ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 14-daagsch OVERZICHT WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DONDERDAG 24 APRIL 1947 No. 15573 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75. daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 34. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakènman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. li. Met twee kwesties die ons trof fen, aak al missen zij wereldscnok- kende aspecten, willen wij voor dit maal besluiten. De eerste is de opzienbarende brief die een aantal kunstenaars en kunstliefhebbers ge richt hebben tot den Centralen Eere- raad voor de Kunst over de zaak Mengelberg, waarin zij meenden te moeten betoogen, dat deze zaak behoorde „te worden onttrokken aan de sfeer van politieke harts tochten waarin hij door tragische omstandigheden is geraakt". Nadat dit schrijven en de namen van de onderteekenaars zijn gepu bliceerd, hebben vier van hen, de heeren Eduard van Beinum, Ferdi nand en Helmann, Henk van Wezel en mejuffrouw E. B. Heemskerk aan Het Parool een verklaring ver strekt, waarin ze de openbaarma king van dit schrijven, dat reeds eind Januari, begin Februari on derteekend werd, betreurde. De on- derteekening was, volgens deze ver klaring, bij de meerderheid der on derteekenaars, slechts het gevolg geweest van de mededeeling, dat het hier betrof: le aandringen op spoed bij de behandeling van de zaak Mengelberg; 2e getuigen van hun gevoelens ten opzichte van den musicus Mengelberg. Men be treurde den gang van zaken. De hoboïst Haakon Stotijn ging verder, hij trok openlijk zijn hand- teekening terug. In de toch al niet overfrissche sfeer van het onder werp: zuivering, een nogal onver kwikkelijk windstootje. Wie het initiatief nam tot de ongelukkige brief is, zoiotver wij weten, nog niet bekend en evenmin wie over zooveel overtuigingskracht beschikte, dat hij een aantal men- schen een brief liet teekenen, 'waar in iets Zóó geformuleerd wordt, dat zij hun handteekening achteraf betreuren. De twee de zaak die ens sterk en heelemaal niet plezierig trof, 'vindt u in onderstaand knipsel uit „de Groene" van 19 dezer, Waar mee we mogen besluiten, wijl het geen woord commentaar behoeft. Onwaardige jool Een lezer zond ons een circulaire toe, die werd uitgereikt aan de leden van de Utrechtsche Studenten- vereenigiing Veritas. Het is een cir culaire waaraan hij zich geërgerd had. Ongelijk 'kunnen wij dien lezer niet geven. De circulaire deelt me de, dat honderd Veritijnem dezen zomer een 14-daagsche reis naar Oostenrijk 'kunnen maken. Er wordt in verteld van „de blauwe meren met de groene bergen", van „koe len landwijn in tinnen bekers", „het pittoreske van de barokke gebou wen, half verscholen achter de lief lijk bloeiende wilde rozen", men heeft het over Oostenrijkschc vrien den met wie ge „drinken zult uit dezelfde kruik wijn, als broeders, die beiden blij zijn elkaar weer ge-, vonden te hebben", over „een on vergetelijk uitzicht aan den linker kant van den trein", en over „wij arme studenten die gastvrij wonden uitgenoodigd in het heerlijke Oos tenrijk, waar menniet anders kan dan vrienden maken." Dit is dan alleen nog maar >diö Kitsch-met-wijn (In Vino Veritas!) Maar ookj het venijn ontbreekt niet. De L&ndeshaup tmarm in Graz zal het met de Veritijnen hebben over „de ongerechtvaardigde aanspraken van Tito", en men zal in Oostenrijk „echte vrienden makenbondge- nooten tegen denzelfden vijand". En het is dan al wel duidelijk gewor den, dat Nederlands bondgenooten Joegoslavië en de Sowjet-Unie de vijanden zijn, en dat het land, van waar Seyss-Inquart en Raufcer en Fischböck naar Nederland kwamen, de vriend' is. En nu moet men ons goed be grijpen: Wij stellen Oostenrijk ze ker niet gelijk met Duitschland, al deden eenige millioamem Oostenrij kers dolgraag mee; en wij peinzen er niet over Tito's aanspraken oip half Karinthië gerechtvaardigd te vinden. Maar in die haast om nq juist precies met Oostenrijk, en. dan no.g wel in zuflk een sfeer, pretjes te gaan ruilen en niet bij voor beeld met Engeland of Frankrijk' of Noorwegen of Tisjeehoslowakije steekt iets onwaardigs. Bn als onze lozer deze circulaire niet al leen met een prospectus van een reisbureau vergelijkt, maar, tevens met een propagaindafolder voorkim- üeruitzendiing dooir wijlen den Ne- derlandscbem Volksdienst, dan slaat hij den spijker op' -den' kop<. J. P. C. Poolsche partisanen staken den strijd De amnestie, in Februari door de Poolsche regeering afgekondigd, heeft tot resultaat gehad dat dui zenden Polen, die het land onveilig plachten te maken, de wapenen hebben neergelegd en weer rustige burgers zijn geworden. Leden van de ondergrondsche be weging komen nog dagelijks uit hun schuilplaatsen in de heuvels en hervatten hun gewone leven. Men schat hun aantal op achthonderd per dag. Tot midden-April hadden ongeveer 28.000 „illegalen" hun wapens inge leverd. Tienduizenden geweren, automatische pistolen, machinege weren en millioenen patronen wer den daarbij overgegeven. Deze menschen waren lid van twee organisaties, die na de instel ling van de voorloopige Poolsche regéering in Juli 1945 treinen, mi litaire posten en regeeringsbureaux hebben aangevallen, waarbij zij on geveer 61.000 slachtoffers maakten. Eerste Parlementszitting van Oost-Indonesië Te Makassar is de eerste parle mentszitting geopend'van den staat Oost Indonesië, die reeds een vier tal maanden geleden het levens licht zag. President G. E. Scekawati legde de gelofte af, dat de regeering van Ocst-Indonesië en de acht millioen inwoners loyaal zouden samenwer ken bij do vorming van de federale Vcreenigde Staten van Indonesië. Hij wees op de Vcreenigde Sta ten van Amerika ais voorbeeld varr het succes van een federale struc tuur, die van Oost-Indonesië, Bor neo en da Indonesische republiek een vereenigde mogendheid beoogt te maken. Voorts zei Soekawati, dat zijn regeering van plan is de huidige „copra-eeonomie", Wlaar drie kwart van de Oost-Indonesische bevolking van afhangt te vervangen door ver schillende industrieën. Hij beloofde het investeerden van buitenlandsch kapitaal iin het bij zonder van Nederland, België, Lux emburg, Zweden en Zwitserland in het bedrijfsleven te zullen aanmoe digen. Tiot de Nederl. aanwezigen be hoorde o.a. dr. H. J. v. Mook. Steenkolenuitvoer uit Ruhrgebied geregeld D>e Amerikaansche, Britsche en Fransehe regeeringen hebben be leend gemaakt, dat regelingen zijn getroffen ter vaststelling van de verhouding iin den uitvoer van steen kolen uit hun bezettingszones van DuitS'ohland naar 'de steenkool-in voerende landen van Europa voor de periode van 1 Juli 1947 tot eind 1947. De uitvoer zal worden vast gesteld in percentages van de netto verkoopbare steenkool-productie, te beginnen bij 21 jypcent, wanneer de dagelijksche productie in de Westelijke zones 280.000 torn en op waarts tot 25 proeent, wanneer zij 3VÓ.OOO ton per dag bedraagt. De peroentageschaal houdt ©ener zijds rekening met de behoefte aan steenkool voor de herbouwt der be vrijde landen van Europa en an derzijds mettde essentieele industri- eele en andere behoeften van de Duitsche economie, aldus de bekend making. „Deze regeling zal zoowel WEERBEklCHT Verwachting tot den avond van 24 April: Krachtige, aanvankelijk! stormachtige Zuid-Westelijke wind, Wisselend bewolkt met enkele re genbuien, nog iefcj kouder. Wordt verwacht storm usit het Zuid-Westen. Maan op 7.12; onder 24. Zon op 5 25; onder 19.51 Hoogwater te Zierikzee over de maand April 24. 5.26 v.m. 17.55 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. de invoerende landen als de auto riteiten, belast met de Duitsche eco nomie, het treffen van voorzienin gen vergemakkelijken. Aan het eind van het jaar zal de Tegeling wor den herzien. Het schip Sir Harvey Adamson van de British India Steam Navi gation Company 'is naar men vreest met 250 passagiers verloren gegaan nabij de Mergui-archipel langs de kust van Birma. Veertien vrouwelijke matrozen van het Britsche koopvaardijschip Cordillera, verwekten in Baltimore, toen zij daar in hun lichtblauwe uniformen en met een baret op aan wal gingen eenige opschudding. Hongarije zal een hoeveelheid zilver tot een waarde van 25 mil lioen dollar van de Ver. Staten terugkrijgen ter vervanging van het zilver, dat door de Duitschers is ontvreemd. Bij het verscheiden van Koning Christiaan X CHRISTIAAN X Koning Christiaan van Denemar ken stamde uit het einde van de 15e eeuw in Denemarken regee- rende huis Sleesijk-Holstéin-Sonder- burg-Gluecksburg. Zijn vader was de in 1912 te Hamburg gestorven koning Frederik VIII. Zijn moeder, prinses Louise van Zweden, over leed in 1926. De overleden koning werd 26 September 1870 op het kasteel Chariottenlund bij Kopenhagen ge boren. Op 14 Mei 1912 volgde hij zijn vader op. Op 26 April 1898 was hij in het huwelijk getreden; met prinses Alexandrine va;n Meck- lcnburg-Sehwerin (geb. 24-12-1879). Hij had twee zoons: kroonprins Frederik, geb. 11-3-1899 en in 1935 gehuwd met prinses Ingrid van Zweden en prins Knud, geb. 27-7- 1900. De koning was een broeder van koning Haakon van Noorwegm en een neef van koning Gustaaf van Zweden. Christiaan werd door het in"T918 gesloten bondsverdrag ook koning van IJsland. Het verdrag is in 1944 door IJsland opgbzegd, toen het 2ich tot zelfstandige republiek ver klaarde. Gedurende de regeeringsperiode van koning Christiaan heeft Dene marken zich door de invoering van het vrouwenkiesrecht en de ver overing van de meerderheid In het parlement door de sociaal-demo craten in sterke mate tot een par lementair-democratische mcnarclre ontwikkeld. De wijze, waarop de koning zijn taak heeft vervuld, heeft hem niet alleen de sympathie, doch ook een hooge persoonlijke autoriteit bij zijn volk doen ver werven. Zijn waardige» houding tij dens de Duitsche bezetting heeft hiertoe nog bijgedragen. Koning Christiaan werd soms „de grootste koning van het kleinste koninkrijk" genoemd. Hij was n.l. meer dan 1.92 M. long. Waarschijn lijk was hij de eenige koning, die voor zijn eigen paleis op schild wacht heeft gestaan, toen hij als kroonprins alle militaire rangen wensehte te doorloopen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1