Grootste busgarage van Nederland geopend Een van de grootste busgarages ter wereld zij kan 200 autobus sen bevatten en zeker de groot ste van Nederland, zooals de direc teur van de Rotterdamsohe electri- sche tram verklaarde, is door den burgemeester, mr. Oud, aan den Sluis- jesdijk te Rotterdam geopend. Het garagecomplex bestaatfuit drie dee- len, n.l. den kantorenbouw met de kleinere werkplaatsen, waarboven zich een schaftlokaal, een recreatie zaal en een instructiezaal bevinden. Daarachter ligt de werkplaats, wel ke een oppervlakte van 2520 n# heeft en die door een muur, waar in zich 10 kantelmuren bevinden, van de garage is gescheiden. Deze garage heeft een oppervlakte van 7000 m3. Het dak wordt door slechts zes kleine kolommen geschraagd, hetgeen wel een unicum genoemd mag worden. In de werkplaats bevinden zich 18 hefbruggen, waarmee de bussen in een halve minuut op manshoog te kunnen worden gebracht. In de garage is een douche-inrichting aan gebracht, waaronder twee bussen in drie minuten gewasschen kunnen worden, desgeVensdht met water van 15 gr. C. Het totale terrein is 15.000 m3 groot. De kosten van den bouw bedragen drie millioen gulden. Scheepsramp in de Westerschelde Zaterdagmorgen is-het Engelsche stoomschip Viceroy nabij Borsselen op een mijn geloopen en onmiddel lijk gezonken. Acht leden van de bemanning en de Belgische loods zijn om het leven gekomen. De beschadiging van het schip was zoo ernstig, dat het binnen enkele seconden zonk. De brug bleef echter nog even boven water uit steken en daardoor konden enkele opvarenden wrakhout grijpen. Van den wal af gingen de landbouwers- knecht Wezenler en een schippers knecht met een bootje naar de plaats van de ramp en wisten vier overlevenden te redden. Het Zweed- sche stoomschip Lungo heeft deze mannen naar Vlissingen gebracht. Eén van hen is ernstig gewand. De reddingboot van Breskens heeft bij laag water een onderzoek inge steld bij het wrak van de Viceroy en vier lijken geborgen. Deze zijn later geïdentificeerd als die vah. den kapilein, de eerste machinist, de stoker en de Belgische loods. Ook de bootsman kwam bij deze ramp om het leven. Het schip, 824 br.reg.ton groot, was op weg van Antwerpen naar Aberdeen (Schotland) met 'n lading metaafelakken. 3 pet. Nederlandsche Staatsleening 1947 De minister van financiën heeft besloten voor verkoopers van Ame- rikaansche effecten de gelegenheid open te stellen deel te nemen in een uit te geven 3 pet. Nederland sche staatsleening 1947, luidende in dollars van de Vereenigde Staten van Amerika, voorloopig tot een be drag van 100.000.000 dollar. Zij, die nu besluiten tot verkoop van Ame- rikaansche fondsen over te gaan, alsmede diegenen, die reeds tus- schen 19 September 1946 en 16 April 1947 hier te lande berustende Ame- rikaansche effecten verkochten, zul len in de gelegenheid worden ge steld een aanvrage tot deelneming in te dienen. Provinciale Verkeers- conferentie Op Woensdag 23 April a.s. zal in het Schuttershof te Middelburg, on der leiding van den Commissaris der Koningin weer een conferentie plaats hebben met vertegenwoordi gers van de landelijke en geweste lijke organisaties, welke werkzaam zijn op het terrein van het verkeer en die in deze bijeenkomst in ie gelegenheid zullen worden gesteld, hun eventueel© wensehen ten aan zien van het verkeer in deze pro vincie naar voren te brengen. Dynamietaanslag verijdelü Op de markt te Bergen op Zoom werd 's nachts een man aangetrof fen, die op verdachte wijze een. zwaar voorwerp transporteerde en dit nabij het stadhuis op het pla veisel plaatste. Een rechercheur, die den man in het oog had gehouden betrapte hem juist op het oogenblik dat hij een blijkbaar tevoren klaar gelegde dunne kabel op het voor werp, een ontstekingsapparaat, aan sloot. De kabel leidde naar een hoe veelheid dynamiet, die onder het stadhuis was verborgen. Toen de rechercheur den man had aangehouden en hem naar 't politiebureau wilde overbrengen» wist hij met een motorrijwiel te ontsnappen. Daar de recherche een signale ment van den man had, was men er al spoedig achter met wie men te doen had, n.l. zekere L., lood gieter van beroep, wellicht 'hand langer van een kleine bende, die blijkbaar onrust wil verwekken door het plegen van aanslagen op be langrijke bouwwerken. Noodlottige botsing kost jongen het leven Een ernstige botsing van een mo tor op een plotseling uitwijkende auto ter hoogte van het strafkamp Laren op de Rijksweg van Amster dam naar Amersfoort heeft het le ven gekost aan den twaalfjarigen J. Roest uit Amsterdam. De jongen, die achter bij zijn oom op de motor zat, werd bij de botsing tegen het wegdek geslingerd en overleed vrijwel onmiddellijk aan een sche- delbasisfraetuur. De motorrijder, H. J. V. uit Heerlen, werd met een. hersenschudding in een ziekenhuis opgenomen- Oplichter gearresteerd De artistiek leider van de Rotter damsehe Opera, W. A. F. Kis ge arresteerd wegens oplichting. Aan een Rotterdamsöhe bank had hij een vervalseht stortingsbewijs van f8343 getoond en daarop ongeveer f4000 voorschot gekregen; f3100 gebruikte hij voor het uitbetalen van. artisten en orkest en de rest streek hij zelf op. Hij hadi zich een bewijs voor f 3 versohaft en het getal ver anderd in f 8343. De dader verklaarde de oplichting gepleegd te hebben om koste wat kost de première te halen. Met het. geld van de recette zou hij alles weer goedgemaakt hebben. Te MeChelen werden Zaterdag 10 gewezen bewakers van dit kamp gefusilleerd. Meer dan 500 menl- schen woonden de terechtstelling bij. Volgens de laatste bij het hoofd bestuur van het Amerikaansche Roo- de Kruis ontvangen gegevens zijn door de Tomddo van verleden week en het gebied van Texas en Okla homa 132 menschen om het leven gekomen en 1.256 gewond. 9 Joegoslavische „Quislings", le den van de Kroatische Oestasji- organisatie, die tegen maarschalk Tito's partisanen hebben gevochten, zijn te Banjaloeka (Kroatië) ter dood veroordeeld. Zij hebben den dood van 18.000 gevangenen der partisanen op hun geweten. Zaterdag is in Den Haag plot seling op 87-jarigcn leeftijd over leden mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, oud-voorzitter der Eer ste Kamer. Twaalf Belgische functionarissen van 't beruchte voormalige concen tratiekamp Breendonck, het Belgi sche Vught, in de buurt van Luik, zijn Zaterdag terechtgesteld. STAD EN PROVINCIE BURGH. In de raadszaal op het gemeentehuis is een maquette op gesteld van de kerk met den nieu wen toren, die voor een ieder gratis is te bezichtigen. RENESSE. Het wachtlokaal dat tijdelijk dienst deed als wachtlo kaal voor de autobus, is als zoo danig niet meer In gebruik. Ten einde mede te werken aan uitzending van een dorpsgenoot naar Zwitserland wordt men ver zocht alle postzegels te bewaren en van tijd tot tijd aan zuster Hulshof f të overhandigen. NOORDWELLE. De Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij „Een dracht Maakt Macht" hield op de plaats harer vestiging, Noordwelle, hare jaarvergadering, onder voor zitterschap van dhr. B. Th. deVrle- ze. Uit de rekening van den secr.- penningmeester, dhr. T. L. Jonker, bleek dat de brandschade geduren de het afgeloopen jaar onbeduidend is geweest. Gedurende den loop van het jaar werden alle verzeker de roerende goederen opnieuw her- schat, hetwelk een omvangrijk Werk is geweest en waardoor alles weer op zuiveren grondslag kwam te staan. Het totaal verzekerd bedrag werd hierdoor opgevoerd tot f 3.300.000. De nieuwe opgemaakte polissen werden ter vergadering uitgereikt. Tot bestuursleden wer den herkozen de heeren A. C. de Oude en T. L. Jonker, en als com missarissen de heeren J. Steur Cz. en R. Steur Jz., terwijl tot plaats- verv. lid der Financieel© Commissie werd aangewezen dhr. J. J. Hans© te Noordwelle. De premie voor 1947 werd als van ouds op f 1,pe;r 1000 gesteld. De heer R. L. Vis, welke gedurende de laatste jaren de taak van waarnemend voorzitter vervulde, meende door drukke be zigheden deze taak te moeten be ëindigen. De voorzitter bracht hem dank voor zijn leiding. NOORDGOUWE. Wegens vertrek van dhr. L. Ganzeman naar den Noord-Oostpolder ontstaat een va cature in den Raad. Opvolger op de gecombineerde lijst is dhr. N. Vier gever. Dhr. Ganzeman nam in het publieke leven een groote plaats in. Hij was bestuurslid van velerlei vereenigingen en corporatie's, o.a. B.A., N.H. Kerk, Coöp. Landbouw- vereeniging, Groene Kruis, enz. Het meeste werk heeft hij verricht als plaatselijk Bureauhouder van den Vo6dselcommissaris. Ofschoon overtuigd, dat bemoeie nis van de Overheid met de Land bouw, niet gemist kan worden, wist hij zich hierbij verre te houden van alle buraucratie, zulks zeer ten ge rieve van de landbouwende bevol king. De soepelheid waarmede hij de maatregelen doorvoerde waren alom bekend. In verschillende le denvergaderingen van door hem mede bestuurde vereenigingen, is dhr. Ganzeman door div. inwoners gehuldigd voor zijn groote bereid willigheid. DREISCHOR. Zaterdagavond werd in café de Keijzer een gecombi-1 neerde ledenvergadering gehouden door de Partij van den Arbeid en de Landarbeidersbond, waarbij ook de echtgenootcn van de leden waren uitgenoodigd. De voorzitter, wethou der Klaasse, leidde deze vergade ring en gaf een uitvoerig verslag van de plannen welke gemaakt wa ren om de 1 Meiviering op Schou wen en Duiveland op grootsche wijze te vieren. Spreker wekte alle leden van beide vereenigingen op om op 1 Mei a.s. op te gaa.n naar de meeting te Renesse, de eerste groote openluchtmeefing welke op Schouwen-Duiveland wordt gehou den. Ook wees spreker op de be reidwilligheid van den directeur van de R.T.M., die bereid gevonden was om aan het vervoer der deelnemers RADIOPROGRAMMA Woensdag 16 April. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram/; 8 nieuws; 8.18 gram.; 8.50 voor de vrouw'; 9 concert; 10 morgenwijding 10.20 voor de vrouw; 10 35 zang en, piano; 11 lezing; 11.30 gram.; 11.45 familieberichten; 12 gram.; 12.35 tango en rumba-orkest; 1 nieuws; 1.15 voor het platteland 1.20 Vaude ville-orkest; 2 voor de vrouw; 2.15 kamermuziek; 3 voor de jeugd; 3.45 voor de 2ieken; 5.15 accordeonor kest; 5.30 Ned. VVolksherstel; 535 accordeonorkest; 6 nieuws; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 lezing; 7.15 gram.; 7 30' lezing; 8 nieuws; 8.08 reportage; 8.15 verzoekprogramma; 9.15 klankbeeld; 9.45 koorzang; 10.30 lezing; 11 nieuws; 11.15 piano; 11.25 —12 dansorkest. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.45 woord voor den dag; 8 nieuws; 8.15 kerkkoor; 8 30 gram.; 9.15 voor de zieken; 9.30 berichten; 9.50 phil- harmonisch orkest; 10.30 morgen dienst; 11 viool en piano; 11.30 vra gen aan voorbijgangers; 12 NCRV- voor; 1 nieuws; 1.15 Rhapsodia- sextet; 2 kamermuziek; 2.20 voor dracht; 2.40 vervolg 2; 3 gevarieerd programma; 4 voor postzegelverza melaars; 4.15 Lenteklokjeskoor; 4.45 voor jongens en meisjes; 5.30 gram.; 5.45 Rijk overzee; 6 Hollandia sextet 6.45 lezing; 7 nieuws; 7.15 nieuws uit Indië; 7.30 EngelsOhe les; 8 nieuws; 8.05 philharmonisch orkest; 9.10 boekbespreking; 9.40 orgel; 10 nieuws; 10.15 actueel geluid; 9.40 orgel; 10 nieuws; 10.15 actueel ge luid; 10.30 gram.; 10-45 avondover denking; 11—12 harmoniemuziek. z.ijni volle medewerking te verleenen door het laten rijden van extra trams en autobussen, waarbij spr. de a.s. deelnemers er op wees, zich strikt te houden aan de voor schriften, welke door de leiders van dez© extra trams en bussen gegeven worden. BRUINISSE. Namens het Chr. Co mité voor Algemeene Ontwikkeling <en Ontspanning te Zierikzee, dat ook in Bruinisse 'een vertakking heeft, trad in het Ned. Herv. Ver- eenigingsgebouw op de heer F. C. van Dorp, declamator te Rotterdam en voor de N..C.R.V. radio-luisteraars zeker geen onbekende. Ds. Marsman^ Ned. Herv. Predikant alhier, riep de vrij talrijke aanwezigen een wel kom toe. Het door den heer van Dorp gebodene bestond voor de pauze uit ernstige stof, voorname lijk ontleend aan gedichten, betrek king hebbende aan de juist achter ons liggende „stille week en Pa- schen", culmineerende in het groo te gedicht van C. Rijnsdorp „Em maüsgangers 1945". Na de pauze werden Vat humoris tische schetsen voorgedragen. Zel den hebben wij nog een avond bij gewoond, waarbij een spreker zijn publiek zoo wist te boeien en de aandacht tot zich wist te trekken als de heer van Dorp dat wist te doen. Ds. Marsman kon dan ook naar waarheid in zijn dankVoord spreken van een „kostelijken avond" die op zoo hoog peil stond als zel den valt te beluisteren. Met het gezamenlijk zingen van de Avond zang en dankgebed van den heer van Dorp werd deze avond gesloten. Engeland is niet bereid de door Joego-SIavië gevraagde hulp in den vorm van voedsel en ponden ster ling te verleenen. Londen zei: We zitten zelf veel te diep in de put. Zondagmorgen is een bommen werper van de R.A.F. neergestort te Watford in Engeland. De piloot, vermoedelijk een Pool, werd ge dood. Twee andere leden van de bemanning brachten zichzelf met hun parachute in veiligheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2