ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HET NIEUWE POLEN WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DONDERDAG 17 APRIL 1947 No. 15568 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden, bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg,: N.V. Drukkerij v/h_ Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Ben staat herrijst uit asch en puin In het stadsbeeld van het sobere restant van de oude Poolsche hoofd stad Warschau vindt men de moei lijkheden, waarmede de herrijzenis van Polen gepaard gaat, op tref fende wijze weerspiegeld. Het is buiten twijfel, dat Warschau de somberste stad van Europa is. Het is niet meer dan een eindelooze en wanordelijke verzameling van muur brokken. Wanneer de stad dooreen milde voorjaarszon ove^oten wordt, ziet alles er wat vro-olijker uit, maar dit neemt toch niet weg, dat de graad der verwoesting, die der zwaarst getroffen Duitsehe steden overtreft. In tegenstelling met de bewering van sommigen, dat de regeering eer der geneigd is, Warschau als een somber symbool van het geteister de Polen, zoolang mogelijk in haar huldigen staat te laten, is de par ticuliere bouwlust niettemin groot. Zelfs in een korten tijd zijn duide lijk zichtbare veranderingen te con- stateeren. Reeksen nieuwe winkels werden gebouwd, de levendige nieu we gevels, gebouwd van afgebikte steenen, zijn reeds vrij talrijk. Zij zijn evenwel nog buiten elke ver houding met de aangerichte ver woestingen. Zij zijn niet meer dan de eerste, en daarmede ook de moeilijkste stappen op den weg van het herstel. Als zoodanig zijn zij typeerend voor het geheele recon- structiewerk, dat in Polen tot nog toe verricht is: het is aanzienlijk, wanneer men het beziet tegen den achtergrond der volkomen ontred dering. Het is niet meer dan een begin, wanneer men bet beziet te gen de zeer groote taak waarvoor de Poolsche natie zich op dit oogen- blik geplaatst ziet. Bij de beoordeeling van de mate, waarin de Poolsche negeering er in geslaagd is weer orde te stellen op de ontwrichte zaken van het land, mag men enkele dingen niet uit het oog verliezen. Daar is ten eerste het feit, dat de Duitschers hun best gedaan heb ben om zoo weinig mogelijk achter te laten wat voor het herstel van den normalen gang van zaken on ontbeerlijk was. Polen moest prac- tisch zonder middelen herbeginnen met de exploitatie van de rijkdom men van zijn bodem. Dit land, dat potentieel tot de rijkste van Europa kan behooren, moest op krachten gebracht worden doior een soort economische bloedtransfusie, waar bij de UNfRRA goederen ter waar de van 475 millioen dollar binnen- pompte. Het UNRRA-program is thans bijna uitgevoerd en over een paar maanden zal deze organisatie van hst tooneel' verdwijnen. Met haar zullen van de hoe ken der straten de vrouwen, kin deren en invaliden verdwijnen, die kauwgum, camel, fruitjuice,, blik- vleesch, blikjesmelk en scheercreme te koop aanbieden tegen fabelachti ge prijzen. Men mag evenwel uit het feit, dat de UNRRA ia Polen grootleverancier geweest is van de vrije Lees: zwarte markt, geen conclusies trekken ten aanzien van de waarde, die het groote hulp programma voor het land gehad heeft. Door den invoer van granen heeft de organisatie bet land door de eerste na-oorlogsjaren geholpen. Voor het herstel van den landbouw heeft de UNRRA voor 75 millioen dollar ingevoerd, vanaf paarden tot kunstmest. In de industrie zijn 95 millioen dollar gespoten, aan me dische en sanitaire artikelen werd voor 26 millioen geleverd. Boycot kostte Australië zestig millioen pond De boycot, dien de Australische havenarbeiders op het laden van voor Nederlandsch-Indië bestemde schepen hebben gelegd, heeft aan Australië meer dan 60 millioen pond gekost. Onmiddellijk na de instelling van den boycot zijn orders voor een waarde van 16 millioen pond gean nuleerd. Later zijn nog orders voor een waarde van 40 millioen pond ingetrokken. Controle op den internat wapenhandel In een boodschap aan het Ameri- kaer.sche Congres heeft president Truman eenige radicale wijzigingen voorgesteld in de neutraliteitswet. Hierdoor wordt het de regeering der Vcreenigde Staten mogelijk ge maakt de verzending van wapenen naar niet-bevriende landen te ver bieden. De tegenwoordige neutraliteitswet maakt dat men vredestichter en onruststoker op dezelfde wijze moet behandelen. Aan beide is invoer van wapenen uit de Vereenigde Staten toegestaan. Dit nu is volgens Truman niet langer in overeenstemming met de behoeften en verplichtingen van Amerika. Indien er ooit weer een oorlog zou dreigen, zou het onduld baar zijn, dat wij door onze eigen wetgeving gedwongen waren steun te verleenen aan iedere mogendheid, die ons zou kunnen overvallen. De nieuwe voorstellen zouden een doeltreffender controle op den in ternationalen wapenhandel moge lijk maken. Stalin over censuur „Het zal in ons land zeer moei lijk zijn tot opheffing van de cen suur te komen. Molotof heeft het verschillende malen geprobeerd, doch telkens moest men er op te rugkomen", aldus zou Stalin zich hebben uitgelaten tijdens een ge sprek met Harold Stassen, den re- publikelnschen candidaat voor hot Amerikaansche presidentschap. Stas sen had namelijk de weigering van Sowjet-Russische zijde om een per manenten correspondent van de „New York Herald" in de Sowjet- Unie toe te laten ter sprake ge bracht. Na dit onderhoud heeft de correspondent in kwestie, die spe ciaal voor de conferentie van Mos kou gekomen was, toestemming voor permanent verblijf ontvangen. Stalin zeide, dat zekere Amerikaan sche correspondenten vooringeno men waren tegen de Sowjet-Unie en haalde voorbeelden aan. Stassen merkte van zijn kant op, dat cor respondenten, die onjuiste berichten doorgeven, vanzelf door de publieke opinie terzijde gesteld worden, na dat de onjuistheden van hun berich ten door meldingen van andere cor respondenten is uitgekomen. Vrijdag wordt de vesting Helgoland opgeblazen De seismografische afdeelimg van het Meteorologisch instituut van De Bilt heeft met medewerking van de Bataafsche Maatschappij uitgebrei de maatregelen getroffen om de aardtrilllngen op te teekenen, wel ke verwacht 'worden wanneer Vrij dag, des middags om 12 uur Ned- tijd, Helgoland de lucht in gaat. Voor het opmeten van de seismo grafische trillingen zijn drie extra posten opgericht op de lijn Hel goland—De Bilt, namelijk te Spijk, in de Noordoostelijke punt van Gn> Hingen, te Oosterwolde bij Appel scha, op de grens van Friesland en Drente en bij Elburg. Ook is de seis mografische inrichting van De Bilt paraat. Men hoopt, dat de 7000 ton ex plosieve stoffen inderdaad met één klap de lucht in zullen gaan. Waar schijnlijker is echter, dat niet alles gelijktijdig ontploft. Na vele lotgevallen kwam Hel goland in 1714 onder Deensche soui- vereiniteit. Nadat Napoleon iln 1807 het continentaal stelsel had afge kondigd, werd Helgoland door dje Engelschen bezet.'Het werd nu voor 'den duur van de Napoleontische overheersehing het centrum van den smokkelhandel van Engelsche pro- dueten naar het Europeesebe vaste land. Bij den vrede van Kiel in 1814 moest Denemark én het aan Engeland afstaan. In Juli 1890 kwam .een verdrag tot stand, dat den naam Helgoland- Zanzibarverdrag draagt en waarbij het protectoraat Zanzibar werd ge ruild tegen Helgoland. Het jaar daarop werd Helgoland bij Pruisen gevoegd. In de daarop volgende jaren tot den eersten wereldoorlog werd Helgoland omgesmeed tot het „pistool op de borst van Engeland", een vesting met een belangrijke duikboothaven, van waaruit de En gelsche verbindingen overzee ern stig zouden worden bedreigd. Kinderen stierven in Auschwitz den vuurdood „In den zomer van 1944 zijn dui zenden kinderen te Auschwitz le vend verbrand, terwijl een orkest van honderd man luid zat te spe len om het geschreeuw van de kin deren «enigszins te overstemmen." Dit getuigenis werd Maandag afge legd door een Poolschen journalist, Bieski, die twee jaar te Auschwitz heeft doorgebracht, in het proces, dat op het oogenblik te Neurenberg gevoerd wordt tegen S.S.-officieren, die dienst hebben gedaan in dit beruchte concentratiekamp. „Een enkele keer", zoo voegie hij aan zijn verklaring toe, „was er een S.S.-ma.n, die medelijden had met do kinderen. Dan sloeg hij hun eerst do schedel in, voordat hij hsn op de met benzine overgoten brand stapel gooide. In de meeste geval len echter werden de kinderen le- SPREUK VAN DEN DAG Druk drinken en klinken doet zin ken. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 17 April: In den nacht en vroegen ochtend op vele plaatsen nevel of mist, overdag droog weer met door brekende zon, zwakke tot matige wind tusschen West en Zuid, wei nig verandering van temperatuur. 17. Zon op 541; onder 19.39 Maan óp 4.58; onder 14.59 Hoogwater te Zierikzee over de maand ApriL 17. 0.36 v.m. 13.12 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 man. later dein te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. vend en bij volle bewustzijn in de vlammen geworpen". Deze manier van moorden was drie maanden lang toegepast, om dat een der gaskamers buiten wer king was. Het orkest moest zoo hard mogelijk spelen, anders was het geschreeuw der kinderen vele kilometers ver te hooren. Prof. Romme niet naar Batavia Van bevoegde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat de be richten welke in de pers de ronde deden, als zou vaststaan dat prof. Romme tot gouverneur-generaal zal worden benoemd, onjuist zijn. Op één Mei vrij maar voor eigen rekening Aks antwoord op het verzoek van het N.V.V. om 1 Mei voor alle ar beiders tot een vrijen dag te maken, berichtten de centrale werkgevers organisaties aan haar aangesloten leden-werkgevers, dat er „geen be zwaar bestaat, dat zooveel mogelijk, voorzoover de bedrijfsomstandighe den dit toelaten, aan dit verzoek wordt voldaan. Deze vrije dag dient, naar hun oordeel, te v; orden opge nomen als z.g. snipperdagen of als vrije dag voor eigen rekening". De besprekingen der Groote Vier te Moskou over het viermogendhe- den-verdrag hebben geen positieve resultaten opgeleverd. De K.L.M. zal volgende week 9 nieuwe luchtlijnen openen. Binnen kort womdji 5 x per week met Con stellations naar Indië gevlogen en in Ju,ni 2 x per maand naar Zuid- Amerika. De door John Lewis gelaste „vei ligheidsstaking" is afgeloopen. Alle Amerikaansche mijnwerkers hebben den arbeid hervat. Sjahrlr heeft verklaard dat de economische besprekingen tupschen de Ned. en Indonesische delegaties een zeer bevredigend verloop heb ben. Hedenavond 17 April zal dr. J. H. Wesseling, raadsadviseur bij het ministerie van O.K.W. van 8—8.15 over beide zenders eenige mededee- i.ingen doen over de nieuwe salaris- regciing voor onderwijzers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1