ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De Groote Vier zijn het roerend oneens Ontploffingsramp teisterde de stad Texas Twaalfhonderd menschen verloren het leven Duizenden werden gewond VRIJDAG 18 APRIL 1947 No. 15569 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, ,daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 04. Tel. 32. Giro 137677 Radactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIÊN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Arabieren en Joden n e Arabieren, nationalisten als zij zijtn, hebben zich vereenig d in de Arabische Liga, om gezamenlijk uitdrukking te geven aan hun Pan- arabisehe gevoelens. Men wil één taal, één godsdienst, maar vóór al les één politieke en economische constellatie. Er zijn echter ook chauvinisten, die hun eigen groepsbelangetjes het gewichtigst vinden. Deze nationa listen zijn de splijtzwammen in het eenheidstreven van de Liga. Zoo heerschen er verschillende opvattin gen bij de Arabieren en Syrië, in den Libanon en in Palestina, maar voelen zich één in den strijd tegen het Zionisme. Iedere Arabier verzet zich tegen een Joodsch Palestina. Historisch en staatkundig behoiort het Heilige Land tot de Arabieren. Deskundigen voorspellen dan ook dat de Liga uiteen zal vallen, wan neer de Palestijnsche kwestie is op gelost. Be kern van de Arabische Liga ligt in de positieve elementen, die zich het Groot-Arabische Rijk als ideaal gesteld hebben. Be Arabieren kennen een heiligen oorlog, die iedere Jondsehe staat economisch en politiek volkomen zal boycotten en gewapend zal strijden tegen de Joden, insiders beweren echter, dat het zooi'n vaart wel niet zal loopen. Nu de grenzen van het in 5 jaar ineengestorte Duizendjarige Rijk van Adolf op de conferentie in Moskou ter sprake zijn gekomen, is de eensgezindheid, die zij een maal bij de bestrijding van den Duitschen aanvaller aan den dag legden, ver te zoeken. Uit het po litieke spel van loven en bieden blijkt duidelijk, dat niet gezocht wordt naar een oplossing die voor den toekomstigen vrede en -de ge- wenschte veiligheid het beste is. De belangen van het eigen land zij'n het, die de vier ministers het naast aan het hart liggen. Nu Molotov geweigerd heeft in de afscheiding van het Saargebied ten -gunste van Frankrijk toe te stemmen en zich verder tegen internationalisatie van het Ruhrgebied heeft -verklaard, staat de grenskwestie er bijina ho peloos voor. Bidault blijft met klem Frankrijks eischen verdedigen, terwijl Bevin en Marshall niet van plan zijn hun zienswijze prijs te geven wat het Ruhrgebied betreft. Van dit moei lijke onderwerp zijn de diplomaten nu maar afgestapt en begonnen met de behandeling van het vredesver drag roet Oostenrijk. In een buiten gewoon, vlot verloo-pende zitting hebben zij een vierde deel van de opgestelde clausules afgedaan. ONRUSTIG PALESTINA Hard tegen hard Dov Gr oner, een Joodsch terrorist, die reeds maanden geleden door de Britten ter dood is veroordeeld, is te Jeruzalem opgehangen. Tezamen met Groner zijn drie andere terro risten terechtgesteld. De ondergrondsche Joodsche ver zetsorganisatie, heeft indertijd twee Britsche burgers ontvoerd, als gijze laars voor het leven van Groner. Zij zijn pas losgelaten, nadat de executie van Groner was uitgesteld, omdat hij een beroep op zijn dood vonnis overwoog. De lijken van de gehangenen zijn van de gevangenis van Acre naar Roshpina gebracht, waar zij wellicht gisteren zijn begraven bij het graf van Ben Yousef, die in 1937 is opgehangen. Hij was de eerste Jood, die door de Britten is terechtge steld. Britsche burgers, die buiten de veiligheidszone van Jeruzalem wo nen, heeft men aangeraden naar plaatsen binnen die zóne te gaan, omdat men vreest dat de Irgoen wraak zal nemen. Als reactie op de in Palestinfa ten uitvoer gebrachte vonnissen, mag men een mislukte bomaanslag beschouwen, welke gepleegd is in Dover House in Londen, waarini een afdeeling van het Britsche mi nisterie van koloniën is onderge bracht en W8ar Palestijnsche aan gelegenheden worden behandeld. De bom is echter niet ontploft In verband met dezen aanslag zoekt de politie een jonge Jodin, die deze -daad voor -de terroristen zou hebben gepleegd. Consumentencrediet aan banden Nu men al eenigen tijd. de waar debonnen van het consumentencre- di-et voor den aankoop van goederen kan gebruiken, is gebleken, dat in vele gevallen d-e credietnem-ers hun waardebonnen niet overeenkomstig den opzet besteden. Het komt voor, dat men zich ar tikelen aanschaft, die weliswaar op de lijst van onontbeerlijke -duur zame gebruiksgoederen voorkomen, doch die een zoodanig luxe karak ter dragen, dat zij niet -geschikt zijn voor het consumentencrediet. Ook koopt men wel artikelen, die buiten de lijst van duurzame ge bruiksgoederen vallen. In enkele ge vallen zijn de bonnen zelfs gebruikt voor betaling van huishuur. Teneinde het onjuiste gebruik zoo veel mogelijk tegen te gaan, zijn Ln de eerste uitvoeringsbeschikking oj de wet op het consumentencrediet eenige aanvullingen aangebracht. D© districtsraad kan nu een reeds toe gezegd Crediet onder beheer stel len of bij ernstig misbruik zelfs intrekken. De Jaarbeurs te Utrecht De. 48ste Nede-rlandsche Jaarbeurs, welke te Utrecht wordt gehouden, is naar omvang en aantal deelnemers de grootste tot nu toe gehouden voorjaarsbeurs en dit ondanks het feit, dat wegens ruimtegebrek ruim 500 inschrijvingen terzijde moesten worden gelegd. Aanwezig zijn 2514 -deelnemers» ■die 33.815 M2. nuttige ruimte in be slag nemen (vorige beurs 2009 deel nemers met 32.120 M2) Van -de 2514 deelnemers zijn 1134 met buiten- landsëhe fabrikaten ter beurze aan wezig, ofwel rond 45 pet. Verdeeld over -de onderscheidene landen geeft de deelneming het na volgende beeld te zien: Nederland 1380, Gro-ot-Brittannië en Schotland 208, Ver. Staten van Amerika -201, Zwitserland 148, België 147, Frank rijk 137, Tsjeöhoslowakije 119, Zwe den 32, Denemarken 29, Italië ,20, Duitschland 8, Can,ada 7, Oosten rijk 6, Luxemburg en Noorwegen elk 3, Hongarije en Egypte elk 2, terwijl Australië, Palestina en Portugal elk met één deelnemer op de voorjaars beurs aanwezig zijn. Eerste vrouw in het corps diplomatique Mej. mr. M. Z. N. Witt-ev-een is benoemd tot ambtenaar van de bui- 'tenlanidsch-e dienst in bijzondere ■dienst met de rang van ambassade raad. Zij zal als zoodanig werkzaam worden gesteld bij de vertegenwoor diging van Nederland bij de Veree- nvjd.e Naties te New York. Met deze benoeming heeft de eer ste vrouw haar intrede gedaan in het Nederlfn-dsche corps diploma tique. Heidebrand bedreigde radio Kootwijk Dinsdagavond! lis o-p -d-e Veluwe, in d-e omgeving va-n het radio-station Kootwijk, een groote heidebrand uitgebroken. Het vuur naderde het radiostation met groote snelheid en bevond zich omstreeks negen uur op een kilometer afstand daarvan. De gebouwen werden echter niet SPREUK VAN DEN DAG Volharding heeft alle eeuwen door hare wonderen verricht. WEERBERICHT Verwacht tot den avond van 18 April Wind door het Noordoosten en Oosten, ruimend naar Zuidelijke richting, koude naehs, overdag flinke stijging van temperatuur. Aanvan kelijk in het Zuid-Oosten vrij veel bewolking, later opklarend, overwe gend droog weer. 18. Zon op 5.39, onder 19.41. Maan op 5.14, onder 16.16. Nieuwe Maan 21 April 5.19. Hoogwater te Zierikzee over de maand April 18. 1.29 v.m. 14.04 njn. bedireigd, wel enkele zendmasten en de kortegolfzender. Het vuur werd omstreeks 7 uur door personeel van het radio-sta tion ontdekt. Burgers en militairen en die Apeldoornsche brandweer hebben het vuur bestreden. Om ruim 9 uur was het vuur gedoofd. D-e brand heeft een oppervlakte van tientallen hectaren hoog bunt gras vernield. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Het begeerde kruid Een dezer dagen lag een gedeelte van -den weg Schoon-dijkeUzen-dij- k-e bezaaid met pakjes eigaretten, sigaren -en rooktabak. De artikelen waren van Nederlandsche herkomst. Hoe -deze fel begeerde rookertjee daar kwamen staat nog niet vast. Wel was zeer spoedig alles ver dwenen en menigeen heeft van de ze gelegenheid tot kostelooze aan vulling van zijn rantsoen een gre tig gebruik gemaakt. Aan boord van het in de haven van Texas-City liggende F-ransChe schip „Grandcomp" -deden zich twee zware ontploffingen voor, welke een ware ramp hebben veroorzaakt. Het schip vloog uit elkaar, met als gevolg, dat brandende wrakstuk ken overal nieuwe onheilen stichtten Zoo werd een chemische fabriek totaal^ verwoest en raakten een rij olietanks" aan -de haven in brand. Met razende snelheid verspreidde zich het vuur, steeds nieuwe ont ploffingen veroorzakend. Zelfs hech te steenen gebouwen werden tegen den grond geworpen. Een vliegtuig dat op het oogenblik van de eerste ontploffing boven Texas vloog, stortte' door den luchtstoot getrof fen, neer. De stad ziet er uit alsof er een atoombom is gewor pen. Tot overmaat van ramp was er geen bluschwater en de hulpver leening ondervond aanvankelijk veel hinder van de telefoonstaking. Zoodra het telefonisch contact hersteld was, stroomden ambulan ces en vrachtauto's naar de getrof fen stad. Vliegtuigen kwamen uit alle deelen van de Vereenigde Sta ten m-et medicamenten, bloedplasma en reddingsploegen van boord. Op ieder die nog twee handen en twee been en heeft is een beroep gedaan om hulp te bieden. O'Connor, de voorzitter van het Amerikaansche Roode Kruis heeft ter leniging van den eersten nood een kwart millioen dollar ter be schikking gesteld. Het groote aantal doodqn moet worden toegeschreven aan het feit dat honderden nieuwsgierigen dicht opeengepakt op de pieren den brand van de Grandcomp gadesloegen. Toen ontploffing op ontplofffing volgde, waren zij de eersten, die de lucht in geslingerd werden. Volgens de laatste berichten, af- komstig_van de reddingsbrigades in Texas City zijn ongeveer 1200 men schen om het leven gekomen. Het vuur nadert langzaam maar zeker een dynamietfabriek.. Niettemin blij ven de reddingscol onnes aan het werk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1