen ontgaat ons land op heel andere wijze, n.l. door stille on wettige clearing en met behulp van onder-(over)factureering tussehem zakenlieden en andernemingen. De mogelijkheid van een wellicht diep gaand boeken-onderzoek bij wijze van steekproef is in overweging. Evenals zijn ambtgenoot Huys- mans kon de minister van justitie verzekeren, dat er voor behoorlijke samenwerking van de verschillende controle- en opsporingsdiensten zorg wordt gedragen. Iets anders is, dat op het gebied van tuchtrechtspraak en economi sche rechtspraak dusdanig stelsel loosheid en onoverzichtelijkheid heerscht, dat er thans een wets ontwerp betreffende opsporing, vervolging en berechting van eco nomische delicten op komst is, dat weer voor de noodige uniformiteit zorg zal dragen. Prinses Juliana terug uit Zwitserland Prinses Juliana en Prinses Mar griet zijn Dinsdagmiddag om zes uur met een speciaal vliegtuig, be stuurd door kapitein Sanidermjn, uit Zwitserland op het vliegveld' Soesterberg teruggekeerd. Direct na aankomst begaven zij zich naar het paleis. Drie en twin tig dagen vertoefden zij met Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix er» Irene, op uitnoodiging van de inwon ors, in het Zwritsersche berg dorpje Zermatt. De huwende onderwijzeres Het hoofdbestuur van de Nad. onderwij zersvereeniging heeft aan den minister van O.K.W. een adres gezonden, waarin het er op aan dringt, door de bepalinig in de L.O.- wet, volgens welke een onderwijze res, die in het huwelijk treedt op dien grond ontslagen Wordt, zal worden geschrapt, omdat deze be paling niet in het belang van het onderwijs is, in strijd is met de rechtvaardigheid tegenover de ge huwde vrouw, in strijd is met a,rt. 5 van de grondwet en cmntood i g de vrijheid van de gehuwde onder wijzeres als staatsburgeres aantast. Goed en goedkoop Dit is het doel van den aanmaak van „utility'-goederen. Met de stan daardglazen van een dubbeltje is het begonnen. Voor de fabricage van dekens is nu een productie schema opgesteld. Deze utility-de- kens zullen 10 pet. minder mogen kosten dan volgens de gebruikelijke calculatie noodig zou zijn. Zeer be langrijk. is het, dat thans ook de textielindustrie zal overgaan tort 't nieuwe systeem. De katoenen, kunstzijden en linnen wit en bont, geweven goederen uit Twente zul len voor een groot deel aan maxi mumprijzen gebonden zijn. Wat dp wollen stofffen betreft zal 60 pet. van de totale productie in utility worden uitgevoerd. Aile in Nederland vervaardigde glaswaren worden reeds in utüity- productie gemaakt. Wat de aard werk-industrie betreft, Maastricht werkt reeds voor 90 pet. in utility. Valsche margarinebonnen De Haagsche economische recher che is er in samenwerking met den dienst Crimineel© Voorlichting en de Belgische politie in geslaagd een groep personen te arresteeren die betrokken was bij een handel in valsche margarinebonnen. In Neder land zijn elf verdachten aangehou den en in België zes, maar de drukkerij, van de bonnen, welke in Antwerpen gevestigd moet zijn, heeft men nog niet gevonden. Synthetische zeep De Bataafsche Petroleum Maat schappij zal hier te lande de be reiding van synthetische zeep ter hand nemen. Hiervoor zal zij waar schijnlijk te Rotterdam een afzon derlijke fabriek inrichten. Vermoe delijk zal pas eind 1947 de eerste zeep kunnen worden afgeleverd. Productie van eenige omvang is pas in 1948 te verwachten. Het be treft hier wasch- en reinigingsmid delen, dus geen toiletzeep, maar uiteraard, zal hierdoor de Neder- landsche zeepfabricage en de zeep- positie in het algemeen worden verlicht. Door kogel geraakt De 7-jarige T. van E. te Gelder- malsen werd Maandagmiddag, toen hij in gezelschap van twee andere kinderen naar school ging, door een kogel in de buik geraakt. Ook een long en zijn maag werden ge troffen. Zijn toestand is zeer ern stig. Men weet niet of het kind het projectiel in zijn zak heeft gehad of dat het er op straat op getrapt heeft. STAD EN PROVINCIE BRUINISSË. Dinsdagmiddag;'werd door burgemeester van den Ber)g alhier de eerste steen geleigd van een complex van 7 nieuiwle wonin- gem op het terrein waar ©ertijids de kerk der Ger. Gemeente stond. Dit complex is de eerste nieuw-* bouW in deze gemeente en aan de ze steenlegging was daarom ©en ©enigszins officieel karakter gege ven. Mede aanwtezig Was 'onder meer naast het dagelijksch bestuur der gemeente, de heer Angela, hoofd van het Streekbureau voor den We deropbouw, opzichter Boot, alsmede ©enige andere bij den Wederopbouw betrokken ambtenaren. Nadat de plechtigheid was verricht, zeide burgemeester van den Berg dat in dit oogemblik zijn gedachten terug gingen naarden dag, nu bijna twee jaar geleden, toen voor het eerst na de bevrijding het dorp weer door hem was betreden. Het water stond toen nog in de straten, die verder geheel onbegaanbaar Waren door bomtrechters en versperd door het puin der verwoeste wo ningen. Nadat eerst het ppin Was opgeruimd, kon vorig jaar begon nen worden met het bouwen van noodwoningen, thans was het zoo ver dat het eerste complex defini tieve nieuwbouw ging verrijzen. De Woningen worden gebouwd voor re kening van de gemeente; straikls zullen nog nieuwe complexen gi- meente^woningen verrijzen. Hij hoop te echter dat ook het particulieir initiatief niet achter zou blijven wat de nieuwbouw betreft en dat de tijd spoedig mocht aanbreken, dat het voor particulieren mogelijk zou zijn de taak van de gemeente in deze Weer volledig over te nemen. Hij hoopte tenslotte, dat de aannemers, de firma W. H. Bos te Enschede Utredht van den boulw plezier zou den beleven en dat zij later mot; genoegen zouden terugzien op het Werk in Bruinisse voor de Weder opbouw verricht. De oudste der hecrem Bos dankte daarna den bur gemeester voor zijn hartelijke woor den. Hij hoopte zijnerzijds dat de goede wenschen in vervulling moch ten gaan en dat het gemeentebe stuur eveneens goede herinneringen aan deze wederopbouw mocht be waren. SCHERPENISSE. Benoemd tot teekenaar bij de Fa. Boersma te Den Haag, dhr. P. A. Keur alhier. Den 18en April is voor dhr. C. v. d. Graaff niet ongemerkt voorbijgegaan. Hij herdacht dien dag zijn 40-jarig jubileum als or ganist. Verschillende felicitaties zoowel persoonlijk als schriftelijk, mocht de jubilaris ontvangen. Ook de kerkeraad, kerkvoogden en no tabelen gaven blijk van hun be langstelling. Namens den kerkeraad werd hem een bloemstuk gegeven, terwijl namens de kerkvoogdij een enveloppe met inhoud werd ge schonken. Ook uit de gemeente mocht de jubilaris nog enkele bloemstukken ontvangen. In de Ned. Herv. Kerk werd Zondag j.l. een extra collecte ge houden voor het restauratiefonds. Deze bracht op f 168.61. LAND en TUINBOUW Wat zijn groeistoffen I. Dat hiervoor in ons v land meer dan gewone belangstelling blijkt te bestaan, is meer dan begrijpelijk. Het is evenwel niet zoo eenvoudig voor den minder ingewijde een juist beeld hiervan te geven. De werkzaamheid der groeistoffen is buitengewoon sterk. Zij worden soms gebruikt tot in verdunningen van de orde van ongeveer één; 50 miliioenste. Dat wil dus zeggen, dat er 50 treinen,, ieder bestaande uit 100 tankwagens, waarvan iedere tank een inhoud heeft van 10.000 liter water, noodig zouden zijn om slechts 1 kg. groeistof in water op te lossen om de genoemde werkzame verdunning te verkrijgen. Er zijn natuurlijke toepassingen en zelfs de meeste waarbij de concentratie sterker moet zijn, doch steeds berust de werking toch op sleChts geringe hoeveelheden werkzame stof. Deze nauwelijks aantoonbare hoe veelheden oefenen over het alge meen een groei-bevorderende in vloed uit. Daarnaast kunnen de groeistof en ook op ander gebiel in het plantenleven ingrijpen. Bij hoogere concentraties treedt echter, in stede van een groeistimuleering, een groei-remming op. Dit heeft tot speciale toepassingen- geleid. De w o-nderbaarlijke eigenschappen van deze stoffen bleven natuurlijk niet enkel van zuiver theoretisch en wetenschappelijk belang, maar hebben ook de aandacht van de practische tuinbouw getrokken. RADIO PROGRAMMA Vrijdag 25 April. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram 8 nieuws; 8.15 gram.; 850 voor de huisvrouw; 10 morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 10.45 voor dracht; 11 gram.; 11.15 gezondheids zorg; 11.45 f am .berichten; 12 zang en orgel; 12.30 sport; 12.35 dans- orkest; 1 nieuws; 1.15 vaudeville- orkest; 2 kookkunst; 2.20 gram. en voordracht; 4 viool en piano; 4.30 tusschen 12 en zestien; 5 kwar tet; 5.30 muzikale causerie; 6.00 nieuws; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7.15 gram.; 7.30 de mensch in 1947; 8 nieuws; 8.30 Christendom en cultuur; 9 congres P.v.d.A.; 9.30 gram.; 10 weekoverzicht; 10.15 ac cordeon-orkest; 10.40 avondwijding; 11 nieuws; 11.15—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 orgel; 7.45 wijdingswoord; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10 30 morgendienst; 11 zang en piano; 11.30 gram.; 12 ens. Dou- winsky; 1 nieuws; 1.15 omroepkoor; 1.45 pianokwartet; 2.20 voordracht; 2.40 gram.; 4 voordracht; 4.30 quintet; 5.15 Giaconda-ensemble; 6 piano; 6.25 reportage; 6.45 lezing; 7 nieuws; 7.15 appël ex-politieke gevangenen; 7.30 geestelijke liede ren; 7.45 inflatiegevaar; 8 nieuws; 8.15 bijbel en muziek; 8.40 lezing; 9.10 Philh. orkest; 10 nieuws; 10.15 vragen aan, voorbijgangers; 10.45 overdenking; 11—12 gram. Op een groot aantal wetenschap pelijke instituten van vele landen is men zich derhalve met dezie problemen, meer speciaal voor toe passing in de kweekerswereld, gaan bezighouden. Het groeistoffen-onderzoek heeft in ons land, ook in de practijk, reeds een groote vorm aangenomen. Wij kunnen met rechtmatige trots constateeren, dat ons kleine landje in de wereld zelfs aan de spits staat bij de practische toepassing dezer zoo interessante en eigenaar dige producten. Dit is een gevolg van het feit, dat in Nederland de studie van de planten-groeistoffen of planten'-hormonen met de be kende Nederlandsehe ernst, dege lijkheid en toewijding is ter hand genomen, en waarbij de eerst lang zaam en oriënteerend ingezette practijkproeven met de noodige nuchterheid en critiek zijn beoor deeld. Door het laboratorium voorTuin- bouwp 1 an ten te elt te Wageningen rijn hierover uitvoerige verhande- jigen en literatuur-overzichten uit gegeven, met vooral voor de prac tijk zeer belangrijke gegevens. Op 18 April rolde de miliioenste personenauto, welke in Amerika in 1947 is geproduceerd, van den loo penden band. Op de oesterktveekerijen is men druk aan het werk met het uitzetten van oesterzaad op de daarvoor bestemde banken. Anefo P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2