ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De Gaulle bepleit eenheid voor Frankrijk SALAZAR HEEFT ZORGEN WOENSDAG 16 APRIL 1947 No. 15567 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk, „Het tegenwoordige Fransche re- geeringssysteem moet worden ver vangen door een stelsel, waarvan de uitvoerende macht aan het land, en niet aan de politieke partijen ontspruit." Aldus een communiqué dat generaal de Gaulle aan de Fran sche pers heeft verstrekt. De Gaulle deed een beroep op alle Fransche mannen en vrouwen, die zich in het algemeen belqng willen vereeni gen, zooals ze te voren ten behoeve van de bevrijding en de overwinning hebben gedaan. Wanneer de Gaulle doorzet gaat Frankrijk een tijd van groote spanning tegemoet, daar de doelstelling „verandering der grond wet en samenwerking van uiteenloo- pende krachten, zou getracht wor den de diverse partijen zoodanig onder den invloed van de Gaulle's beweging te krijgen, dat deze er zouden moeten toe overgaan om de Gaulle aan het bewind te roepen. Zoo"n beweging zou op den duur toch onweerhoudbaar in één paTtij overgaan, met als gevolg dat split sing ontstaat in de andere partijen en zich een één-partijenstelsel ont wikkelt, met al de funeste gevolgen die daaruit kunnen voortvloeien. De politieke actie van flen Bevrijder van Frankrijk is hoofdzakelijk ge richt tegen de communisten en Rus land, vandaar dat eerstgenoemden zoo fel tegen hem te keer gaan. ZAnrust heerscht in het land waar Dr. Salazar den dictatorstaf zwaait, n.l. in Portugal, dat vroeger berucht was om zijn voortdurende revoltes, die meer of minder bloe dig verliepen. Hoewel Portugal een republiek is met aan het hoofd president Carmona, heeft Salazar als premier de algeheele leiding. Zoolang de zaken aan de Taag goed gingen, was zijin vorm van dictatuur nog wel te dragen, maar nu rijzen er bezwaren tegen de voedselsitu atie en een zwartenhandel, met als gevolg stakingen van werf- en ha venarbeiders, waarvoor troepen in het geweer werden geroepen;. De huidige staking ondanks het feit dat stakingen en uitsluitin gen bij de wet verboden zijn geeft de Portugeesche regeering ernstige reden tot bezorgdheid, ook al omdat zij gepaard gaat met da den van sabotage op ander gebied, en riiet te vergeten de onrust die er den laatste® tijd iin het leger heerschte, waardoor enkele hooge officieren naar buitenposten zijn overgeplaatst. De staking bepaalt zich tot nu toe alleen tot Lissabon; breidt ze zich uit, dan kan zij aanleiding worden tot verhoogde onrust, Waar van het einde niet te voorspellen valt. Dictaturen hebben in de ge schiedenis nimmer een langen le vensduur kunnen bereiken- De wereldvoedselsituatie In een verklaring inzake de we reldvoedselsituatie deelt de F.A.O. mede, dat de rijstexporten in de afgeloopen maanden beneden het noodzakelijke niveau zijn gebleven, hoewel ten gedeelte van den ach terstand waarschijnlijk op 30 Juni zal zijn ingehaald. De huidige voed selsituatie in de rijstetende landen is ernstig De strenge winter in Europa heeft ernstige gevolgen voor de toekom stige voedselsituatie. Het is niet waarschijnlijk, dat de in het seizoen 1947—'48 beschikbare hoeveelheden broodgraan voldoende zullen zijn om een einde te maken aan het tekort, alsmede aan de noodzake lijkheid van controlemaatregelen in vele landen met een voedseltekort. Het vraagstuk der „verplaatste personen" Alle „verplaatste personen" in de Amerikaansche bezettingszones van Duitschland, Oostenrijk en Berlijn, die onderdanen zijn van een land, dat lid is van de Vereenigde Naties, zullen boven 't normale rantsoen een rantsoen van 60 dagen extra krijgen, indien zij zich willen laten repatrieeren. Generaal Clay, Ameri- kaansch militair gouverneur van Duitschland, heeft dit bekend ge maakt. Volgens hem bedraagt het totaal aantal personen in de Ame rikaansche zones 530.000, onder wie 53.000 Polen uit de Oekraine, 153 duizend Joden en 103.000 inwoners van de Baltische landen. De repatrieering zal "vrijwillig blijven, doch Clay legde er den nadruk op, dat noch de Ameri kaansche bevolking, no.ch intennatio- nale organisaties met zekerheid hun medewerking kunnen beloven, in dien de „verplaatste personen" van plan zijn in de Amerikaansche zones te blijven. Britsche soldaten als zwarthandelaars De Britsche schatkist is naar schatting voor een bedrag van 60 miilioen pond sterling benadeeld door soldaten, matrozen en vliege niers, die voordeel hebben getrok ken uit den zwarten handel en het gedisorganiseerde geldverkeer in Europa. De militaire begrooting voor het leger over 1945—1946 toont een ver lies van ruim negen-en-dertig mii lioen pond. Over 1946—1947 wordt dit verlies op twintig miilioen pond geschat. De verliezen worden toegeschre ven aan „ongeoorloofdcn handel en valuta-transacties met de burgerbe volking in verschillende landen, wat in de hand werd gewerkt door de hooge waarde der goederen wegens de schaarschte en de groote koers winst die bp het pond sterling te maken was". Stijgende «taalproductie in het Ruhrgebied De geallieerde controle-commissie voor Duitschland maakte bekend, dat de staalproductie in het Ruhr- gebied in Maart aanzienlijk hooger was dan in de voorafgaande fnaand. De productie, aldus de bekendma king, bedroeg in totaal 216.000 ton, vergeleken met 163.000 ton in de voorafgaande maaind. Het productie cijfer, dat in Maart werd bereikt was het hoogste sedert October van het vorige jaar, in welke maand 234.000 ton werd geproduceerd: Ook de productie der walsbedrijven is gestegen, n.l. van 112.000 ton in Februari tot 157.000 ton in Maart. Dreigende influenza-pandemie Dr. C. v. d. Berg, directeur-gene raal van de volksgezondheid in Ne derland, heeft op een bijeenkomst van de wereldgezondheidsorganisa tie te Genève verklaard, dat influ :n- za op groote schaal, evenals in 1918, niet tot de onmogelijkheden behoort. Hij is er van overtuigd, dat influén-zapandemieën (over de ge- heele wereld heerschende epide mieën) neiging hebben periodiek om de 25 tot 30 jaar terug te keeren en dat het gevaar grooter is in na- oorlogsche omstandigheden. Dr. v. d. Berg zette uiteen, dat het mo gelijk is de menschen tegen influ enza immuun te maken door het inspuiten met bepaalde vaccines. Zijn door -zijn coLega's goedge keurd werkschema behelst het vor men van voorraden anti-influenza- serum op „strategische punten'', zoodat in geval van het uitbreken van deze ziekte doktoren ien ver pleegsters onmiddellijk gevaccineerd kunnen worden. Dr. v. d. Berg drong er op aan, dat van te voren alle hulpmiddelen der moderne me dische wetenschap, in het bijzonder penicilline en zwaveldrakjes, zul len worden gereed gemaakt. De Queen Elisabeth", het groot ste schip ter wereld, is bij den ingang van de haven van Sout hampton aan den grond geloopen. Zeven sleepbooten trachten den Oceaanreus vlot te sleepen. Aan boord bevinden zich 2446 passagiers. Maandag heeft H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan de Rottrr- damsche havens om zich op de hoogte te stellen van dai stand van den wederopbouw. SPREUK VAN DEN DAG Als twee twisten, is de eerste die zwijgt, wijs. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 16 April: In het Oosten plaatselijk mist, overigens in het Noord-Westen vooral langs de kust nog vrij veel bewolking, droog weer; in het overige deel gedeeltelijk bewolkt; in het Zuid-Oosten zonnig weer, meest matige wind tusschen West en Zuid, eenige stijging van tem peratuur. 16. Zen op 5.44, onder 19.38. Maan op 4.40, onder 13.43. Nieuwe Maan 21 April 5.19. Hoogwater te Zierikzee over de maand April 16. 12.03 v.m. nm. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. De ministers Beel en Jonkman naar Indië De minister-president Beel en mi nister Jonkman zijn voornemens eind dezer maand naar Indonesië te ver trekken, teneinde zich persoonlijk te oriënteeren en tevens bespre kingen te voeren, zulks op verzoek van de Commissie Generaal, die daar reeds eerder op had aange drongen. Een extra tabaksbon Donderdag zal weer een bon be kend gemaakt worden voor twee rantsoenen tabak en een bon voor drie rantsoenen. Er wordt dus een extra-rantsoen verstrekt. Dit is nu reeds eenige keeren geschied. In het vervolg zullen, naar het zich laat aanzien, elke veertien dagen bonnen aangewezen worden voor vijf rantsoenen. Dit dient echter niet te worden beschouwd als een normale rants oen verhooging, doch als een extra verstrekking op grond van onze tabakspositie, die dit ex traatje voor de rookers toelaat. De nieuw benoemde ambassadeur der Ver. Staten in Nederland, dr. H. Baruch, heeft aan HM. de Koningin ten paleize Lange Voorhout zijn geloofsbrief overhandigd. Dr. Baruch inspecteert de voor het paleis opgestelde cerewacht. Thutlng P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1