ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 MAANDAG 21 APRIL 1947 No. 15571 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENT1ËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.ro. (4 regels) f 1,— per stuk. Hoover^pessimistisch gestemd Oud-president Herbert Hqaver, die eenigen tijd geleden een reis daqr Europa heeft gemaakt, is pes simistisch gestemd over de vooruit zichten op voedselgebied in dit we relddeel. Hij verklaarde dat de internatio nale vooruitzichten op het gebied van de voedselvoorziening mistroos- jaar nog sLechter zouden worden, tig waren an wellicht het volgend Tenzij men in Europa, vooral in Duitschland en Oostenrijk, weer nor maal kunstmeststoffen zou kunnen produceer en, zullen de voedselreke- ningen van de voormalige vijande lijke landen voor ombepaalden tijd door de geallieerden betaald moe ten worden. Hoover wees erop, dat de ge- heele wereld afhankelijk was van den uitvoer van levensmiddelen uit Amerika, Canada, Argentinië en Australië. Maar, de fabrieken in Oostenrijk en Duitschland die kunstmest moe ten maken, kunnen ook w'orden ge bruikt voor de vervaardiging van munitie, en worden dus ontmanteld. De marinebasis Helgoland opgeruimd De fortificaties op het zWaar ver sterkte eiland in de Deutsche bocht, Helgoland, zijn volledig verwoest. Aan boord van het Engelsche ka belschip drukte een Britsche marine officier op een knop, die 6700 ton mimi tie tot ontploffing bracht. De eilandvesting Helgoland had daar na opgehouden te bestaan. Het ka belschip lag 16 km. van Helgoland verwijderd toen het fatale oogen- blik voor de oorlogsbasis Was aan gebroken. Onmiddellijk na de ont ploffing steeg een vliegtuig op om de resultaten na te gaan. Te voren had men twee minder zware ont ploffingen doen ontstaan om de dui zenden zeevogels op te schrikken die op de rotskust nestelen. De piloot van het vliegtuig ver telde dat hij op 2500 m. hoogte niets van het eiland kon zien door het opstijgend stof en de rook van de explosie. Een eilandje op 4 mijl afstand van Helgoland is goeddeels vernield. De ontploffing veroorzaakte een kleine vloedgolf die evenwel niet veel te beteekemen had. Te voren had men de bevolking van het eiland geëvacueerd naar Cuxhaven. Het geluid van de ex plosie had ruim acht minuten noo- dig om Hamburg te bereiken, maar het stadsrumoer was sterker dan de waargenomen dreun. In De Bilt heeft men de trilling op de seismo graaf geregistreerd, maar overi gens heeft men nergens in het land iets waargenomen van de schok. Wel heeft men aan de Waddenkust een groote rookwolk in de richting van Helgoland boven zee gezien, maar dat was dan ook alles! Byrd over de Poolexpeditie Vice-Admiraal Richard E. Byrd, leider van de Poolexpeditie van de Marine, die in Washington terug keerde, heeft verschillends aspec ten van de expeditie op een pers conferentie besproken. De veteraan ontdekkingsreiziger wees erop dat Amerika geen enkele aanspraak ge maakt heeft in het Zuid-Pool ge bied en dat hij ook geen enkele aanspraak aan het Departement van Buitenlandsche Zaken heeft aanbe volen. Byrd verklaarde dat 'de expeditie 4.403.000 vierkante k.m. Poolgebied had onderzocht, w'aarbij meer dan de helft van dit gebied voorheen onbekend Was. Hij zeide dat de aanduiding van de Pool-kustl'ijn een van de belangrijkste geografische resultaten van de expeditie Was en dat vroegere kaarten van het ge bied geheel opnieuw moesten wor den geteekeud. Hij zeide dat de expeditie het grootste plateau ter wereld had gecontroleerd, waarbij de oppervlakte w'erd gesteld op' 10.360.000 vierkante k.m. Byrd deelde ook nog mede dat er 15 nieuwe bergen waren ontdekt, Waarvan. meer dan een 6000 meter hoog w'as. Ook werden 26 nieuwe eilanden ontdekt, 20 nieuwte glet- schers, 9 baaien ie(n 5 kapen. De vraag of bet Poolgebied twee land- massa's omvat, blijft nog steeds' open. 1 Al de transport-vliegtuigen van de expeditie en voldoende uitrusting vaar 100 man werden achter gela ten op een basis, voegde Byrd er aan toe, waardoor de populaire ken schets van het Poolgebied als ©en volmaakte ijskast wordt bevestigd. Qroote Britsche evangelisatie-campagne Na een maandenlange voorberei ding is de Christian Commando Campaign, de grootste evangelisatie campagne, die Londen en wellicht de Wereld ooit gezien heeft, met 'een welkomstmeeting in Albert Hall begonnen. Gedurende 10 dagen zul len 3000 sprekers, waaronder vele leeken, in 34 teams alle districten van groot-Landen met de Christe lijke leer in aanraking brengen. Deze teams zijn samengesteld uit geestelijken en leeken van alle pro- testantsche kerken in Londen. Ou der hen zijn schrijvers, dokters, fa brieksarbeiders, journalisten, poli tici, verpleegsters, sportsmen en studenten. Zij bezoeken de centra van alle sectoren van het moderne leven, in de zakenwereld, de can- tines van leger, vloot en R.A.F., stations en postkantoren, jeugdor ganisaties en gevangenissen, zie kenhuizen en groote fabrieken, zelfs, desgevraagd, de groote ho tels en nachtclubs. In verschillende kerken worden Zondags speciale diensten gehouden, terwijl op de groote openbare pleinen openlucht meetings worden gehouden. Van het stadhuis naar de gevangenis Het gebeurde te Bradford in En geland, dat de 25-jarige Adra Pa trick Corrigan binnen het tijdsbe stek van een half uur in het huwe lijk trad, zijn bruiloftsmaal hield, zijn 18-jarige vrouw vaarwel kuste en naar de gevangenis terugkeerde. De bruidegom bevond zich n.l. in hechtenis wegens winkeldiefstal len, waarvoor drie jaar gevangenis straf tegen hem was geëischt. Hij had echter den datum van zijn huwelijk reeds vastgesteld en nu v/as hem tegen borgstelling toe stemming gegeven, om op den be- wusten dag in het huwelijk te tre den. Na het bruiloftsmaal, dat in een café werd gehouden, vertelde de bruidegom aan een verslaggever van de News Chronicle, dat de huwelijksplechtigheid hem zenuw achtiger had gemaakt dan de ge dachte, dat hij weer naar de ge vangenis terug moest. De rechter zeide het te betreuren, don man op dien bijzonderen dag van zijn leven voor zich te moeten zien. Hij hoopte, dat hij zijn leven zou beteren, als zijn straftijd om is en liet tenslotte, bij wijze van huwelijksgeschenk, een jaar van den eisch vallen, zoodat de bruidegom tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Het proces tegen Bata Het TsjechosloWaaksche nieuws bureau deelt mede, dat het proces tegen den bekenden Tjsjeehoslo- 'waakschen schoienemmagnaat, Jan Antoniln Bata, op 28 April bij af wezigheid van beklaagde zal be ginnen. Bata, die zich in Brazilië beivndt en BraziliaanBch burger is, wordt ervan beschuldigd, tijdens den oorlog schoenen aan het Duiit- scite leger te hebban geleverd en plannen te hebben beraamd om het geheele Tsjechische volk naar Pa- tagoni'ë ever te brengen. Lieftinck en van Mook naar Amerika? In verband met de komst van minister Lieftinck naar Batavia ver neemt Aneta, dat het geenszins uit gesloten is, dat na 'de besprekingen te Batavia over de financieele po sitie van Nederland en Indonesië minister Lieftinck en dr. Van Mook zich naar Amerika zullen begeven, waar de mogelijkheden tot het ver krijgen van een geldleening ter sprake zou 'komen. Pensioenfonds voor de landbouw Het ministerie van Sociale Zaken deelt mee, dat, met het oog (op het zeer binnenkort in te stellen pen sioenfonds voor de landbouw, met spoed een wetsontwerp gereed ge maakt wordt ter regeling van deze materie. Dit fonds zal niet alleen toegankelijk zijn voor het perso neel, maar ook voor de werkgevers en de zelfstandig 'werkenden. Het is de bedoeling de wettelijke regeling aldus op te zetten, dat zij niet alleen zal gelden voor het pen sioenfonds in de landbouw, maar eventueel voor elk pensioenfonds in een bedrijfstak, waaraan alle wer kenden in dat bedrijf 'kunnen deel nemen. Over de regeling zal overleg ge pleegd worden met het georgani seerde bedrijfsleven. De voorbereid ;ng en uitwerking van een wettelijke regeling vorde ren eenigen tijd, zoodat het niet mogelijk zal zijn het bedrijfspen sioenfonds in den landbouw reeds met ingang van 1 Mei bij het in werking treden van het nieuwe col lectief contract definitief op te richttjp. WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond 31 April: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien, tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke wind, minder hooge temperatuur dan gis teren. 21. Zon op 5.33, onder 19.46. Maan op 5.58, onder 20.19. Nieuwe Maan 5.19. Hoogwater te Zierikzee over de maand April 21 3.32 v.m. 16.03 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Passagierslijsten De passagierslijsten van de m.s. ,,Kota Baroe", „Tarakan" en „Ce lebes", die vermoedelijk 1 Mei a.s. te Rotterdam zullen aankomen, lig gen ter inzage op het bureau der Redactie. Sla-olie op komst In Juli zal een keuzebon bekend Worden gemaakt, waarop men èf 120 gram sla-olie, 61 125 gram mar garine, of 100 gram vet zal kunnen koopen. Centraal economisch plan aanvaard De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp betreffende het Centrale Economische Plan, na breedvoerige discussie, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Minister Huys- mans heeft bij de beantwoording van de sprekers o.m. gezegd, dat hij .geen reden ziet om de deviezen- en goederenpositie thans pessimis tischer te bezien, dan drie kwart jaar geleden. Ook achtte hij het niet waarschijnlijk, dat wij dit jaar minder credieten kunnen krijgen 'dan\wij in het afgeloopen jaar heb ben gehad. Te Neurenberg is het proces begonnen tegen Flick, de Diuitsche staalmagnaat, die eenmaal de rijk ste man van Duitschland was. Veertig jonge Joodsche maninen en vrouwen hebben, het Britsche consulaat te New York bezet gehou den uit protest tegen de terecht stelling van de vier Palestijnsche Joden. Een vliegtuig van de Zuid-Afri- kaansche luchtmacht is nabij Kar- thoem neergestort, waardoor alle 15 inzittenden om het leven kwamen In .een mededeel ing, dat de re- geeringstroepen, na door een twee- daagschen sneeuwstorm opgehouden te zijn, de operaties tegen de gue- rillastrijders hebben hervat, werd voor het eerst door een woord voerder van het Grieksche leger het woord „burgeroorlog" met be trekking tot den strijd in Grieken land gebruikt. Men verwacht in Frankrijk bin nenkort een strenge brood rantsoe- ncoring. Tot aan den nieuwen oogst zal het land 250.000 ton tarwe te kort 'komen, hetgeen gelijk staat met het verbruik van een kwartaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1