INPOLDERINGEN IN ZEELAND Berucht spion ontmaskerd Het landbouwschap Stichting 19401945 Het land van Saeftinge, STAD EN PROVINCIE de Braakman en het Sloe RADIO-PROGRAMMA 1 Wel een zeer gevaarlijk heersc.iap blijkt de ontvluchte N.S.B.-er te zijn, die door de Bredasche po litie te Oostende is ontmaskerd en die met een mijnenveger naar Ar gentinië wilde ontglippen. Deze J. Kloosterboer, die in Januari 1946 uit de strafgevangenis te Schevenin- gen ontsnapte, is namelijk een be rucht spion. Hij was o.m. een der hoofdfiguren in een groote spion- nage-zaak in Noord-Holland en Gro ningen, die in 1940 is ontdekt. Hij spionneerde voor de Duit- schers, waaraan hij al in 1939 seheepvaartberichten doorgaf. Daardoor zijn verscheidene sche pen een prooi der Duitsche duik- booten en mijnen geworden. Vermoedelijk is hij er ook de schuld van, dat het Nederlandsche s.s. „Simon Bolivar" een prooi der golven werd. Van de 392 opvaren den kwamen er 86 om het leven. Kloosterboer en zijn zoon hielden 2ich ook bezig met het laten ont snappen van boven ons land naar beneden geschoten Duitsche vliege niers. Als verdacht van spionnage weri hij tijdens den oorlog in Graningen, opgesloten. Toen Nederland capitu leerde werd hij echter door zijn Duitsche vrienden bevrijd. Nadat de moffen uit ons land waren gejaagd, verborg Kloosterboer zich in Am sterdam, waar men hem evenwel wist op te sporen. Hij werd naar Seheveningen overgebracht, maar dank' zij de noodige relaties, wist hij ook hier te ontsnappen. Een belangrijke vernieuwing in ons staatsbestel kan weldra worden verwezenlijkt, zoodra men overgaat tot het doen functionneeren van een publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie op het gebied van den land bouw, het zoogenaamde Landbouw schap. De heer D. H. Louwes, voorzitter van de Stichting voor den land bouw heeft over deze plannen een en ander meegedeeld. Men wil in dezen kring de verantwoordelijk heid voor den eigen bedrijfstak op zich nemen, omdat de taak, welke op de overheid is gelegd, door de ordeningsmaatregelen voor het ge- heele bedrijfsleven te zwaar dreigt te worden, waardoor gevaar ont staat voor het goede functionnee ren van onze democratische staats instellingen. Laat men den landbouw de ver antwoordelijkheid iru eigen huis, ge lijk dat bijvoorbeeld met de water schappen is geschied, dan kunnen de overheidsdiensten Worden inge krompen en het parlement kan zich meer met de groote lijnen bezig houden. De door de regeering vastgestelde richtprijzen zijn voot de landbouw producten onvoldoende en liggen, aldus de heer Louwes, menigmaal beneden den kostprijs. Het bestaan van 40.000 kleine boeren wordt ern stig bedreigd. Wapenarsenaal bi] schooljongens De Rotterdamsche politie ontdekte bij vijf jongens tusschen 15 en 18 jaar een compleet wapenarsenaal. Het bevatte drie bajonetten, een karabijn, een stengun, een cylinder- revolver, vier klewangs, drie hand granaten, twee wapenstokken, een pistool voor lichtkogels, een alarm pistool, een band scherpe patronen en vier gasmaskers. Gevallen van nekkramp Tien gevallen van nekkramp heb ben zich voorgedaan bij kindereu in het plaatsje Reymerstok onder de gemeente Gulpen. De burgemeester van deze ge meente heeft uit voorzorg de slui ting van de school te Reymerstok gelast en tevens bepaald, dat de kinderen niet naar een school in een ander deel der gemeente of elders mogen gaan. Maatregelen worden genomen om Reymerstok zooveel mogelijk te isoleeren van de rest der gemeente en de omliggende dorpen. Tot nu toe heeft zich geen enkele geval met doodelijken afloop voorgedaan. lil overeenstemming met den wansch der Regeering zal de Natio nale feestdag ook dit jaar weder om w'orden voorafgegaan door een nationalen rouw1- en herdenkings dag. Tal van bloemen zullen de graven der oorlogsslachtoffers sie ren; tal van gebeden zullen opstij gen voor'het heil van de zielen der gestorven helden. Ongetwijfeld zul len de nabestaanden troost putten uit al deze bewijzen van nationaal meeleven en -voelen. En ook de zieken zullen'de kracht vinden, hun lijden geduldig te dragen. Zoo wor de dan 3 Mei tot een nationalen bededag. Maar, dit bidden legt ons verplichtingen op; 't leert ons ie noodzaak van het Werken tevens. Want van vielen, zeer velen, moet ook de stoffelijke nood gelenigd Worden. De Stichting 1940'45 zorgt voor de nagelaten betrekkingen van de verzetsslachtoffers. De Herstel lingsoorden zijn een toevlucht voor de honderden zieke vierzietsmenschen En het is voor deze laatsten dat de Stichting 1940'45 het Neder- landsehe volk verzoekt dezen natio nalen feestdag te Werken: enkele minuten slechts en op een Wijze, die niemand vermoeien noch in on gelegenheid brengen zal. De Stichting stelt zich voor, met toestemming en. op aanwijzing van alle besturen van vereenigin gen, clubs, directies van bios copen enz. enz., de entreegelden voor alle uitvoeringen, vallende on der de wet op de vermakelijksheids- belasting, en te houden op 4 en 5 Mei, te. verhoogen ten bate v:an de Stichting met ten minste 10 ct. per plaatsbewijs. Waar bet hier zulk een eminent volksbelang geldt .en waar zich hier een ongezochte gelegenheid voor doet om in de dagen van rouM ook daadwerkelijk mede te werken gesragen wonden te beelen en toe gebracht leed te verzachten, willen wij op dit sympathiek verzoek van de Stichting, met nadruk ide aan dacht vestigen. pc verantwoording der binnenge komen gelden ware zeer eenvoudig indien deze baten konden worden gedeponeerd op de afdeeling ge meentebelastingen, welke het saldo zou kunnen overmaken aan het Hoofdkantoor te Amsterdam via gi ronummer 1010, ten name van de Stichting Herstellingsoorden voor Oud-Illegale werkers, Oosteinde 13. Indien de hiervoor genoemde afdee ling den betrokkenen tevens op de- zo actie zou willen wijzen, zou hiermede deze zaak belangrijk ge steund 'zijn. ZIERIKZEE. Bij Koninklijk Besluit is toegekend het bronzen kruis aan onzen stadgenoot Sgt. J. J. H. M. Volkeri. Deze onderscheiding is ver leend Wegens moedig gedrag te vel de in de oorlogsdagen van 1940. Op 10 Mei 1940 bestormde V. ter ondersteuning van den res. 2e luit. Maduro gedeeltelijk op eigen ini tiatief de door 12 Duitsche pa rachutisten bezette villa „Leeuwen burg" (Dorrepaal) te Rijswijk. Hij heeft hiertoe met zijn groep en aan het hoofd daarvan c(mder mitrail- leurvuur van den vijand de brug over de Vliet overschreden .en. is de villa als eerste aan de voorzijde binnnengedrongen. Hij nam met de groep van den luitenant de Duitsche bezetting gevangen. RENESSE. Onze dorpsgenoot, de heer R. Bienefelt, slaagde dezer dagen voor het Banketbakkers-exa men, afgenomen te Arnhem van wege de betreffende vakbond. RENESSE. Het Hoofd der O.L. School alhier heeft een kist met kleeren ontvangen van Mej. J. van Sluijs uit Philadelphia ter uitreiking aan de schoolkinderen-. Namens de schoolkinderen, Wier stralende ge zichten na -de uitreiking pp zich zelf al -een uiting van dankbaar heid waren, brengen ook Wij -onze warme -dank aan m-ej. van Sluijs die binnenkort deze streek hoopt te bezoeken. Uitgaande van de Partij van -den Arbeid -en de vakbonden, aan gesloten bij het N.V.V. zal voor de le maal in de geschiedenis van SchouWeinDuiveland alhier de 1 Meidag gevierd Worden. Een m,ooi- besehut terrein aan de Laan, zeer dicht -bij -dorp, strand en duin is Dinsdag 22 April 1947. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuwts; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; •8 nieuwS; 8.15 gram.; 8.45 concert; 9.15 morgenwijding; 9.30 gram.;9.45 arbeidsvitaminen; 10.30 voor de vrouw; 10.35 zang; 10.50 kleutertje luister; 11 gram.; 11.30 reportage; 11.40 gram.; 11.45 fam.-berichten; 12 de kwinletspelers; 12.30 ons plat teland; 12.40 piano; 1 nieuws; 1.15 the Skymasters; 1.45 gram.; 2 met naald -en schaar; 5 dat kun jij ook; 5.30 piano en .accordeon; 5.45 Rijk overzee; 6 nieuWs6.15 piano; 6.30 Ned' strijdkrachten; 7 en nu naar bed; 7.05 Flip Staal, reporter; 7.15 reportage; 7.45 causerie; 8 ni-euwS; 8.05 reportage; 8.15 Bonte Dinsdagavon-dtrein; 9.30 contact; 10.15 buitenlan-dsch overzicht; 10.30 lezing; 11 inieuwis; 1115—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieu-wS; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 815 pluk den -dag; 9 lichtbaken; 9.30 berichten; 9.50 gram.; 10 voor de kleuters; 10.15 gram.; 10.40 verzen uit Polen; 10.50 gram.; 11.30 als de zielluistert; 11.40 -gram.; Ange lus; 12.03 vioolduo; 12.30 het or kest zonder naam; 1 nieuws; 1.15 vervolg 12.30; 1.50 causerie; 2 gram. 3 onder oins; 3.30 piano; 4 de zonne bloem; 4.30 na schooltijd; 4.45 gram. 6 pianoduo; 6.20 sportpraatje; 6.30 amusementsorkest; 6.45 P.T.T.; 7 nieuws; 7.15 vervolg 6.30; 7.45 cau serie; 8 nieuwS8.05 de gewone man8.12 causerie; 8.20 concert; 10 nieuws; 10.15 Kath. nieuws; 10.20 avondgebed; 10.35 vaders dagboek; 10.40 Stichtsch pianokwartet; 11.05 gram.; 11.30—12 gram. verkregen, 's Morgens tien uur wor den de gasten verwacht, die met 2 extra treinen en de noodige auto bussen naar Ren-esse komen. In op tocht zal men naar het feestterrein trekken. Sprekers, een declamatrioe, 3 muziekgezelschappen verleenen hun medewerking, terwijl verder te genieten zal zijn van accordeanmu- zi-ek, kinderzang, -dans, zang en spelen. Een geluidsinstallatie zal W-orden aangebracht ter verduide lijking van het voorgedragene. Ge zorgd is voor consumptietent, berg plaats voor rijwielen, en toiletten etc. Verwacht wordt dat ieder zich aan -de regelingen houdt. tegelijk mee zou kunnen worden opgelost. Ongeveer op de plaats waar Zandkreek en Veersche Gat elkanden ontmoeten is nl. een groo te en zeer weinig vruchtbare zand plaat ontstaan. Het vliegveld is ech ter aangelegd op zware kleigrond, die moeilijk te draineeren is. Komt het drie-eilanden-plan tot stand, dan zou deze zandplaat een uitstekend en voor dit gebied centraal gelegen vliegveld kunnen opleveren. Als men een object zoekt, waar met betrekkelijk geringe kosten een enorm nuttig effect kan worden be reikt, dat is dat zeker wel dit drie-eilanden plan en -de inpolde ring der Zecuwsch-Vlaamsche aan slibbingen. Irt het provinciaal bestuur is deze zaak uitvoerig besproken en bij de regeering zou sterk op spoedigle uitvoering aangedrongen zijn. De plannen zijn trouwens reeds door den Dienst der Domeinen zeer ver uitgewerkt. Het gebied van de Oosterschelde komt voorshands nog niet voor inpoldering in aanmer king, omdat de oestercultuur van Yersekc minstens een even groote waardeproductie heeft als de grond na inpoldering zou opleveren. Voor dc opneming van het bevolkings overschot van Zeeland zouden deze droogmakerijen, van onschatbare be- tcekenis zijn. In het kader van de besprekingen met België zal ook een vraagstuk aan de orde moeten komen, dat voor Zeeland van het grootste be lang is, n.l. het inpolderen van bui- tendijksche gronden langs de Wes- terschelde. Deze inpolderingen kun nen niet geschieden zonder toestem ming van de Belgische regeering, aangezien men van deze zijde vreest, dat zij een nadeelige invloed zouden kunnen hebben op de be vaarbaarheid van de Schelde en dus op de verbinding van Antwerpen met de zee. De vorderingen op het gebied van de waterbouwkunde zijn de laatste tientallen, jaren echter zoo groot geweest, dat dergelijke gevaren zonder twijfel vermeden kunnen worden. Er zijn drie gebieden, waarvan de inpoldering thans dringend nood zakelijk is, n.l. ten eerste het ver dronken land van Saaftlnge, ten tweede de Braakman (de oude kreek die Zeeuwsch-Vlaanderen in tweeën deelt) en ten derde Het Sloe, dat tusschen Zuid-Beveland en Walche ren ten Zuiden van de spoordam ligt. Deze gebieden zijn thans ,,rijp" voor inpoldering en ieder uitstel doet nu alleen maar schade. In de Braakman begint zich nl. zand af te zetten op de klei, zoodat de kwaliteit van de grond daar op den duur zelfs achteruit zou gaan. Bij het Sloe is het omgekeerde het ge val; daar wordt door het water zeer fijn slib afgezet, dat een uiterst zware en daardoor zeer moeilijk bewerkbare klei oplevert. Voor het winnen van goede landbouw gronden is spoedige inpoldering dan ook dringend gewenscht. Nog béter zou het zijn het zgn. „Drie^i land en-plan" uit te voeren, dat beoogt Noord- en Zuid- Beveland en Walcheren te vereeni gen tot één geheel. Deze inpolde ringen zouden duizenden hectaren uitstekende grond opleveren en een productieve arbeidsgelegenheid scheppen voor tallooze kleine boe ren en hun kinderen, die in het Zeeuwsche gebied wonen. Boven dien zouden de kosten van dijk- onderhoud aanmerkelijk verminde ren, omdat de drie eilanden geza menlijk tientallen kilometers minder buitendijk zouden hebben dan op het oogenblik het geval is. Een belangrijk bijkomstig voor deel van dit plan zou zijn, dat het vliegveld-vraagstuk voor Zeelander

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2