De brandstoffenvoorziening Een A.N.P-redacteur heeft zica tot het ministerie van Economische Zaken gewend met de stoutmoedige vraag of door 'n snellere bevoorra ding van den handel met kolen niet voorkomen had kunnen worden, dat velen in de vorstperiode letterlijk in de kou hebben gezeten, terwijl zij nog beschikten over geldige bonnen. Het antwoord op deze vraag la ten wij in het kort hier volgen: De bevolking heeft, wat betreft de kolenvoorziening een belangrijke factor over het hoofd gezien, n.l. dat ten hoogste een derde gedeelte van de totale productie der Lim- burgsche mijnen uit soorten bestaat, die voor huisbrand geschikt zijn. Dikwijls werd ook uit het oog ver loren, dat er een steenkooltekort is, ondanks het feit, dat de productie der Limburgsche mijnen zich lang zaam herstelt en de invoer niet onbelangrijk is. Men dient te bedenken dat de 12 voor brandstof uitgetrokken een heden, beschikbaar moesten komen uit de dagelij ksche productie, resp. invoer, en wel van 1 Mei 1946 t.m. 30 April 1947. Gemiddeld kan per maand dan ook in totaal niet meer dan 1 een heid worden afgeleverd. Bij een normaal verloop van den winter had dit tempo van aflevering het ver bruik kunnen bijhouden. Het tegen overgestelde gebeurde. De hevige vorst versnelde het gebruik, terwijl juist de aanvoer van huisbrand, al thans van Duitschland uit, stag neerde. Het is duidelijk, dat voor dezen samenloop van omstandighe den geen oplossing was te vinden. Het was vooral de brandstoffen- handel, die de daaruit voortvloei ende moeilijkheden moest opvangen. Naast den mijnwerker en den spoor wegarbeider verdient dan ook zeker de brandstoffenhandelaar onzen dank voor de wijze, waarop hij in de afgeloopen maanden heeft ge tracht met halve mudden veel ge zinnen te helpen. Dikwijls ging dit ten koste van een efficiente werk wijze in zijn bedrijf. Voor de laatste 2 eenheden op bon 65 geldt, dat zij nogmaals ge zegd, dat deze over het algemeen afgeleverd kunnen worden in de maanden Maart en April. In ver band met toevallige omstandigheden moet er evenwel rekening mee wor den gehouden, dat aflevering in de eerste helft van Mei niet geheel is uitgesloten. Tegelen volbrengt oorlogsgelofte Toen rond Kerstmis 1945 de oor log volop woedde aan de Maaskant in Limburg, het eene dorp na het andere onder zware beschieting kwam te liggen en met evacuatie van de bevolking bedreigd werd en Tegelen overstroomd was met vluchtelingen uit Venlo, legden eeni- ge inwoners van Tegelen namens de geheele bevolking een drievoudi ge gelofte af om voor hun plaats een bijzondere bescherming af te smeeken. Tegelen ontkwam inderdaad op gelukkige wijze en bleef een wel haast ongeschonden oase in het ge teisterde gebied, terwijl de bevol king niet werd weggevoerd. Tegelen heeft zich aan de gelofte gehouden.. De carnaval is afgeschaft, een Maria-monument zal nabij het raad huis verrijzen en Zondag 18 Mei a.s. zal een bedevaart worden on dernomen naar O.L. Vrouw in 't Zandt te Roermond. De tocht wordt in drie afdeelingen gemaakt: te voet, per fiets en per trein. Leeraren eischen vaste bezoldiging .,De wedden der leeraren van het Voorbereidehd Hooger en Middel- haaf Onderwijs behooren in over eenstemming gebracht te worden met de beteekenis van het ambt. De tisch is, dat het ambt wordt bezol digd en niet alleen of nagenoeg alleen een wedde gegeven wordt, die afhankelijk is van het aantal wekelijksehe lessen. De leeraren' moeten in de gelegenheid gesteld worden om naast het gewone schoolwerk zich ten volle te kunnen geven aan de behartiging Van hun paedagogische, wetenschappelijke en maatschappelijke plichten. Ook op andere terreinen dan dat der salarisregeling moet het spoedig herstel van ons onderwijs in alle opzichten bevorderd worden" zoo ongeveer luidde de conclusie waar toe het groote landelijke congres der genoemde leeraren besloot, tij dens de bijeenkomst te Utrecht in da groote zaal van de Stadsschouw burg gehouden werd. Amsterdam heeft 800.000 inwoners Amsterdam heeft thans 800.000 inwoners. De hoofd stad is al een paar maanden over dit aantal heen, maar het statistische bureau heeft het nu pas ontdekt. De stedelijke overheid heeft zich gehaast, de officieele 800.000ste, een meisje, dat op 7 Februari werd 'geboren, een spaarbank boekje aan te bieden, met daarop een bedrag, waarover rij op haar 18de jaar zal mogen beschikken. Grootscheepsche ontvluchtings' poging van N,S.B.~er Een N.S.B.'er, zekere K. uit St. Pancras, idle 8 maanden opgesloten zat in een kamp voer politieke de linquenten wist op onverklaarbare wijze rijn vrijheid te heroveren Deze herwonnen vrijheid 'benutte hij door te trachten fantastische plan nen tot werkelijkheid te maken. Hij verkreeg een valsehe pas, reisde naar Engeland en kocht daar een mijnenveger. Met dit schip dook hij een dezer dagen op in Ostende. De waterschout ter plaatse vond de zaak wel een beetje vreemd. De man werd dus geschadulwd en groot was de verbazing, toen bleek dat K. contact zocht met alle mogelijke obscure figuren, o.m. in Brugge en Brussel. Tenslotte ontdekte men dat hij er in geslaagd was een beman ning van 24 Belgen bij elkaar te trommelen, over het algemeen lie den met een „verleden". Het spelletje had toen lang ge noeg geduurd. K. werd aangehou den, ai kon men niet veel met hem beginnen. Zijn papieren waren in orde en een op hem gevonden hoe veelheid goud en zilver, kon hij verantwoorden. Hij beweerde de mijnenveger in Engeland gekocht te hebben voor een Argentijnsehe maatschappij. Zijn bedoeling was' het schip naar Argentinië te bren gen. De Belgische politie verleende hem eenwei geen vergunning om weg te varen, en Waarschuwde in middels de Bredasche politie, om dat de papieren den naam van een Bredanaar droegen. De Bredasche politie rook oogen- blikkelijk lont, daar zij sinds ge- ruimen tijd achter een belangrijken goud- en zilverdiefstal te Breda aan zit. Een inspecteur van politie toog ijlings naar Ostende. De niets ver moedende K. werd gesommeerd op het politiebureau te komen, waar hem een verhoor door twee Belgi sche gendarmes werd afgenomen, daarbij niet vermoedend, dat een dezer twee de Bredasche inspecteur van politie was. Al spoedig bleek toen, dat K. geen Bredanaar was. Hoewel hij handig loog, raakte hij in de war, toen de Bredasche in specteur even later in Nederlandsch uniform het bureau binnen stapte. Intusschen weigCTde hij pertinent mee te deelen, wie hem geholpen had aan de valsehe papieren en aan het geld. Daar den laatsten tijd nog al eens berichten zijn gelanceerd over het uitwijken van Nazi's naar Argentinië en over flink met geld voorziene Nazi-complotten aldaar, valt er over deze op zich zelf al mysterieuze zaak, nog een des te merkwaardiger licht. Een gevaarlijke vondst Toen Zaterdagmiddag een bewo ner aan de Koudekerkscheweg te Vlissingen bezig was zijn tuin om te spitten, deed hij een eigenaardige ontdekking. Hij vond n.l. ©en rond voorwerp in de voriq van een olie reservoir van een petroleum-ver- gasser. Aanvankelijk werd hieraan weinig aandacht geschonken. Toen even later weer een dergelijk voor werp te voorschijn kwam, werd een ■en ander wat nader bekeken en de politie gewaarschuwd. Men con stateerde dat hier ©enige landmijnen waren opgegraven. De mijinoprui- mingsdienst, die spoedig arriveerde, ontdekt© bij' het aanprikken van den tuin nog vier van deze gevaarlijke projectielen. Predikant-wethouder voor het tribunaal - Voor het tribunaal te 's-Hertogen- bosch heeft terecht gestaan ds. J. van der Molen, predikant te St. Oedenrode en later wethouder van sociale zaken van 's-Hertogenbosch. Tijdens den oorlog had hij talrijke functies bekleed in de N.S.B., boven dien was hij lid vain den Ned. Volksdienst en het Ned. Arbeids front geweest en maakte hij' ijverig propaganda voor de NSB. Vele be zwarende inlichtingen omtrent ver scheidene vooraanstaande personen zou hij aan Duitsche instanties door gegeven hebben. Het advies luidde 8 jaar inter- neering met aftrek, .ontzetting uit de kiesrechten en ontzegging van het recht om functies uit te oefenen in 'het openbare en sociale leven. Ter dood veroordeeld De Groninger Kamer van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden heeft den 43-jarigen chauffeur G. W. Nierwaag conform den eisch ter dood veroordeeld. Hij heeft in be zettingstijd deelgenomen aan Duit sche razzia's, was schuldig bevonden aan den moord op mr. Domela Nieuwenhuis ©n medeplichtig aan deal moord op den gemeente-op zichter Ramaker. De Utrechtsch© Voorjaarsbeurs is gisteren zander eenig ceremonieel geopend. Op de afd. textiel sprak de heer Fentaner van Vlissingen o.a. de buitenlandsche inzenders toe. De Vereenigde Staten hebben voor Juni 24.000 ton meel en 9000 ton mais aan Nederland toegewezen. De levering zal langs den normalen handelsweg geschieden. Het geheele gebied, van waaruit het Grieksche leger zijn voorjaars offensief tegen de guerilla-beweging is begonnen, is door de burgerbe volking verlaten. Tijdens de eerste vijf dagen van de operaties rijn in totaal 80 gevangenen gemaakt en werden ongeveer 250 guerilla-strij- ders gedood. Dr. Christian Louis Leipolt, de Zuid-Afrikaansche dichter, schrijver chirurg en journalist is op 67-jari- gen leeftijd te Kaapstad overleden. Mr. E. N. van KI effens, minister zomdsr portefeuille in het kabinet Beel, komt ernstig in aanmerking voor den post van ambassadeur in de Ver. Staten. Dr. Josef Tiso, tijdens den oor log president van Slowakije, is ter dood veroordeeld. De Fransche oud-minister de Brinon, die tijdens de bezetting van Frankrijk deel uitmaakte van de Vichy-regeering cn naar Duitschland vluchtte, toen het (nis ging, is ter dood veroordeeld. RADIO-PROGRAMMA Donderdag 17 April. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 morgen wijding; 9.30 gram.; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 gram.; 11 vergeet u het niet; 11.20 gram.; 11.45 fairi. berichten; 12 gram.; 12.35 ItaL volksliedjes; l'nieuws; 1.15 virtuoso sextet; 1.45 gram.; 2 causerie; 2.20 gram.; 3 voor zieken en gezonden; 4.05 reprises; 5 kaleidoscoop; 5.20 welk dier?; 5.30 dansorkest; 6.00 'nieuws; 6.15 sport; 6.30 Ned. strijd krachten; 7.05 radiostrip; 7.15 volks- muziekschool; 7.45 de Volkstelling; 8 nieuws; 8.15 Philh. orkest; 9.15 hoorspel; 10 orgelspel; 10.20 „Hij en Zij"; 10.45 Indië spreekt; 11.00 nieuws; 11.15—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7-30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10.15 morgenwijding; 10.45 orgelspel; 11 De Zonnebloem; 11.45 gram.; 12.03 kamermuziek; 12.30 vaudeville-orkest; 1.00 nieuws; 1.15 verv. vaudevilleorkest; 1.45 voor de vrouw; 2 metropol© orkest; 2 voor de vrouw; 3 kamermuziek; 3.30 gram.; 4 bijbellezing; 4 45 kameror kest; 5.30 radio-kwintet; 5.50 Rijk overzee; 6 orgelmuziek; 6.30 ka merorkest; 6.45 voor ex-gedepor teerden; 7 nieuws; 7.15 causerie; 7.30 gram.; 7.40 "vaart der volken; 8 nieuws; 8.05 ontspanning na in spanning; 9.30 gram.; 10 nieuws; 10.30 gram.; 10.45 avondoverden king; 11—12 gram. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Beekbergen (toez. 2e pred.- pl.)Ds. J. Veen te Drumpt (v.h. te Kerkwerve-Serooskerke). Bedankt voor Veenendaal: Ds. H. Kraaij te Boven Hardihxveld (v h. te St.-Anne- land). Aangenomen naar Boxum- Blessum (toez.): Ds. A. Faber, voor ganger Vrijz. Herv. te Kampen, die bedankte voor Loppersum. Ger. Kerk. Bedankt voor Tholen: Ds. C. Boon te Duurswoude. RECHTSZAKEN De Officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's Hertogenbosch voor Zeeland hebben da volgende personen voorwaardelijk buiten ver volging gesteld: M. R. Jongmans te Zierikzee, ontzetting rechten. Onvoorwaardelijk is buiten ver volging gesteld: C. D. Gast, Ellemeet, omdat de gerezen verdenkingen ongegrond zijn gebleken. Een kopstoot Een half jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de Zutfensche rechtbank geëischt te gen den voetballer A. H. van O., die op 29 December in ©en wed strijd van rijn club Zutphania te gen A.Z.C. een speler van 'deze laatste club een kopstoot had ge geven, tengevolge waarvan deze een hersenschudding had bekomen. Op verzoek van den verdediger, die het onderzoek niet volledig achtte* is de zaak naar den rechter-com- missaris teruggewezen. De K.N.V.B. heeft Van O. wegens het feit voor het leven uitgesloten om in wedstrijden uit te komen. De najaarsbeurs te Utrecht zal van 17—26 September worden ge houden. Amerikaansche marineschepen, waaronder het vliegdekschip Leyte, drie kruisers en zes torpedojagers, zullen eéh tocht van een half jaar door de Middellandsche Zee maken. Het vertrekpunt is Napels.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2