ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE LINGGADJATI WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 in de PRAKTIJK ZATERDAG 19 ARGIL No. 15570 101e Jaargangi ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Sehuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137G77 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/ht Lakenman Ochtman Lange Nobelsiraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,—,per stuk. Dat die planters te Deli bereid zijn tot samenwerking op de basis van Linggadjati, vindt w.ellioht eerder zijn oorzaak in het verlangen „nu eindelijk eens aan den slag te gaan" dan in. een enthousiasme voor die basis zelve. Dit gretig aangevoerde symptoom van „groeiend inzicht" bij onze landgenooten over zee, spruit dus in feite meer uit een algemeen mensohelijke dan politieke brcn voort. Zou enk al het verlan gen bestaan dit dorre grassprietje in de verbeelding tot een gezonde plant te verdichten, dan is er nog zoo veel onkruid in den Linggadjati tuin, dat het minstens onverant woordelijk is, de vreugde ever dit al te simpel bewijs van levenskracht den vrijen, teugel te laten. Het volgens de afspraak te lang gerekte verblijf van Sjahrir op de Inter-Aziatische conferentie, heeft al een zeer pijnlijken indruk g:-« maakt. Terwijl het er. veel van had, dat de nieuwe leiders van het In dische Rijk in intiemen 'kring van geestverwanten te New-Delhi uit bundig de vrijheid bejubelden, wacht! :n de leden van de geampu teerde C.G. trappelend van onge duld om nu eens te beginnen met het opbouwwerk. Terwijl de dien sten van de Nederlanders bij den voortduur door de Indonesiërs op prijs worden gesteld, heeft men maatregelen getroffen cm het nieu we bankpapier van de Republiek maar in Engeland te laten drukken. Deze staalkaart van good-will vindt zijn bekroning in de uitspraak van president Soekarno, dat Ling gadjati, volgens een spiksplinter nieuwe interpretatie, de eerste stap naar de volledige onafhankelijkheid beteekent. Dit bezien bij het licht van de lamp, ontstoken door mi nister Logeman en gevoed door ie „onderlinge geest van samenwer king", levert een schouwspel op, waarvan de oogen tranen. T n de militaire sector is de atmo- sfeer al evenmin vrij van onzui vere bestanddeelen. Aan de andere zijde van de demarcatielijn wordt lustig op onze jongens geschoten, versterk ngen worden gebouwd, ter wijl pamfletten van het Indonesi sche „Propagsnda-ministerium" de perversiteit van Nederland moeten jantoonen. De zelfstandige strijd organisaties, lees rampokbenden, zullen op Java opereeren, zoolang de Indonesische revolutie nog niet is voltooid, aldus werd op een ver gadering te Madioen, waar o.m. de strijdlustige generaal Soedirman aanwezig was, verklaard. Dit alles zal voor den nuchteren Nederlander, ook hij, die bereid is tot samenwerking in den huldigen vorm, toch wel genoeg zijn, om Linggadjati te beschouwen, zander weg te zwijmelen van enthousiasme, maar met eenig critisch verstand Wij hooren n.l. nog weinig of niets van de duizenden gijzelaars, die in de kampen in het binnenland wor den vastgehouden. vertegenwoor digers van het internationale Roode Kruis hebben verklaard, dat hun toestand redelijk is. Maar onredelijk ■en nooit te rechtvaardigen is het feit van hun bestaan. Ook voor deze menschen' is de oorlog gewon nen, oak zij moeten deel en in de vrijheid, die besloten ligt in het eenvoudig democratisch principe. Ook op het Indische tooneei blijkt hoe het reptiel van de revolutie een onverzadigbare veelvraat is. Het zal geen genoegen nemen met een Linggadjati, noch met eenig andere mijlpaal op den weg der ontwikke ling. Het zal niet rusten voordat het zelf het heft in hand-en heeft. In naam der vrijheid zullen dan millioshen verslaven en zuchten ender een despotisme, waarbij bet „koloniaal uhbuitingssysteem", zoo het al mocht hebben bestaan, eem lichte last -en een zacht juk betee kent. DE RAMP IN TEXAS-CITY Reeds 500 dooden geborgen De branden.in Texas-City, veroor zaakt door de ontploffingen zijn nog steeds niet.gebluscht. Het vuur vindt nog steeds vo.edsel in de uitgestrek te olie-opslagplaatsen. 20 groote tanks, elk .bevattend een millioen liter petroleum, staan nog in brand. Bet totaal aantal slachtoffers vain deze ramp is nog niet bekend. Reeds zijn 500i lijken uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. De schade be draagt vele millioenen 'dollars. Alleen al de chemische fabriek, gebouwd voor de vervaardiging van synthetische rubber, was 9 millioen dollar waard. Reddingsploegen zijn deze fabriek binnen gedrongen. Van de 700 man die er op het cpgelnblik van de explosie wierkteln, zijn er .nog maar enkelen terecht, zoodat het aantal dooden zeker bjoven de 1000 Izal stijgen. In de ;stad, waar de inwoners met gasmaskers voor hun gezicht tusschen het puin ronddwalen, is men met bulldozers bezig, de we gen vrij te maken. Uit de ruïnes van de huizen graaft men nog steeds lijken op. De waterleiding is op tal van punten gebarsten, en de brandweer staat machteloos. Tot nu toe is de wind gunstig, n.l. zeewaarts, maar mocht hij draaien, dan gaat het weinige dat door het vuur is gespaard, ook nog in vlam men op. De nieuwe salarissen voor de onderwijzers De herzieningen van de onderwij zerssalarissen zijn thans een feit geworden. Zij gelden met terugwer kende 'kracht tot 1 Juli 1946 en bieden den onderwijzer zonder hoofdacte reeds de zekerheid van een salaris van f 1710. Zij die in het bezit der hoofdacte zijn hebben min stens recht op een jaarwedde van f 1980. Het aantal dienstjaren be paalt de definitieve jaarwedde. Elk van de eerste vier jaren, die een onderwijzer zonder hoofdacte voor de klas stond, waarborgen hem bo vendien f 90, na zes en acht dienst jaren zal zijn jaarwedde telkens met f 180 worden verhoogd en na 10, 12, J4, 16, 18 en twintig dienst jaren bedraagt deze toeslagsom telkens weer f 90. De onderwijzer met hoofdacte zal gedurende de eerste vier dienstja ren op dezelfde wijze naar ervaring worden beloond als zijn collega zonder acte. Daarna doet de acte t.a.v. zijn salarieering een duit in het zakje. «Na 6, 8, 10, 12 en 14 dienstjaren wordt de jaarwedde telkens met ,f 180 verhoogd, na 16, 18 ien 20 jaren als onderlwSjzert, bedraagt deze verhooging 'weer f 90. Nog twee ministers naar Indonesië Naar verluidt zullen ook de mi nisters Lieftinck en Huijsmans naar Indcinesië vertrokken. Deze reis wordt in verband gebracht met be sprekingen over de ondernemingen- op rcpublikeinsch gebied. Men wil deze aan de rechtmatige eigenaren teruggeven. Be ministers Beel en Jonkman zouden besprekingen voe ren over eventueele vermindering van de thans in Indië ge-staticn-- neerde troepen. Pensioenfonds voor den landbouw Met spoed wordt een wetsont werp ter instelling van pên pen sioenfonds voor den landbouw ge reed gemaakt. Werkgevers en zelf standig werkenden, zoowel als werknemers zullen tot dit fonds "kunnen toetreden. Het is de bedoe ling de wettelijke regeling aldus op te zetten, dat ze zal gelden' voor 'het pensioenfonds in den land bouw en eventueel voot elk dus danig fonds in een bedrijfstal, waar aan alle werkenden in dat bedrijf kunnen deelnemen. Nieuwe schoenenbonnen b Do distributiediensten beginnen weer met het uitreiken van een nieuwe'serie schoenenbonnen. Thans zijn aan de beurt zij, wier stam-1 kaartnummer eindigt op een van de nummers 7J, 2 of 5 en sinds April 1946 tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel geen schoenenbon hebben ontvangen. Ook thans krijgt men een schoenenbon maar keuzej waarbij de bonnen 612 en 614 van het inlegvel zullen worden afge knipt. Aan kinderen, geboren in April van een der jaren 1932 t.m. 1945, en aan kinderen geboren in Juni 1946 zal eveneens een bon worden verstrekt. De laatste groep komt dan in Juni niet opnieuw voor een verjaardagsbon in aan merking. Het Noorderlicht Donderdagavond laat is op vele plaatsen onder ideale omstandig heden poollieht waargenomen, dat zoo sterk was als in de laatste jaren niet meer is voorgekomen. Omstreeks half lien begon hef zichtbaar te worden, geleidelijk werd het sterker, totdat tegen elf uur de grootste intensiteit was be reikt. Aanvankelijk was de kleur hoofdzakelijk grijs-wit, later werd ook de roode en groene kleur op gemerkt. Zooals bekend zal zijn ontstaat het noorderlicht doordat van de zon afgeschoten deeltjes on zen dampkring binnendringen. Zij zijn er tevens de oorzaak van, dat de radio-ontvangst over grooten afstand sterk wordt gestoord, zooals ook nu weer het geval was. NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor eiken dag. 20-26 Apiil Zondag 1 Korintbiërs 6 vs. 1220 Maandag 7 vs. 1 9 Dinsdag 7 vs. 10—24 Woensdag 7 vs. 25—40 Donderdag 8 vs. 1 13 Vrijdag 9 vs. 1 14 Zaterdag 9 vs. 1527 WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 19 April: Heldere vrij koude nacht, overdag toenemende bewolking, doch bijna overal droog weer, op nieuw1 flinke stijging van tempera tuur; matige wind tusschen Zuid- Ocst en Zuid-West. 19.' Zon op 5.37onder 19.43 Maan op 5.28; onder 17.34 20. Zon op 5.35; onder 19.44' Maan op 5.42; onder 18.55 Nieuwe Maan 21 April 5.19 Hoogwater te Zierikzee over de maand April 19. 2.15 v.m. 14.49 n.m. 20. 2.54 v.m. 15,25 njn. Hoogpvater te Bruinisse 15 nun. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Passagierslijst m s „Kota Inten" De passagierslijst van het m.s. „Kota Inten", d)at vermoedelijk 5 Mei a.s. te Rotterdam zal aankomen, ligt ter inzage op het btureau der Redactie. Dreigend conflict in de radiowereld Er dreigt een nieuw conflict in het Nederlandsche radiobestel. Dit maal zijn het niet de musici, die gaan staken, maar de mannen van den technischen dienst. Zif hebben indertijd een loons- verhooging gevraagd, maar de be sprekingen hiervoor zijn dermate op de lange baan geschoven, dat zij nu een ultimatum hebben ge steld: voor "25 April een redelijke regeling, anders staking. Valschheid in geschrifte In hooger beroep is de 46-jarige jhr. jnr. E. J. B. M. von Bönning- hausen uit Tubbergen tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens valschheid in geschrifte. Dit gewe zen N.S.B.-kamerlid had, om het landgoed De Érickshave te Tubber gen op zijn naam te krijgen, eesx koop-acte valschelijk eind er teekend. De eigenares'van het landgoed, zijn tante, wist van de transactie echter niets af. In de Russische fabrieken voor mijnmachmerieën worden op groo te schaal „mechanische mijnwer kers" geproduceerd, die qlk het werk van dertig geschoolde kolen- delvers kunnen doen. Vijftig Baltische vrouwen, die zich in kampen voor verplaatste personen bevinden en niet meer naar hun land van oorsprong wil len terugkeeren, zullen vergunning krijgen in Nederland te weNcen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1